Προς το περιεχόμενο

Κατέρρευσε το Bitcoin, με την αξία του να διαμορφώνεται πλέον κοντά στα $21.000


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Κι εγώ αλλά έχει γίνει μία αλλαγή που δεν γυρνάει πίσω και είναι η ανεξαρτησία των παραγωγών ενέργειας από τα νομίσματα.

Δυστυχώς η ενέργεια θα πάρει το πάνω χέρι σε όλα τα νομίσματα. Και αυτή την στιγμή μόνο ένας παγκόσμιος πυρηνικός πόλεμος μπορεί να αποτρέψει τον Ρώσο από το να συνδέσει το ρούβλι με την ενέργεια και τον χρυσό.

Η Ευρώπη καταρρέει και μόνο αν βάλει την ουρά στα σκέλια και πάει με την Ρωσία θα σωθεί. Θα το κάνει το φθινόπωρο ή τον χειμώνα. Αλλάζει το παγκόσμιο νομισματικό σύστημα. Πάει για τέλος το fiat money. Τι θα έλθει? Πολλά τοπικά νομίσματα. Ο Πούτιν ήλθε για να εκδικηθεί την επίθεση στην Γιουγκοσλαβία. Δεν τον νοιάζει τίποτε άλλο. Ούτε λεφτά ούτε δόξα. Οι Ευρωπαίοι δεν έχουν ούτε στρατό ούτε βούληση για αντίσταση. Οι Αμερικάνοι δεν έχουν δύναμη να τα βάλουν με Κίνα και Ρωσία. Άρα θα υποχωρήσουν και θα περιμένουν να δουν τι θα γίνει στην Ευρώπη.

Αλλά προσέξτε ..... ποτέ στην ιστορία της γης ένας Αμερικανός στρατιώτης δεν έχει σκοτώσει ένα Ρώσο ή το αντίθετο.

Είμαστε τυχεροί που θα ζήσουμε αυτό που έρχεται.

Δεν στέκει τίποτα από όλα αυτά που γράφεις φίλε μου…

Πιο πολύ με ευχολόγιο φαίνεται πάρα πολιτικοοικονομική ανάλυση…

πχ γιατί δεν έκανε κίνηση όταν στην αντίπερα όχθη ήταν ο Τραμπ και στην Ευρώπη η Μερκελ που δεν θα έφερναν καμία αντίσταση? Ποια εκδίκηση για την Γιουγκοσλαβία που ούτε την θυμάται, θέλεις να μου πεις ότι τον πόνεσε αυτό περισσότερο από την διάλυση της ΕΣΣΔ και τον εξευτελισμό της για πάνω από είκοσι χρόνια? Πως γίνεται να λες ότι θα συνδέσει το ρούβλι με την ενέργεια όταν μόνο η  Ευρώπη αγοράζει και δεν εξαρτάται από εκεί και ο υπόλοιπος πλανήτης καθόλου?

Κάποιοι μπερδεύετε έναν τόσο απλό λόγο, την εκμετάλλευση μια τοπικής κρίσης για την αύξηση τιμής πώλησης αερίου, και προσπαθείτε να την κάνετε το λιγότερο παγκόσμια σύρραξη για να επιβεβαιώσετε τις φοβίες σας ή τις επιθυμίες σας… το λέω γιατί το ίδιο παραμύθι το είδαμε πρόσφατα με τον Covid ή με κάθε τοπική κρίση που γίνεται… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, cosmic73 είπε

Εγω δεν τελειωσα το λυκειο στον Κολωνο αλλα εβγαλα το δημοτικο στην Εκαλη.Τις προαλες περνουσα εξω απο το μαγαζακι του LOUIS VUITTON -Βουκουρεστιου 19 για οσους δεν γνωριζουν-και βλεπω μια θεια σχιστοματα με τι βοηθεια δυο καταιδρομενων υπαλληλων να γεμιζει ενα GRAND CHEROKEE με τα γνωστα καφετια κουτια.Μπουκαρω μεσα και ερωταω.Παιζει μετακομιση να δωσω ενα χερακι βοηθειας.Ξεπουλησαμε σημερα μου λεει η πωλητρια, δεν εμεινε ουτε λουρακι.Συγνωμη αλλα τι θα τη κανει τοση πραματια η θεια - παιζει μηπως κανενα φιλανθρωπινο gala για τα απορα πακομπαγκλα να παμε να αγορασουμε κανενα χαιμαλι.

