Προς το περιεχόμενο

Στα μέσα Σεπτεμβρίου η AMD θα παρουσιάσει τη σειρά Ryzen 7000 (Zen 4)


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

To καλύτερο σενάριο είναι η 1080 με 8700k. Γιατί? Γιατί δεν θα χρειάζεται να περιμένεις πότε η amd (και αν) θα δώσει support για 5xxx. Δεν έχεις ανάγκη για αναβάθμιση με λίγα λογιά με τον 8700k. 

Καλημερα , τα λεφτα αμα μου τα εδινες δεν θα καναμε και την κουβεντα... οχι πως χρειαστηκα και αναβαθμιση αλλα καλυτερα θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, *demian* είπε

Καλημερα , τα λεφτα αμα μου τα εδινες δεν θα καναμε και την κουβεντα... οχι πως χρειαστηκα και αναβαθμιση αλλα καλυτερα θα ηταν.

Εσυ επελεξες να παρεις εναν μετριο επεξεργαστη και μια καλη καρτα γραφικων.
Εγω θα επελεγα να παρω ενα καλο επεξεργαστη και μια μετρια καρτα γραφικων.
Η διαφορα ειναι οτι στο σεναριο σου σε 4 χρονια θα ηθελες νεο επεξεργαστη και νεα καρτα γραφικων
ενω στο σεναριο μου θα ηθελα μονο νεα καρτα γραφικων.
Επειδη λοιπον δεν σε παιρνει να αλλαξεις και τα 2 πηρες μονο 5600x.
Eνω εγω θα ειχα μεινει με τον 8700κ και θα εδινα την 1060 μαζι με τα 200ε να παρω 3060 ti.
Σημερα θα ειχες 5600x με 1080 και εγω 8700κ με 3060 ti.

Πιο πιθανο ειναι για ενα Gamer να αλλαξει καρτα γραφικων και να κρατησεις τον ιδιο επεξεργαστη παρα
να κρατησει την ιδια καρτα γραφικων και να αλλαζεις επεξεργαστες.
Καθε χρονος που περναει ο επομενος επεξεργαστης ειναι λιγο καλυτερος ενω η επομενη καρτα γραφικων εχει σχεδον διπλασιες δυνατοτητες οποτε παντα το οφελος ειναι να αλλαζεις καρτες γραφικων παρα επεξεργαστες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εσυ επελεξες να παρεις εναν μετριο επεξεργαστη και μια καλη καρτα γραφικων.
Εγω θα επελεγα να παρω ενα καλο επεξεργαστη και μια μετρια καρτα γραφικων.
Η διαφορα ειναι οτι στο σεναριο σου σε 4 χρονια θα ηθελες νεο επεξεργαστη και νεα καρτα γραφικων
ενω στο σεναριο μου θα ηθελα μονο νεα καρτα γραφικων.
Επειδη λοιπον δεν σε παιρνει να αλλαξεις και τα 2 πηρες μονο 5600x.
Eνω εγω θα ειχα μεινει με τον 8700κ και θα εδινα την 1060 μαζι με τα 200ε να παρω 3060 ti.
Σημερα θα ειχες 5600x με 1080 και εγω 8700κ με 3060 ti.

Πιο πιθανο ειναι για ενα Gamer να αλλαξει καρτα γραφικων και να κρατησεις τον ιδιο επεξεργαστη παρα
να κρατησει την ιδια καρτα γραφικων και να αλλαζεις επεξεργαστες.
Καθε χρονος που περναει ο επομενος επεξεργαστης ειναι λιγο καλυτερος ενω η επομενη καρτα γραφικων εχει σχεδον διπλασιες δυνατοτητες οποτε παντα το οφελος ειναι να αλλαζεις καρτες γραφικων παρα επεξεργαστες.
 

Ναι φιλε μου ωραια ολα αυτα απλα για καποιον που δεν εχει επιλογες και ειναι αβεβαιο το μελλον το καλυτερο ειναι να παιρνει το πιο δυνατο που μπορει εκεινη την στιγμη. Αυτο σου εξηγω. Και η καλυτερη επιλογη ηταν της Amd.

