Προς το περιεχόμενο

«Πλήρης επιστροφή στο γραφείο ή παραίτηση» αναφέρει ο Musk σε εργαζομένους των Tesla και SpaceX


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/6/2022 στις 1:12 ΜΜ, panther_512 είπε

Κύπρο.

Η κουλτούρα είναι πάνω κάτω ίδια.

Κρίμα κ νόμιζα ότι κάτω ήταν πιο κυριλέ τα πράγματα. Έκανα φανταριλίκι εκεί κ μου φαινόταν κάποιος πιο βατή η κατάσταση από Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Στις 2/6/2022 στις 6:47 ΜΜ, Ducatista είπε

Το θέμα λοιπόν για να το ξαναπώ είναι στο ότι ΔΕΝ πρέπει να αλλάξει μια σύμβαση για κανένα  λογο επειδή η μια πλευρά θέλει να κάνει οτι την βολεύει στην προκειμένη ο εργοδότης να σου μειώσει τον μισθό και στην άλλη περίπτωση  να μείνεις remote επειδή σε βολέψε εσενα... ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ μιλάω για την αλλαγή μιας σύμβασης χωρίς να συμφωνούν και οι 2 και μάλιστα να το απαιτούν κιολας

Θα έπρεπε και η πλευρά του εργοδότη και του εργαζόμενου να τηρούν την συμφωνία τους

Όλοι δίκιο έχετε και όλοι άδικο

πάει ανάλογα με την πλευρά που το βλέπει ο καθένας μας

Εγώ π.χ. επειδή εργάζομαι σε πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό οποίος στις 31/12/2022 αποφάσισε ότι θα κλείσει οριστικά το ελληνικό παράρτημα του μιας και δεν υπάρχει αντικείμενο εργασίας καθώς θα το διαχειρίζεται το ελληνικό δημόσιο

το προσωπικό που απασχολούσε ήταν 5.000+ εργαζόμενοι

έτσι ανακοίνωσε απολύσεις και μειώσεις μισθών στην αρχή 20% μετά έγιναν 50%

βέβαια οι απολύσεις και οι μειώσεις μισθών στο προσωπικό ήταν η αρχή

καθώς το επόμενο βήμα είναι να μειώσει και τα έξοδα του και να κόψει συμβάσεις με προμηθευτές που έχει

πιστέψτε με η όλη ιστορία του έχει κοστίσει περισσότερα χρήματα από αυτά που ήθελε να γλυτώσει

βέβαια επιπτώσεις έχουν και οι άνθρωποι που είναι εργαζόμενοι αλλά και οι προμηθευτές

και αυτές οι επιπτώσεις θα φανούν δυστυχώς μετά από την ημερομηνία 31/12/2022 όπου θα πάρει η μπάλα αρκετούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

Όλοι δίκιο έχετε και όλοι άδικο

πάει ανάλογα με την πλευρά που το βλέπει ο καθένας μας

Εγώ π.χ. επειδή εργάζομαι σε πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό οποίος στις 31/12/2022 αποφάσισε ότι θα κλείσει οριστικά το ελληνικό παράρτημα του μιας και δεν υπάρχει αντικείμενο εργασίας καθώς θα το διαχειρίζεται το ελληνικό δημόσιο

το προσωπικό που απασχολούσε ήταν 5.000+ εργαζόμενοι

έτσι ανακοίνωσε απολύσεις και μειώσεις μισθών στην αρχή 20% μετά έγιναν 50%

βέβαια οι απολύσεις και οι μειώσεις μισθών στο προσωπικό ήταν η αρχή

καθώς το επόμενο βήμα είναι να μειώσει και τα έξοδα του και να κόψει συμβάσεις με προμηθευτές που έχει

πιστέψτε με η όλη ιστορία του έχει κοστίσει περισσότερα χρήματα από αυτά που ήθελε να γλυτώσει

βέβαια επιπτώσεις έχουν και οι άνθρωποι που είναι εργαζόμενοι αλλά και οι προμηθευτές

και αυτές οι επιπτώσεις θα φανούν δυστυχώς μετά από την ημερομηνία 31/12/2022 όπου θα πάρει η μπάλα αρκετούς...

Οταν τελειώσει όλη αυτή η δύσκολη κατάσταση θα μας γράψεις ποια είναι η  πολυεθνική εταιρία;Το έχω διαβάσει τόσες φορές που πραγματικά είμαι περίεργος ποια είναι.

 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οταν τελειώσει όλη αυτή η δύσκολη κατάσταση θα μας γράψεις ποια είναι η  πολυεθνική εταιρία;Το έχω διαβάσει τόσες φορές που πραγματικά είμαι περίεργος ποια είναι.

