Προς το περιεχόμενο

Lubontu. Πρώτη φορά lubuntu σήμερα αλλα δεν μπαίνει στο ίντερνετ.


kyriakh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι του παρόντος, αλλα εκει εξω υπάρχουν και λογισμικά win10 modified που ειναι πολυ ελαφριά. Εχω βαλει σε παλιούς υπολογιστές και πανε καλα αφου μολις η μνημη ram που θελουν ειναι κοντα στο 1GB. Επισης και win7 καθοτι υπαρχει μια ομαδα (ρωσων) που ακομα βγαζει updates pack και το windows security (defender) λειτουργει κανονικα και παιρνει αναβαθμισεις.

Αυτο το λεω για ανθρώπους που δεν εχουν ιδεα η δυσκολεύονται πολυ με το linux. Μην πέσετε να με φατε.😅

Εγω εδω και εναν χρονο μονο linux χρησιμοποιώ και συγκεκριμένα το mint Una. Αντιμετπισα και εγω πολλα θεματα στην αρχη, δεν μπορουσα να σεταρω με τίποτα τον ηχο, και αλλα θέματα αλλα δεν το εβαλα κατω. Ρώτησα, ψάχτηκα, εμαθα.Άπλα το linux θελει και κάποιες γνώσεις, δεν ειναι για ολους παρα μονο για αυτους που θέλουν κατι καλύτερο και τους αρεσει να ψάχνονται.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, cli22 είπε

εμπιστευεσαι τους ρωσους;!

Εφόσον δεν εχω κρατικά μυστικά στον υπολογιστή μου, και ολα τα "ευαίσθητα"αρχεία μου ειναι σε δισκους ξεχωριστούς και με backup σε άλλους, ναι γιατί οχι?.

Οριστε και ενα screenshot απο win10 modified οπου βλέπετε ποση ram καταναλώνει. Μολις 392!ΜΒ. Κατάλληλο για παλιά μηχανήματα με λίγη ram.

 

Screenshot from 2022-06-24 21-55-05.png

Screenshot from 2022-06-24 22-00-21.png

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Οριστε και ενα screenshot απο win10 modified οπου βλέπετε ποση ram καταναλώνει. Μολις 392!ΜΒ. Κατάλληλο για παλιά μηχανήματα με λίγη ram.

εχεις καποιο link/torrent link να το δοκιμασω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

πανε καλα αφου μολις η μνημη ram που θελουν ειναι κοντα στο 1GB.

Στον κοσμο του λινουξ , το 1 γιγα καταναλωση ειναι υπερβολικη. Απλα σε προετοιμαζω...

Οσο για το 

3 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Οριστε και ενα screenshot απο win10 modified οπου βλέπετε ποση ram καταναλώνει. Μολις 392!ΜΒ. Κατάλληλο για παλιά μηχανήματα με λίγη ram.

Ειναι σχετικο. Αν βαλεις την ιδια εγκατασταση σε μηχανημα με 2ΤΒ ram , θα καταναλωνει πολυ περισσοτερη μνημη. Οσο βρισκουν μνημη τα windows , την χρησιμοποιουν , την cache-αρουν , την δεσμευουν , την αποδεσμευουν , αναλογως τις αναγκες. Το μηχανημα που δειχνεις εχει 2gb ram , τα windows προσαρμοστηκαν αναλογα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Στον κοσμο του λινουξ , το 1 γιγα καταναλωση ειναι υπερβολικη. Απλα σε προετοιμαζω...

Εμενα στο mint με τοσα tweaks που εχω κανει, ξεκιναει με 960ΜΒ. Δεν εχω θεμα γιατί έχω 15GB ram. Σε πολλούς παλιούς υπολογιστές που έστησα τετοια λογισμικά πηγαν καλα. Δοκιμάζει κάποιος και βλεπει. Απλα το αναφερω σαν εναλλακτική. Τα modified ειναι προσαρμοσμένα για αυτον τον σκοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Εμενα στο mint με τοσα tweaks που εχω κανει, ξεκιναει με 960ΜΒ.

Δεν περναει πασο λεμε ... αν δεν εισαι στο ευρος του 200-300mb δεν εγκρινεται απο την λινουξ κοινοτητα του ινσομνια. Αν θες να τραμπουκιστεις ... συνεχισε ακαθεκτος !!

