Προς το περιεχόμενο

Στα μέσα Σεπτεμβρίου η AMD θα παρουσιάσει τη σειρά Ryzen 7000 (Zen 4)


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, *demian* είπε

Οχι φιλε μου με ιντελ δεν θα ειχα καν οτι ειχα με amd, και δεν καταλαβαινω γιατι σε ενοχλει. Θα επρεπε να χαιρεσαι αμα υπαρχουν επιλογες.Σ αρεσει δεν σ αρεσει παντως με amd ειχα καλυτερο συστημα που για να βγει με ιντελ απλα δεν γινοτανε...

Έδωσες ακριβώς τα ίδαι χρήματα, αλλά με την Intel θα σου κόστιζε τα διπλά....ε αμά δεν καταλαβαίνεις το πρόβλημα δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, *demian* είπε

Οχι φιλε μου με ιντελ δεν θα ειχα καν οτι ειχα με amd, και δεν καταλαβαινω γιατι σε ενοχλει. Θα επρεπε να χαιρεσαι αμα υπαρχουν επιλογες.Σ αρεσει δεν σ αρεσει παντως με amd ειχα καλυτερο συστημα που για να βγει με ιντελ απλα δεν γινοτανε...

Εσυ το βλεπεις ετσι, λες και εμεινες ανεργος και θα ερχοταν το τελος του κοσμου και ολοι θα μεναμε για παντα χωρις δουλεια και με το pc που αγορασαμε το 2018.
Δηλαδη οτι ειχες μαζεψει τοτε και τελος,καμια αναβαθμιση καμια αλλαγη στο μελλον.
Τοτε ναι ο 1700 με 1080 ειναι καλυτερος απο 8700κ και 1060.
Επειδη ομως δεν θα εμενες για παντα με το ιδιο pc και ηταν δεδομενο οτι μελλοντικα θα ζηταγε κατι παραπανω.
Ηταν προτιμοτερο να δωσεις τη 1060 και να βαλεις και τα 200 να παρει 3060 ti απο το να παρεις 5600x και να μεινεις με τη 1080.
Και αυτη τη 1080 βεβαια αργα η γρηγορα θα πρεπει να την αλλαξεις αλλα εξοδα απο εκει, αυτο το υπολογιζεις η κανεις συμβιβασμους οποτε σε βολευει;
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Φυσικα και κανεις επενδυση εφοσον διαθετεις ενα αξιολογο ποσο για κατι που δεν θα το χρησιμοποιησεις και θα το πεταξεις αλλα 8α το χρησιμοποιεις καθημερινα για χρονια.
Το ποσα χρονια θα σου κρατησει και το ποτε θα χρειαστει να αλλαξεις κατι εξαρταται απο το ποσο εξυπνα το εστησες και το ποσο καλα εχεις προβλεψει τις μελοντικες σου κινησεις.
Αν κανεις λαθος κινησεις δεν τη γλιτωνεις αργα η γρηγορα θα τα πληρωσεις μετα ή θα συμβιβαστεις.
Δεν ειναι playstation πηραμε το 3 μετα θα παρουμε το 4 και οταν βγει το 5 θα παρουμε το 5.
Θα επιλεξεις ενα καλο επεξεργαστη που θα σου κρατησει χρονια και θα σε καλυπτει για ολες τις αναγκες.
Θα βαλεις μια μητρικη που εχει τις τελευταιες τεχνολογιες και ενα καλο VRM.
Θα βαλεις γρηγορες μνημες και οχι οτι πιο απλο και φθηνο υπαρχει απλα για να δουλευει.
Θα βαλεις δισκους που θα εχουν τουλαχιστον το διπλασιο με τριπλασιο χωρο απο υπολογιζεις οτι χρειαζεσαι.
Και τελος θα βαλεις μια καρτα γραφικων αναλογα με το ποσο αντεχει η τσεπη σου.
Αν μπορεις να παρεις 3060 θα παρεις 3060 αν μπορεις να παρεις 3090 θα παρεις 3090.
Το να παρεις Celeron με 8gb ram και 3090 ειναι ηλιθιοτητα.
Μπορει να σου δωσει παραπανω fps απο εναν i5 με 32gb και 3060 αλλα θα ειναι για πεταμα σε 2 χρονια ενω αυτος με τον i5 μπορει να αλλαζει GPU και να παιζει για τα επομενα 10 χρονια. 

Μ αρεσει που αλλαξες τα 4 gb σε 8gb. Αλλα επρεπε να το χοντρυνεις κι αλλο , να παρομοιαζες ας πουμε τον 1700 με εναν pentium d 960 να ειναι πιο αστειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, *demian* είπε

Μ αρεσει που αλλαξες τα 4 gb σε 8gb. Αλλα επρεπε να το χοντρυνεις κι αλλο , να παρομοιαζες ας πουμε τον 1700 με εναν pentium d 960 να ειναι πιο αστειο...

