Προς το περιεχόμενο

Με νέο σχεδιασμό και Apple M2 SoC, το MacBook Air κλέβει καρδιές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Hacker?pcs είπε

Ε πάντα εκεί θα πάει, για mail/FB/Viber/Word/καμιά ταινία που κάνει ο μέσος χρήστης είναι δυνατόν να δώσει 1000 ευρώ για το οποιοδήποτε laptop; Πεταμένα λεφτά θα είναι σε οποιαδήποτε περίπτωση. Μιλάμε για το μέσο χρήστη που ανέφερε το πρώτο σχόλιο

Για αυτά πεταμένα το οποιοδήποτε laptop… tablet και ησύχασες…

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, AtiX said:

Για αυτά πεταμένα το οποιοδήποτε laptop… tablet και ησύχασες…

Όχι χρειάζεται στο μέσο χρήστη συνήθως πληκτρολόγιο και Office κανονικό για διάφορες δουλειές, χρήση από μαθητή/φοιτητή/δουλειά για το γραφείο/κτλ κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, atheatos είπε

Λιώνει και η τελευταία καραμέλα. Να δούμε τι άλλο θα βρείτε να γλείφετε μετά….

Δεν ξέρω για τους άλλους, θα σου πω για εμένα. 12 microservices δοκιμασμένα και σε  K8s και OCP σε επαγγελματικό project, τα τρέχει 10 φορές χειρότερα απο dell του 2019. Και είναι πιο αργό σε όλα. Και στο build και στο deploy. Καλά για virtual machines και τέτοια πράγματα ούτε συζήτηση... Ναι ναι, ξέρω δεν φταίει η apple blah blah blah.... Εγώ τη δουλεία μου δεν μπορώ να την κάνω. Σου κάνει αυτό για καραμέλα;

Κατά τα άλλα σε ios development που το χρησιμοποιώ (το οποίο είναι μονοδρομος, because Apple) είναι εξαιρετικό. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, atheatos said:

 

Έλα εντάξει , με έπεισες. Επαγγελματίας στο χώρο , που ξέρει από Mac ή δουλεύει Mac που είναι άλλωστε απαραίτητο να κάνει hackintosh? Έλα δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά λες ανέκδοτα…

Hackintosh το 2022 για σοβαρή δουλειά? Ειναι σα να αγοράζεις παπούτσια aBiBas… 😛 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Όχι χρειάζεται στο μέσο χρήστη συνήθως πληκτρολόγιο και Office κανονικό για διάφορες δουλειές, χρήση από μαθητή/φοιτητή/δουλειά για το γραφείο/κτλ κτλ

Όσους ξέρω έχουν σταματήσει να αγοράζουν φορητούς και προτιμάνε την ευκολία μεταφοράς και χρήσης ενός tablet… 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, atheatos είπε

 

Έλα εντάξει , με έπεισες. Επαγγελματίας στο χώρο , που ξέρει από Mac ή δουλεύει Mac που είναι άλλωστε απαραίτητο να κάνει hackintosh? Έλα δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά λες ανέκδοτα…

Χρησιμοποιούσα για 2-3 χρόνια Mac καθημερινά στην δουλειά μου - προσωπικά το σιχάθηκα. Όχι οτι σημαίνει κάτι για τους υπόλοιπους βέβαια. Κάτι μου λέει οτι δεν έχεις ιδέα τι λες αδελφέ. Η τα έχεις κάνει αχταρμά στο μυαλό σου η θέλεις να πεις κάτι άλλο.

Αν έχεις mac χρησιμοποιείς macOs. Το να βάλεις MacOs σε άλλο μηχάνημα, δεν έχω δεί κανέναν να το θέλει όσα χρόνια είμαι γύρα. Μπορεί να υπάρχει κανένας βλαχοχίψτερ φαντάζομαι, αλλα "Πόσοι παρακαλάνε"? Το τσιμπάς λίγο

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαίνεται παρα πολύ δυνατό, ελαφρύ και με ωραίο ντιζάιν…καθώς όλα πλέον μετρούν… 

Αν και έχω iPhone και iPad Air …δεν έχω αποτολμήσει να κάνω το επόμενο βήμα… 

Ο λογος είναι ότι ακόμα έχω ένα  hp elitebook g1 που …το ανοίγεις από κάτω ( παιδιά είναι συρταρωτο το καπάκι…το έχω λατρέψει!) και αλλάζεις τα πάντα…έχοντας uptodate τα πάντα για τη δουλειά που το θέλω …αλλά φυσικά ούτε video editing κάνω , ούτε gaming…

Και επειδή είναι λίγο βαρύ (καλά μη τρελαίνεστε μισό κιλό πάνω από το νέο Mac air) …παίρνω για τις παρουσιάσεις και τη βιβλιογραφία μαζί το …iPad με πληκτρολόγιο zagg …

Θελω λοιπόν να καταλήξω στο ότι το Mac air είναι για όσους δεν χρειάζονται iPad …αλλά θέλουν να είναι on the go για δουλειά κυρίως γραφείου ΚΑΙ έχουν και iPhone….

