Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ήχο στα Windows


mrzonk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω τον τελευταίο μήνα ένα τρελό θέμα με απώλεια ήχου στα W10 και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, κοντεύω να σαλτάρω... Ενώ όταν ανοίγω το Pc έχω ήχο, μετά από κάποια ώρα, μπορεί 10', μπορεί και 1 ώρα πχ, χάνω τον ήχο. Πολύ σπάνια, κάνει κάτι θορύβους, ίσως επανέλθει στιγμιαία και χάνεται πάλι, αλλά συνήθως δεν επανέρχεται μέχρι να κάνω επανεκκίνηση. Μετά την επανεκκίνηση έχω ήχο μέχρι να ξαναχαθεί και να κάνω τα ίδια. Τα ηχεία μου τα βλέπω συνδεδεμένα σα συσκευή, και φαίνεται στη πράσινη μπάρα στις ρυθμίσεις ήχων ότι κάτι παίζει και το αναγνωρίζουν, αλλά δεν ακούγεται τίποτα.  Δοκίμασα και με καινούργια ηχεία και καλώδια, αλλά μάταια, οπότε το θέμα δεν είναι εκεί. Επίσης τα συνέδεσα από την πίσω υποδοχή jack, στη δεύτερη που βρίσκεται στο μπροστά μέρος του πύργου, αλλά τα ίδια πάλι. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω συχνότητες από τις ρυθμίσεις, rollback σε drivers, unistall και manual install, όλα τα updates, unistall drivers και να το αφήσω μόνο του να τα σετάρει καθώς μπαίνει στα windows, αλλά δεν υπάρχει λύση και δε ξέρω τι άλλο να κάνω και τι φταίει. Τρέχω windows 10, με i5 7600Κ, GTX G1 970, σε Z270X- UD3 της Gigabyte. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jim_p είπε

Μηπως οταν χανεις τον ηχο, βλεπει την hdmi εξοδο της καρτας γραφικων σαν εξοδο ηχου και στελνει τον ηχο απο εκει?

Δεν έχω καν συνδεδεμένη την κάρτα γραφικών με hdmi, αλλά με dvi γιατί δεν έδινε τα 144hz… Όταν χάνω ήχο εξακολουθεί και βλέπει τα ηχεία σα συσκευή αναπαραγωγής κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα παλιότερα ιδιο πρόβλημα μερικές φορές κρασαρουν οι drivers της κάρτας ηχου με επανεκκίνηση επανέρχονται δοκίμασε να βαλεις άλλους παλιότερους η νεώτερους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aris_ είπε

είχα παλιότερα ιδιο πρόβλημα μερικές φορές κρασαρουν οι drivers της κάρτας ηχου με επανεκκίνηση επανέρχονται δοκίμασε να βαλεις άλλους παλιότερους η νεώτερους 

Τα έκανα και αυτά αλλά τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...