Δεν παρομοιαζω το 1700 με τον pentium ,προσπαθω να του δειξω οτι υπαρχουν τροποι να κανεις χαζες κινησεις αν ο μοναδικο σου στοχος ειναι ΜΟΝΟ η GPU.
Δηλαδη να ριξεις ΟΛΟ το budget στη GPU και τα ρεστα πατατακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εσυ το βλεπεις ετσι, λες και εμεινες ανεργος και θα ερχοταν το τελος του κοσμου και ολοι θα μεναμε για παντα χωρις δουλεια και με το pc που αγορασαμε το 2018.
Δηλαδη οτι ειχες μαζεψει τοτε και τελος,καμια αναβαθμιση καμια αλλαγη στο μελλον.
Τοτε και ο 1700 με 1080 ειναι καλυτερος απο 8700κ και 1060.
Επειδη ομως δεν θα εμενες για παντα με το ιδιο pc και ηταν δεδομενο οτι μελλοντικα θα ζηταγε κατι παραπανω.
Ηταν προτιμοτερο να δωσεις τη 1060 και να βαλεις και τα 200 να παρει 3060 ti απο το να παρεις 5600x και να μεινεις με τη 1080.
Και αυτη τη 1080 βεβαια αργα η γρηγορα θα πρεπει να την αλλαξεις αλλα εξοδα απο εκει, αυτο το υπολογιζεις η κανεις συμβιβασμους οποτε σε βολευει;
 

Οταν θα ειμαι υποχρεωμενος να σου απολογηθω για τα οικονομικα μου θα το κανω, μεχρι τοτε ομως να σκεφτεσαι οτι δεν ειναι ολοι σαν και σενα και δεν ξερεις τι τραβαει ο καθενας. 

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν παρομοιαζω το 1700 με τον pentium ,προσπαθω να του δειξω οτι υπαρχουν τροποι να κανεις χαζες κινησεις αν ο μοναδικο σου στοχος ειναι ΜΟΝΟ η GPU.
Δηλαδη να ριξεις ΟΛΟ το budget στη GPU και τα ρεστα πατατακια.

Ναι αλλα ο 1700 ηταν σε αρκετα μεγαλο βαθμο αρκετος αρα ψιλο ακυρο δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, *demian* είπε

Οταν θα ειμαι υποχρεωμενος να σου απολογηθω για τα οικονομικα μου θα το κανω, μεχρι τοτε ομως να σκεφτεσαι οτι δεν ειναι ολοι σαν και σενα και δεν ξερεις τι τραβαει ο καθενας. 

Οταν μου λες οτι ειχες μονο 2 επιλογες 1700 με 1080 η 8700κ με 1060 και αποκλειεις εντελως το μελλον ναι ειναι σαν να λειτουργεις λες και ηρθε η συντελεια του κοσμου και δεν θα αγοραζες ποτε και τιποτα μετα.
Ο 8700κ θα τα εβγαζε τα λεφτα του μετα, δεν ηταν ενα benchmark και οποιος κερδισει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οταν μου λες οτι ειχες μονο 2 επιλογες 1700 με 1080 η 8700κ με 1060 και αποκλειεις εντελως το μελλον ναι ειναι σαν να λειτουργεις λες και ηρθε η συντελεια του κοσμου και δεν θα αγοραζες ποτε και τιποτα μετα.

Αυτη ηταν η πραγματικοτητα σορρυ κιολας...Αμα σκεφτεις οτι ανεβηκε το μινινγκ λιγο αργοτερα οχι μονο δεν θα αγοραζα, με κυαλια θα τα κοιταγα.

Επεξ/σία από *demian*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, *demian* είπε

Αυτη ειταν η πραγματικοτητα σορρυ κιολας...Αμα σκεφτεις οτι ανεβηκε το μινινγκ λιγο αργορερα οχι μονο δεν θα αγοραζα, με κυαλια θα τα κοιταγα.

Γιατι αγορασες επεξεργαστη;
Tωρα τον πηρες που εχει 200 οχι οταν ειχε 400.
Τωρα θα επερνες και τη 3060 ti αν και οσοι ετρεξαν να παρουν 3060 οταν βγηκε μια χαρα τη προλαβαν σε καλη τιμη.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Γιατι αγορασες επεξεργαστη;
Tωρα τον πηρες που εχει 200 οχι οταν ειχε 400.
Τωρα θα επερνες και τη 3060 ti αν και οσοι ετρεξαν να παρουν 3060 οταν βγηκες μια χαρα τη προλαβαν σε καλη τιμη.

