Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα/κίνδυνος αν το Case μείνει ανοιχτό?


sash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

exw diabasei diafora pou de stekoun kai exw riksei apisteyto gelio me polla.

An anoikseis to kouti h thermokrasia peftei giati exeis kalyterh kykloforia aera. se kamia periptwsh o aeras me anoikto kouti den einai statikos. kykloforei me fysikh roh.

Se kamia periptwsh den peftei h thermokrasia tou aera katw ap th thermokrasia tou periballontos. Oso megalo anemhsthra kai na baleis h thermokrasia tou psyktikou mesou-aera einai ih me th thermokrasia tou periballontos (isa isa pou mia roh aera me megalh taxythta ayksanei th thermokrasia tou aera logw tribwn to opoio omws einai amelhtaio)

Ousiastika to kalokairi an to dwmatio sou piasei 40 bathmous to elaxisto pou mporei na exei o epeksergasths sou einai 40 bathmoi oso terastio anemhsthra ki an baleis (15 mpofor).

Prosopika ton exw anoikto xeimwna kalokairi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πράγματι έχεις δίκιο, το τεράστιο ρεύμα αέρα που δημιουργεί η φυσική ροή αέρα ψύχει καλύτερα από την αμελητέα ροή που δημιουργούν τα ανεμιστηράκια. Αυτή η φυσική ροή από που προέρχεται ακριβώς όμως; Βοριαδάκι απλό είναι ή το Gulf Stream;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι έχεις δίκιο, το τεράστιο ρεύμα αέρα που δημιουργεί η φυσική ροή [/b'] αέρα ψύχει καλύτερα από την αμελητέα ροή που δημιουργούν τα ανεμιστηράκια.

 

An gia to opoiondhpoe logo omws, ta anemhsthria den kanoun douleia, h fusikh roh aera me anoixto kouti kanei arketh diafora. Logo diaforas 8ermokrasias, 8ermokrasia aera peribalontos kai asxetws an uparxei apnoia sto xwro (fusikh aeriwn-reustwn klp).

 

quiz. h kinhsh tou aera (anemos) pou ofeiletai? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An gia to opoiondhpoe logo omws, ta anemhsthria den kanoun douleia, h fusikh roh aera me anoixto kouti kanei arketh diafora.

 

Τότε, ναι. Ο KWSN_Men, όμως μιλάει για την περίπτωση που τα ανεμιστηράκια βρίσκονται τοποθετημένα εκεί που πρέπει, και κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε KWSN_Men

 

"Και ότι το κάνουν πολλοί το κάνει σωστό;

 

Θα επαναλάβω κάτι: Εάν και εφόσον υπάρχει σωστή ροή αέρα μέσα στο κουτί, με κλειστό κουτί οι θερμοκρασίες θα είναι ΠΑΝΤΑ χαμηλότερες από ότι με ανοιχτό."

 

Αν δεν κάνω λάθος αποτελεί δικό σου Post... και εγώ είμαι κατηγορηματικά αντίθετος με αυτό που λες...

Υποστηρίζω πως συγκεκριμένα για αερόψυξη όπως αυτή η απλή που χρησιμοποιούμε αποκλείεται να συμβεί αυτό που λες... γιατί πολύ απλά μέσα στο κουτί έχεις ένα κλειστό σύστημα ... που το χαμηλότερο της θερμοκρασίας που μπορείς να πετύχεις είναι η θερμοκρασία του αέρα μέσα στο κουτί ... που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι χαμηλότερη από τη θερμοκρασία του αέρα περιβάλλοντος ασε αυτήν την περίπτωση ... όσο καλή ροή αέρα και να έχεις... σκέψου το λίγο... ο "κρύος" (χαμηλότερης θερμοκρασίας από αυτόν του εσωτερικού) αέρας εισέρχεται χαμηλά στην είσοδο του κουτιού από τον κατάλληλα διαμορφωμένο ανεμιστήρα ως βαρύτερος από τον ελαφρύτερο "θερμότερο" που ανεβαίνει ψηλά και ο πίσω ανεμιστήρας τον σπρώχνει έξω ... για να αντικατασταθεί με πιο "κρύο" και ούτω καθεξής... πράγμα που με ανοικτό κουτί δε συμβαίνει, γιατί λόγω της πολύ ισχυρότερης ροής αέρα ο αέρας που προώθείται στην επιφάνεια της ψύκτρας ώστε να χρησιμοποιηθεί ως απαγωγό μέσο θερμότητας είνια πάντα πιο κρύος από αυτό που κυκλοφορεί μέσα στο κουτί...

 

θερμότερος αέρας-->ελαφρύτερος, κινείται προς τα πάνω γιατί ο ψυχρότερος και βαρύτερος πέφτει χαμηλά--> άνεμος ... χονδρικά πάντα ... οποιασδήποτε μορφής φυσική κίνηση αέρα οφείλεται σε θερμοκρασιακές εναλλαγές...

 

 

η ροή του αέρα έχει μοναδικό σκοπό την εναλλαγή του θερμού με χαμηλότερης θερμοκρασίας αέρα πάνω από την ψύκτρα ώστε να απομακρυνθεί ακόμη μεγαλύτερη θερμότητα... δεν ψύχει από μόνη της ... συμφωνώ απόλυτα με τον nikoskourtis...

 

 

και φίλε σκοπός μου είναι να μάθω από ένα forum μέσα από ανταλλαγή απόψεων... δεν προσπαθώ να το παίξω κάτι γιατί δεν είμαι κάτι περισσότερο ή λιγότερο από όλους τους υπολοίπους... ένας απλός άνθρωπος που προσπαθεί να μάθει... σκοπός δεν είναι νομίζω σε ένα forum η ανταλλαγή χαρακτηρισμών αλλά απόψεων...

