Προς το περιεχόμενο

Mega Drive 2 mini, η νέα ρετρό κονσόλα της Sega μαζί με παιχνίδια Sega CD


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Next .

Καλά να είμαστε και να περιμένουμε το dreamcast mini το 2030.

Ρε sega πάλι απογοήτευση είσαι όλοι Dreamcast mini περιμέναμε και έβγαλες mega drive που έχεις ξανά βγάλει....

Ακόμη και το 2022 ριγμένο το dreamcast.

δυσκολα θα βρεθει επεξεργαστης για dreamcast . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, michael92 είπε

Όποιος θέλει τόσο πολύ την κονσόλα μπορεί να αγοράσει μια μεταχειρισμένη και να τη στείλει σε αυτόν εδώ να του την κάνει καινούρια:

:P 

Το πρόβλημα είναι τα γκειμς τα οποία πλέον έχουν φτάσει σε αστρονομικες τιμές .υπάρχουν βέβαια και απομιμήσεις που κάνουν τη δουλειά μια χαρά ...

Επί του μηχανήματος πάντως , το mega drive mini δε το πείρα και πλέον  είναι πολύ ακριβό ,οπότε το συγκεκριμένο θα το χτυπήσω .Το sega CD δυστυχώς έμεινε στην ιστορία για τα άθλια fmv games που είχε ,αλλά πέρα από αυτά έχει και παιχνιδαρες .Αν έχει και το snatcher στα αγγλικά μέσα ,instant buy ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Ok, το κατανοώ αυτό, αλλά εδώ δεν έχουμε αυτό. Έχουμε μία κινέζικη κατασκευή με κάποιον arm επεξεργαστή του κιλού, που με emulator, που υπάρχει ήδη για arm επεξεργαστές, εξομοιώνει τα παλιά παιχνίδια.

Άλλο ένα παλιό πικαπ και άλλο ένα καινούριο φθηνοφτιαγμένο πικαπ που μοιάζει λίγο με το παλιό εξωτερικά.

Το hardware της παλιάς κονσόλας ήταν κορυφαίο στην εποχή του και αυτό έχει συναισθηματική αξία. Το hardware του κιλού που έχουν οι σύγχρονες εκδόσεις δεν έχει καμία αξία. 

Δεν διαφωνώ σε κάτι. Απλά αν δεν έχεις τη δυνατότητα να βρεις την original συσκευή, θα αρκεστείς σε μια που "φέρνει" σε αυτή. Μπορούμε να πούμε για να ικανοποιήσεις αυτό το "κάτι" που θες να ικανοποιήσεις.

Εγώ το λέω από πλευράς κάποιου που θέλει να ικανοποιήσει αυτό το κάτι. Αυτό που λέω εγώ, ναι, δέχομαι ότι είναι συγκεκριμένο.

Αν κάποιος τόσο πολύ θέλει ένα mega drive πιθανό θα το ψάξει στο ebay  στο Amazon και αλλού να το βρει. Αν δε το βρει , ενδέχεται να επιλέξει να αγοράσει αυτό, όπως και αν είναι απλά για να έχει κάτι που θυμίζει εκείνη την εποχή 

Εγώ τις προάλλες για κάποιον λόγο ήθελα να παίξω mortal Kombat 2. Έψαξα στο google και το βρήκα online. Ok , έπαιξα αλλά διαφορετικά να είχα το game boy.

Δεκτά όλα αυτά για τα χαρακτηριστικά της κονσόλας, απλά εγώ αναφέρομαι στο κομμάτι της νοσταλγίας, στο κομμάτι αυτό που κάποιος της παλιάς εποχής θέλει να έχει κάτι να θυμάται. Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν μέλη του insomnia που έχουν κρατήσει Amiga, Atari και άλλες κονσόλες.

Διαφορετικό το σχόλιο που κάνω εγώ, δε λέω , απλά να έχουμε να λέμε.

Επίσης μη ξεχνάμε ότι λίγο πολύ όλες οι καινούργιες συσκευές είναι μακράν χειρότερες σε ποιότητα υλικών σε σχέση με τις παλιές. Θαρρώ πως όσοι ασχολούνται με την τεχνολογία το ξέρουν. Δεν είναι απόλυτο αλλά το βλέπουμε να συμβαίνει.

Επεξ/σία από UsernameNeeded
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να πουλησει μια "ρετρο" κονσολα που δεν ειναι βασισμενη πανω σε καποια ηδη υπαρχουσα. Δηλαδη θα επρεπε να κανουν πχ το dreamcast αλλα σε μινι εκδοση. Α και επισης να μην ζητησουν 50ευρω για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michael92 είπε

Όποιος θέλει τόσο πολύ την κονσόλα μπορεί να αγοράσει μια μεταχειρισμένη και να τη στείλει σε αυτόν εδώ να του την κάνει καινούρια:

:P 

Γκολάρα στο 13:43.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι σας έχει τιζαρει η Sega χειριστήριο από mega drive και οι μισοί περιμένετε mini saturn,mini dreamcast ακόμα και νέα κονσόλα, πραγματικά με ξεπερνάει!!!

