Προς το περιεχόμενο

Κατέρρευσε το Bitcoin, με την αξία του να διαμορφώνεται πλέον κοντά στα $21.000


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νόμιζα οτι οι οδηγοί ταξί τα ξέρουν όλα. Μόλις βρήκα αυτό το νήμα διαπίστωσα οτι έκανα λάθος. Οι οδηγοί ταξί ξέρουν απλά πολλά, αυτοί που ΞΕΡΟΥΝ  ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι οι οικονομικοί αναλυτές του insomnia. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Herald είπε

Πιστευω θα πέσει κάτω απο τα 15k,αλλα όπως και να εχει εγώ πριν λιγο αγορασα αρκετο πραμα 😊

Μακάρι να συνεχιστει το θάψιμο κάνα μήνα ακομα, να κατρακυλησει κιαλλο. Αμα πεσει στα 10k εχω μπει all in, οποτε παρακαλω τους haters να συνεχίσουν το hating σε ολα τα μεσα κοινωνικης δικτύωσης. Ρίξτε κράξιμο οσο δε πάει 😂

Εσείς πουλάτε, όχι οι haters. Οι haters δεν έχουν.

Πάντως σε αντίθεση με τον αληθινό χρυσό που σε οικονομικές κρίσεις ανεβαίνει, ως μέσο διατήρησης αξίας, αυτό πέφτει. Αν μας λέει κάτι για τη φύση του όλου πράγματος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Hetfield είπε

Εσυ αυτο καταλαβες;

Πηγαινε βρε ανθρωπε και κουμπωσε ενα φωτοβολταϊκο με 5-10k, παρε ενα ηλεκτρικο αυτοκινητο με κοστος 20-30k για την πολη και εχεις μπαμ ενα ετησιο cost saving 2-4k/χρονο (αναλογα με τη χρηση που κανεις). Σε 10 χρονια εχεις αποσβεση, μετα εισπραττεις.

Ξεκολλειστε βρε καρχαριες το μυαλουδακι σας, θα μαζευουμε τα απαγχωνισμενα κουφαρια σας με την ηλιθιοτητα που σας δερνει (και δεν λετε να το καταλαβετε).

Αν είναι τόσο γαμ@τες(φθηνές, αποδοτικές, πρακτικές κλπ) οι ΑΠΕ και τα ηλεκτροκίνητα γιατί κράτος/ΕΕ έχουν βαλθεί να απαγορεύσουν εντελώς τις πωλήσεις των συμβατικών οχημάτων μέχρι το 2030-35 και γιατί είναι τόσο επιθετικοί με ποινές απέναντι σε ρυπογόνες τεχνολογίες;

Γιατί δεν αφήνουν την αγορά να λειτουργήσει ΕΛΕΥΘΕΡΑ, χωρίς επιδοτήσεις και άλλα κόλπα, ώστε να "σκοτώσει" όλες τις ακριβές ρυπογόνες τεχνολογίες από μόνη της.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Εσείς πουλάτε, όχι οι haters. Οι haters δεν έχουν.

Πάντως σε αντίθεση με τον αληθινό χρυσό που σε οικονομικές κρίσεις ανεβαίνει, ως μέσο διατήρησης αξίας, αυτό πέφτει. Αν μας λέει κάτι για τη φύση του όλου πράγματος.

 

O average Joe που έχει / θέλει να αγοράσει, όταν διαβάζει ΠΑΝΤΟΥ (sites / εφημερίδες / ειδήσεις / forums / social media) κράξιμο και για το θάνατο του BTC, ε είτε θα πουλήσει αυτά που έχει, είτε δεν θα αγοράσει. Εγώ στην γωνία είμαι θα περιμένω να τα αγοράσω :P 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, fuz10n είπε

δε μπορω εχω βαρεθει την καραμελα με τον καθενα που με λιγο διαβασμα και γνωσεις κανει 2-3% τη μερα.

για να καταλαβετε οσοι απλα διαβαζετε και χαζευετε και λετε βρε μπας και...:

image.png.9ecb8285703141897842b3e33af87722.png

δε θελω να παω στη 2η χρονια.