 

Δεν έχω κάτι με κανένα, και περιμένω πραγματικά και τις υπόλοιπες σε αυτό το ενδιαφέρον θέμα που έχει ανακύψει απόψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon, Proteino kamia parakoloythisi se tmima mixanologias ton antistoixon kefalaion reystomixanikis kai metafora thermotitas mpas kai anaptyxoyme to proto koyti me to fainomeno syntixis ......... ti einai ayta??

Mexri kai stoys aeropsyktoys skarabeoys VW anoigane to kalokairi to kapo gia na apagetai kalytera i thermotita!

Ego an den bgalo to kapaki to kalokairi exo +10C.

To koyti leitoyrgei san ena monotiko yliko poy parembaletai anamesa apo esot. koytioy - peribalon kai empodizei (kata ena pososto esto) tinapagogi thermotitas.

Protasi moy 50-50 ton apopseon sas: Anoixto koyti - kai na doyleyoyn oi anemistires.

Kai osoi gnorizoyn kapoia pragmata gia metafores thermotitas (poy fenetai kai apo ta legomena toys) den nomizo na prospathoyn na to paixoyn exypnoi apla diafotizoyn. Ti tsakoneste - tora eidika kai me tin Ethniki??!!

:D Hellas Ole

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε KWSN_Men,

 

Δεν είναι απραίτητο ότι θα έχουμε μεγαλύτερη ροή θερμότητας ... άσχετο που σχεδόν πάντα λόγω μεγαλύτερης θερμοκρασιακής διαφοράς μεταξύ ψύκτρας περιβάλλοντος έχουμε μεγαλύτερη ροή αέρα...

Στην περίπτωση με το ανοικτό κουτί έχεις μεγαλύτερη πηγή χαμηλότερης θερμοκρασίας... ώστε να έχεις σχεδόν διαρκώς αέρα χαμηλότερης θερμοκρασίας από αυτό στο εσωτερικό του κουτιού... όπου το μοναδικό ανεμιστηράκι που έχει σημασία σε αυτήν την περίτωση, του επεξεργαστή, απλά κάνει τη δουλειά του με τον ίδιο τρόπο, μεταφέροντας όμως ψυχρότερο αέρα... (σε σχέση με το να ήταν ανοικτό το κουτί...)... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, για πείτε μου λοιπόν και τον λόγο που σε λίγο καιρό τα έχουμε ΒΤΧ αντί για ΑΤΧ κουτιά. Και πόσο διαταράσσεται η ροή του αέρα από τους ανεμιστήρες όταν το κουτί είναι ανοιχτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς για να μπορέσει ο επεξεργαστής να κατέβει χαμηλότερα ... στο πιο κρύο "περιβάλλον"... η ροή αέρα στην περίπτωση τού ανοικτού κουτιού είναι ψιλοαδιάφορη ... έχεις πολύ χαμηλότερο θερμικό ενεργειακό περιβάλλον ... α' θερμοδυναμικός νόμος ... και στην περίπτωση ανοικτού κουτιού... β' θερμοδυναμικός νόμος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρνω μια κατσαρόλα με καυτό νερό με θερμοκρασία 100 βαθμούς. Πρέπει να την κρυώσω. Πώς θα κρυώσει πιο γρήγορα;

 

1. Την αφήνω μέσα σε ένα δωμάτιο με θερμοκρασία 18 βαθμούς.

2. Την αφήνω μέσα σε ένα δωμάτιο με θερμοκρασία 18 βαθμούς αλλά σε απόσταση ενός μέτρου από αυτήν εκατέροθεν βάζω 2 ανεμιστήρες, έναν να σπρώχνει αέρα προς αυτήν και έναν να τραβάει.

3. Την αφήνω στο ίδιο δωμάτιο με την ίδια θερμοκρασία, τοποθετώ τους ίδιους ανεμιστήρες στις ίδιες θέσεις, αλλά αυτήν τη φορά τοποθετώ ένα μακρόστενο κουτί που την εμπεριέχει και στις άκρες του είναι τοποθετημένοι οι ανεμιστήρες. Η κατσαρόλα έχει επαφή μόνο με τον αέρα που παρέχει ο ανεμιστήρας εισόδου στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλογή του 2 ... αν και η διαφορά του από το 1 θα είναι αμελητέα ... στο 3 ο αέρας μέσα στο κουτί είναι το ελάχιστο 18+ βαθμοί κελσίου... το ότι έχει καλυτερη ροή δε σημαίνει ότι έχει απαραίτητα καλύτερη ψύξη ... η καλύτερη ψύξη ορίζεται με τάξεις μεγαλύτερο συντελεστή σε σχέση με το θερμικό δυναμικό ... η ροή αέρα είναι απλώς ένας συντελεστής ένας από τους παράγοντες που ορίζουν το βαθμό του θερμομονωτικού συντελεστή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να διαβάσω όλο thread, απλά να πω και εγώ ότι στο κουτί μου έχω έναν πλαϊνό ανεμιστήρα εισόδου και έναν επιπλέον ανεμιστήρα εξόδου στο πίσω μέρος. Ο επεξεργαστής ψύχεται με νεράκι. Με κλειστό κουτί δεν εχω διαφορά στο cpu temp, αλλά το system temp είναι πάντα χαμηλότερο απ'ότι με ανοικτό.

 

Πιστεύω ότι ο πλαϊνός είναι αυτός που κανει τη δουλειά. Κατά τη γνώμη μου, κουτιά χωρίς πλαϊνό ανεμιστήρα εξόδου, θα δείχνουν χαμηλότερες θερμοκρασίες με το κουτί ανοιχτό και όχι κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...