Γιατι μετα απο 4 χρονια μπορω ρε φιλε και εχω λεφτα στο ειπα τοσες φορες, και μπορω να παρω και gpu. Τι σημασια εχει ομως? Ηξερα πριν απο 4 χρονια αν θα τα εχω? Οχι. Και αν με ρωταγες τοτε θα σου ελεγα πως σιγουρα οχι. Δηλαδη επειδη τωρα μπορω θα πρεπει να γυρισω να πω τι μαλακας ειμουνα που δεν ειχα λεφτα πριν 4 χρονια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, *demian* είπε

Αυτη ηταν η πραγματικοτητα σορρυ κιολας...Αμα σκεφτεις οτι ανεβηκε το μινινγκ λιγο αργοτερα οχι μονο δεν θα αγοραζα, με κυαλια θα τα κοιταγα.

Θα σου κανω μια τελευταια ερωτηση και αν θες μου απαντας.
Αυτα τα 700-800ε δεν ξερω ποσα ηταν που διεθεσες για τον 1700 με 1080 ηρθαν ουρανοκατεβατα μια Δευτερα πρωι ή εβαλες σκοπο να μαζεψεις λεφτα να παρεις νεο pc και τα μαζεψες;
Ρωταω γιατι επιμενεις οτι δεν γινοταν να περιμενεις αλλον 1 μηνα τα 800 να γινουν 900 και επρεπε σωνει και καλα αυτο να ειναι το ταβανι και δεν θα εδινες ουτε 1ε παραπανω.
Εγω ειμαι 1000% σιγουρος οτι θεωρησες τον 1700 καλυτερο απο τον 8700κ και οχι οτι ηταν αδυνατο να περιμενεις αλλον 1 μηνα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Θα σου κανω μια τελευται ερωτηση και αν θες μου απαντας.
Αυτα τα 700-800ε δεν ξερω ποσα ηταν που διεθεσες για τον 1700 με 1080 ηρθαν ουρανοκατεβατα μια Δευτερα πρωι ή εβαλες σκοπο να μαζεψεις λεφτα να παρεις νεο pc;
Ρωταω γιατι επιμενεις οτι δεν γινοταν να περιμενεις αλλον 1 μηνα τα 800 να γινουν 900 και επρεπε σωνει και καλα αυτο να ειναι το ταβανι και δεν θα εδινες ουτε 1ε παραπανω.
Εγω ειμαι 1000% σιγουρος οτι θεωρησες τον 1700 καλυτερο απο τον 8700κ και οχι οτι ηταν αδυνατο να περιμενεις αλλον 1 

Για να επιμενω ρε φιλε υπηρχε λογος ,και πριν ιντελ ειχα δεν εχω προβλημα με τις εταιριες, εδω τωρα να γραφω τα οικονομικα μου δεν μου αρεσει και δεν θελω. Ο 1700 φιλε δεν ειναι καλυτερος απο τον 8700 η τιμη του ομως δεν εβγαινε, δεν μπορω να καταλαβω γιατι το πιστευεις αυτο 1000%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, *demian* είπε

Για να επιμενω ρε φιλε υπηρχε λογος ,και πριν ιντελ ειχα δεν εχω προβλημα με τις εταιριες, εδω τωρα να γραφω τα οικονομικα μου δεν μου αρεσει και δεν θελω. Ο 1700 φιλε δεν ειναι καλυτερος απο τον 8700 η τιμη του ομως δεν εβγαινε, δεν μπορω να καταλαβω γιατι το πιστευεις αυτο 1000%.