 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για το μέλλον.

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Ο λόγος που το αναφέρω μόνο και μόνο είναι ότι προτίμησε να το ανακοινώσει το πάσχα όπου ξεκίνησαν οι απολύσεις/μειώσεις μισθών , αυτό συνεχίζεται το καλοκαίρι και ολοκληρώνεται τα χριστούγεννα/πρωτοχρονιά καταλαβαίνεις ότι για έναν εργαζόμενο οι περίοδοι αυτές είναι οι χειρότερες που θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο.

Αλλιώς δεν θα το είχα καν αναφέρει καθώς δεν απασχολεί κανέναν σας προσωπικά και φυσικά δεν σας ενδιαφέρει μιας και δεν είναι APPLE ή GOOGLE ή MICROSOFT

Μην ανησυχείς για εμένα έχω βρει ήδη εργασία όπως και αρκετοί άλλοι.

Το ποια είναι η πολυεθνική εταιρεία/οργανισμός καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να ειπωθεί δημόσια η επωνυμία μιας εταιρείας.

Αν σκεφτείς όμως ότι το πρόγραμμα στο οποίο αναφέρομαι είναι το ΕΣΤΙΑ (πρόσφυγες/μετανάστες) καταλαβαίνεις...

Επίσης γνωρίζουν αρκετοί που με γνωρίζουν και σε προσωπικό επίπεδο ποια είναι.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/6/2022 στις 11:37 ΜΜ, merphi είπε

Τι θα πει far right πηγή και υπερμονταρισμένα; Δηλαδή το στόμα του δεν τα είπε αυτά; Τι μπορεί να χάσαμε στο μοντάρισμα; Στην μια πρόταση να λέει "We are commie as F**k" και στην άλλη να λέει όχι δεν είμαστε; Ας σοβαρευτούμε. Το ότι εκεί δουλεύουν φανατικοί ακρο αριστεροί είναι κάτι γνωστό απο χρόνια, απλά προσπαθούν να μας πείσουν ότι απλά έτυχε και οι πολιτικές τους είναι ουδέτερες. Να 2 far left πηγές.
https://www.vox.com/2018/9/14/17857622/twitter-liberal-employees-conservative-trump-politics
https://www.theguardian.com/business/2020/jan/09/twitter-left-leftwing-customers-small-business

- Αυτό με το πολιτισμό πέρασε ξυστά πάνω από το κεφάλι σου. Ο άλλος λέει ο Elon είναι καράβλαχος (δηλαδή άξεστος γιδοβοσκός) και εγώ του απαντάω πως συναναστρέφεται με τους σημαντικότερους πολιτισμικά ανθρώπους της δύσης, καμία σχέση με γίδια και πρόβατα. Τώρα εσύ κολλάς αυτιστικά στο τι είναι πολιτισμός και τι όχι και ποιοί είναι οι σημαντικότεροι εκπρόσωποι της δύσης.

- Το ερευνητής στον ενικό σε πείραξε αλλά όχι το κατασκευαστής στον ενικό; Εννοείται πως αναφέρομαι στα project που ο ίδιος ξεκίνησε, χρηματοδότησε και παρακολουθεί και όχι για τι δουλειά έκανε με την άσπρη ερευνητική φόρμα ή τις δημοσιεύσεις.  Αναφέρομαι σε αυτόν ως ερευνητή η εφευρέτη με την ίδια λογική που αναφερόμαστε στον Thomas Edison ως εφευρέτη, ενώ στην πραγματικότητα ήταν απλά ο ιδιοκτήτης μιας ιδιωτικής επιστημονικής ομάδας που δουλευε για αυτόν. Να αναφέρουμε μόνο μερικά απο τα project που ξεκίνησε. OpenAI, την ίδρυσε αλλά για νομικούς λόγους λόγο AI πατεντών της Tesla έπρεπε τελικά να εγκαταλείψει. Το γνωστότερο project της είναι το Microsoft Copilot που έχουμε δει και εδώ στο insomnia, οπου ο προγραμματιστής περιγράφει τι θέλει και το ΑΙ γράφει τον κώδικα. Την neuralink, όπου έχουν καταφέρει με εμφυτεύματα στον εγκέφαλο να ελέγχουν τον υπολογιστή. Φυσικά τις Tesla και SpaceX.  

