Προς το περιεχόμενο

Οι δοκιμές του Netflix για την καταπολέμηση της κοινής χρήσης λογαριασμών, παρουσιάζουν σημαντικά προβλήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω μια ερώτηση γενικά και επειδή είδα αρκετά μηνύματα εδώ μέσα…

γιατί κάποιος να εύχεται να κλείσει μια ιδιωτική εταιρία που ούτε τον εξανάγκασε να αγοράσει προϊόντα της, ούτε τον κορόιδεψε, ούτε τον ανάγκασε να πληρώνει επί μήνες χωρίς να το θέλει, ούτε τον απέλυσε, ?

Πραγματικά με ποια λογική να θέλει κάποιος να  κλείσει μια εταιρία???

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Τσεο της Νετφλιξ πρέπει να είναι ο πιο στόκος που υπάρχει! Με φουλ ανταγωνισμό πλέον και αφαίρεση περιεχομένου αντί να καλοπιάνει τους συνδρομητές αυξάνει τις τιμές και βγαίνει φουλ επίθεση. Πόσο μυαλό θέλει ότι αν κυνηγησεις τον διαμοιρασμό (εφόσον αυτός δεν είναι παράνομος) αυτό θα οδηγήσει σε διακοπή συνδρομών? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, hasiotis_john είπε

Πως κάνουμε έτσι για το νετφλιξ, πως κάνουμε έτσι για την βενζίνη, πως κάνουμε έτσι για το ρεύμα, πως κάνουμε έτσι για την κινητή τηλεφωνία, πως κάνουμε έτσι για το ρεύμα, πως κάνουμε έτσι για τη Νόβα, πως κάνουμε έτσι για την Κοσμοτε, πως κάνουμε έτσι για το Disney Channel, πως κάνουμε έτσι για το apple tv ....... Πως κάνουμε έτσι... 

ΟΛΑ έχουν πάει πάνω αδερφέ, πληρώνουμε από δω και από εκεί. Δεν στέκει αυτό που λες! 

Δεν στέκει μάλλον αυτό που λες εσύ. Από αυτά που είπες τα βασικά και απαραίτητα αγαθά είναι η τηλεφωνία και το ρεύμα (που το αναφέρεις 2 φορές). Και η τηλεφωνία έχει πέσει πολύ. Απεριόριστη ομιλία με 13 ευρώ. Τώρα τα υπόλοιπα είναι 5 υπηρεσίες περιεχομένου και τις θες και τις 5 μάλλον στην τιμή τους ενός μοιράζοντας το κόστος με άλλους νοματαιους.  Έχουμε με 12 ευρώ τόσο περιεχόμενο όσο δεν είχαν τα μαζί όλα τα δωρεάν κανάλια όλα τα χρόνια που λειτουργούσαν. Οπότε θες να το πάρεις με 2.5 ευρώ το μήνα; Μήπως να στέλνουν και μια πίτσα δώρο αυτόματα με το που βάζει κάποιος ταινία να δει; :)

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, AtiX είπε

Να κάνω μια ερώτηση γενικά και επειδή είδα αρκετά μηνύματα εδώ μέσα…

γιατί κάποιος να εύχεται να κλείσει μια ιδιωτική εταιρία που ούτε τον εξανάγκασε να αγοράσει προϊόντα της, ούτε τον κορόιδεψε, ούτε τον ανάγκασε να πληρώνει επί μήνες χωρίς να το θέλει, ούτε τον απέλυσε, ?

Πραγματικά με ποια λογική να θέλει κάποιος να  κλείσει μια εταιρία???

Γιατί πολύς κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει πως κάποιοι πέτυχαν σε περίοδο κρίσης, ενώ αυτός όχι.
Έτσι, αν τελικά αποτύχει θα σκέφτεται "καλά έκανα και δεν ανοίχτηκα, εδώ μεγάλες εταιρείες και δεν τα κατάφεραν" .

 

Spoiler

Κοινώς, να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, AtiX said:

Να κάνω μια ερώτηση γενικά και επειδή είδα αρκετά μηνύματα εδώ μέσα…

γιατί κάποιος να εύχεται να κλείσει μια ιδιωτική εταιρία που ούτε τον εξανάγκασε να αγοράσει προϊόντα της, ούτε τον κορόιδεψε, ούτε τον ανάγκασε να πληρώνει επί μήνες χωρίς να το θέλει, ούτε τον απέλυσε, ?

Πραγματικά με ποια λογική να θέλει κάποιος να  κλείσει μια εταιρία???

