Προς το περιεχόμενο

Τα αρχεια με τίτλους στα ελληνικά αλλαζουν απο μόνα τους όνομα μετά απο κάθε reboot.


Rq4R8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Παραθέτω μεταφρασμένη έκδοση ερώτησης μου στο stackoverflow)

Τρέχω το Raspbian GNU/Linux 11 (bullseye) σε ένα Raspberry Pi 3 Model B.

Έχω κάποια αρχεία σε μια μονάδα USB με διαμόρφωση FAT32, η οποία αποθηκεύει δεδομένα για μια βιβλιοθήκη Jellyfin. Όταν όμως προσθέτω αρχεία και φακέλους με ελληνικούς τίτλους, τα ονόματα των αρχείων αλλάζουν αυτόματα σε ονόματα όπως _Y5F46~1 (φαίνεται στο SMB). Όταν αφαιρώ και προσθέτω ξανά τα αρχεία αυτό συμβαίνει και τα αρχεία δεν διατηρούν το όνομά τους. Στο Jellyfin εμφανίζονται ως ερωτηματικά ????? ??????????? ????. Ό,τι έχει ελληνικό χαρακτήρα αλλάζει και τα αρχεία στα αγγλικά παραμένουν ανέπαφα.

Ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα και τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω;

Επεξεργασία: Η αφαίρεση της μονάδας USB από το fstab και το mount με το χέρι δεν λειτούργησε. Μετά από επανεκκίνηση τα ονόματα των αρχείων άλλαξαν και πάλι.

Επεξεργασία 2: Δημιούργησα ξανά τα ελληνικά locales και τα αρχεία φαίνεται να μην έχουν αλλάξει μετά από επανεκκίνηση.

Επεξεργασία 3: Η επεξεργασία 2 δεν φαίνεται να λειτουργεί. Το πρόβλημα φαίνεται πως εκδηλώνεται με κάθε επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρόνια να δω κάτι τέτοιο. Είναι θέμα κωδικοποίησης των χαρακτήρων, για κάποιο λόγο δεν παίρνει utf8.

Θα έκανα στο σκικακι ένα φορματ πρώτα μέσα από το linux. Αλλίως mount  με ορισμό του codepage (δες στο man για codepage ή iocharset)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως δεν αρεσουν τα ελληνικα στο jellyfin? Γιατι με τα οσα διαβασα, αυτο πρεπει να χαλαει τα ονοματα των αρχειων. Κλειστο και δοκιμασε να ανοιξεις καποιο με τον εκαστοτε media player που εχεις για να τσεκαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...