Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για pc case fans Inter-tech


AcidRain1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα στην ομαδα ! Εχω μια ερωτηση . Εκανα μια παραγγελια για να στησω δευτερο υπολογιστη για το gaming room . Πηρα λοιπον και ερχεται το Inter-Tech C-701  και ψαχνω να αγορασω fans rgb ετσι για την ομορφια που λενε . Εχω μπει ομως στο σκρουτζ και εχω χασει την μπαλα . Λεει 4-pin, 3-pin, 6-pin, PWM , MOLEX δεν βγαζω ακρη. Για να παρω πχ 9 φανακια 120ρια πως ξερω ποια ειναι για το δικο του ? Τι απο ολα ολα αυτα πρεπει να διαλεξω ας πουμε ? Ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 4/6/2022 στις 11:26 ΜΜ, AcidRain1 είπε

Kαλησπερα στην ομαδα ! Εχω μια ερωτηση . Εκανα μια παραγγελια για να στησω δευτερο υπολογιστη για το gaming room . Πηρα λοιπον και ερχεται το Inter-Tech C-701  και ψαχνω να αγορασω fans rgb ετσι για την ομορφια που λενε . Εχω μπει ομως στο σκρουτζ και εχω χασει την μπαλα . Λεει 4-pin, 3-pin, 6-pin, PWM , MOLEX δεν βγαζω ακρη. Για να παρω πχ 9 φανακια 120ρια πως ξερω ποια ειναι για το δικο του ? Τι απο ολα ολα αυτα πρεπει να διαλεξω ας πουμε ? Ευχαριστω! 

Αρχικα τι μητρικη εχεις ?

σε rgb ειναι 2 κατηγοριες

RGB 12 v εχει συνδεση 4 pin

ARGB 5v εχει συνδεση 3 πιν

εκει θελει προσοχη

επισης ποσα λεφτα θελεις να δωσεις ? για 12 φανς της προκοπης και οχι απλα να ειναι λαμπακια χωρις να κουνανε αερα θελει αρκετα λεφτα που καλυτερα να τα επενδυσης σε hardware

Τωρα αρκετες ετεριες παιζουν με δικους τους controller (κυριως κινεζικες μαρκες) εκει το αρνητικο εινια οτι αν καει ο controller την εκατσες γιατι τα ανεμηστηρακια εχουν δικους τους connector και δεν ειναι τα κλασικα 3/4 πιν

σχετικα οικονομικα δες τα παρακατω

https://www.skroutz.gr/s/28419651/Arctic-P12-PWM-Case-Fan-120mm-με-ARGB-Φωτισμό-και-Σύνδεση-4-Pin-3τμχ.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/32225032/MSI-Pro-Z690-A-DDR4-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share Αυτή είναι η μητρική που θέλω να βάλω πάνω . Τώρα όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι δεν έχω θέμα σε αυτό κανένα. Αυτή παίρνει φανακια πάνω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική σου έχει 8 θέσεις για 4 pin ανεμιστήρες (https://www.msi.com/Motherboard/PRO-Z690-A-DDR4/Specification#).Οπότε παίρνει όσα fan θες,δεδομένου πως σε κάθε header  μπορείς να βάλεις πάνω από ένα. Τα fans πχ που σου πρότεινε ο φίλος πιο πάνω μπορούν να πιάσουν και τα 3 μαζί (συνδέονται daisy chain μεταξύ τους) ένα 4pin της μητρικής σου για να γυρίζουν και ένα από τα δύο 3pin  argb που έχεις για το φωτισμό τους.δεν νομίζω πως έχει νόημα να βάλεις 9 ανεμιστήρες εκτός κ αν το κάνεις για αισθητικούς λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η μητρική σου παίρνει και ΑRGB όποτε δες τέτοια ανεμηστηρακια γιατί έχουν καλύτερα εφέ φωτισμού

Εφόσον θέλεις τόσα πολλά ανεμηστηρακια , για να βολέψεις και καλύτερα τα καλώδια (γιατί μιλάμε για 18 εξτρά καλώδια(9 ανεμηστηρεςχ2 καλώδια)

https://www.skroutz.gr/s/32294757/Lamptron-SP901-ARGB-PWM-fan-and-RGB-Hub.html?from=catspan#specs

Παίρνεις και ένα τέτοιο θα σε καλύψει

επειδή το κουτί το πήρε φίλος και είναι πολύ μέτριο σε ποιότητα κατασκευής δώσε κάτι παραπάνω και πάνε σε lian li o11 dynamic evo , και κόψε από τους ανεμιστήρες η αν θέλεις ντε και καλά να το τιγκάρεις στους ανεμιστήρες τους βάζεις σε 2ο χρόνο

για να βελτιωσεις την ψυξη μην βαζεις απλα ασκοπα ανεμηστηρακια βαλε κατι σαν το παρακατω , ωστε να το τεριαξεις με τα ανεμηστηρακια που σου εβαλα πιο πανω

https://www.skroutz.gr/s/29647360/Arctic-Liquid-Freezer-II-360-A-RGB-Υδρόψυξη-Επεξεργαστή-Τριπλού-Ανεμιστήρα-120mm-για-Socket-1200-115x.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε κοιτάω ανεμιστηρια argb . Παίρνω και αυτό το hub και είμαι έτοιμος. Οπότε lian li καλύτερο από αυτό . Θα το κοιτάξω ! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
52 λεπτά πριν, AcidRain1 είπε

Οπότε κοιτάω ανεμιστηρια argb . Παίρνω και αυτό το hub και είμαι έτοιμος. Οπότε lian li καλύτερο από αυτό . Θα το κοιτάξω ! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ! 

Ναι αρκετα καλυτερο και σε κατασκευη και στις επιλογες που σου δινει

οπως ειπα αν βαλεις την arcic liquid freezer Που ειπα πανω ηδη εχεις βαλει 3 ανεμηστηρακια οποτε για ενα απο τα καλυτερα AIO της αγορας πληρωνεις 100 ευρω  και γλυτωνεις τα ~30 ευρω που εχει το κοστος αγορας μιας 3αδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2022 στις 11:26 ΜΜ, AcidRain1 είπε

Kαλησπερα στην ομαδα ! Εχω μια ερωτηση . Εκανα μια παραγγελια για να στησω δευτερο υπολογιστη για το gaming room . Πηρα λοιπον και ερχεται το Inter-Tech C-701  και ψαχνω να αγορασω fans rgb ετσι για την ομορφια που λενε . Εχω μπει ομως στο σκρουτζ και εχω χασει την μπαλα . Λεει 4-pin, 3-pin, 6-pin, PWM , MOLEX δεν βγαζω ακρη. Για να παρω πχ 9 φανακια 120ρια πως ξερω ποια ειναι για το δικο του ? Τι απο ολα ολα αυτα πρεπει να διαλεξω ας πουμε ? Ευχαριστω! 

Το κουτί είνια κάκιστη αντιγραφή του o11 dynamic, LOL. Οι κινέζοι έχουν ξεφύγει, βάλανε βίδες στο τζάμι

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...