Δεν νομίζω ότι λένε να κλείσει. (Δεν βολεύει κανέναν). Απλά για του περισσότερους δεν αξίζει 14 ευρώ αν την πληρώνουν μόνοι τους. Σε αυτό προσωπικά συμφωνώ. Εγώ ανήκω σε αυτούς που πληρώνουν τουρκική συνδρομή που βγαίνει 5 λίρες Αγγλίας για να βλέπω εγώ (πολύ σπάνια πλέον) και οι οικογένεια (extended). Καλά αν είχα να πληρώνω εγώ ή η φαμίλια 15 το μήνα, νομίζω θα γελαγαμε την ώρα που κλείναμε το Account. Αλλά εντάξει, εξαρτάται πόσο χρόνο έχει ο καθένας και τι θεωρεί σημαντικό. Προσωπικά το Netflix το θεωρούσα τρομερή ιδέα πολύ πριν γίνει ιντερνετικο. Από τότε που έδιναν 2 ταινίες οποίες ήθελες με post  (USA) με 6 7 δολάρια το μήνα. Τότε που στα video club εδώ ήθελες 2 με 2.5 την μέρα... Anyway πολλά έχουν αλλάξει από τότε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pcos είπε

ας κανουν τα στραβα ματια διοτι θα χασουν κι αλλουs!

τωρα ειδικα που η disney+ δινει 4 ταυτοχρονες θεασεις και δεν πολυασχολειται, ακομα ;)

Ναι ναι... φοβερή υπηρεσία....Τι να σου πω. Δεν ασχολείται γιατί δεν έχει μαζέψει πελάτες. Οταν θα φτάσει σε φάση ορίμανσης θα σου πω εγώ αν θα ασχοληθεί ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Thresh είπε

Έτσι όπως το βλέπω θα κάνουν στροφή 360 μοιρών τελικά.  😛

Ή πολλές πολλές στροφές, μέχρι να ζαλιστούν και να πέσουν κάτω.

Όπως και να έχει, αποτελεί στάνταρ στρατηγική του μάρκετινγκ σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον, με πολλούς άλλους να προφέρουν παρόμοιο προϊόν με το δικό σου, να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον πελάτη σου και να του προκαλείς δυσφορία, με αφαίρεση προνομίων και αύξηση τιμών.

Είναι ο ορισμός της επιτυχίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, DaemonLord92 said:

Δε νομίζω να κοιτάνε την private IP που έχεις στο δίκτυο του σπιτιού αλλά την public που δίνει ο πάροχος

Για την public λέω, αυτή αλλάζει κάθε φορά που κάνει επανεκκίνηση το modem/router. Αντιθέτως οι private μου είναι static και δεν αλλάζουν ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, d4mage είπε

Έλεος!! 179 ARS ή αλλιώς 1,45€ το μεγάλο το πακέτο το καλό.

Ναι είμαι βοσκός για πες μου τι να κανω γιατί δεν γουστάρω να τους τα δίνω μόνο κκ μόνο για τις διαφημίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SaFiS είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα το ελέγξει. Αν βασίζεται στην ΙΡ, π.χ. έχω πάει ταξίδι και προφανώς δει άλλη ΙΡ, θα χρεωθώ έξτρα?? Δεν νομίζω ότι έχει λογική αυτό, αφού υποτίθεται σου δίνει την δυνατότητα για mobile χρήση. Προφανώς θα χάσει ακόμη περισσότερο κόσμο, ήδη πάει χάλια...

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει και το πρόβλημα ότι σχεδόν όλοι μας έχουμε δυναμική ip αρα ανα διαστήματα αυτή αλλάζει, οποτε δεν ειναι εφαρμόσιμο αυτο με τις ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Sapounos είπε

Μα ο λογος που αξιζει η πλατφορμα ειναι επειδη μοιραζεται η συνδρομη στα 4, δεν το καταλαβαινουν?

Και στα 5 να τα λέμε αυτά. 5 προφίλ σε αφήνει να έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Sapounos είπε

Μα ο λογος που αξιζει η πλατφορμα ειναι επειδη μοιραζεται η συνδρομη στα 4, δεν το καταλαβαινουν?

Δηλαδή αξίζει μόνο 2.5 ευρώ το μήνα το netflix; Που δεν παίρνεις ούτε σουβλάκι πια με 2.5 ευρώ, και για 1 μήνα που μπορείς να δεις άπειρες ώρες μόνο 2.5; Που για να νοικιάσεις ενα dvd ήθελες 3 ευρώ; Σοβαρά τώρα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...