Προς το περιεχόμενο

Με νέο σχεδιασμό και Apple M2 SoC, το MacBook Air κλέβει καρδιές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, GBorb είπε

Ειμαι στον χωρο τον υπολογιστων 25 χρονια. Για αυτους που εχουν μαθει με windows οχι δεν ειναι ευκολη η μεταβαση. 
Δεν μιλαω προσωπικα αλλα απο συζητησεις με φιλους που δοκιμασαν και δεν τους εκατσε. 

 

Ναι το ιδιο λεμε. Προφανως δεν ειναι για ολους, απλα πολλοι ακυρωνουν το ενα η τοναλλο λειτουργικο, οταν το μονο που τους νοιαζει ειναι ο chrome και το office.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω πως βλέπω τα πράγματα...

Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι που είναι μακριά, πολύ μακριά από τον κόσμο της Apple, άρχισαν να γλυκοκοιτάζουν ένα macbook air ή ένα mac mini με Μ1 γιατί το κόστος ήταν σε λογικά πλαίσια  και αγόραζες κάτι που θα μπορούσε να κρατήσει για χρόνια (ποιότητα κατασκευής + αναβαθμίσεις) σε σχέση με αντίστοιχα προιόντα άλλων κατασκευαστών. Ακόμα και η τιμή του βασικού μοντέλου  του mac studio μου φαινόταν σε λογικά πλάισια αν κάποιος ήθελε επιδόσεις σε συγκεκριμένες εφαρμογές.

Από την άλλη η Apple ξέρει πλέον ότι το εγχείρημα  του Apple Silicon πέτυχε στο 1000% . Επίσης για συγκεκριμένα προιόντα υπάρχει πολύμηνη αναμονή, λόγω και του προβλήματος με την εφοδιαστική αλυσίδα. Αρά αφού μπορεί να έχει το ίδιο κέρδος πουλώντας λιγότερα κομμάτια, γιατί να μην το κάνει? Έτσι αφήνει και ευχαριστημένους και τους die hard οπαδούς της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Bullrich said:

Και μονο που εχει καταφερει η apple ολα της τα προιοντα να ειναι vs all, ειναι απο μονο του μεγαλη νικη.

Κατι που σιγουρα μεταφραζεται σε λεφτα στο ταμειο.

Και εγώ αν βγάλω αύριο laptop με δικό μου λειτουργικό (να ξεχωρίζω από τη μάζα. αυτό νομίζω ήταν το point σου) θα είμαι vs all. So?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ektordesign είπε

Και κάπου εδώ χτυπάς το κεφάλι σου που αγόρασες πριν 2 μήνες το Air με Μ1 maxed out, γιατί πίστευες ότι θα το έβγαζαν με άσπρα bezels + keyboard..! Sh*t

Kι εγω πριν 3 μηνες πήρα το Μ1.
Είχα δει για τα λευκά bezels,keyboard και βιάστηκα.
Eντάξει το νεο Air έχει ουσιαστικές αλλαγές, δε μπορω να πω κάτί.
Αλλα με την τιμή που θα παίζει και με τη διαθεσιμότητα δεν το μετάνιωσα και πολυ :P 

Επεξ/σία από labros1995
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, basilis5 said:

Ναι το ιδιο λεμε. Προφανως δεν ειναι για ολους, απλα πολλοι ακυρωνουν το ενα η τοναλλο λειτουργικο, οταν το μονο που τους νοιαζει ειναι ο chrome και το office.

εξαρτάται. ο "μέσος χρήστης" θα θέλει βρε παιδί μου να παίξει και ένα παιχνίδι. και γενικά να κάνει πράγματα που γίνονται μόνο στο ένα λειτουργικό. τώρα αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το κομμάτι του gaming συμφωνώ πλήρως. Και εγώ αυτό λέω... ρε παιδιά αφού το 99% του χρόνου και της οθόνης σας είναι σε ένα πρόγραμμα που είναι ΟΛΟΙΔΙΟ σε όλα τα λειτουργικά... πως δλδ λέτε "στο τάδε λειτουργικό είμαι πιο παραγωγικός" πχ. Ξεκάθαρα ψυχολογικό απλά δεν το καταλαβαίνουν. Μην μου πείτε για keyboards/shortcuts γιατί εκτός του ότι οι περισσότεροι αγοράζουν άλλα peripherals, είναι φουλ subjective.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Και εγώ αν βγάλω αύριο laptop με δικό μου λειτουργικό (να ξεχωρίζω από τη μάζα. αυτό νομίζω ήταν το point σου) θα είμαι vs all. So?