Επισης τα 4 χρονια που εχω καλυτερο  pc εσυ εισαι και με κατι ψιλο- unplayable στα 2κ να σου θυμισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μερικοί θεωρείτε τις δικές σας καταναλωτικές επιλογές σωστές και των άλλων λάθος να το προσέξετε λιγάκι, ειδικά όταν μη έχοντας κάτι άλλο να πείτε ξεκινάτε και τις προσβολές… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αυτό που μερικοί θεωρείτε τις δικές σας καταναλωτικές επιλογές σωστές και των άλλων λάθος να το προσέξετε λιγάκι, ειδικά όταν μη έχοντας κάτι άλλο να πείτε ξεκινάτε και τις προσβολές… 

Με το συμπάθειο, ο demian ξεκίνησε. Ειδικά όταν έβγαλε πόρισμα ότι η Intel θα του κόστιζε τα διπλάσια, ενώ στην ουσία μόνος του παραδεχτήκε ότι στο τέλος πλήρωσε τα ίδια, απλά τα έδωσε σε 2 δόσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Demian πραγματικα χαρας στο κουραγιο που συνεχιζεις να απαντας... Ο αλλος λεει οτι θα προτιμουσε 8700 μαζι με 1060 αντι 1700 μαζι με 1080 και μαλιστα σε 1440p αναλυση και θα εκανε υπομονη 4 χρονια για να παρει καλυτερη gpu. Δηλαδη ποσο εκτος τοπου και χρονου...λες και εχουμε κρυσταλλινη σφαιρα για να προβλεψουμε τι θα συμβει στα επομενα χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Demian πραγματικα χαρας στο κουραγιο που συνεχιζεις να απαντας... Ο αλλος λεει οτι θα προτιμουσε 8700 μαζι με 1060 αντι 1700 μαζι με 1080 και μαλιστα σε 1440p αναλυση και θα εκανε υπομονη 4 χρονια για να παρει καλυτερη gpu. Δηλαδη ποσο εκτος τοπου και χρονου...λες και εχουμε κρυσταλλινη σφαιρα για να προβλεψουμε τι θα συμβει στα επομενα χρονια.

Πες μου ενα game που το 2018 δεν θα επαιζε σε 8700κ και 1060.
Θα εκανα υπομονη ΕΩΣ και 4 χρονια και οχι απαραιτητα 4 χρονια.
O επεξεργαστης καθοριζει το 70% του συστηματος σου μιας και εχει αμμεση σχεση με τη μητρικη και τη ram σε αντιθεση με την GPU που μπορει να αλλαξει οποιαδηποτε στιγμη χωρις να επιρεασει τιποτα.
Δεν ξερω τι κανεις εσυ αλλα η πλειοψηφια των gamers κατα μεσω ορο αλλαζουν 2-3 GPU μεχρι να αλλαξει επεξεργαστη.
Eπισης οπως αποδειχτηκε σε καθε νεα γενια η entry level GPU ειχε περιπου τις επιδοσεις της προηγουμενης high end.
Θα εδινες τη 1080 θα εβαζες και ενα ποσο και θα επαιρνες 2070 η 3060.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Πες μου ενα game που το 2018 δεν θα επαιζε σε 8700κ και 1060.
Θα εκανα υπομονη ΕΩΣ και 4 χρονια και οχι απαραιτητα 4 χρονια.
O επεξεργαστης καθοριζει το 70% του συστηματος σου μιας και εχει αμμεση σχεση με τη μητρικη και τη ram σε αντιθεση με την GPU που μπορει να αλλαξει οποιαδηποτε στιγμη χωρις να επιρεασει τιποτα.
Δεν ξερω τι κανεις εσυ αλλα η πλειοψηφια των gamers κατα μεσω ορο αλλαζουν 2-3 GPU μεχρι να αλλαξει επεξεργαστη.

 

Εσυ μπορει να βολευεσαι και με 30fps ή και λιγοτερα σε 1440p, ενω αλλος να θελει 60fps. Τι σημαινει οτι παιζεις καλυτερα.? ΑC Unity, Division,Project Cars,Shadow of the tomb raider μερικα που η 1080 ηταν σε αλλη κατηγορια απο την 1060 με τον 8700. Επομενως ολα αυτα που λετε ειναι οτι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Εσυ μπορει να βολευεσαι και με 30fps ή και λιγοτερα σε 1440p, ενω αλλος να θελει 60fps. Τι σημαινει οτι παιζεις καλυτερα.? ΑC Unity, Division,Project Cars,Shadow of the tomb raider μερικα που η 1080 ηταν σε αλλη κατηγορια απο την 1060 με τον 8700. Επομενως ολα αυτα που λετε ειναι οτι να ναι.

