Προς το περιεχόμενο

«Πλήρης επιστροφή στο γραφείο ή παραίτηση» αναφέρει ο Musk σε εργαζομένους των Tesla και SpaceX


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, merphi είπε

Όσο για το αν θέλει τους υπαλλήλους στο γραφείο, δικαίωμα του. Όπως δικαίωμα και των υπαλλήλων του είναι να πάνε σε άλλον εργοδότη με καλύτερες συνθήκες εργασίας. 

Αύτο. Όλα τα αλλά είναι απλά για να συζητάμε. Κανένας δεν μπορεί να πει στον άλλον πως θα δουλέψει το μαγαζί του. Όπως και κανένας δεν μπορεί να πει στον άλλον θα δουλέψεις υποχρεωτικά "on premise" . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

Οι manager κλέφτες θα γίνουν ? xD 

Εγω manager ειμαι φιλε μου. Μαλλον φαντασου project coordinator σε 14 εταιρίες project... Δουλευω εδω και 2 χρονια απο σπιτι και το project παει σφαιρα... Μην σου πω πολυ καλυτερα απο το ναετρωγαν ολοι 1.5 ωρα καθε μερα στην κινηση και στα νευρα... Απλα ο Μασκ ειναι καραβλαχος ασχετος και φασισταριο που γεννηθηκε στα λεφτα και τα κονε και το παιζει μεγιστανας. Κλασσικο "success story".

  • Like 11
  • Thanks 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Τυχαίνει να τους ταϊζει κιόλας ξέρεις όμως.....οπότε θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει και λίγο, τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Αν δεν θέλουν μπορούν να βρουν αλλού δουλειά κι αυτός να βρει νέους υπαλλήλους, απλά

Δεν τους ταιζει, δεν είναι τπτ δούλοι! Οι άνθρωποι παράγουν και παράγουν και υπεραξία. 

Τέρμα υποτιμητικό. 

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου... Με τον εργοδότη σου έχει σαφές συμβόλαιο. Εσύ κάνεις μια δουλειά και αυτός σε πληρώνει για να κάνεις αυτή τη δουλειά. Τώρα το τι θα κάνει η εταιρεία τα λεφτά της, όπως και το τι θα κάνεις εσύ τα λεφτά σου, είναι καθαρά θέμα του καθενός. Είναι σαν να σου λέει η εταιρεία "γιατί ξόδεψες τόσα από τα λεφτά που σου έδωσα για να πάρεις αυτό το αυτοκίνητο και δεν πήρες με τα μισά ένα μικρότερο και τα υπόλοιπα να τα βάλεις στην άκρη" ...

Εσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα. Έχουμε και λέμε : κάνεις σύμβαση κανονική με την παρουσία σου ενώ εν μέσω πανδημίας αναγκάζεσαι να κάνεις δουλειά απο το σπίτι. Η πανδημία τελειώνει ή γίνεται πιο ανεκτή ας πούμε. Εσύ όμως επειδή την καταβρήκες με την απόσταση, θέλεις να συνεχίσεις πάλι έτσι. Συγγνώμη αλλά δίκαιο δεν έχεις. Σκεφτηκες οτι η επιχειριση που εργάζεσαι έχει επενδύσει τόσα για εγκαταστάσεις να πηγαίνεις εσύ, να προβάλεται επίσης και μη μου λες οτι η προβολή δεν έχει σημασία. Το μόνο που ζητά είναι να συνεχίσουν τα πράγματα όπως πριν την πανδημία κάτι που μου φαίνεται λογικό γιατί επόμενο ήταν να τελειώσει κάποια στιγμή. Τώρα για όποιους δεν συμφωνούν, οι πόρτες ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα. Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό.

2 λεπτά πριν, ZahosDoganos είπε

Δεν τους ταιζει, δεν είναι τπτ δούλοι! Οι άνθρωποι παράγουν και παράγουν και υπεραξία. 

Τέρμα υποτιμητικό. 

Δεν νομίζω οτι είναι κακοπληρωτής και αν είχαν παράπονο θα έφευγαν. Προφανώς αμοίβονται αδρά. Εσένα αν σου φαίνεται περίεργο το να ζητάει ένας εργοδότης τον υπάλληλο, να εργάζεται όπως πριν την πανδημία, δεν έχω κάτι να προσθέσω γιατί δεν υπάρχει μέλλον.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γίνονται όλες οι δουλειές εξ αποστάσεως ή δεν γίνονται όλες παραγωγικά.