- Το αστείο που λες μπορεί εσένα να μην σε αρέσει, αλλά δεν θα σταματήσουμε την κωμωδία και την κοινωνική κριτική γιατί κάποιοι δεν σηκώνουν αστεία. Αυτή είναι η ουσία της κωμωδίας και της σάτιρας, να λέει αυτά που άλλοι δεν τολμάνε. Το ότι για παράδειγμα ένα πολύ μέτριο στα πάντα άτομο, μόλις δήλωσε trans, ξεπέρασε άλλους εκατοντάδες υποψηφίους και πήρε αξιώματα, προαγωγές κτλ.  Αν είσαι δημόσιο πολιτικό πρόσωπο που δεν αντέχεις την κριτική και κάποιοι προσπαθούν να σωπάσουν ανθρώπους έχουμε θέμα δημοκρατίας. Δεν είναι ότι έγινε θέμα γιατί κάποιοι δεν συμπαθούν ή κοροϊδεύουν τις τρανς προσωπικότητες, αλλά γιατί οι Babylon bee κοροϊδεύουν τους Δημοκρατικούς που δεν χάνουν ευκαιρία να επιδεικνύουν μειονότητες λες και είναι εκθέματα για να πάρουν πολιτικούς πόντους.

Κανονικά δε θα έπρεπε να απαντήσω γιατί πέφτει ο Benshapirισμός σύννεφο, αλλά δε θα ήθελα να αφήσω να εννοηθεί ότι επειδή έκανες μια-δυο υποβόσκουσες προβολές έχω θέμα να απαντήσω στα όσα λες.

- Ο τύπος λέει ο,τι λέει προσπαθώντας να ρίξει μια κοπέλα, από ότι καταλαβαίνω. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να λέει ότι παπατζα του κατέβει μόνο και μόνο για να γίνει αρεστός ή να το παίξει κάπως. Αν εσένα αυτό σου φαίνεται αξιόπιστο στοιχείο, δεν είναι παράλογο να καταλήξει κανείς στο γιατί θεωρείς far left πηγή το Guardian (ζήσαμε να το ακούσουμε κι αυτό). Γενικά, σε αρκετές πλατφόρμες και επιχειρήσεις υπάρχει ένα bias προς κάποια πράγματα, αλλά συνήθως η κινητήρια δύναμη είναι το χρήμα. Γι αυτό βλέπεις και πλατφόρμες τύπου Netflix και Spotify να αμφιταλαντεύονται μεταξύ full progressive περιεχομένου (αρκετές φορές και κενού ουσίας) και ακραίου δεξιού ή, έστω, intolerant περιεχομένου. Ο κόσμος γενικά έχει πολωθεί.

- Καταρχήν, πολιτισμός είναι (εκτός των άλλων) να σέβεσαι τους ανθρώπους με αυτισμό και να μη χρησιμοποιείς τον όρο για φθηνές προσβολές. Σε παρακαλώ, κοίταξε το αυτό λίγο. Επί της ουσίας: εγώ δεν υποστήριξα την άποψη στην οποία απάντησες. Σε ρώτησα, με βάση την απάντηση σου, ποιες σημαντικές προσωπικότητες γνωρίζει ο Ελον. Η συζήτηση από εκεί και πέρα πήρε την τροπή της επειδή εσύ χλευασες τον πολιτισμό και μετά έδωσες το δικό σου αυθαίρετο ορισμός. Τώρα πετάς την μπάλα στην εξέδρα. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.

- Αντιλαμβανεσαι ότι είναι άλλο πράγμα ο ερευνητής και άλλο ο εφευρέτης, έτσι; Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, αλλά ούτε και είναι ταυτόσημες έννοιες. Γενικά, κοίταξε το λίγο το ετυμολογικό/εννοιολογικό κομμάτι. Σε μια συζήτηση είναι σημαντικό να υπάρχει σωστή χρήση των εννοιών, αλλιώς χανόμαστε. Επειδή βλέπω ότι σε ενδιαφέρει η έρευνα, το consistent terminology είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα! Επί της ουσίας: ο Ελον έχει αποδειχθεί καλός και αποδοτικός διαχειριστής σε τεχνικές εταιρείες. Στην Tesla, από όσο ξέρω, έχει δημιουργήσει μια πολύ πρωτοπόρα δομή RnD, αλλά και έχει επιβάλλει κακές συνθήκες εργασίας. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

