Προς το περιεχόμενο

Επιλογή οθόνης (monitor) για X BOX SERIES X


Filipposzaxa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Απέκτησα και εγώ μετα από αρκετό καιρό το Series X. Συνεπώς, πρέπει να πάρω μια οθόνη αντίστοιχη της κονσόλας. Με ένα budget 300 - 350 ευρώ έχω καταλήξει στις παρακάτω 27 αρες:

Samsung Odyssey G5 (VA) 

LG 27GN800-B (IPS)

Το ερώτημα είναι το εξής. Αξίζει να κοιτάξω άλλη οθόνη εκτός από αυτές τις δύο? Αν όχι ποια από τις δύο θεωρείτε καλύτερη? 

Κυρίως παίζω Warzone - Forza - AAA τίτλους (σπάνια).

Ευχαριστώ!

Screenshot_2022-06-06-18-33-22-452_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Filipposzaxa είπε

Να παω σε g7? Καμια αλλη προταση?

Οθονάρα η G7 αλλά με μερικά προβληματάκια που ακούγονται. Επίσης η έντονη καμπυλότητα που έχει δεν είναι ότι καλύτερο.... Κοίτα και σε gigabyte οθόνη, που προσωπικά πιστεύω πως είναι τα πιο vfm monitors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, konlift είπε

Οθονάρα η G7 αλλά με μερικά προβληματάκια που ακούγονται. Επίσης η έντονη καμπυλότητα που έχει δεν είναι ότι καλύτερο.... Κοίτα και σε gigabyte οθόνη, που προσωπικά πιστεύω πως είναι τα πιο vfm monitors

Ευχαριστω. Εχεις καποια συγκεκριμενη αποψη για τα παρακατω? 

1. https://www.skroutz.gr/s/24959140/Gigabyte-G27Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-144Hz.html

2. https://www.skroutz.gr/s/29206329/Gigabyte-G27QC-A-VA-Curved-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz.html

3. https://www.skroutz.gr/s/20560299/Gigabyte-Aorus-FI27Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html#description

4. https://www.skroutz.gr/s/25624235/Gigabyte-M27Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-170Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html 

Εχει νοημα να παω στην 3 η 4 εφοσον το XBOX υποστηριζει εως 120 hz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1η πολύ καλή επιλογή και σε καλή τιμή. Ips που σημαίνει δεν υπάρχει ghosting αλλά όχι και πολύ καλά μαύρα (σε σχέση με va). Πάντως σε σύγκριση με άλλες παρόμοιες οθόνες ips, Dell, Lg είναι ΠΟΛΥ καλύτερη!! (Η Gigabyte εννοείτε!)

Η 2η επιλογή την έχω!! Εκπληκτική ποιότητα εικόνας και φοβερά μαύρα! Το μόνο αρνητικό το ghosting. Ενοχλητικό λίγο....Πλήρης συμβατότητα πάντως με xbox (με Series S την έχω).

3η Λίγο  καλύτερη εικόνα από την 1η αλλά χωρίς ηχεία και ακριβότερη χωρίς λόγο. Η σειρά Aorus είναι λίγο overprice

H 4η επιλογή σαν την 1η περίπου είναι, αλλά πολύ ακριβότερη - δεν υπάρχει λόγος.

Δαγκωτό θα πήγαινα στην 1η επιλογή. Πολύ καλό ips πανελ με καλό μαύρο (για ips) και φοβερή τιμή τώρα. Εάν θέλεις οπωσδήποτε 27αρα, τρέχα να την προλάβεις σε αυτήν την τιμή  330 ευρώ!!

Εάν η οθόνη έχει πάνω από 120 hz (η 165) οκ. δεν πειράζει

Εάν παρατήρησες, όλες οι gigabyte έχουν ηχεία!! Εντάξει όχι κάτι το φοβερό, αλλά σημαντικό!