Αν γινόταν και υπήρχε πράγματι αύξηση παραγωγικότητας προφανώς και θα τους άφηνε να δουλέψουν εξ αποστάσεως.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το πιο ενδιαφέρον στην εν λόγω είδηση, είναι να μάθουμε το ποσοστό των υπαλλήλων (και κυρίως των seniors) που θα παραιτηθούν αμέσως κι επί τόπου για να βρουν αλλού δουλειά με πιο flexible συνθήκες. Ίσως είναι καλό να γίνουν 1-2 τέτοια γερά crash test για να δούμε που βρισκόμαστε.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, gregory22 said:

Εσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα. Έχουμε και λέμε : κάνεις σύμβαση κανονική με την παρουσία σου ενώ εν μέσω πανδημίας αναγκάζεσαι να κάνεις δουλειά απο το σπίτι. Η πανδημία τελειώνει ή γίνεται πιο ανεκτή ας πούμε. Εσύ όμως επειδή την καταβρήκες με την απόσταση, θέλεις να συνεχίσεις πάλι έτσι. Συγγνώμη αλλά δίκαιο δεν έχεις. Σκεφτηκες οτι η επιχειριση που εργάζεσαι έχει επενδύσει τόσα για εγκαταστάσεις να πηγαίνεις εσύ, να προβάλεται επίσης και μη μου λες οτι η προβολή δεν έχει σημασία. Το μόνο που ζητά είναι να συνεχίσουν τα πράγματα όπως πριν την πανδημία κάτι που μου φαίνεται λογικό γιατί επόμενο ήταν να τελειώσει κάποια στιγμή. Τώρα για όποιους δεν συμφωνούν, οι πόρτες ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα. Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό.

Σκέφτηκες πόσα λεφτά μπορεί να γλυτώσει και η εταιρία με το έχει τους εργαζόμενους(αυτούς που μπορεί η φύση της δουλειας προφανώς να είναι και από remote) και πως αν θέλει μπορεί μέρος των λεφτών να τα δώσει για την "βιτρίνα" που θεωρείς τόσο σημαντική; 

Επίσης για ένα εργοστάσιο παραγωγής τι προβολή ακριβώς χρειάζεσαι;

Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τους λόγους που κάποιος θέλει τους εργαζόμενους στην εταιρία. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι πως δεν έχουν βρει τα σωστά KPIs για να ελέγχουν την παραγωγικότητα και μένουν στην λογική "θέλω να σε βλέπω να δουλεύεις" αλλά λογικά δεν είναι αυτός ο λόγος ειδικά σε τόσο μεγάλες εταιρίες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Εσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα. Έχουμε και λέμε : κάνεις σύμβαση κανονική με την παρουσία σου ενώ εν μέσω πανδημίας αναγκάζεσαι να κάνεις δουλειά απο το σπίτι. Η πανδημία τελειώνει ή γίνεται πιο ανεκτή ας πούμε. Εσύ όμως επειδή την καταβρήκες με την απόσταση, θέλεις να συνεχίσεις πάλι έτσι. Συγγνώμη αλλά δίκαιο δεν έχεις.

Μέχρι εδώ συμφωνώ απόλυτα!! Η σύμβαση ήταν (και είναι) για on-premise. Μια χαρά τα λέει ο Μασκ. Το έχω γράψει και πιο πάνω κανέας δεν θα του πει πως να τρέξει το μαγαζί του.

 

9 λεπτά πριν, gregory22 είπε

και μη μου λες οτι η προβολή δεν έχει σημασία. Το μόνο που ζητά είναι να συνεχίσουν τα πράγματα όπως πριν την πανδημία κάτι που μου φαίνεται λογικό γιατί επόμενο ήταν να τελειώσει κάποια στιγμή. Τώρα για όποιους δεν συμφωνούν, οι πόρτες ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα. Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό.

 και σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.! Προφανώς και έχει σημασία η προβολή.!