Με κοιτα η πωλητρια με σκοτεινο βλεμμα και που λεει κοφτα:

Η πελατισα κανει arbitrage στην αγορα της Κινας.

Οποτε αν σας περισευουν ευρωπουλα καντε μια βολτα στο εν λογω μαγαζι και ψωνιστε αναλογα.Η  εστω αν γνωριζεται την τεχνολογια πισω απο τα κρυπτονομισματα και εχετε βασικες γνωσεις οικονομικων σορταρετε το BTC στο BINANCE η στο FTX πουλωντας ενα συμβολαιο μελλοντικης εκπληρωσης.Γ' αυτο δεν θα χρειαστειτε ουτεRTX καρτουλες ουτε αναβαθμισμενη παροχη ΔΕΗ.

ΥΓ1:Η παραπανω ιστορια ειναι αληθινη

ΥΓ2:Η θεια εκανε λογαριασμο 100Κ αλλα δεν μπορεσα να μαθω αν αφησε πουρμπουαρ στα παιδια.

Και εγω παλεύω κάθε μέρα να πουλήσω κανένα δαχτυλίδι πάνω από 500 ευρώ...

1 ώρα πριν, pavlitakis είπε

Κι εγώ αλλά έχει γίνει μία αλλαγή που δεν γυρνάει πίσω και είναι η ανεξαρτησία των παραγωγών ενέργειας από τα νομίσματα.

Δυστυχώς η ενέργεια θα πάρει το πάνω χέρι σε όλα τα νομίσματα. Και αυτή την στιγμή μόνο ένας παγκόσμιος πυρηνικός πόλεμος μπορεί να αποτρέψει τον Ρώσο από το να συνδέσει το ρούβλι με την ενέργεια και τον χρυσό.

Η Ευρώπη καταρρέει και μόνο αν βάλει την ουρά στα σκέλια και πάει με την Ρωσία θα σωθεί. Θα το κάνει το φθινόπωρο ή τον χειμώνα. Αλλάζει το παγκόσμιο νομισματικό σύστημα. Πάει για τέλος το fiat money. Τι θα έλθει? Πολλά τοπικά νομίσματα. Ο Πούτιν ήλθε για να εκδικηθεί την επίθεση στην Γιουγκοσλαβία. Δεν τον νοιάζει τίποτε άλλο. Ούτε λεφτά ούτε δόξα. Οι Ευρωπαίοι δεν έχουν ούτε στρατό ούτε βούληση για αντίσταση. Οι Αμερικάνοι δεν έχουν δύναμη να τα βάλουν με Κίνα και Ρωσία. Άρα θα υποχωρήσουν και θα περιμένουν να δουν τι θα γίνει στην Ευρώπη.

Αλλά προσέξτε ..... ποτέ στην ιστορία της γης ένας Αμερικανός στρατιώτης δεν έχει σκοτώσει ένα Ρώσο ή το αντίθετο.

Είμαστε τυχεροί που θα ζήσουμε αυτό που έρχεται.

Σύντομα στο Netflix

Κατηγορία  ταινιες φαντασίας...!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vortex365 είπε

Η ενοικιαση δεν ειναι επενδυση , το να αγοραζεις φτηνα και να πουλας ακριβα ειναι.

Η επενδυση περιλαμβανει την παραμετρο του χρονου.Οσο μικροτερος ο χρονος, τοσο μεγαλυτερος ο τζογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, AtiX είπε

Ποια εκδίκηση για την Γιουγκοσλαβία που ούτε την θυμάται, θέλεις να μου πεις ότι τον πόνεσε αυτό περισσότερο από την διάλυση της ΕΣΣΔ και τον εξευτελισμό της για πάνω από είκοσι χρόνια? Πως γίνεται να λες ότι θα συνδέσει το ρούβλι με την ενέργεια όταν μόνο η  Ευρώπη αγοράζει και δεν εξαρτάται από εκεί και ο υπόλοιπος πλανήτης καθόλου?

Το 99 που χτυπήθηκε η Γιουγκοσλαβία από το ΝΑΤΟ έπεσε ο κλόουν ο Γιέλτσιν και ανέβηκε ο Πούτιν. Λες να ανέβηκε και το έχει ξεχάσει?

Το ρούβλι το έχει ήδη συνδέσει με την ενέργεια και όσοι θέλουν να αγοράσουν από Ευρώπη πληρώνουν σε ρούβλια.