Βγαλτο πρωτα και μετα τα λεμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά, όλα ωραία, αλλά πλέον είναι ντροπή να βγαίνει έκδοση με 8gb ram. Καταστρέφεται η εμπειρία χρήσης μόνο από αυτό. Σαν να βγάζεις super car 800 άλογα με 14ρα ζάντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να τις κάνεις τις επιδόσεις όταν ρίχνεις την σε software υποστήριξη σε Mac 5ετίας (MacBook Air 2017). Μεγάλο φάουλ της Apple και κινδυνεύει να χάσει την εμπιστοσύνη που είχαν πολλοί πελάτες της. 

Το μεγάλο πλεονέκτημα του νέου MacBook Air είναι η ύπαρξης magsafe που ελευθερώνει μια θύρα thunderbolt.

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Πάντως το δικό μου στα 550€ ήταν μεταλλικό. 

Επίσης όταν ψάχνεις laptop στα 500€ το πιθανότερο είναι να μην έχεις να δώσεις τα διπλά και κάτι ακόμα. 

Ξεκάθαρα όχι. 

Δεν θέλουν όλοι τα ίδια πράγματα. 

Και τι ακριβώς μας λέει το ότι κάποιοι στο ζητάνε? 

:D Βρε κανένας δεν το ζητάει αυτό λέμε... Νομίζω οτι έχω να ακούσω την λέξη hackintosh απο εποχές windows xp - Πόσο μάλλον να δώ ανθρωπο να το χρησιμοποιεί. Αν δεν είσαι φούλ στο οικοσύστημα με τα κινητά/ipad/cloud της Apple, τα οποία παρέχουν κάποια features, για τον μέσο χρήση δεν βλέπω λόγο να κάνει μαιμουδιά. Τα windows 10/11 φαίνονται μια χαρά - Οι πιο hardcore πλέον έχουν και το linux σαν viable επιλογή αν θέλουν unixoειδές,  που έχει κάνει τρομερά άλματα στο desktop κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, chncynic said:

:D Βρε κανένας δεν το ζητάει αυτό λέμε... Νομίζω οτι έχω να ακούσω την λέξη hackintosh απο εποχές windows xp - Πόσο μάλλον να δώ ανθρωπο να το χρησιμοποιεί. Αν δεν είσαι φούλ στο οικοσύστημα με τα κινητά/ipad/cloud της Apple, τα οποία παρέχουν κάποια features, για τον μέσο χρήση δεν βλέπω λόγο να κάνει μαιμουδιά. Τα windows 10/11 φαίνονται μια χαρά - Οι πιο hardcore πλέον έχουν και το linux σαν viable επιλογή αν θέλουν unixoειδές,  που έχει κάνει τρομερά άλματα στο desktop κομμάτι.

Μα έστω ότι το ζητάνε 10 άνθρωποι που ξέρει. 

Τι ακριβώς μας λέει αυτό? Που θέλει να καταλήξει με τη δήλωση αυτή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, labros1995 είπε

Kι εγω πριν 3 μηνες πήρα το Μ1.
Είχα δει για τα λευκά bezels,keyboard και βιάστηκα.
Eντάξει το νεο Air έχει ουσιαστικές αλλαγές, δε μπορω να πω κάτί.
Αλλα με την τιμή που θα παίζει και με τη διαθεσιμότητα δεν το μετάνιωσα και πολυ :P 

Με την τιμή ειδικά, ναι έχεις δικιο, γενικά δεν το μετάνιωσα το Μ1 air, είναι τρομερό μηχάνημα! Αλλά αυτό το midnight χρώμα + η επιστροφή του magsafe που εγώ το αγαπούσα πολύ, με έκανε λίγο να ξενερώσω! χαχαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, atheatos είπε

Αδελφέ ο χώρος σου δουελευει με Mac? Ανέκδοτα μας λες?