επισης τι φαση με τους "οικονομολογους"? που ειπαν αυτο και κεινο? δωρεαν πληροφορια #2, κανενας οικονομολογος δε ξερει απολυτως τιποτα για οτιδηποτε εχει αξια σημερα, τι αξια θα εχει μεθαυριο. αλλιως θα ηταν αυτοι στις πρωτες θεσεις δισ/χων. 

οπως ειπε και ενας γνωστος οικονομολογος που ξερω, ευχομαι αυριο να παει 100Κ το bitcoin για να εχουν αδικο οι αλλοι μισοι...

Υπολόγισε την προμήθεια, την χασούρα κάποιες μέρες και το γεγονός οτι δεν θα αγαρασω με ότι βγάλω. Το κέρδος βγαίνει από το ανταλλακτήριο και συνεχίζω με το αρχικό κεφάλαιο. Το έκανα αρχές του 21 τις καλές εποχές και έβγαλα κάτι ψιλά, μετά συνειδητοποίησα ότι δεν άξιζε τις ώρες που χάνω για αυτό. Έχω αποσυρθεί από το Ιούνιο του 21. Ισως ήμουν τυχερός γιατί αυτούς τους 6 μήνες σχεδόν όλα ανέβαιναν. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά αν είναι όπως τα λένε μου φαίνεται δύσκολο να βγάλει κάποιος ακόμα και από το καθημερινό trading πόσο μάλλον από Hodl και σίγουρα θέλει πολύ ψάξιμο και χαμένες εργατοώρες διότι τα περισσότερα τώρα πέφτουν. 

5 ώρες πριν, fuz10n είπε

 

 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fuz10n είπε

αρα σε 5-6 χρονακια εκατομμυριουχοι και αυτοι με 1000€ αρχικο κεφαλαιο

Άμα δεν υπολογίσεις τις προμήθειες τους κτλ ναι θεωρητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με crypto από το 2016. Όταν το ethereum ήταν ~40-50$.  

Η καλύτερη μπίζνα που έχω κάνει. Ξέρετε τί είναι να έχεις σκάψει τότε 2-3 τεμάχια εθέρα --> 50$ και να κρατάς μέχρι αυτό να έχει φθάσει στα 3+ χιλιάρικα;

Μακάρι να καταποντιστούν όλα, να φτάσει το ether στα 500$ ακόμα παρακάτω. Θα αγοράσω ένα (1) και απλά θα το κρατήσω.

Αν φτάσει κατόπιν το 1$ εχέσθηκα, απλά θα κάνω 1-2-3 μέρες λιγότερες διακοπές φέτος. Αν πάρει πάλι φόρα στα 4 χιλιάρικα, θα τα πιώ στην υγειά του Βλαδίμηρου.

Δεν ξέρω, ίσως δεν είμαι η τυπική περίπτωση (ή να χάσω 500$ δεν μου φαίνεται και τραγικό) - κατανοώ και σέβομαι ότι αρκετοί είναι εξαιρετικά προσεκτικοί /επιφυλακτικοί με τα 500$ που πιθανώς διαθέτουν - αλλά δεν μπορώ να πω με τίποτα ότι κρατώντας 2-3 τεμάχια από ένα "δυνατό" νόμισμα μου έχει βγει ποτέ  σε κακό.

Your mileage may vary  😉

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικο κλικ μπειιτ της πλακας. Ντωμεταξυ αν παρακολουθησεις την συναρτηση του βιτκοιν ειναι ακριβως ιδια με ολες τι σαλλες ισοτιμιες κανονικων νομισματων
 

 

 

 

 

 

10 hours ago, cosmic73 said:

σορταρισμα στα κρυπτο παιζει ; Τι μεγεθος εχει η αγορα παραγωγων με υποκειμενο δεικτη το  BTC σε σχεση με την κυρια αγορα.Αν καποιος θελει να βγαλει ευκολο και ακοπο χρημα απο κρυπτο ιδου η ευκαιρια..........