 

 

10 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Σκεφτηκες οτι η επιχειριση που εργάζεσαι έχει επενδύσει τόσα για εγκαταστάσεις να πηγαίνεις εσύ

σε αυτό διαφωνώ. Το που ξοδεύει η επιχειριση τα λεφτά της είναι δικό της θέμα. Δεν με ρώτησε (και καλά έκανε). Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Xvipes είπε

Σκέφτηκες πόσα λεφτά μπορεί να γλυτώσει και η εταιρία με το έχει τους εργαζόμενους(αυτούς που μπορεί η φύση της δουλειας προφανώς να είναι και από remote) και πως αν θέλει μπορεί μέρος των λεφτών να τα δώσει για την "βιτρίνα" που θεωρείς τόσο σημαντική; 

Επίσης για ένα εργοστάσιο παραγωγής τι προβολή ακριβώς χρειάζεσαι;

Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τους λόγους που κάποιος θέλει τους εργαζόμενους στην εταιρία. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι πως δεν έχουν βρει τα σωστά KPIs για να ελέγχουν την παραγωγικότητα και μένουν στην λογική "θέλω να σε βλέπω να δουλεύεις" αλλά λογικά δεν είναι αυτός ο λόγος ειδικά σε τόσο μεγάλες εταιρίες. 

Για να αναρωτιέσαι για το πόσο ανίδεος είναι ο Μασκ άρα γνωρίζεις πιο πολλά απο αυτόν για την παραγωγικότητα της εταιρείας του....οπότε σου προτείνω αφού είσαι εξπέρ, να του στείλεις βιογραφικό για να σε προσλάβει μπας και τον κάνεις πλούσιο....τι να πω άλλο?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gregory22 είπε

Για να αναρωτιέσαι για το πόσο ανίδεος είναι ο Μασκ άρα γνωρίζεις πιο πολλά απο αυτόν για την παραγωγικότητα της εταιρείας του....οπότε σου προτείνω αφού είσαι εξπέρ, να του στείλεις βιογραφικό για να σε προσλάβει μπας και τον κάνεις πλούσιο....τι να πω άλλο?

Εγώ ξέρω ότι και πριν τα lockdowns άλλους αριθμούς αυτοκινήτων υποσχόταν και άλλους  παρέδιδε (μικρότερους) και με τρομερές καθυστερήσεις. Οπότε μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gregory22 said:

Για να αναρωτιέσαι για το πόσο ανίδεος είναι ο Μασκ άρα γνωρίζεις πιο πολλά απο αυτόν για την παραγωγικότητα της εταιρείας του....οπότε σου προτείνω αφού είσαι εξπέρ, να του στείλεις βιογραφικό για να σε προσλάβει μπας και τον κάνεις πλούσιο....τι να πω άλλο?

Βλέπεις πως προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο και παρέθεσα μια δικιά μου εκδοχή, join me να θες.
Δεν είπα πουθενά πως ξέρω καλύτερα από τον Musk αλλά ούτε αυτός είπε ποτέ τον λόγο που τους θέλει όλους in house. 

Δουλεύω remote εδώ και 8 χρόνια σαν προγραμματιστής και στις πρώτες εταιρίες όταν έψαχνα remote οι περισσότεροι με κοιτάγανε σαν εξωγήινο, τι σημαίνει αυτό πως αυτοί ήταν οι σωστοί; Είδαμε πως λόγο covid όχι μόνο γίνεται αλλά ξαναλέω τις περισσότερες φορές είναι και πιο παραγωγικό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
38 λεπτά πριν, filip123go είπε

Φίλε έχουμε έναν manager (ευτυχώς όχι στο δικό μου team) που τους είπε της προάλλες "από αυριο όλοι γραφείο".
Όχι απλα δεν πήγε κανένας, 2 άτομα από το team έχουν φύγει ήδη και οι άλλοι 4 ψάχνουν. Αν είσαι manager και δεν έχεις team, δεν είσαι manager. 

On topic τώρα:
Καλά έκανε, δικό του είναι το μαγαζί, ότι θέλει κάνει. Όπως και οι υπάλληλοι του, ότι θέλουν θα κάνουν. Αν δεν τους βολεύει, θα βρουν κάτι άλλο. Και μην μου πείτε τώρα ότι μηχανικός της TESLA δεν θα μπορέσει να βρει αλλού δουλειά.