Οι άλλοι αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Tlykog said:

... η οποία δες μπορεί να επιτευχθεί με κάποιον άλλο τρόπο παρά μόνο με bitcoin; Αν μπορεί και με λιγότερο δαπανηρό τρόπο για το περιβάλλον, τότε θα τον προτιμήσω.

Από τί αποτιμάται η αξία του κρυπτονομίσματος αυτού; Ποιο έργο παράγεται στο bitcoin;

κανεις quote κατι που περιεχει απαντησεις σε ολες τις ερωτησεις σου

σου εξηγησα οτι δεν ειναι δαπανηρο πως αποτιμαται η αξια του και αλλους τροπους

16 hours ago, Hacker?pcs said:

Ασφάλεια συναλλαγών στα κρυπτο με τις απάτες να έχουν γίνει πιο εύκολες από ποτέ, το ανέκδοτο της ημέρας.

Ανεξαρτησία συναλλαγές με τα exchanges, 10 φορές χειρότερα σε εξασφάλιση συναλλαγών και διαφάνειας από τις κανονικές τράπεζες, άλλο ανέκδοτο αυτό

μεχρι σημερα δεν εχει υπαρξει ουτε μια πετυχημενη προσπαθεια παραβιασης του βιτκοιν προτοκολου ουτε καν εχει καταφερει καποιος να κλεψει εστω και ενα $ στο blockchain 

αν εχεις καποιο αποδεδιγμενο γεγονος μπορεις να το παραθεσεις

 

οσον αφορα την ανεξαρτησια ειναι η κλασσικοτερη αιτια που που οι περισσοτεροι σιχαινονται το βιτκοιν κυριως πολιτικοι

που ακριβως ειδες την παρεμβαση εσυ μπορεις ισως να μας το υποδειξεις

οσον αφορα τις κανονικες τραπεζες δεν εχεις δικαιωμα να μιλας 

εκτος και αν εισαι 5 χρονων και δεν εζησες καπιταλ κοντρολς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, dieksodo said:

μεχρι σημερα δεν εχει υπαρξει ουτε μια πετυχημενη προσπαθεια παραβιασης του βιτκοιν προτοκολου

Δεν χρειάζεται να παραβιαστεί το πρωτόκολλο, από την αρχή είναι άπειρα τα παραδείγματα κλοπών από ανταλλακτήρια που κατέρρευσαν, scam διάφορων τύπων κτλ

https://en.wikipedia.org/wiki/Cryptocurrency_and_crime#Notable_thefts

Ακριβώς επειδή δεν υπάρχει κανένας κανόνας και καμία προστασία καταναλωτών, κάνει το σύστημα πολύ χειρότερο από το παραδοσιακό τραπεζικό σύστημα

46 minutes ago, dieksodo said:

που ακριβως ειδες την παρεμβαση εσυ μπορεις ισως να μας το υποδειξεις

Όλο το crypto space ελέγχεται από μεγάλα κεφάλαια, το USDC ελέγχεται από την BlackRock και το Tether είναι μια γιγαντιαία απάτη, οι 2 μοχλοί που λειτουργεί πάνω τους όλο το σύστημα είναι μια απάτη και old money. Να μην αναφέρουμε τα pump and dump, τη χειραγώγηση της αγοράς που μπορεί κάθε big money κύκλος να κάνει και έχει κάνει πανεύκολα αφού δεν υπάρχει κανένα SEC ή παρόμοιο να ασχοληθεί.

Οι κυβερνήσεις δεν ασχολούνται καν γιατί δεν τους ενδιαφέρει αν ο κόσμος τζογάρει σε ένα καζίνο χωρίς κανόνες, αν μη τη άλλο ευνοούνται οι μεγάλοι παίκτες που είναι το σημαντικό γι' αυτούς.

Εγώ δεν λέω ότι οι τράπεζες είναι άγιες αλλά το ότι τα κρυπτο είναι 10 φορές χειρότερα από τις τράπεζες, με ότι συνεπάγεται αυτό

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dieksodo είπε

κανεις quote κατι που περιεχει απαντησεις σε ολες τις ερωτησεις σου

σου εξηγησα οτι δεν ειναι δαπανηρο πως αποτιμαται η αξια του και αλλους τροπους

Καλημέρα φίλε μου. Δεν απάντησες σε τίποτα. Απλά έκανες κάποιες δηλώσεις και μόλις σου ζητήθηκε να επιχειρηματολογήσεις με παρέπεμψες στις αρχικές σου δηλώσεις. Οι δηλώσεις δεν είναι επιχείρηματα. Δες λίγο εδώ:

https://news.climate.columbia.edu/2022/05/04/cryptocurrency-energy/

"...Bitcoin, the world’s largest cryptocurrency, currently consumes an estimated 150 terawatt-hours of electricity annually — more than the entire country of Argentina, population 45 million. Producing that energy emits some 65 megatons of carbon dioxide into the atmosphere annually — comparable to the emissions of Greece — making crypto a significant contributor to global air pollution and climate change..."

