Προς το περιεχόμενο

Samsung Wallet: Το δικό της ψηφιακό πορτοφόλι παρουσιάζει η Samsung


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Samsung Wallet κάνει από σήμερα την εμφάνισή του σε συσκευές του οικοσυστήματος της νοτιοκορεατικής εταιρείας, ενοποιώντας κάτω από μία εφαρμογή το Samsung Pay και το Samsung Pass.

Πλέον με το Wallet της Samsung, οι χρήστες Galaxy συσκευών μπορούν να οργανώνουν τα ψηφιακά κλειδιά, τις κάρτες επιβίβασης, την ταυτότητα και άλλα σημαντικά έγγραφα σε μια εύχρηστη και ασφαλή εφαρμογή για κινητά και tablets. Αναμενόμενα, για την ασφάλεια της εφαρμογής φροντίζει το Knox ενώ δύο ακόμη λειτουργίες που βλέπουμε στο ψηφιακό πορτοφόλι της Samsung είναι το Blockchain Wallet για εύκολη παρακολούθηση των ισοτιμιών στα κρυπτονομίσματα και το SmartThings που βοηθά τους χρήστες να ξεκλειδώνουν πόρτες είτε του σπιτιού τους είτε συμβατών αυτοκινήτων.

us_digital-asset_0.jpg.14c9ef1e079f84cb5d724b8469407957.jpgus_boarding-pass_0.jpg.8d1b6a42de3adef571fa0f708d34409a.jpgus_quick-access_expanded_0.jpg.647e476ff6090c5a0143137748e20854.jpg

«Το Samsung Wallet φέρνει ένα νέο επίπεδο καθημερινής άνεσης στις κινητές συσκευές, προσφέροντας  ένα απόλυτα ασφαλές περιβάλλον για την αποθήκευση ψηφιακών κλειδιών, καρτών και άλλων χρήσιμων ψηφιακών εγγράφων», σημείωσε η Jeanie Han, Πρόεδρος και Επικεφαλής του Digital Life, MX Business στη Samsung Electronics. «Στο πλαίσιο της συνεχούς δέσμευσής μας για ανοιχτά οικοσυστήματα, θα συνεχίσουμε να συνεργαζόμαστε στενά με τους έμπιστους συνεργάτες και προγραμματιστές μας για την επέκταση των δυνατοτήτων του Samsung Wallet».

Αρχικά το Samsung Wallet θα κάνει την εμφάνισή του σε έξι χώρες και συγκεκριμένα στη Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία, Ηνωμένο Βασίλειο και ΗΠΑ ενώ αναμένεται σε περισσότερες χώρες τους επόμενους μήνες.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια μονο ερωτηση... Γιατι;  ( Ξερω για τα λεφτα ) αλλα ειλικρινα guys, μιληστε λιγο μεταξυ σας και διαλεξτε stadar προτυπα μπας και ενοποιηθει λιγο το πραγμα γιατι μας εχουν παρει σβαρνα τα Iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου.
Ό,τι κάνουν οι μεγάλοι, πάει και το αντιγράφει. Αυτήν την Bixpy την χρησιμοποιεί κανείς; Ή έχουν όλοι Google assistant ;

Πόσα resources δαπανά η Samsung σε projects που κανείς δεν χρησιμοποιεί; Εκτός Κορέας τουλάχιστον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, nikosgalis said:

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου.
Ό,τι κάνουν οι μεγάλοι, πάει και το αντιγράφει. Αυτήν την Bixpy την χρησιμοποιεί κανείς; Ή έχουν όλοι Google assistant ;

Πόσα resources δαπανά η Samsung σε projects που κανείς δεν χρησιμοποιεί; Εκτός Κορέας τουλάχιστον.

Το πιο λογικό που βλέπω εγώ για αυτά είναι για να μπορεί να παραμείνει ανεξάρτητη της google αν ποτέ χρειαστεί. Γιατί τα περισσότερα στο android είναι κάτω από τα licenses της google και όχι στο aosp...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ξέρουν τι ψωνίζεις είναι πάρα πολύ χρήσιμη πληροφορία για να τη μοιραστεί οποιαδήποτε εταιρεία με άλλες... Εννοείται ότι η Samsung θέλει το δικό της...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εμμονή τους να αντιγράφουν Apple (μέχρι και στο UI) έχει κουράσει… Μηδέν φαντασία και ιδεαλισμός.. Όλες οι λύσεις πληρωμής που είχαμε δει από την Samsung τα προηγούμενα χρόνια περιστρέφονταν γύρω από το δόγμα «εμπρός πίσω» (βλ. τη λύση που έφερνε στο προσκήνιο την ψηφιακή εκδοχή της ήδη ξεπερασμένης και ανασφαλούς μαγνητικής ταινίας). Η αγορά και οι χρήστες έχουν ανάγκη από καινοτόμες ιδέες που θα δώσουν ευελιξία/ευκολία/ασφάλεια στις καθημερινές συναλλαγές. Με το να φέρνουν/διατηρούν στο προσκήνιο παρωχημένες τεχνολογίες οι οποίες είναι βέβαιο ότι δε θα περπατήσουν παρακάτω, το μόνο που καταφέρνουν είναι να εδραιώνουν την θέση της Apple στην αγορά.

Τα ίδια λέγαμε και τότε που η κόντρα Apple-Samsung ήταν στο ξεκίνημα της αλλά ο διάλογος μετατρεπόταν σχεδόν πάντα σε καυγά. Καταλαβαίνουμε ότι η συνήθεια δίνει την εντύπωση της ευελιξίας ωστόσο δεν είναι έτσι. Κάθε μικρή ή μεγάλη απόφαση της Apple σε επίπεδο software/hardware/packaging εν τέλει υιοθετήθηκε πανομοιότυπα από ανταγωνιστές.

Εαν δεν είναι σε θέση να προσφέρουν ουσιαστικά καινοτόμες/ανταγωνιστικές λύσεις είναι προτιμότερο να αντιγράφουν εξαρχής έτσι ώστε να εξοικονομήσουν τον χρόνο και τους πόρους που δαπανούν για την αναγέννηση ξεπερασμένων τεχνολογιών & φυσικά τους πόρους που δαπανούν για τον γνωστό επικοινωνιακό πόλεμο έναντι της Apple (σε επίπεδο marketing). Μόνοι τους έχουν εγκλωβίσει τον εαυτό τους στη λογική της αντιγραφής και θα είναι πάντοτε ουραγοί της εξέλιξης…
 

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, compubile είπε

Έχουμε γεμίσει από Wallet και Pay (!!!!) αλλά τι θα βάλουμε μέσα δεν ξέρω

Στην αρχή όντως έλεγα ότι θα βάλουμε αυτά που βρίσκονται κάτω από τα pay . Η πραγματικότητα όμως με διαψεύδει ευχάριστα. Να τι θα βάλουμε:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...