Συνηθως τα "θελω" μας πανε αναλογα με τη τσεπη μας.
Δεν μπορεις να τα θες/εχεις ολα οταν διαθετεις low-mid budget.
Aυτο που μπορεις να κανεις ομως ειναι να θεσεις τις βασεις(cpu, m/b, ram, nvme, μια μεσαια GPU) και μελοντικα να χρειαστει να αλλαξεις ΜΟΝΟ GPU.
Ποσα FPS θα κερδιζες απο 1700 1080 σε 2700 1080 και ποσα απο 1700 1080 σε 1700 2070;
Ποσα FPS θα κερδιζες απο 1700 1080 σε 3700 1080 και ποσα απο 1700 1080 σε 1700 3060;

Aν ειχε παρει τοτε τον 8700κ τωρα θα ηθελε μονο μια 3060.
Με το 1700 τωρα θα ηθελε 5600x και 3060 και επειδη το budget δεν φτανει πηρε μονο 5600x.
Απο τη μια σου φενεται παραξενο να παρεις GPU μετα απο 4 χρονια απο την αλλη εχει μεινει με τη 1080 4 χρονια με αγνωστο το ποτε θα την αλλαξει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Συνηθως τα "θελω" μας πανε αναλογα με τη τσεπη μας.
Δεν μπορεις να τα θες/εχεις ολα οταν διαθετεις low-mid budget.
Aυτο που μπορεις να κανεις ομως ειναι να θεσεις τις βασεις(cpu, m/b, ram, nvme, μια μεσαια GPU) και μελοντικα να χρειαστει να αλλαξεις ΜΟΝΟ GPU.
Ποσα FPS θα κερδιζες απο 1700 1080 σε 2700 1080 και ποσα απο 1700 1080 σε 1700 2070;
Ποσα FPS θα κερδιζες απο 1700 1080 σε 3700 1080 και ποσα απο 1700 1080 σε 1700 3060;

Μαλλον εχεις θεμα κατανοησης δεν εξηγειται αλλιως...οταν παιρνεις κατι τεχνολογικο δεν κανεις επενδυση, δεν αγοραζεις ακινητο ουτε ξερεις τι και που θα βρισκεσαι σε 4 χρονια. Ειχε ενα καλο ποσο και 1440p monitor και μπορεσε να βαλει πολυ καλυτερη gpu που ειναι το ζητουμενο. Τωρα του ποσα fps θα κερδιζε αν αλλαζε το ενα και το αλλο μπορεις να βαλεις απειρους συνδιασμους αναλογα με τις ορεξεις του καθενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ryzen 1700 με 1080  92FPS Apex Legend Ultra Settings
Ryzen 1700 με 3060 144FPS Apex Legend Ultra Settings

Καλή φάση...πιο gpu limited/cpu αδιάφορο παιγνίδι θα δυσκολευτεί κανείς να βρει. Επίσης, η 1080 με την 3060 ζήτημα να έχουν 30-35% διαφορά μεταξύ τους, σε ιδανικά κιόλας σενάρια...εδώ κοντεύουμε το 60%...μάλλον δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα αυτό που δίνεις.

Αν ο φίλος παίζει Apex, όντως έκανε λάθος. Από αυτά που γράφει κάτι μου λέει πως δεν είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Με το συμπάθειο, ο demian ξεκίνησε. Ειδικά όταν έβγαλε πόρισμα ότι η Intel θα του κόστιζε τα διπλάσια, ενώ στην ουσία μόνος του παραδεχτήκε ότι στο τέλος πλήρωσε τα ίδια, απλά τα έδωσε σε 2 δόσεις

Συγνωμη κιολας αλλα να επαιρνα 8700κ με 1060 για 2κ και μετα να αναγκαζομουν να βαλω και καρτα γραφικων σε κανα δυο χρονια ,γιατι και απο την αρχη 2κ δεν τραβαει, διπλα βγαινει, συν οτι δεν θα ειχα και τα λεφτα οπωσδηποτε γιατι τα περασα αυτα τα χρονια και ξερω... αν εσυ στον προγραμματισμο σου εβγαινε καλα εκανες και εβαλες οτι ηθελες εγώ με αυτα που μπορουσα επραξα. Δεν παραδεχτηκα οτι τα πληρωσα σε δυο δοσεις απλα το εκανα γιατι τωρα μπορω και δεν ειναι πιστευω χαζο να μη βαλω απλα ενα 5600 και να ζησει αλλα 3 4 χρονια το συστημα. Αν απο την αρχη ακολουθουσα το δικο σας σκεπτικο θα περναγα 4 χρονια με 8700 και μια 1060... Δε τη θεωρω λογικη μια τετοια θυσια  για τοσο καιρο οταν ηξερα οτι δεν θα εχω τα χρηματα για αναβαθμιση σε δυο χρονια και φυσικα βλεπωντας και που πηγαν οι gpu μετα απο λιγο καιρο, ευτυχως κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, *demian* είπε

