Προς το περιεχόμενο

Νέα Σύνδεση 35B Απορία


nikosaek2121
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Να σας ρωτήσω παιδιά, αυτό το Box μέσα στο σπίτι όπου καταλήγουν καλώδια Cat μέσα ( μπορεί να έχει και το κουδούνι εκεί θυροτηλέφωνο κτλ.) Τι ακριβώς είναι ; από εκεί δεν περνούν όλες οι πρίζες του σπιτιού? 

Δηλαδή το καλώδιο Cat που είναι συνδεμένο με του ΟΤΕ έρχεται σε αυτό το κουτί και από εκεί δίνει σε όλες τις πρίζες; η δεν είναι έτσι?

Συγκεκριμένο παράδειγμα ή γενικά;

Γιατί γενικά δεν περνάνε CAT στα τηλέφωνα αλλά ηλεκτρολογικό καλώδιο. Αν μιλάς για κάτι συγκεκριμένο, BOX μέσα στο σπίτι τι είναι; το Splitter; Μιλάμε για μονοκατοικία ή πολυκατοικία; Γιατί υπάρχουν διαφορετικά πράγματα ανάλογα το κτήριο και το πως πάει ένα καλώδιο σε ένα σπίτι.
Αν έχουν μπει θυροτηλεφωνία και τηλέφωνο μαζί ίσως να μην είναι και ότι καλύτερο και να βγάζει ξένη τάση στο τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Συγκεκριμένο παράδειγμα ή γενικά;

Γιατί γενικά δεν περνάνε CAT στα τηλέφωνα αλλά ηλεκτρολογικό καλώδιο. Αν μιλάς για κάτι συγκεκριμένο, BOX μέσα στο σπίτι τι είναι; το Splitter; Μιλάμε για μονοκατοικία ή πολυκατοικία; Γιατί υπάρχουν διαφορετικά πράγματα ανάλογα το κτήριο και το πως πάει ένα καλώδιο σε ένα σπίτι.
Αν έχουν μπει θυροτηλεφωνία και τηλέφωνο μαζί ίσως να μην είναι και ότι καλύτερο και να βγάζει ξένη τάση στο τηλέφωνο

Μονοκατοικία ναι splitter πρέπει να είναι, δεν ξέρω αν μέσα εκεί έχει και το θυροτηλέφωνο παντός και να το έχει δεν θα κάνει διάφορα γιατί δεν το έχω συνδέσει, απλά επειδή βλέπω και μπλε καλώδιο και στο θυροτηλέφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ναι ιδανικά 

Ένταξη μόλις επιστρέψω σπίτι θα το βγάλω μια φωτογραφία. 

6 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Θα βοηθούσε και μια φωτογραφία ή ίσως και ένα νέο topic για αυτό το θέμα για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε

Κάπως έτσι πάντως μοιάζει όπου κρέμονται καλώδια Cat απέξω 

Screenshot_20220717-193157_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οπότε μάλλον στην ρεγκλέτα αυτή μάλλον σου φέρνει απ'εξω το τηλεφωνικό και μετά στα CAT σου στέλνει εσωτερικά προς το router/τηλέφωνα.

Θα έλεγα να κάνεις ένα νέο topic για αυτό το θέμα έτσι ώστε να μην βγαίνουμε εκτός θέματος σε αυτό ^^

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, poulinos είπε

εφοσον συγχρονιζεις σε ολες τις πριζες εχεις παραλληλα.απο το κουτι απεξω παει στην κεντρικη πριζα (σαλονι συνηθως) ενα ζευγαρι και απο εκει διακλαδωνεται στις αλλες.ολα τα τηλεφωνα θα  παρουν απο το σπλιττερ ή θα κανεις επιστροφη απο το σπλιττερ σε ολες τις υπολοιπες πριζες

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αυτο ειναι σωστο.πρεπει να κανεις αλλαγες στην καλωδιωση πισω απο την κεντρικη πριζα διοτι σιγουρα χανεις απο τα παραλληλα.

Τελικά αυτό ήταν και το πρόβλημα, να νε καλά οι τεχνικοί της Vodafone επιδιορθώθηκε πλήρως.