Όπως και να χει πάει για αγορά μιας και δεν πρόλαβα το πρώτο μινι,  και το νεφρό μου θελω να το δώσω για άλλο σκοπό  :)

Επεξ/σία από Eddy_Gordo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DreamCast περίμενα και εγώ.... Ίσως η καλύτερη κονσόλα εκείνη την περίοδο όμως με άσχημη κατάληξη λόγο Sony που ήταν και είναι η Βασίλισσα του gaming. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, UsernameNeeded είπε

Δεν διαφωνώ σε κάτι. Απλά αν δεν έχεις τη δυνατότητα να βρεις την original συσκευή, θα αρκεστείς σε μια που "φέρνει" σε αυτή. Μπορούμε να πούμε για να ικανοποιήσεις αυτό το "κάτι" που θες να ικανοποιήσεις.

Εγώ το λέω από πλευράς κάποιου που θέλει να ικανοποιήσει αυτό το κάτι. Αυτό που λέω εγώ, ναι, δέχομαι ότι είναι συγκεκριμένο.

Αν κάποιος τόσο πολύ θέλει ένα mega drive πιθανό θα το ψάξει στο ebay  στο Amazon και αλλού να το βρει. Αν δε το βρει , ενδέχεται να επιλέξει να αγοράσει αυτό, όπως και αν είναι απλά για να έχει κάτι που θυμίζει εκείνη την εποχή 

Εγώ τις προάλλες για κάποιον λόγο ήθελα να παίξω mortal Kombat 2. Έψαξα στο google και το βρήκα online. Ok , έπαιξα αλλά διαφορετικά να είχα το game boy.

Δεκτά όλα αυτά για τα χαρακτηριστικά της κονσόλας, απλά εγώ αναφέρομαι στο κομμάτι της νοσταλγίας, στο κομμάτι αυτό που κάποιος της παλιάς εποχής θέλει να έχει κάτι να θυμάται. Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν μέλη του insomnia που έχουν κρατήσει Amiga, Atari και άλλες κονσόλες.

Διαφορετικό το σχόλιο που κάνω εγώ, δε λέω , απλά να έχουμε να λέμε.

Επίσης μη ξεχνάμε ότι λίγο πολύ όλες οι καινούργιες συσκευές είναι μακράν χειρότερες σε ποιότητα υλικών σε σχέση με τις παλιές. Θαρρώ πως όσοι ασχολούνται με την τεχνολογία το ξέρουν. Δεν είναι απόλυτο αλλά το βλέπουμε να συμβαίνει.

Αυτό έγραψα και εγώ στο πρώτο μου σχόλιο. Η εταιρεία ποντάρει στη νοσταλγία και δεν παρέχει κάτι ουσιαστικό. Αν θέλεις εμπειρία κονσόλας, τότε αγόρασε χειριστήριο. Υπάρχουν ένα σωρο vintage gamepads που παίζουν σε σύγχρονα pc και είναι πιστά αντίγραφα παλιών κονσολών. Συνδέεις και το pc με την τηλεόραση και είσαι έτοιμος. Στοιχίζει φθηνότερα, προσφέρει την ίδια (αν όχι και καλύτερη) εμπειρία και κοστίζει πολύ λιγότερο, αφού ένα pc όλοι το έχουμε σπίτι μας έτσι κι αλλιώς.

Αυτό που γράφεις για την ποιότητα δεν ισχύει. Άνοιξε πχ ένα PS5 και ένα PS1 και πες μου ποιο έχει καλύτερη ποιότητα και πιο ακριβά υλικά...

Μια φορά αγόρασα ένα PS3 από νοσταλγία. Με τη δυνατότητα να παίζει παιχνίδια κατευθείαν από το σκληρό (ή τον θείο...). Ξέρεις τί έγινε; Μαζεύει σκόνη και πιθανότατα θα το βγάλω για πούλημα. Όλα τα παιχνίδια παίζουν πολύ καλύτερα σε PC και τα exclusive πάρα πολύ καλύτερα σε PS4 και πάνω. Επιπλέον, ο θόρυβός του είναι πολύ μεγαλύτερος από εκείνον ενός οποιουδήποτε pc...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι οκ καλό και το mega drive 2 αλλα ήλπιζα σε Saturn mini γιατι αφου mega drive mini εβγαλε ήδη δηλαδη για το designκαι 5 τίτλους παραπάνω... SEGA ακοουύς δωσε στον κοσμο saturn mini και dreamcast mini μη μας τυραννάς αλλο...

Επεξ/σία από ΜIke R1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...