 ουδης αναντικαταστατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Γιατί κανείς τους δεν λέει και τον λόγο που θέλουν να γυρίσουν οι εργαζόμενοι στα γραφεία.

Αφού πλέον όλοι γνωρίζουν πως η παραγωγικότητα όχι μόνο δεν πέφτει αλλά αυξάνεται σε πολλές περιπτώσεις.

Manager μπορείς να είσαι και remote, αν δεν μπορείς δεν ξέρεις να κάνεις καλά τη δουλειά σου.

Τι άλλο μένει?

δεν παιρνω μερος αλλα δεν ειναι απολυτο αυτο που γραφεις.Ειχαμε μια εταιρεια που απο την εναρξη του κορωναιου χωρις διακοπη ειχε το 50% εξ αποστασεως για τους προφανεις λογους οτι δεν τους επερνε να κλεισουν λογο ασθενειας.Η αποδοση μου ειχε πει οτι ηταν 30-50% κατω γιατι απλουστατα καποιοι εχουν παιδια στο σπιτι αλλοι μπορει να φιλοξενουν και παει λεγοντας αλλα ακομα και εγω που ημουν μονος στην πρωτη καραντινα που δεν ειχα γραφειο (γιατι ηταν κατι που ηθελα στο σπιτι μου) μετα την πρωτη-δευτερη εβδομαδα δεν βολευομουν πουθενα.Αρα η αυξηση της αποδοτικοτητας που λες εχει παρα πολλες παραμετρους.Το μονο καλο που εχει το εξ αποστασεως σε ολους ειναι οτι δεν χανουν χρονο στο πηγαινε ελα ετοιμασου, και το δευτερο ειναι οτι ας πουμε εγω απαξ και δεν εχω παρει φαγητο μαζι μου στην δουλεια ή οταν ειμαι για δουλεια εκτος μετα τις 3-3μιση εχω κατεβασει λευκο πανι και δουλευω στο 20-30% ισα ισα περιμενοντας να σχολασω για να παω να φαω ενω στο σπιτι δεν παιζει αυτο ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, costas1973 είπε

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό ισχύει και για τους εργαζόμενους αλλά και για τις εταιρείες στις οποίες δουλεύουν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, chrisxkar said:

δεν παιρνω μερος αλλα δεν ειναι απολυτο αυτο που γραφεις.Ειχαμε μια εταιρεια που απο την εναρξη του κορωναιου χωρις διακοπη ειχε το 50% εξ αποστασεως για τους προφανεις λογους οτι δεν τους επερνε να κλεισουν λογο ασθενειας.Η αποδοση μου ειχε πει οτι ηταν 30-50% κατω γιατι απλουστατα καποιοι εχουν παιδια στο σπιτι αλλοι μπορει να φιλοξενουν και παει λεγοντας αλλα ακομα και εγω που ημουν μονος στην πρωτη καραντινα που δεν ειχα γραφειο (γιατι ηταν κατι που ηθελα στο σπιτι μου) μετα την πρωτη-δευτερη εβδομαδα δεν βολευομουν πουθενα.Αρα η αυξηση της αποδοτικοτητας που λες εχει παρα πολλες παραμετρους.Το μονο καλο που εχει το εξ αποστασεως σε ολους ειναι οτι δεν χανουν χρονο στο πηγαινε ελα ετοιμασου, και το δευτερο ειναι οτι ας πουμε εγω απαξ και δεν εχω παρει φαγητο μαζι μου στην δουλεια ή οταν ειμαι για δουλεια εκτος μετα τις 3-3μιση εχω κατεβασει λευκο πανι και δουλευω στο 20-30% ισα ισα περιμενοντας να σχολασω για να παω να φαω ενω στο σπιτι δεν παιζει αυτο ποτε

Μαζί σου, οπότε αφήνεις τον εργαζόμενο να διαλέξει και έχεις τρόπους να δεις αν είναι παραγωγικός.
Το μόνο γραφείο για όλους είναι σα να λες δε με νοιάζει τι θες και τι σε κάνει πιο παραγωγικό, απλά θέλω να βγάλω τα βίτσια μου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...