Είναι δαπανηρότατο.

Δε μου εξήγησες ποτέ πώς αποτιμάται η αξία του με άλλους τρόπους. Επιπλέον, δεν απάντησες στο τί έργο αντιπροσωπεύει ένα bitcoin.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 ώρες πριν, spectaculator είπε

Δεν είναι ότι νομίζει κανείς. Διάβασε για αρχή το τι είναι ο πληθωρισμός πριν πεις οτιδήποτε:

https://www.google.com/search?nomo=1&gws_rd=ssl&site=webhp&source=hp&safe=off&newwindow=1&pws=0&urlfixed=1&q=πληθωρισμός+ορισμός

Ενδεικτικά για τον πληθωρισμό:

Ορισμός: Πληθωρισμός είναι η αύξηση του μέσου (γενικού) επιπέδου των τιμών.
Πληθωρισμός και χρήμα: Ο πληθωρισμός μειώνει την αγοραστική δύναμη του χρήματος. Σε περιόδους
πληθωρισμού, με το ίδιο χρηματικό ποσό αγοράζεται ολοένα και μικρότερη ποσότητα αγαθών και
υπηρεσιών.

O δείκτης τιμών δε, ορίζεται με βάση το εθνικό νόμισμα που δεν έχει την παραμικρή σχέση με

Πηγή: Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, Πολιτική Οικονομία Ι.

Επίσης, φαντάζομαι πως διάβασες αρκετές φορές το πως ο Elon με μια δυο κουβέντες επηρέασε προς τα πάνω ή κάτω το Bitcoin. Δεν είναι κάτι που το νομίζω εγώ:

Elon Musk Tweet Prompts Bitcoin Selloff - WSJ

Chart: How bitcoin prices move with Elon Musk's tweets - Vox

Θέλεις κι άλλα; Να για το Dogecoin που πάτωσε μετά από tweet του Elon.

Μην λέμε ότι να ναι.

Ξέρω πολύ καλά τι είναι ο πληθωρισμός. Και ξέρω πως συνδέεται με τον χώρο των crypto. DYOD. Αν είσαι ικανοποιημένος εσυ με αυτά που διαβάζεις, ποιος είμαι εγώ να σου αλλάξω γνώμη; Καλή συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mariosraptor1984 είπε

Ξέρω πολύ καλά τι είναι ο πληθωρισμός. Και ξέρω πως συνδέεται με τον χώρο των crypto. DYOD. Αν είσαι ικανοποιημένος εσυ με αυτά που διαβάζεις, ποιος είμαι εγώ να σου αλλάξω γνώμη; Καλή συνέχεια. 

Μερικές φορές καλό είναι να μην μιλάς όταν δεν έχεις ιδέα. Ο πληθωρισμός, που δεν έχεις ιδέα τι είναι, δεν συνδέεται με τα crypto απλά γιατί δεν είναι υπό τον έλεγχο των κεντρικών τραπεζών. Αυτό είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των crypto. Είναι ανεξάρτητο από την αγορά των κεντρικών τραπεζών, είναι ανώνυμα και δεν μπορούν οι ΚΤ να τα κλείσουν. Αυτά που σου έγραψα είναι από το Οικονομικό Αθηνών. Τώρα αν εσύ περνιέσαι για ποιο ξύπνιος... τι να σου πω; Περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν χρειάζεται να παραβιαστεί το πρωτόκολλο, από την αρχή είναι άπειρα τα παραδείγματα κλοπών από ανταλλακτήρια που κατέρρευσαν, scam διάφορων τύπων κτλ

https://en.wikipedia.org/wiki/Cryptocurrency_and_crime#Notable_thefts

Ακριβώς επειδή δεν υπάρχει κανένας κανόνας και καμία προστασία καταναλωτών, κάνει το σύστημα πολύ χειρότερο από το παραδοσιακό τραπεζικό σύστημα

Όλο το crypto space ελέγχεται από μεγάλα κεφάλαια, το USDC ελέγχεται από την BlackRock και το Tether είναι μια γιγαντιαία απάτη, οι 2 μοχλοί που λειτουργεί πάνω τους όλο το σύστημα είναι μια απάτη και old money. Να μην αναφέρουμε τα pump and dump, τη χειραγώγηση της αγοράς που μπορεί κάθε big money κύκλος να κάνει και έχει κάνει πανεύκολα αφού δεν υπάρχει κανένα SEC ή παρόμοιο να ασχοληθεί.