Screenshot_20220718-111033_Chrome.jpg

20220718_112144-min.jpg

Επεξ/σία από nikosaek2121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/07/2022 at 11:39, nikosaek2121 said:

Τελικά αυτό ήταν και το πρόβλημα, να νε καλά οι τεχνικοί της Vodafone επιδιορθώθηκε πλήρως.

 

 

αψογα μια χαρα.μπηκε και διπλο πριζακι ολα good.

 

 

On 17/07/2022 at 19:11, nikosaek2121 said:

Να σας ρωτήσω παιδιά, αυτό το Box μέσα στο σπίτι όπου καταλήγουν καλώδια Cat μέσα ( μπορεί να έχει και το κουδούνι εκεί θυροτηλέφωνο κτλ.) Τι ακριβώς είναι ; από εκεί δεν περνούν όλες οι πρίζες του σπιτιού? 

Δηλαδή το καλώδιο Cat που είναι συνδεμένο με του ΟΤΕ έρχεται σε αυτό το κουτί και από εκεί δίνει σε όλες τις πρίζες; η δεν είναι έτσι?

κατι εχειςμπερδεψει.

υπαρχει box εξω απο το σπιτι που εχεις τις γραμμες του οτε.μετα υπαρχουν χαλυβδινα,boxακια δευτερευοντα να το πω αλλιως που παλι ειναι εξω απο το σπιτι συνηθως.εκει ενωνεται το καλωδιο του οτε με ενα ζευγαρι που παει στην κεντρικη σου πριζα(συνηθως υπαρχει και αναπληρωματικο). απο την κεντρικη σου πριζα  μετα παει σε ολα τα υπολοιπα πριζακια. καποιες φορες μπορει η χωνευτη να ειναι στην εισοδο οπου και εκει εχουμε παλι το πιο πανω σεναριο.  τα θυροτηλεφωνα κτλ ειναι σε αλλα κουτια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση μιας και εχω παρομοια απορία. 

Σμρ ενεργοποιηθηκε πριν λιγο η δωρεαν αναβαθμιση στην vodafone και μπηκα κ ειδα με teamviewer (μετα απο ρεσταρτ του Η267Α) τα παρακατω στατιστικά.
μου εστειλαν κ το Η300S ( νομιζω αν θυμαμαι καλα) αλλα θα το συνδεσω όταν γυρισω το βραδυ στο σπιτι. την συνδεσμολογια την εχω αλλάξει και δεν εχω παράλληλα μεσα στο σπίτι.

1oν Για να βεβαιωθω ότι δεν φταιει η δικη μου καλωδίωση, σε ποιο σημειο πρέπει να συνδέσω το ρουτερ μου, κατω στην εισοδο; σε ποιο σημειο ακριβως;

2ον. οταν συνδεσω το νεο ρουτερ που υποστηριζει και το progile 35b, παιζει να συγχρονισει πιο ψηλα κοντα στα 200;

3ον. πως σας φαινονται τα στατιστικα της γραμμης;

στατ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kallair είπε

Ερωτηση μιας και εχω παρομοια απορία. 

Σμρ ενεργοποιηθηκε πριν λιγο η δωρεαν αναβαθμιση στην vodafone και μπηκα κ ειδα με teamviewer (μετα απο ρεσταρτ του Η267Α) τα παρακατω στατιστικά.
μου εστειλαν κ το Η300S ( νομιζω αν θυμαμαι καλα) αλλα θα το συνδεσω όταν γυρισω το βραδυ στο σπιτι. την συνδεσμολογια την εχω αλλάξει και δεν εχω παράλληλα μεσα στο σπίτι.

1oν Για να βεβαιωθω ότι δεν φταιει η δικη μου καλωδίωση, σε ποιο σημειο πρέπει να συνδέσω το ρουτερ μου, κατω στην εισοδο; σε ποιο σημειο ακριβως;

2ον. οταν συνδεσω το νεο ρουτερ που υποστηριζει και το progile 35b, παιζει να συγχρονισει πιο ψηλα κοντα στα 200;

3ον. πως σας φαινονται τα στατιστικα της γραμμης;

στατ.jpg

Απαντάω στον εαυτό μου. Πριν λίγο συνέδεσα το νέο ρούτερ και τελικιαζει την γραμμή ευτυχώς. Και είχα κάνει ήδη σενάρια να αλλάξω την καλωδίωση μέχρι το σπίτι αλλά ευτυχώς δεν χρειάζεται.