Αλλιως το Mac mini είναι καλύτερη επιλογή κάθε μέρα, όλη μέρα…

Αν είσαι power user πας με το pro …

Οι συγκρίσεις με windows laptop …. Μάλλον είναι ανεδαφικές… καθώς μπαίνει το θέμα - συμβατότητα και συνήθεια μέσα 

Ξεκαθαρα και μοναδικά…

Επεξ/σία από teovag
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ακούγεται.
Θα μπει άραγε  το ίδιο SoC σε Mac mini ή θα θεωρηθεί «εσωτερικός ανταγωνισμός» στο Mac Studio ? 
Ειδικά με τα 24 GB RAM θα είναι ότι πρέπει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή ανανέωση, με ουσιαστικές αναβαθμίσεις, mag safe, καλύτερη webcam  κτλ αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι αξίζει το καινούργιο καπέλο.

999το m1 air = 1179€ εδώ επίσημα η γύρω στο 1000ρικο από amazon

1199$ το m2 air  άρα 1379€ τουλάχιστον εδώ και ίσως πέσει στα 1200-300€  κάποια στιγμή στο μέλλον

Εκτός κι αν έχουν κάνει την έκπλήξη και έχουν ανεβάσει τη ram στα 16gb η τον ssd στα 512  στο βασικό μοντέλο.

 

 

Επεξ/σία από wakabanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, billdanos said:

Πάρε acer. 

εκει ζητανε ενα δαχτυλο. εχω δωσει ηδη 2.οχι αλλο.  😛 .. το σχολιο μου ηταν sarcasm.δεν εχω κανενα θεμα με τα apple. ισα που τα θεωρω πανεμορφα οπως hp envy και διαφορα  αλλα.

56 minutes ago, polaki said:

Όχι και συ τέτοια άνοστα αστειάκια.. Να τα διαβάζουμε απτους μη ψαγμένους οκ, αλλά όχι και από άτομα που εκτιμάμε τόσα χρόνια στο φόρουμ..

οπως το ειπες.αστειακι ηταν.δεν εχω θεμα με την apple και με καμια εταιρεια. ισα που ειχα και ipod classic και μακαρι να το ξαναβγαζε. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν ξέρω για τους άλλους, θα σου πω για εμένα. 12 microservices δοκιμασμένα και σε  K8s και OCP σε επαγγελματικό project, τα τρέχει 10 φορές χειρότερα απο dell του 2019. Και είναι πιο αργό σε όλα. Και στο build και στο deploy. Καλά για virtual machines και τέτοια πράγματα ούτε συζήτηση... Ναι ναι, ξέρω δεν φταίει η apple blah blah blah.... Εγώ τη δουλεία μου δεν μπορώ να την κάνω. Σου κάνει αυτό για καραμέλα;

Κατά τα άλλα σε ios development που το χρησιμοποιώ (το οποίο είναι μονοδρομος, because Apple) είναι εξαιρετικό. 

Μετά τη

 

20 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν ξέρω για τους άλλους, θα σου πω για εμένα. 12 microservices δοκιμασμένα και σε  K8s και OCP σε επαγγελματικό project, τα τρέχει 10 φορές χειρότερα απο dell του 2019. Και είναι πιο αργό σε όλα. Και στο build και στο deploy. Καλά για virtual machines και τέτοια πράγματα ούτε συζήτηση... Ναι ναι, ξέρω δεν φταίει η apple blah blah blah.... Εγώ τη δουλεία μου δεν μπορώ να την κάνω. Σου κάνει αυτό για καραμέλα;

Κατά τα άλλα σε ios development που το χρησιμοποιώ (το οποίο είναι μονοδρομος, because Apple) είναι εξαιρετικό. 

Εντάξει από το μέσο χρήστη πήγαμε στον developer….

Από την εξέδρα , στο εκτός γηπέδου η μπάλα….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθηστε base model με ποσο ram ειναι;

24 μαξ η με 24 έρχεται;

κριμα δεν ειδαμε μακ μινι μ2 αλλα θα ταν τρελος ανταγωνισμός για ένα mac studio που απευθήνεται σε πολλους αρκετους ή και λιγους (κατεμε) επαγγελματιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...