Οι κυβερνήσεις δεν ασχολούνται καν γιατί δεν τους ενδιαφέρει αν ο κόσμος τζογάρει σε ένα καζίνο χωρίς κανόνες, αν μη τη άλλο ευνοούνται οι μεγάλοι παίκτες που είναι το σημαντικό γι' αυτούς.

Εγώ δεν λέω ότι οι τράπεζες είναι άγιες αλλά το ότι τα κρυπτο είναι 10 φορές χειρότερα από τις τράπεζες, με ότι συνεπάγεται αυτό

Εχεις απολυτο δικιο.Οι περισσοτεροι "επενδυτες" ειναι τζογαδοροι (οχι απαραιτητα κακο) οι οποιοι στα μεν κρυπτονομισματα NOMIZOYN οτι ξερουν ΤΙ ειναι το κρυπτονομισμα, ή δεν ξερουν καν.Αλλα δεν τους ενδιαφερει κι ολαςΑπλα ειναι ενας αυλος τιτλος, με δυνατοτητα κερδοφοριας.Αυτο τους φτανει.Οι αλλοι, οι πρωτοι, ή οι λιγοι με τα φθονα κεφαλαια, απλα εκμεταλλευονται την ιδεα.Η μαζα λοιπον, η τοσο απαραιτητη μαζα ωστε να γινεται η διασπορα των ζημιων υπερ των λιγων που νιωθουν τα κενα, εισερχονται στο συστημα γιατι το ευκολο κερδος ουδεις εμισησε.Το ιδιο γινεται και στα παραγωγα, που λιγοι καταλαβαινουν, ακομη και αν τους εξηγησεις.Προσοχη, μιλαω για το τί πραγματικα ειναι το παραγωγο, οχι το πώς χρησιμοποιειται συνηθως απο τους traders.Το ιδιο γινεται και με το κρυπτονομισμα.Για αλλο λογο εγινε, αλλιως χρησιμοποιειται.Αλλα, ενω το παραγωγο εχει μια αξια σαν εννοια αντισταθμισης κινδυνου σε υπαρκτους τιτλους με υποκειμενη αξια, το κρυπτονομισμα αν αυριο απλα εκλεινε ο διακοπτης, θα ειχε καποιους ισχυρους που οικονομησαν και εκατομμυρια μικρους που ακομη μια φορα την πατησαν.Δυστηχως, οι "μελλοντολογοι αναλυτες" του τί θα γινει, βριθουν παντου, αλλα...συνηθως ειναι απατεωνες που εκμεταλλευονται τα κοροιδα.To παιχνιδι, παντα ειχε και θα εχει "μουτζουρη".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Hacker?pcs said:

Δεν χρειάζεται να παραβιαστεί το πρωτόκολλο, από την αρχή είναι άπειρα τα παραδείγματα κλοπών από ανταλλακτήρια που κατέρρευσαν, scam διάφορων τύπων κτλ

https://en.wikipedia.org/wiki/Cryptocurrency_and_crime#Notable_thefts

Ακριβώς επειδή δεν υπάρχει κανένας κανόνας και καμία προστασία καταναλωτών, κάνει το σύστημα πολύ χειρότερο από το παραδοσιακό τραπεζικό σύστημα

 

απο που και ως που φταιει το βιτκοιν γιατι καποιος σου κλεψε τα λεφτα σου?

δηλαδη αν εγω σπασω τους κωδικους σου στην τραπεζα φταιει το ευρω?

