Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Κάρτας Γραφικών


Valtiel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Καιρός για αναβάθμιση και έχω πελαγώσει λίγο από τις επιλογές σε κάρτες γραφικών. Προ ολίγων ημέρων πήρα μια καινούργια οθόνη 1080p 144hz (δεν με ενδιαφέρει το 2k ιδιαίτερα, ίσως στο μακρινό μέλλον) και είπα να την συνδυάσω με μια αναβάθμιση της rx 470 που είχα μέχρι στιγμής. Σε προϋπολογισμό υπολογίζω γύρω στα 500€ (και λίγο πιο πάνω θα πάω αν αξίζει το κομμάτι) και μέχρι στιγμής έχω κοιτάξει για 3060/ 3060 ΤΙ από NVidia και 6600/ 6600 XT από AMD. Να προσθέσω πως η οθόνη μου στηρίζει Freesync και απ'ότι διάβασα και Gsync. Το θέμα είναι ότι για την ανάλυση που έχω μου φαίνεται ότι η 3060 ΤΙ θα είναι overkill, αν και με ενδιαφέρει κυρίως ότι και να πάρω να με καλύψει και μελλοντικά. Από την μια πλευρά RTX και DLSS ακούγονται ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω πχ +100 με 150€ για να τα έχω. Αν μπορεί κάποιος που έχει κάποια από τις κάρτες που προανέφερα να μου δώσει καμιά συμβουλή, θα με έσωζε. Επίσης έχω και ένα κόλλημα με τη ψύξη και άρα ιδανικά η εκάστοτε υλοποίηση να είναι σχετικά αθόρυβη και να μη μετατρέπει το κουτί σε φούρνο (το χειμώνα οκ, κανένα πρόβλημα, το καλοκαίρι όμως δεν παλεύεται). Η μέχρι στιγμής έρευνα μου στο google με έχει αφήσει με αμφιβολίες. Για παράδειγμα σχετικά με την υλοποίηση της Zotac Geforece RTX 3060 Ti 8GB άλλοι λένε ότι είναι αθόρυβη και σχετικά καλή σε θερμοκρασίες και άλλοι την διαολοστέλνουν, οπότε τρέχα βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Valtiel είπε

Καλησπέρα σε όλους. Καιρός για αναβάθμιση και έχω πελαγώσει λίγο από τις επιλογές σε κάρτες γραφικών. Προ ολίγων ημέρων πήρα μια καινούργια οθόνη 1080p 144hz (δεν με ενδιαφέρει το 2k ιδιαίτερα, ίσως στο μακρινό μέλλον) και είπα να την συνδυάσω με μια αναβάθμιση της rx 470 που είχα μέχρι στιγμής. Σε προϋπολογισμό υπολογίζω γύρω στα 500€ (και λίγο πιο πάνω θα πάω αν αξίζει το κομμάτι) και μέχρι στιγμής έχω κοιτάξει για 3060/ 3060 ΤΙ από NVidia και 6600/ 6600 XT από AMD. Να προσθέσω πως η οθόνη μου στηρίζει Freesync και απ'ότι διάβασα και Gsync. Το θέμα είναι ότι για την ανάλυση που έχω μου φαίνεται ότι η 3060 ΤΙ θα είναι overkill, αν και με ενδιαφέρει κυρίως ότι και να πάρω να με καλύψει και μελλοντικά. Από την μια πλευρά RTX και DLSS ακούγονται ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω πχ +100 με 150€ για να τα έχω. Αν μπορεί κάποιος που έχει κάποια από τις κάρτες που προανέφερα να μου δώσει καμιά συμβουλή, θα με έσωζε. Επίσης έχω και ένα κόλλημα με τη ψύξη και άρα ιδανικά η εκάστοτε υλοποίηση να είναι σχετικά αθόρυβη και να μη μετατρέπει το κουτί σε φούρνο (το χειμώνα οκ, κανένα πρόβλημα, το καλοκαίρι όμως δεν παλεύεται). Η μέχρι στιγμής έρευνα μου στο google με έχει αφήσει με αμφιβολίες. Για παράδειγμα σχετικά με την υλοποίηση της Zotac Geforece RTX 3060 Ti 8GB άλλοι λένε ότι είναι αθόρυβη και σχετικά καλή σε θερμοκρασίες και άλλοι την διαολοστέλνουν, οπότε τρέχα βγάλε άκρη.

Αν είναι να φτάσεις τα 580€ πήγαινε 6700xt.

Δεν έχει τις επιδόσεις rt της 3060ti αλλά έχει fsr2.0 που είναι εφάμιλλο με dlss και ειναι πιο δυνατή σε native. 

Plus ότι έχει 12gb vram που την κάνει αυτόματα πιο future proof. 