Συγνωμη κιολας αλλα να επαιρνα 8700κ με 1060 για 2κ και μετα να αναγκαζομουν να βαλω και καρτα γραφικων σε κανα δυο χρονια ,γιατι και απο την αρχη 2κ δεν τραβαει, διπλα βγαινει, συν οτι δεν θα ειχα και τα λεφτα οπωσδηποτε γιατι τα περασα αυτα τα χρονια και ξερω... αν εσυ στον προγραμματισμο σου εβγαινε καλα εκανες και εβαλες οτι ηθελες εγώ με αυτα που μπορουσα επραξα. Δεν παραδεχτηκα οτι τα πληρωσα σε δυο δοσεις απλα το εκανα γιατι τωρα μπορω και δεν ειναι πιστευω χαζο να μη βαλω απλα ενα 5600 και να ζησει αλλα 3 4 χρονια το συστημα. Αν απο την αρχη ακολουθουσα το δικο σας σκεπτικο θα περναγα 4 χρονια με 8700 και μια 1060... Δε τη θεωρω λογικη μια τετοια θυσια  για τοσο καιρο οταν ηξερα οτι δεν θα εχω τα χρηματα για αναβαθμιση σε δυο χρονια και φυσικα βλεπωντας και που πηγαν οι gpu μετα απο λιγο καιρο, ευτυχως κιολας.

Ρε φίλε ότι θες αγόρασε και καλά κάνεις. ΕΣΥ είπες ότι με την Intel θα σου κόστιζε τα διπλάσια, ενώ στην πραγματικότητα έδωσες ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια χρήματα. Αυτό - τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mtifosi είπε

Μαλλον εχεις θεμα κατανοησης δεν εξηγειται αλλιως...οταν παιρνεις κατι τεχνολογικο δεν κανεις επενδυση, δεν αγοραζεις ακινητο ουτε ξερεις τι και που θα βρισκεσαι σε 4 χρονια. Ειχε ενα καλο ποσο και 1440p monitor και μπορεσε να βαλει πολυ καλυτερη gpu που ειναι το ζητουμενο. Τωρα του ποσα fps θα κερδιζε αν αλλαζε το ενα και το αλλο μπορεις να βαλεις απειρους συνδιασμους αναλογα με τις ορεξεις του καθενος. 

Φυσικα και κανεις επενδυση εφοσον διαθετεις ενα αξιολογο ποσο για κατι που δεν θα το χρησιμοποιησεις και θα το πεταξεις αλλα 8α το χρησιμοποιεις καθημερινα για χρονια.
Το ποσα χρονια θα σου κρατησει και το ποτε θα χρειαστει να αλλαξεις κατι εξαρταται απο το ποσο εξυπνα το εστησες και το ποσο καλα εχεις προβλεψει τις μελοντικες σου κινησεις.
Αν κανεις λαθος κινησεις δεν τη γλιτωνεις αργα η γρηγορα θα τα πληρωσεις μετα ή θα συμβιβαστεις.
Δεν ειναι playstation πηραμε το 3 μετα θα παρουμε το 4 και οταν βγει το 5 θα παρουμε το 5.
Θα επιλεξεις ενα καλο επεξεργαστη που θα σου κρατησει χρονια και θα σε καλυπτει για ολες τις αναγκες.
Θα βαλεις μια μητρικη που εχει τις τελευταιες τεχνολογιες και ενα καλο VRM.
Θα βαλεις γρηγορες μνημες και οχι οτι πιο απλο και φθηνο υπαρχει απλα για να δουλευει.
Θα βαλεις δισκους που θα εχουν τουλαχιστον το διπλασιο με τριπλασιο χωρο απο υπολογιζεις οτι χρειαζεσαι.
Και τελος θα βαλεις μια καρτα γραφικων αναλογα με το ποσο αντεχει η τσεπη σου.
Αν μπορεις να παρεις 3060 θα παρεις 3060 αν μπορεις να παρεις 3090 θα παρεις 3090.
Το να παρεις Celeron με 8gb ram και 3090 ειναι ηλιθιοτητα.
Μπορει να σου δωσει παραπανω fps απο εναν i5 με 32gb και 3060 αλλα θα ειναι για πεταμα σε 2 χρονια ενω αυτος με τον i5 μπορει να αλλαζει GPU και να παιζει για τα επομενα 10 χρονια. 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε φίλε ότι θες αγόρασε και καλά κάνεις. ΕΣΥ είπες ότι με την Intel θα σου κόστιζε τα διπλάσια, ενώ στην πραγματικότητα έδωσες ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια χρήματα. Αυτό - τέλος. 

Οχι φιλε μου με ιντελ δεν θα ειχα καν οτι ειχα με amd, και δεν καταλαβαινω γιατι σε ενοχλει. Θα επρεπε να χαιρεσαι αμα υπαρχουν επιλογες.Σ αρεσει δεν σ αρεσει παντως με amd ειχα καλυτερο συστημα που για να βγει με ιντελ απλα δεν γινοτανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...