το παραδοσιακο τραπεζικο συστημα συνηθως εχει ασφαλισει τα λεφτα σου οπως καιμεγαλα ανταλλακτηρια

το οτι ειναι εξαιρετικα ευκολες οι συναλλαγες δεν σημαινει πως ειναι ευκολο να παραβιαστει

ισα ισα το αντιθετο υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που εχουν χιλιαδες βιτκοινσ αποθηκευμενα σε καποιο wallet kai den  μπορουν να τα βγαλουν γιατι δεν ξερουν το κωδικο και ετσι ειναι για παντα χαμενα

αυτο ομως σημαινει πως το συστημα ειναι ασφαλες οχι ανασφαλες

το οτι καποιος σου υποσχεται διαφορα και του δινεις βιτκοιν παλι δεν ευθυνεται το βιτκοιν για αυτο

καοι εγω εχω πεσει θυμα τετοιων scammers και εχω χασει λεφτα

και πραγματι δεν μπορεις να τα ζητησεις πισω 

ομως και απο το κλασσικο τραπεζικο συστημα αν τα στειλεις εκτος ελλαδος ειναι χαμενα

δεν φταινε οι τραπεζες για αυτο 

7 hours ago, Hacker?pcs said:

Όλο το crypto space ελέγχεται από μεγάλα κεφάλαια, το USDC ελέγχεται από την BlackRock και το Tether είναι μια γιγαντιαία απάτη, οι 2 μοχλοί που λειτουργεί πάνω τους όλο το σύστημα είναι μια απάτη και old money. Να μην αναφέρουμε τα pump and dump, τη χειραγώγηση της αγοράς που μπορεί κάθε big money κύκλος να κάνει και έχει κάνει πανεύκολα αφού δεν υπάρχει κανένα SEC ή παρόμοιο να ασχοληθεί.

Οι κυβερνήσεις δεν ασχολούνται καν γιατί δεν τους ενδιαφέρει αν ο κόσμος τζογάρει σε ένα καζίνο χωρίς κανόνες, αν μη τη άλλο ευνοούνται οι μεγάλοι παίκτες που είναι το σημαντικό γι' αυτούς.

Εγώ δεν λέω ότι οι τράπεζες είναι άγιες αλλά το ότι τα κρυπτο είναι 10 φορές χειρότερα από τις τράπεζες, με ότι συνεπάγεται αυτό

τα κρυπτο ειναι by definition ελεθερα αρα και ως εκ τουτου δεν μπορουν να ελεγθουν απο κανενα

επιμενω οτι κανεις λαθος σε αυτο που λες

οσο και να επαναλαμβανεις το ιδιο και το ιδιο επιχειρημα χωρις στοιχεια δεν μπορεις να το αποδειξεις

 

το pump kai dump ειναι αλλο πραγμα

ναι αν παω και αγορασω ολο το στοκ ενος μαγαζιου το επομενο στοκ θα ειναι πανακριβο

το βλεπουμε με την βενζηνη πχ

αυτο δεν σημαινει πως υπαρχει χειραγωγηση αγορας

ονομαζεται προσφορα και ζητηση 

τωρα αν ενας σοβαρος ανθρωπος σαν τον μασκ πει κατι για το βιτκοιν τον ακουμε 

το οτι πολλοι ανθρωποι τυγχανει να τον ακουν και να πουλανε ή να αγοραζουν αυτο δεν σημαινει πως χειραγωγηται

δημοκρατια εχουμε ελευθεροι ειμαστε ο καθενας εχει το δικαιωμα της αποψης του και φυσικα η αποψη του μασκ εχει μεγαλυτερη επιρροη απο τους χρηστες του ινσομνια

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το point είναι ότι δεν προσφέρεται καμία επιπλέον ασφάλεια σε σχέση με το τραπεζικό σύστημα στις συναλλαγές αλλά αντιθέτως επιπρόσθετοι τρόποι να κλαπούν ή να χαθούν, ειδικά όταν μιλάμε για wallets εκτός exchanges. Δεν έχει καν σημασία το immutable blockchain γιατί ούτε στο τραπεζικό σύστημα θα χακάρει κανείς την τράπεζα να κάνει τα 1000€ => 100€, αλλιώς γίνονται οι απάτες και τα κρυπτό δεν προσφέρουν κανένα πλεονέκτημα σε αυτό αλλά αντιθέτως πολλούς περισσότερους τρόπους για παρόμοιες απάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Hacker?pcs said:

Οι κυβερνήσεις δεν ασχολούνται καν γιατί δεν τους ενδιαφέρει αν ο κόσμος τζογάρει σε ένα καζίνο χωρίς κανόνες, αν μη τη άλλο ευνοούνται οι μεγάλοι παίκτες που είναι το σημαντικό γι' αυτούς.

