Προς το περιεχόμενο

Η νέα αρχιτεκτονική GPU της AMD, RDNA3, προσφέρει 50% αυξημένη απόδοση/watt σε σχέση με την RDNA2


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν θες 1080p low-mid ισως και mid προς high καποια, αγοραζεις επεξεργαστη με ενσωματομενα γραφικα, οι Intel εχουν ολοι.
Η διαφορα ειναι 15-20ε δεν βρισκω το λογο να παω να τα γλιτωσω, να με κρεμασει η gpu και να μεινω 30 μερες χωρις pc.
Eπιπλεον εχεις αλλες 2 εξοδους για monitor.
Θα πληρωσεις GPU μονο αν θες να παιξεις 1080p high-ultra και πανω.

Δλδ ο 5600g παιζει ολα τα νεα games 1080 60fps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

Δλδ ο 5600g παιζει ολα τα νεα games 1080 60fps?

Nαι αν τα βαλεις ολα low οπως ειπες....
Αλλα ποιος θελει να παιζει με low;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Έχεις δίκιο, σαν επιδόσεις μπορεί να είναι παραπάνω.

 

Στα ίδια watt με την RDNA2 όμως θα έχουν κοντά στο +50% παραπάνω επιδόσεις.

Όχι απαραίτητα... Μπορεί πχ η 7900 να είναι ~50% πάνω από την 6900 στα 280w και να τερματίζει εκεί. Να μην έχεις αύξηση επιδόσεων με παραπάνω pl ή να ανεβάζει απότομα θερμοκρασίες. H 6900 αν έχει καλή ψύξη ανεβάζει επιδόσεις στα 400w, μη σου πω και παραπάνω (όχι αναλογικά φυσικά, το sweet spot είναι γύρω στα 300w - προσωπικά είμαι στα 380w, εννοείται όχι πάντα, μόνο όπου χρειάζεται). Άρα συνολικά η διαφορά είναι αρκετά μικρότερη για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει η κατανάλωση, αλλά η max απόδοση (η πλειοψηφία όσων παίρνουν τέτοιες gpu). Φυσικά όλα αυτά είναι θεωρητικά και ανευ ιδιαίτερης σημασίας, όταν με το καλό βγούνε θα δούμε τιμές και επιδόσεις και θα συγκρίνουμε. Πάντως όπως δείχνει το πράγμα, η amd πάει πάλι να χτυπήσει την nvidia στο efficiency και όχι άδικα δεδομένων των αρνητικών σχολίων για τις αυξημένες καταναλώσεις των νέων nvidia. Όσον αφορά επιδόσεις, that remains to be seen αν και προσωπική και πρόωρη εκτίμηση μου είναι μια επανάληψη του ότι είδαμε με την τωρινή γενιά: καλύτερο efficiency και performance στις χαμηλότερες αναλύσεις για amd και καλύτερο performance με δυσανάλογο ωστόσο κόστος στα watt από nvidia σε υψηλότερες αναλύσεις. Σημαντικό ρόλο φυσικά θα παίξει και η συγκριση Dlss-Frs2.0 στα νέα παιχνίδια. Το Rt προσωπικά δεν μου κάνει ιδιαίτερη αίσθηση, το βλέπω σαν bonus.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, tombyraider13 είπε

Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα τόσο με την nvidia όσο και με την team red εν προκειμένω, ότι απευθύνονται πλέον αποκλειστικά σε enthusiasts, με τις αλλεπάλληλες κυκλοφορίες νέων μοντέλων και σειρών καρτών, διαρκώς πιο ακριβών και πιο ενεργοβόρων. Έτσι όλοι εμείς οι υπόλοιποι που δεν μπορούμε να δίνουμε για μια κάρτα 500+, αναγκαζόμαστε να καταφεύγουμε σε playstation και xbox. Δεν γίνεται δηλαδή ένα τίμιο pc build να κάνει 600-700 κατά μέσο όρο και άλλα τόσα να θέλει μόνο η κάρτα γραφικών. Με αυτό τον τρόπο  τους πιο πολλούς pcάδες, μας μετατρέπουν σε casual console gamers και αρχίζουμε να ξεχνάμε πως είναι να παίζεις κλικάροντας και με asdw...

Βέβαια αν σκεφτείς το κόστος τον παιχνιδιών της κονσόλας και πάλι ποιο συμφέρων είναι ένα gaming pc από μια κονσόλα .αλλά οκ .... 

το pc δεν θα το έχεις μόνο για games αλλά και για αλλά πραγματάκια .οπότε φτιάχνεις ένα τίμιο Pc με 500-600 ευρώ και παίρνεις μια κάρτα στα 400 ευρώ και είσαι εντάξει .η κονσόλα πάντα θα είναι υποδεέστερη για πολλούς λόγους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Καλές οι κονσόλες... Αλλά όσο και να σφίγγουν... Pc. Δεν είναι.. Γιατί απλά το σπασμένο τσαμπα παιχνίδι στο pc το κρατάει τοπ τα τελευταία 50 χρόνια... 

Σιγά σιγά με τις προσφορές ανά διαστήματα και τις συνδρομές sony xbox αρχίζει να χάνετε και αυτό το τελευταίο πλεονέκτημα για τα pc.

Αν θεωρείται πλεονέκτημα ότι μπορείς out of the box να κλέβεις πνευματική ιδιοκτησία...