Δεκτο.
Ισως εγω σκεφτομαι πολυ διαφορετικα και δεν κανω συμβιβασμους,θα κανω υπομονη οσο χρειαστει μεχρι να παρω αυτο που θεωρω πιο σωστο.
Εγω λοιπον θα περιμενα οσο χρειαστει για να βρω αυτα τα 100ε που μου λειπουν.
O τροπος σκεψης διαφερει και εκει δεν υπαρχει λαθος και σωστο.
Εγω θα εβλεπα οτι μου λειπουν 100ε, η θα παρω αυτο που θελω η δεν θα παρω τιποτα.
Εσυ ειδες οτι εχεις 800 και θα παρεις οτι καλυτερο μπορεις με 800.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Φυσικα και κανεις επενδυση εφοσον διαθετεις ενα αξιολογο ποσο για κατι που δεν θα το χρησιμοποιησεις και θα το πεταξεις αλλα 8α το χρησιμοποιεις καθημερινα για χρονια.
Το ποσα χρονια θα σου κρατησει και το ποτε θα χρειαστει να αλλαξεις κατι εξαρταται απο το ποσο εξυπνα το εστησες και το ποσο καλα εχεις προβλεψει τις μελοντικες σου κινησεις.
Αν κανεις λαθος κινησεις δεν τη γλιτωνεις αργα η γρηγορα θα τα πληρωσεις μετα ή θα συμβιβαστεις.
Δεν ειναι playstation πηραμε το 3 μετα θα παρουμε το 4 και οταν βγει το 5 θα παρουμε το 5.
Θα επιλεξεις ενα καλο επεξεργαστη που θα σου κρατησει χρονια και θα σε καλυπτει για ολες τις αναγκες.
Θα βαλεις μια μητρικη που εχει τις τελευταιες τεχνολογιες και ενα καλο VRM.
Θα βαλεις γρηγορες μνημες και οχι οτι πιο απλο και φθηνο υπαρχει απλα για να δουλευει.
Θα βαλεις δισκους που θα εχουν τουλαχιστον το διπλασιο με τριπλασιο χωρο απο υπολογιζεις οτι χρειαζεσαι.
Και τελος θα βαλεις μια καρτα γραφικων αναλογα με το ποσο αντεχει η τσεπη σου.
Αν μπορεις να παρεις 3060 θα παρεις 3060 αν μπορεις να παρεις 3090 θα παρεις 3090.
Το να παρεις Celeron με 8gb ram και 3090 ειναι ηλιθιοτητα.
Μπορει να σου δωσει παραπανω fps απο εναν i5 με 32gb και 3060 αλλα θα ειναι για πεταμα σε 2 χρονια ενω αυτος με τον i5 μπορει να αλλαζει GPU και να παιζει για τα επομενα 10 χρονια. 

Επειδη οτι και να σας πουν παει στο βροντο γιατι δεν καταλαβαινεται το παιδι ειχε 1440p οθονη. Το να παρει το κορυφαιο επεξεργαστη με καρτα γραφικων οπως η 1060 που ηταν για 1080p θα ηταν απλα ανοητο γιατι δεν θα επαιζε καν απαιτητικους τιτλους. Και δεν πηρε εναν επεξεργαστη της πλακας οπως η ατοπη συγκριση με celeron αλλα εναν αξιοπρεπεστατο επεξεργαστη. Τωρα που ειπες και i5 αυτος που επενδυσε οπως λες και εσυ μεχρι την 10η σειρα αυτον και αν τον εστειλε η intel στον αγυριστο...να εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα για z270 και i5 και στο εξαμηνο να στα πεταει η intel στο καλαθι των αχρηστων. Aυτος ηταν και ο λογος εξαλλου της μεγαλη ανοδου της amd με τους ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Επειδη οτι και να σας πουν παει στο βροντο γιατι δεν καταλαβαινεται το παιδι ειχε 1440p οθονη. Το να παρει το κορυφαιο επεξεργαστη με καρτα γραφικων οπως η 1060 που ηταν για 1080p θα ηταν απλα ανοητο γιατι δεν θα επαιζε καν απαιτητικους τιτλους. Και δεν πηρε εναν επεξεργαστη της πλακας οπως η ατοπη συγκριση με celeron αλλα εναν αξιοπρεπεστατο επεξεργαστη. Τωρα που ειπες και i5 αυτος που επενδυσε οπως λες και εσυ μεχρι την 10η σειρα αυτον και αν τον εστειλε η intel στον αγυριστο...να εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα για z270 και i5 και στο εξαμηνο να στα πεταει η intel στο καλαθι των αχρηστων. Aυτος ηταν και ο λογος εξαλλου της μεγαλη ανοδου της amd με τους ryzen.

Τα τελευταια 30 χρονια που εχω pc νομιζα οτι το pc οριζει τι οθονη θα παρεις και οχι η οθονη τι pc θα παρεις κοιτα να δεις που καθε μερα μαθαινεις.
Δηλαδη αν ειχε 4κ οθονη τι επρεπε να κανει το 2018 με αυτα τα λεφτα;
Nα παρει 2x 1080 και να περιμενει ποτε θα εχει για τα υπολοιπα;
Aν θες να παιζεις 4κ βρες και τα λεφτα να στησεις pc για 4κ.
Αν θες να παιζεις 2κ βρες και τα λεφτα να στησεις pc για 2κ.
Αν τα λεφτα δεν σε φτανουν,παιξε 1080p, στησε ενα καλο pc με μια καρτα γραφικων να κανεις τη δουλεια σου και μετα αγοραζεις μια καλυτερη οταν εχεις.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...