Εγώ δεν λέω ότι οι τράπεζες είναι άγιες αλλά το ότι τα κρυπτο είναι 10 φορές χειρότερα από τις τράπεζες, με ότι συνεπάγεται αυτό

λαθος

οι κυβερνησεις ολες ασχολουνται και προσπαθουν να το ελενξουν

υπαρχουν μαλιστα και κυβερνησεις που το εχουν απαγορευσει

πχ στην ελλαδα οι περισσοτερες τραπεζες απαγορευουν εμβασματα σε ανταλλακτηρια

καζινο και τζογος ονομαζεται συστημα στο οποιο βασιζεσαι στη τυχη

η αγορα και το χρηματηστηριο δεν εχει να κανει με την τυχη

η αυξηση των επιτοκιων ή η ελλειψη φυσικου αεριου δεν ειναι αποτελεσμα τυχαιοτητας

αν νομιζεις πως ειναι τζογος και τζογαρεις τις οικονομιες σου βασση ενστικτου καλη τυχη αλλα ετσι δεν προκειται να πας μακρια ουτε να κερδισεις πολλα

 

αν τα κρυπτο ειναι 10 φορες χειροτερα μορεις αν θες να μην τα  χρησιμοποιησεις

το να ζητας ομως παρεμβαση για τους αλλους δεν ειναι και πιολυ δημοκρατικο

απο κει και περα θα το ξαναεπαναλαβω

εκτος και αν εισαι 5 χρονων δεν εχεις δικαιωμα να μιλας για τραπεζες που εχουν καπιταλ κοντρολς πληθωριστικο χρημα μονοπολης κτλ

5 minutes ago, Hacker?pcs said:

Το point είναι ότι δεν προσφέρεται καμία επιπλέον ασφάλεια σε σχέση με το τραπεζικό σύστημα στις συναλλαγές αλλά αντιθέτως επιπρόσθετοι τρόποι να κλαπούν ή να χαθούν, ειδικά όταν μιλάμε για wallets εκτός exchanges. Δεν έχει καν σημασία το immutable blockchain γιατί ούτε στο τραπεζικό σύστημα θα χακάρει κανείς την τράπεζα να κάνει τα 1000€ => 100€, αλλιώς γίνονται οι απάτες και τα κρυπτό δεν προσφέρουν κανένα πλεονέκτημα σε αυτό αλλά αντιθέτως πολλούς περισσότερους τρόπους για παρόμοιες απάτες

ενα παραδειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dieksodo said:

απο κει και περα θα το ξαναεπαναλαβω

εκτος και αν εισαι 5 χρονων δεν εχεις δικαιωμα να μιλας για τραπεζες που εχουν καπιταλ κοντρολς πληθωριστικο χρημα μονοπολης κτλ

Υπάρχει λόγος στις πραγματικές οικονομίες που γίνονται αυτά, δεν γίνονται έτσι στο άσχετο, αντιθέτως με την αγορά των κρύπτο που είναι καθαρά τύχη και τζόγος και ενίοτε τραγική όπως το πρόσφατο Luna/Terra, την απάτη Tether, το ανεβοκατέβασμα τιμών και manipulation από τον κάθε τυχαίο και άπειρα άλλα παραδείγματα απόλυτης "ασοβαρότητας" της "αγοράς"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tlykog said:

Καλημέρα φίλε μου. Δεν απάντησες σε τίποτα. Απλά έκανες κάποιες δηλώσεις και μόλις σου ζητήθηκε να επιχειρηματολογήσεις με παρέπεμψες στις αρχικές σου δηλώσεις. Οι δηλώσεις δεν είναι επιχείρηματα. Δες λίγο εδώ:

https://news.climate.columbia.edu/2022/05/04/cryptocurrency-energy/

"...Bitcoin, the world’s largest cryptocurrency, currently consumes an estimated 150 terawatt-hours of electricity annually — more than the entire country of Argentina, population 45 million. Producing that energy emits some 65 megatons of carbon dioxide into the atmosphere annually — comparable to the emissions of Greece — making crypto a significant contributor to global air pollution and climate change..."

Είναι δαπανηρότατο.

Δε μου εξήγησες ποτέ πώς αποτιμάται η αξία του με άλλους τρόπους. Επιπλέον, δεν απάντησες στο τί έργο αντιπροσωπεύει ένα bitcoin.