Αν σε καιει ΠΑΡΑ πολυ το rt που κατά την άποψη μου μόνο στο cyberpunk και λίγο στο metro κάνει εμφανή οπτική διαφορά πηγαινε στην 3060ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αναφορά την 3060 ti 

https://www.bestprice.gr/item/2157067759/zotac-geforce-rtx-3060-ti-8gb-twin-edge-oc-lhr.html

το ιδιο μοντελο ετοιμοπαραδοτο υπαρχει κ σε καλυτερη τιμη

 

εγω στη θεση σου εφοσον η καρτα π εχω κανει τη δουλεία της (σηκώνει εστω κ σε low τα games)

δεν θα την αλλαζα ακόμη αλλα θα περίμενα 

καμια καρτα δεν ειναι σε msrp τιμη...ολες ειναι στο θεο 

 

3 ώρες πριν, bonorov είπε

Αν είναι να φτάσεις τα 580€ πήγαινε 6700xt.

κανε οτι ειπε το αλανι αν θες τωρα GPU 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια η RX 470 που έχω κρατάει ακόμα αλλά δεν την παλεύει σε πιο καινούργια παιχνίδια (πχ Elden Ring που ψιλό σέρνεται). Τώρα όσον αφορά το MSRP τουλάχιστον τα πράγματα είναι καλύτερα σε σχέση με πέρσι που η διαφορά θυμάμαι ανερχόταν σε 200-300+. Μάλλον θα κάνω υπομονή κάνα 2 μήνες ακόμα τότε, μήπως ανακοινωθούν επίσημα και οι 4000/ 7000 και βοηθήσει και αυτό την κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Valtiel είπε

Καλησπέρα σε όλους. Καιρός για αναβάθμιση και έχω πελαγώσει λίγο από τις επιλογές σε κάρτες γραφικών. Προ ολίγων ημέρων πήρα μια καινούργια οθόνη 1080p 144hz (δεν με ενδιαφέρει το 2k ιδιαίτερα, ίσως στο μακρινό μέλλον) και είπα να την συνδυάσω με μια αναβάθμιση της rx 470 που είχα μέχρι στιγμής. Σε προϋπολογισμό υπολογίζω γύρω στα 500€ (και λίγο πιο πάνω θα πάω αν αξίζει το κομμάτι) και μέχρι στιγμής έχω κοιτάξει για 3060/ 3060 ΤΙ από NVidia και 6600/ 6600 XT από AMD. Να προσθέσω πως η οθόνη μου στηρίζει Freesync και απ'ότι διάβασα και Gsync. Το θέμα είναι ότι για την ανάλυση που έχω μου φαίνεται ότι η 3060 ΤΙ θα είναι overkill, αν και με ενδιαφέρει κυρίως ότι και να πάρω να με καλύψει και μελλοντικά. Από την μια πλευρά RTX και DLSS ακούγονται ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω πχ +100 με 150€ για να τα έχω. Αν μπορεί κάποιος που έχει κάποια από τις κάρτες που προανέφερα να μου δώσει καμιά συμβουλή, θα με έσωζε. Επίσης έχω και ένα κόλλημα με τη ψύξη και άρα ιδανικά η εκάστοτε υλοποίηση να είναι σχετικά αθόρυβη και να μη μετατρέπει το κουτί σε φούρνο (το χειμώνα οκ, κανένα πρόβλημα, το καλοκαίρι όμως δεν παλεύεται). Η μέχρι στιγμής έρευνα μου στο google με έχει αφήσει με αμφιβολίες. Για παράδειγμα σχετικά με την υλοποίηση της Zotac Geforece RTX 3060 Ti 8GB άλλοι λένε ότι είναι αθόρυβη και σχετικά καλή σε θερμοκρασίες και άλλοι την διαολοστέλνουν, οπότε τρέχα βγάλε άκρη.

Αν έπαιρνα κάρτα σήμερα για 1080p θα πήγαινα σε RX6600 σαν την MSI στα 340 ευρώ, για 1080p είναι μια χαρά, του χρόνου τέτοια εποχή θα το ξαναέβλεπα για 4060/7600.

Προσωπικά 500 ευρώ κάρτα για 1080p είναι κοροϊδία σήμερα, καλύτερα την 6600 σήμερα και να κάνεις αναβάθμιση σε 1-1.5 χρόνο στις καινούργιες 7600/4060 που θα έχουν καλύτερες επιδόσεις από την 3060ti/6700xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και υπάρχει σχόλιο παραπάνω για τις zotac twin edge, εγώ να πω τις εντυπώσεις μου από την 3070 twin edge που αγόρσα πριν 2 βδομάδες.

Αρχικά είχα τις αμφιβολίες μου για το εν λόγω μοντέλο (όπως και εσύ) μιας υπήρχαν τόσο θετικά όσο και αρνητικά σχόλια. Ήταν ωστόσο η πιο vfm επιλογή που μπορούσα να βρω σε σχέση με κάτι 3060 στα 450-480ε και 3060ti στα 600. Θα πήγαινα σε AMD αν μπορούσα, ωστόσο ήθελα RTX για τα προγράμματα που τρέχω. Έτσι την αγόρασα στα 620 από γνωστό κατάστημα στο Skroutz και σε λιγότερο από 10 μέρες την είχα στα χέρια μου.