- Φοβερό χορατό κάνανε οι χαβαλεδες! Μα πού πάνε και τις σκέφτονται αυτές τις κασκαρίκες; Έγινε θέμα γιατί το να κάνεις misgender ένα τρανς άτομο είναι προσβλητικό. Και όταν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, είσαι απλά ασεβής προς μια μειονότητα. Άσχετα από το αν η συγκεκριμένη άξιζε να είναι σε αυτήν τη θέση. Που στο κάτω κάτω, οκ... Άπειρα παραδείγματα υπάρχουν από straight, white, cis άνδρες που έχουν μπει αδίκως σε μια θέση. Δε χάθηκε ο κόσμος αν μια αδικία έγινε υπέρ μιας τρανς γυναίκας. Όσο για τους Δημοκρατικούς, όντως το κάνουν αυτό και είναι εμετικό. Εργαλειοποιούν μειονότητες και άτομα από κινήματα για να το παίξουν προοδευτικοί, τη στιγμή που επί της ουσίας η ατζέντας τους δεν είναι και τόσο διαφορετική από τους Ρεπουμπλικάνους. Απλά είναι λίγο λιγότερο ρατσιστές και στενόμυαλοι (κάποιοι από αυτούς). Προσωπικά, το βρίσκω φθηνό και υποκριτικό.

Επεξ/σία από liberostelios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liberostelios είπε

Άσχετα από το αν ο συγκεκριμένος άξιζε να είναι σε αυτήν τη θέση

Χαχα την έκανες misgender. Γλώσσα λανθάνουσα ... Το ξέρω δεν είναι πάντα εύκολο. Και εγώ όταν γράφω για τρανς πρέπει να σκανάρω 2 και 3 φορές το κείμενο για να είμαι σίγουρος.

Όσο για τα site, το Vox θα μπορούσε να έχει για σήμα του το σφυροδρέπανο και κανείς δεν θα έλεγε τίποτα. The Guardian οι περισσότεροι το κατατάσουν απλά αριστερά, εγώ που το διαβάζω σχεδόν καθημερινά, πιστεύω ότι είναι ακρο αριστερό.

Γενικά αυτά πιστεύει ο κόσμος για τα πολιτικά πιστεύω των πηγών:

image.png.0144c3be3bc3513e64df2bc38ab8244b.png

image.png.2af2613e1979cfb8cf4698e8f2a94819.png

Το site allsides.com είναι πάρα πολύ καλό για να βλέπει κανείς τα νέα απο όλες τις πολιτικές πλευρές.

Τώρα για τα υπόλοιπα δεν έχω να πω τίποτα, γιατί κατάλαβα πως δεν είναι κάτι τόσο σημαντικό που να αξίζει τα σεντόνια που γράφτηκαν.

Επεξ/σία από merphi
.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, merphi είπε

Χαχα την έκανες misgender. Γλώσσα λανθάνουσα ... Το ξέρω δεν είναι πάντα εύκολο. Και εγώ όταν γράφω για τρανς πρέπει να σκανάρω 2 και 3 φορές το κείμενο για να είμαι σίγουρος.

Όσο για τα site, το Vox θα μπορούσε να έχει για σήμα του το σφυροδρέπανο και κανείς δεν θα έλεγε τίποτα. The Guardian οι περισσότεροι το κατατάσουν απλά αριστερά, εγώ που το διαβάζω σχεδόν καθημερινά, πιστεύω ότι είναι ακρο αριστερό.

Γενικά αυτά πιστεύει ο κόσμος για τα πολιτικά πιστεύω των πηγών:

image.png.0144c3be3bc3513e64df2bc38ab8244b.png

image.png.2af2613e1979cfb8cf4698e8f2a94819.png

Το site allsides.com είναι πάρα πολύ καλό για να βλέπει κανείς τα νέα απο όλες τις πολιτικές πλευρές.

Τώρα για τα υπόλοιπα δεν έχω να πω τίποτα, γιατί κατάλαβα πως δεν είναι κάτι τόσο σημαντικό που να αξίζει τα σεντόνια που γράφτηκαν.

Έχεις δίκιο. Το διόρθωσα. Χαίρομαι που τουλάχιστον προσπαθείς να το τσεκαρεις όταν γράφεις. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι είναι γυναίκα, απλά εγώ μπερδεύτηκα επειδή το αστείο έλεγε άντρας.

Anyway, διαφωνώ κάθετα με την παραπάνω κατάταξη. Άμα η Huffpost είναι αριστερή σελίδα και το Bloomberg κεντροαριστερά, ζητώ που καηκαμε. Τι ίδιο ισχύει και για το CNN βέβαια. Για το Guardian συγκεκριμένα, επειδή κι εγώ το διαβάζω εδώ και χρόνια, έχει διπλή φύση. Στα της Δύσης είναι αρκετά προοδευτικό (αν και είχε ανεχθεί τρανσφοβικες απόψεις παλιότερα), αλλά η κάλυψη της λατινικής Αμερικής και της Ασίας είναι τελείως συντηρητική και προωθεί τη φιλοαμερικανικη ατζέντα. Σαν τους Δημοκρατικούς του Biden, ένα πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...