Από προσωπική εμπειρία πάντως προτιμώ να παίζω σε 32΄΄ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ερώτηση συγνώμη αν θα φανεί ηλίθια ή χαζή

γιατί να πάρεις οθόνη (ανεξάρτητα το μέγεθος) για να την συνδέσεις με την κονσόλα και να μην πάρεις τηλεόραση 43" - 46" - 55"

σημείωση έχω όλα τα XBOX (XBOX 360 , XBOX One , XBOX One X , XBOX Series X) αλλά είναι συνδεμένα σε τηλεόραση και σε οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει χαζή ερώτηση!!!!

Η μεγάλη διαφορά με τις νέες κονσόλες (Series X/S και PS5) είναι πως έχουν την εκπληκτική δυνατότητα να αναπαράγουν 120 fps σε κάποια παιχνίδια. Έτσι μια οθόνη με 320 ευρώ, τα καταφέρνει τέλεια, ενώ για TV (120 HZ) θα χρειαστείς από 850 και πάνω. Επίσης είναι και θέμα χώρου δωματίου - γραφείου κ.τ.λ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, konlift είπε

Δεν υπάρχει χαζή ερώτηση!!!!

Η μεγάλη διαφορά με τις νέες κονσόλες (Series X/S και PS5) είναι πως έχουν την εκπληκτική δυνατότητα να αναπαράγουν 120 fps σε κάποια παιχνίδια. Έτσι μια οθόνη με 320 ευρώ, τα καταφέρνει τέλεια, ενώ για TV (120 HZ) θα χρειαστείς από 850 και πάνω. Επίσης είναι και θέμα χώρου δωματίου - γραφείου κ.τ.λ.

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση

άρα καλά έκανα και τις έχω συνδεμένες και σε οθόνη και σε τηλεόραση είμαι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αντιθέσει με το PS5, η αγορά οθόνης για Series X έχει διαφορετικό προσανατολισμό. Η κονσόλα υποστηρίζει 2k ανάλυση και περισσότερα 120hz games από ότι το PS5. Οπότε η πρόταση μου είναι μια 27αρα 2k/144hz+ οθόνη η οποία υποστηρίζει τουλάχιστον 120Hz μέσω HDMI. Κορυφαία μεν η γνωστή G7 της Samsung αλλά αυτή η καμπυλότητα δεν είναι για όλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση και γω για να μην ανοίγω νέο thread. Έχω το Xbox Series X και την Hisense H55U8, η οποία όπως δείχνουν τα tech specs έχει 120Hz panel. Γιατί δεν μου δίνει την επιλογή να επιλέξω στα settings της κονσόλας FullHD και 120 fps? Δεν έχω καν την επιλογή για fps..

 

*update: Βρήκα τη λύση. Έπρεπε από το display να επιλέξω το HDMI, από το Auto που είχε ως default*

Επεξ/σία από chris1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

 Επειδή είναι η πρώτη μου φορά που αγοράζω το Xbox series X και δεν έχω πολύ καλή γνώση πάνω στο θέμα, μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται να βάλω το Xbox σε οθόνη(monitor) όπως η Samsung G5 ή G7 χωρίς να έχω σταθερό υπολογιστή(pc)? 

*Θα έβαζα τηλεόραση αλλά δεν με βολεύει καθόλου στο δωμάτιο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ElenaPol55 είπε

 Επειδή είναι η πρώτη μου φορά που αγοράζω το Xbox series X και δεν έχω πολύ καλή γνώση πάνω στο θέμα, μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται να βάλω το Xbox σε οθόνη(monitor) όπως η Samsung G5 ή G7 χωρίς να έχω σταθερό υπολογιστή(pc)? 

*Θα έβαζα τηλεόραση αλλά δεν με βολεύει καθόλου στο δωμάτιο μου.

Φυσικά και μπορείς, καμία διαφορά απολύτως στον τρόπο σύνδεσης. Απλά κουμπώνεις το XBOX στο HDMI της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, UncleKim είπε

Φυσικά και μπορείς, καμία διαφορά απολύτως στον τρόπο σύνδεσης. Απλά κουμπώνεις το XBOX στο HDMI της οθόνης.

Οκευ σε ευχαριστώ 

42 λεπτά πριν, ElenaPol55 είπε

Οκευ σε ευχαριστώ, από ακουστικά πως μπορώ να τα συνδέσω και αν μπορώ ποια μου προτείνεις? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...