Το δούλευες 2-3 χρόνια μόνο λέει πολλά γιατί δεν θα ακούσεις ποτέ κανέναν να σου ζητάει για hackintosh….

Πάλι καλά που μαζεύεστε σε κάθε apple event και γελάμε …..

Ρε αλήθεια τι γράφεις? Δεν βγάζει νόημα τπτ.

Έχω αυτή τη στιγμή που κάθομαι 10 άτομα γύρω μου με M1 Mac και άλλα 5-6 με διανομές linux. Δεν ξέρω σε ποια γωνιά του κόσμου είσαι, αλλα αυτά που λες δεν υπάρχουν πουθενά. Άν έχεις πείσει εσύ προσωπικά κανέναν που δεν πολυνιώθει απο τεχνολογία να το χρησιμοποιήσει για να νομίζεις οτι είσαι h4xx0r στη γειτονιά σου, ΟΚ. Fair point. Στον πραγματικό κόσμο, θεωρείται γελειότητα το hackintosh το 2022. Ή πάρε mac ή χρησιμοποίησε windows/linux. Αν η Apple σχεδίαζε το MacOS για να δουλεύει παντού, θα το έκαναν μόνοι τους. Ξέρουν πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μα έστω ότι το ζητάνε 10 άνθρωποι που ξέρει. 

Τι ακριβώς μας λέει αυτό? Που θέλει να καταλήξει με τη δήλωση αυτή? 

Νομιζω οτι διαβαζετε με παρωπιδες. Απαντησα οτι το mac OS δεν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για το μεσο χρηστη. Ο μέσος χρηστης θελει το κατι διαφορετικό , εξου και microsoft εκανε το (mac os wanabe) windows 11.

Μπορείτε να διαφωνείτε αλλα αυτη ειναι πραγματικότητα. Ελπιζω να καταλαβαινετε το νοημα της απαντησης και να μην αρχιζετε με την μπάλα στην κερκιδα και εκτος γηπέδου. Οσοι εχουν προβλημα κατανόησης μπορει να συνεχισουν γραφουν τα συνιθισμενα πικρόχολα σχολια σε καθε apple event, αλλα δεν θα πάρουν αλλη απατηση...

11 λεπτά πριν, chncynic είπε

Ρε αλήθεια τι γράφεις? Δεν βγάζει νόημα τπτ.

Έχω αυτή τη στιγμή που κάθομαι 10 άτομα γύρω μου με M1 Mac και άλλα 5-6 με διανομές linux. Δεν ξέρω σε ποια γωνιά του κόσμου είσαι, αλλα αυτά που λες δεν υπάρχουν πουθενά. Άν έχεις πείσει εσύ προσωπικά κανέναν που δεν πολυνιώθει απο τεχνολογία να το χρησιμοποιήσει για να νομίζεις οτι είσαι h4xx0r στη γειτονιά σου, ΟΚ. Fair point. Στον πραγματικό κόσμο, θεωρείται γελειότητα το hackintosh το 2022. Ή πάρε mac ή χρησιμοποίησε windows/linux. Αν η Apple σχεδίαζε το MacOS για να δουλεύει παντού, θα το έκαναν μόνοι τους. Ξέρουν πως

Οκ , απο το δεν κανουν για τον μεσο χρηστη φτασαμε επιτέλους , οτι αυτο εγραψε καποιος οτι το λειτουργικο ειναι αποτρεπτικο φτασαμε σε linux  και M1 mac.

Νομιζω οτι εχετε προβλημα να διαβασετε τα σχολια και φτανετε σε σημειο να λετε ανεκδοτα και διαφορα αλλα που ειναι ακυρα. Γιατί μια χαρα υπαρχει το hackintosh και τα unsupported Mac παράλληλα.Αν δε το γνωρίζετε αυτό δεν σημαινει πως δεν υπαρχει γραφωντας χαρακτηρισμους που σας προσβαλουν με μεριες του κόσμου κτλ.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μεγαλη αλλαγη ειναι η οθονη που απο 16:10 εγινε σχεδον 3:2, ειναι δηλαδη πιο ψηλη και εχει μεγαλυτερη επιφανεια.
Αυτο δεν διαφημιζεται αρκετα, αλλα ειναι κατι που κανει μεγαλη διαφορα σε καθημερινη χρηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...