Το κανω εγω. Δεν ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζεις. Εβγαλα κανα 100ρικο αλλα με το που το βαζεις αρχιζει και ανεβαινει παλι. Πχ τωρα η φεδ ανακοινωσε επιτοκια και ειμαι -400

10 hours ago, Tlykog said:

Αν και το θέμα το έχουμε καταταλαιπωρήσει, είναι κρίμα να βλέπω σχόλια που συγκρίνουν ανανεωσιμες πηγές ενέργειας με μαύρες τρύπες ενεργειακής κατανάλωσης χωρίς λόγο. 

Έχετε καταλάβει ότι κάνουμε υπερκατανάλωση των πόρων του πλανήτη και σε όχι πάρα πολλά χρόνια θα έχουμε τόσα προβλήματα, που το σεληνιακό τοπίο του Άρη θα μοιάζει πραγματικά ευχάριστος προορισμός;

Η εξόρυξη κρυπτονομισμάτων καταναλώνει όσο μία πολιτεία των ΗΠΑ σε ετήσια βάση. Θα ήθελα κάποιος να μου επιχειρηματολογήσει πόσο είναι το κέρδος από την ύπαρξη και τη χρήση του, ώστε να δικαιολογεί αυτά τα τεράστια ποσά ενέργειας.

Προσωπικά είμαι υπέρ να βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος εξόρυξης, που να μην στοιχίζει τόσο στον πλανήτη, αλλιώς να μπει προσωρινά σε αναστολή η εξόρυξη μέχρι να βρεθεί λύση. Με τη χρήση του είμαι οκ, όσο υπάρχουν άνθρωποι που θα θεωρούν ότι έχει αξία, τότε δεν είναι κακό να χρησιμοποιείται.

Το κερδος ειναι η ασφαλεια και ανεξαρτησια συναλλαγων. Το κοστος ενεργειας ειναι ελαχιστο αν αναλογιστεις την οικονομια κλιμακας που γινεται πχ σε ωρες μη αιχμης. Για να εχει αξια θα πρεπει αυτη η αξια να αποτιμαται απο καπου. Δεν μπορεις να φτιαξεις αξιες απο το 0 οπως το εννοεις. Αλλοι τροποι εχουν βρεθει οπως πχ κρυπτονομισματα με αποθηκευτικο χωρο

9 hours ago, Hetfield said:

Η μετοχη εχει τουλαχιστον αντικρισμα σε εταιριες, προϊοντα/υπηρεσιες και εν τελει αναλογα την περιπτωση υπαρχει μια εμπιστοσυνη.

Τι απο ολα αυτα παρεχουν τα cryptos;

Proof of work

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ έχει πλάκα που πολλοί λένε "οι οικονομολόγοι του insomnia" λες και οι κανονικοί "αναλυτές του cryptospace" έχουν την παραμικρή διαφορά σε ακρίβεια προβλέψεων

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θα πω ένα και θα το κλείσω ,πάρτε κάτω από τα 20κ και δεν θα χάσετε ,άντε καλό βράδυ μερικοί γιατί η  έχετε  μαύρα μεσάνυχτα η δεν έχετε φράγκα και @α@ να επενδύσεται 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο forum.Το πρόβλημα μ τα cryptos,είναι οτι τα πουλάνε αποκεντροποιημένα κλπ κ είδαμε τι έγινε μ την παγκόσμια ύφεση(π θα χειροτερέψει..........).

Τώρα,όσοι επένδυσαν στα cryptos  το 21,εκεί λυπάμαι κ ελπίζω ν μην δώσατε πολλά.....

Πάντως στα οικονομικά(λιγιστικά έχω τελειώσει) μας έλεγαν όταν κατεβαίνει αγοράζεις κ όταν ανεβαίνει πουλάς(κ φυσικά επενδύεις,όταν σου περισεύουν)......

Δλδ αν δείτε τις τιμές μεγάλων εταιρειών(Apple,Microsoft κλπ) είναι καλή ευκαιρεία ν αγοράσεις,αν σ περισσεύουν πάντα φυσικά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...