 

 

παμε παλι να εξηγησουμε τα αυτονοητα

η συγκριση με χωρες που γινεται επανειλλημενα απο διαφορους για επικοινωνιακους λογους ειναι ανουσια

ναι το βιτκοιν κοστιζει πολυ ρευμα

ομως αυτο ειναι ανενεργο ρευμα

αν πχ τα ηλιακα πανελς παραγουν 100 κιλα ρευμα και χρησιμοποιεις τα 80 τα υπολοιπα 20 πανε στα σκουπιδια

αν εχεις πυρηνικο αντιδραστηρα και παραγει 100 αλλα χρησιμοποιεις ξερωγω το βραδυ τα 20 τα υπολοιπα 80 πανε στα σκουπιδια

το καταλαβες τωρα οτι ειναι βλακωδης συγκριση?

 

παμε παλι να εξηγησουμε τα αυτονοητα οσον αφορα την αξια

η αξια εκτιμαται σε ασφαλεια συναλλαγων και ευκολια

αν θες να κανεις συναλλαγες μπορεις να χρησιμοποιησεις και λεμονια 

το βιτκοιν σου παρεχει ασφαλεια και ανεξαρτησια που δε σου παρεχει αλλα νομισματα

το καταλαβαινεις αυτο? αν νομιζεις οτι δεν εχει να προσφερει απολυτως τιποτα σε σχεση με το δολλαριο που πληθωριζεται χρησιμοποιησε δολλαριο. 

 

παμε παλι να εξηγησουμε τα αυτονοητα

το εργο του βιτκοιν ειναι η ασφαλεια του blockchain

αυτη η ασφαλεια ειναιθ προοδευτικα δυσκολοτερη και απαιτει τεραστια επεξεργασια

αυτο ακριβως το proof of work ειναι που ασγφαλιζει οτι δεν μπορει ο οποιοσδηποτε να αλλαξει τα στοιχεια και τις συναλλαγες και να σου κλεψει τα λεφτα σου

γιατι?

γιατι το κοστος επεξεργασιας που χρειαζεται για να σου κλεψει μερικα ευρω ειναι τεραστιο σε χρονο και επεξεργαστικη ισχυ

αρα δεν θα το κανει

το καταλαβαινεις αυτο?

 

ελπιζω να σου ελυσα τις αποριες

1 hour ago, BEZYR said:

Εχεις απολυτο δικιο.Οι περισσοτεροι "επενδυτες" ειναι τζογαδοροι (οχι απαραιτητα κακο) οι οποιοι στα μεν κρυπτονομισματα NOMIZOYN οτι ξερουν ΤΙ ειναι το κρυπτονομισμα, ή δεν ξερουν καν.Αλλα δεν τους ενδιαφερει κι ολαςΑπλα ειναι ενας αυλος τιτλος, με δυνατοτητα κερδοφοριας.Αυτο τους φτανει.Οι αλλοι, οι πρωτοι, ή οι λιγοι με τα φθονα κεφαλαια, απλα εκμεταλλευονται την ιδεα.Η μαζα λοιπον, η τοσο απαραιτητη μαζα ωστε να γινεται η διασπορα των ζημιων υπερ των λιγων που νιωθουν τα κενα, εισερχονται στο συστημα γιατι το ευκολο κερδος ουδεις εμισησε.Το ιδιο γινεται και στα παραγωγα, που λιγοι καταλαβαινουν, ακομη και αν τους εξηγησεις.Προσοχη, μιλαω για το τί πραγματικα ειναι το παραγωγο, οχι το πώς χρησιμοποιειται συνηθως απο τους traders.Το ιδιο γινεται και με το κρυπτονομισμα.Για αλλο λογο εγινε, αλλιως χρησιμοποιειται.Αλλα, ενω το παραγωγο εχει μια αξια σαν εννοια αντισταθμισης κινδυνου σε υπαρκτους τιτλους με υποκειμενη αξια, το κρυπτονομισμα αν αυριο απλα εκλεινε ο διακοπτης, θα ειχε καποιους ισχυρους που οικονομησαν και εκατομμυρια μικρους που ακομη μια φορα την πατησαν.Δυστηχως, οι "μελλοντολογοι αναλυτες" του τί θα γινει, βριθουν παντου, αλλα...συνηθως ειναι απατεωνες που εκμεταλλευονται τα κοροιδα.To παιχνιδι, παντα ειχε και θα εχει "μουτζουρη".

γιατι ως γνωστον κανενας μεγαλος δεν εχασε δισσ απο το βιτκοιν και κανενας μικρος δεν βρεθηκε κερδισμενος με χιλιαπλασια ποσα εε?

μα καλα τα  πιστευετε αυτα που λετε? τοσο φαντασια που εχετε στησει εναν ουτοπικο κοσμο γυρω σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...