Προσωπικά τα παιχνίδια στο pc που εχω τα τελευταία 2 χρόνια είναι όλα αγορασμένα απο steam σε περιόδους προσφορών, εκτός απο μερικά που τα καραγούσταρα και τα έχωσα απο day one γιατί πίστευα πως οι developers τα άξιζαν και με το παραπάνω.(Πιο παλιά έλεγα τα ίδια με εσένα.)

Κύριος, χωρίς να μπαίνω σαν το κλέφτη, χωρίς να φοβάμαι spyware και υιούς κτλ κτλ.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Σιγά σιγά με τις προσφορές ανά διαστήματα και τις συνδρομές sony xbox αρχίζει να χάνετε και αυτό το τελευταίο πλεονέκτημα για τα pc.

Αν θεωρείτε πλεονέκτημα ότι μπορείς out of the box να κλέβεις πνευματική ιδιοκτησία...

Προσωπικά τα παιχνίδια στο pc που εχω τα τελευταία 2 χρόνια είναι όλα αγορασμένα απο steam σε περιόδους προσφορών, εκτός απο μερικά που τα καραγούσταρα και τα έχωσα απο day one γιατί πίστευα πως οι developers τα άξιζαν και με το παραπάνω.(Πιο παλιά έλεγα τα ίδια με εσένα.)

Κύριος, χωρίς να μπαίνω σαν το κλέφτη, χωρίς να φοβάμαι spyware και υιούς κτλ κτλ.

Καλα κανεις.. Και μπράβο σου. Οταν θα φτάσεις να πρέπει να συντηρήσεις σπιτι. Παιδιά.σκυλιά. Αυτοκίνητα.. Τεσπα. Κάνεις δεν παίζει πειρατικά. Μονο εγω.. Σε όλη την υφήλιο. Τα κρακ για εμένα βγαίνουν προσωπικά. Όλα. Τα σαιτ τυπου νον στεαμ στο όνομα μου βγήκε.. Καλη καρδιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/6/2022 στις 3:36 ΜΜ, Aten-Ra είπε

Η φτιάχνεις ένα PC με τον 12100F και την RX6500XT και έχεις τα ίδια σε μια πλατφόρμα και δυνατότητα για upgrade.

παιρνεις μονο μια 6500 ή 6600 κ τη βαζεις οπου ναναι, ακομη κ με συστημα 10ετιας θα τρεχει σαν κονσολα. για 2,3κατοσταρικα συνολικα δεν σε νοιαζει για πληρη επιδοσεις

τα upgrade πεθαναν, ηταν πριν τον πολεμο που υπηρχαν λεφτα δουλειες κλπ  κ οι υπολογιστες ddr3

 

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Με 50% πάνω το perf/watt αν κρατήσεις τα ίδια Watt με την 6600ΧΤ που είναι 160W τότε πάμε σε επιδόσεις κοντά στις 3080Ti/3090. Αν θα την λένε 7600ΧΤ είναι άλλο πράγμα

Θες να κανεις τις πραξεις να καταλαβουμε και εμεις γιατί δεν βγαινουν τα νουμερα μου εμενα. Απτο review του tpup σε 4k η 3090 ειναι 120% πανω, και σε 1440p με cpu μπουκαλα 80%. Αν αυξήσεις τα νουμερα κατα 50% θα συνεχισει να υπαρχεια μια διαφορά 70% σε 4k. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Herald είπε

Θες να κανεις τις πραξεις να καταλαβουμε και εμεις γιατί δεν βγαινουν τα νουμερα μου εμενα. Απτο review του tpup σε 4k η 3090 ειναι 120% πανω, και σε 1440p με cpu μπουκαλα 80%. Αν αυξήσεις τα νουμερα κατα 50% θα συνεχισει να υπαρχεια μια διαφορά 70% σε 4k. 

Για 1080p μίλαγα μιας και η 6600ΧΤ δεν είναι για 4Κ, sorry αν δεν το διευκρίνισα.

relative-performance_1920-1080.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Για 1080p μίλαγα μιας και η 6600ΧΤ δεν είναι για 4Κ, sorry αν δεν το διευκρίνισα.

relative-performance_1920-1080.png

Σε 1080p με μια CPU μπουκάλα μέχρι απέναντι τι ακριβώς συγκρίνεις? Η 6600xt από αυτό το review βγάζει 95.5 average σε 1440p, αλλά είναι για 1080p η κάρτα...για να σου βγεί το επιχείρημα.....έλεος ρε συ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Θες να κανεις τις πραξεις να καταλαβουμε και εμεις γιατί δεν βγαινουν τα νουμερα μου εμενα. Απτο review του tpup σε 4k η 3090 ειναι 120% πανω, και σε 1440p με cpu μπουκαλα 80%. Αν αυξήσεις τα νουμερα κατα 50% θα συνεχισει να υπαρχεια μια διαφορά 70% σε 4k. 

Δεν υπάρχουν πράξεις. Πλεον δεν υπάρχει λογική καμία.. Πετάμε ορολογία ( κύριος στα εγγλέζικα που είναι και τις μοδος) και όποιον πάρει ο χάρος. Οταν βγουν. Και δούμε τιμές και παρουσιάσεις σε κανάλια.. Θα έχουμε εικόνα. Μέχρι τότε. Οψόμεθα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...