Screenshot_2022-07-21-01-26-02-801_com.android.chrome.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2022 στις 5:17 ΜΜ, poulinos είπε

αψογα μια χαρα.μπηκε και διπλο πριζακι ολα good.

Εντωμεταξύ πριν φύγει μου είπε ότι τώρα έτσι όπως έκανε την εγκατάσταση, δηλαδή πρώτη πρίζα στο δωμάτιο μου και όλες οι άλλες τηλέφωνο δεν χρειάζεται φίλτρο και το τηλέφωνο αλλά πριν φύγει δεν μου το έβγαλε δοκίμασε μόνο αν δουλεύει το τηλέφωνο. Να δοκιμάσω να βγάλω το φίλτρο από το τηλέφωνο ή θα μου ρίχνει την γραμμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, nikosaek2121 said:

Εντωμεταξύ πριν φύγει μου είπε ότι τώρα έτσι όπως έκανε την εγκατάσταση, δηλαδή πρώτη πρίζα στο δωμάτιο μου και όλες οι άλλες τηλέφωνο δεν χρειάζεται φίλτρο και το τηλέφωνο αλλά πριν φύγει δεν μου το έβγαλε δοκίμασε μόνο αν δουλεύει το τηλέφωνο. Να δοκιμάσω να βγάλω το φίλτρο από το τηλέφωνο ή θα μου ρίχνει την γραμμή?

βγαλτο.εφοσον εχει διπλο πριζακι και εχει κανει σωστα την επιστροφη απο fxs,splitter τοτε δεν θελει φιλτρο πουθενα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

βγαλτο.εφοσον εχει διπλο πριζακι και εχει κανει σωστα την επιστροφη απο fxs,splitter τοτε δεν θελει φιλτρο πουθενα

Τέλεια σε ευχαριστώ, μόλις τώρα το δοκίμασα και δουλεύει άψογα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, nikosaek2121 said:

Τέλεια σε ευχαριστώ, μόλις τώρα το δοκίμασα και δουλεύει άψογα. 

εφοσον υπαρχει splitter ή παιρνεις απο fxs και εχεις κανει σωστα την επιστροφη τοτε δεν χρειαζεται φιλτρο.και να βαλεις δεν θα κανεις κατι κακο απλα ειναι χωρις νοημα.το σπλιττερ στην δικια σου περιπτωση θα φιλτραρει τις συχνοτητες για ολη την καλωδιωση που εχεις πανω (δηλαδη τα υπολοιπα πριζακια σου)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

εφοσον υπαρχει splitter ή παιρνεις απο fxs και εχεις κανει σωστα την επιστροφη τοτε δεν χρειαζεται φιλτρο.και να βαλεις δεν θα κανεις κατι κακο απλα ειναι χωρις νοημα.το σπλιττερ στην δικια σου περιπτωση θα φιλτραρει τις συχνοτητες για ολη την καλωδιωση που εχεις πανω (δηλαδη τα υπολοιπα πριζακια σου)

Να νε καλά τα παιδιά της Vodafone έπεσα σε πολύ καλό τεχνικό, βρήκε άμεσος την παρεμβολή και το καλό είναι ότι ασχολήθηκαν, άλλοι δεν το κάνουν σου λένε είναι δικό σου το πρόβλημα φέρε ηλεκτρολόγο. 

20220718_104515-min.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, poulinos είπε

εφοσον υπαρχει splitter ή παιρνεις απο fxs και εχεις κανει σωστα την επιστροφη τοτε δεν χρειαζεται φιλτρο.και να βαλεις δεν θα κανεις κατι κακο απλα ειναι χωρις νοημα.το σπλιττερ στην δικια σου περιπτωση θα φιλτραρει τις συχνοτητες για ολη την καλωδιωση που εχεις πανω (δηλαδη τα υπολοιπα πριζακια σου)

Να σε ρωτήσω φίλε Poulinos με κάτι τέτοιο θα μπορούσα να μεταφέρω και Ethernet από τον 1 όροφο στο ισόγειο ή ούτε καν θέλει άλλη εγκατάσταση ;

 

Screenshot_20220722-224327_Skroutz.jpg

Επεξ/σία από nikosaek2121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...