Οσο για την καταναλωση του λειτουργικου σε μνημη , δεν θα βαριεμαι να λεω οτι δεν παιζει ρολο. Αντε και πιανει 1mb μονο. Οταν φορτωσεις σελιδες στον browser , παιξεις καμμια ταινια , φορτωσουν τα services , θα τιγκαρει η μνημη για πλακα. Η κατασταση ειναι λιγο καλυτερη στο λινουξ απο ο,τι στα windows , αλλα πειραγμενα windows δεν βαζω επουδενι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το μηχανημα που δειχνεις εχει 2gb ram , τα windows προσαρμοστηκαν αναλογα.

τα κανονικα windows με 2gb ram σε idle mode μετα το startup τρωνε τουλαχιστον 1-1.5gb ram και vm full....

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

αλλα πειραγμενα windows δεν βαζω επουδενι....

και τα windows της microsoft "πειραγμενα" ειναι! 😂

σοβαρα τωρα θα τα βαλω σε ενα test laptop μονο και μονο απο περιεργεια.....

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

αν δεν εισαι στο ευρος του 200-300mb δεν εγκρινεται απο την λινουξ κοινοτητα του ινσομνια

μην γινεσαι υπερβολικος.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cli22 είπε

τα κανονικα windows με 2gb ram σε idle mode μετα το startup τρωνε τουλαχιστον 1-1.5gb ram και vm full....

Αρα αυτα δεν ειναι κανονικα windows μαλλον. (Παγωσε το στο σημειο που το εχω και δες κατω αριστερα τα νουμερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν περναει πασο λεμε ... αν δεν εισαι στο ευρος του 200-300mb δεν εγκρινεται απο την λινουξ κοινοτητα του ινσομνια. Αν θες να τραμπουκιστεις ... συνεχισε ακαθεκτος !!

Οσο για την κατανάλωση του λειτουργικου σε μνημη , δεν θα βαριεμαι να λεω οτι δεν παιζει ρολο. Αντε και πιανει 1mb μονο. Οταν φορτωσεις σελιδες στον browser , παιξεις καμμια ταινια , φορτωσουν τα services , θα τιγκαρει η μνημη για πλακα. Η κατασταση ειναι λιγο καλυτερη στο λινουξ απο ο,τι στα windows , αλλα πειραγμενα windows δεν βαζω επουδενι....

Δεν τραμπουκιζω ρε μπηχτη σαν εναλλακτική το αναφέρω. Ο καθένας μας οτι θελει επιλεγεί και εχει και την ευθύνη των πράξεων του. Δεν παροτρύνω η επιβάλω σε κανέναν να το κανει. Εγω εχω γνησια 10αρια και σε ενα παλιο PC που το εχω σαν αποθήκη και το ανοίγω σπάνια εχω τα modified.

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν περναει πασο λεμε ... αν δεν εισαι στο ευρος του 200-300mb δεν εγκρινεται απο την λινουξ κοινοτητα του ινσομνια. Αν θες να τραμπουκιστεις ... συνεχισε ακαθεκτος !!

Ναι ρε να με κανετε ban επειδη το mint μου ειναι στα 900+. Μαλλον κρυο ντουζακι θελεις που εχει και ζεστη. Φιλάκια μπηχτη

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Petros Electron Δουλεψε λιγο το χιουμορ σου. Ειναι ανυπαρκτο.

4 λεπτά πριν, cli22 είπε

απαραιτητη διευκρινηση: μιλαω για windows 11...

Με την ιδια λογικη δουλευουν και αυτα. Στο βιντεο που παρεθεσα , βρηκαν 2ΤΒ ram και σε cold boot επιασαν 26gb. Οπως ειπα , στα 2gb ram προσαρμοστηκαν αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Αν θες να τραμπουκιστεις ... συνεχισε ακαθεκτος !!

ρε μπηχτη μη γινεσαι τραμπουκος..... κρατα τον διαλογο σε καποιο επιπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δουλεψε λιγο το χιουμορ σου. Ειναι ανυπαρκτο.

Οταν κάποιος τα "παίρνει" ολα τόσο πολύ της μετρητής, τοτε χάνει και το νόημα της ζωής.Τουλάχιστον εγω δεν προσβάλω ποτε κανέναν καθοντας πισω απο ενα πληκτρολόγιο. Αυτό και σταματάω εδω. Καλο βράδυ!

4 λεπτά πριν, cli22 είπε

ρε μπηχτη μη γινεσαι τραμπουκος..... κρατα τον διαλογο σε καποιο επιπεδο.

Αυτο ακριβώς απανταω αναλογως και το κλείνω εδω το θεμα καλο σας βραδυ!

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...