Η κάρτα σε Stock όταν την ζώρισα έφτασε μέχρι και 81-84C (!) και έκανε αρκετό θόρυβο (προσωπικά συνήθισα να μην με ενοχλεί όταν είχα blower κάρτα που ακουγόταν σαν jet). Να πω εδώ πως το κουτί μου έχει πολύ καλό airflow, 4 ανεμιστήρες, καλό cable management και βρίσκεται πάνω στο γραφείο μου.

Με ένα undervolt/underclock σε full load η κάρτα είναι πλέον κάτω από τους 70C, η κατανάλωση από 220W πήγε 150W, οι ανεμιστήρες ίσα που ακόγονται σε βαριά παιχνίδια και οι επιδόσεις που χάθηκαν δεν είναι πάνω από 3-5%.

Επιπλέον κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως στο site της zotac αν δηλώσεις την αγορά σου (με στο serial number της κάρτας και την απόδειξη αγοράς) σου δίνονται 5 χρόνια εγγύηση κατασκευαστή. Δεν γνωρίζω αν άλλες εταιρείες προσφέρουν κάτι αντίστοιχο ούτε εν τέλει πόσο καλό είναι το support της zotac αν ποτέ (χτύπα ξύλο) χρειαστεί επισκευή η κάρτα, παρόλα αυτά δεν παύει να είναι κάτι θετικό για αυτό το μοντέλο σε αυτά τα λεφτά.

Εν τέλει, για τις 2-3 εβδομάδες που την δουλεύω έχω μείνει ευχαριστημένος με την αγορά και ό,τι προβλήματα είχε το μοντέλο αυτό λύθηκαν με ένα σχετικά εύκολο και γρήγορο undervolt/underclock.

Επεξ/σία από JoannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Valtiel είπε

Να πω την αλήθεια η RX 470 που έχω κρατάει ακόμα αλλά δεν την παλεύει σε πιο καινούργια παιχνίδια (πχ Elden Ring που ψιλό σέρνεται). Τώρα όσον αφορά το MSRP τουλάχιστον τα πράγματα είναι καλύτερα σε σχέση με πέρσι που η διαφορά θυμάμαι ανερχόταν σε 200-300+. Μάλλον θα κάνω υπομονή κάνα 2 μήνες ακόμα τότε, μήπως ανακοινωθούν επίσημα και οι 4000/ 7000 και βοηθήσει και αυτό την κατάσταση. 

Μια χαρα εσαι με την 470 , εγω ειμαι με 380 , αν και δε λες με τι cpu θα συνεργαστει η καρτα με το ποσό που διαθετεις εγω θα πηγαινα εδω  https://www.bestprice.gr/item/2156628541/sapphire-radeon-rx-6700-xt-12gb-pulse.html

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο CPU που έχω είναι ο Ryzen 5600X, με 16GB RAM και ένα 650W τροφοδοτικό. Το ζήτημα είναι ότι για κάνα δύο χρόνια τουλάχιστον δεν βλέπω να ανεβαίνω σε 1440p, είμαι ήδη ικανοποιήμενος στα 1080p, για αυτό και είμαι σκαλωμένος στο αν κάτι στο επίπεδο της 6600/ 3060 θα μου είναι κομπλέ ή αν πρέπει να ανεβώ παραπάνω. Αυτό που έθεσε ο Aten-Ra σαν πρόταση πάντως μου ακούγεται καλό. Μια αναβάθμιση τώρα για να καλυφθώ για τον χρόνο και κοιτάω αργότερα τις 4000/ 7000 σειρές όταν βγούν (ας ελπίσουμε σε λογικές τιμές και έαν έχουμε φράγκα τότε, είναι περίεργοι και οι καιροί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/6/2022 στις 3:34 ΜΜ, Valtiel είπε

Ο CPU που έχω είναι ο Ryzen 5600X, με 16GB RAM και ένα 650W τροφοδοτικό. Το ζήτημα είναι ότι για κάνα δύο χρόνια τουλάχιστον δεν βλέπω να ανεβαίνω σε 1440p, είμαι ήδη ικανοποιήμενος στα 1080p, για αυτό και είμαι σκαλωμένος στο αν κάτι στο επίπεδο της 6600/ 3060 θα μου είναι κομπλέ ή αν πρέπει να ανεβώ παραπάνω. Αυτό που έθεσε ο Aten-Ra σαν πρόταση πάντως μου ακούγεται καλό. Μια αναβάθμιση τώρα για να καλυφθώ για τον χρόνο και κοιτάω αργότερα τις 4000/ 7000 σειρές όταν βγούν (ας ελπίσουμε σε λογικές τιμές και έαν έχουμε φράγκα τότε, είναι περίεργοι και οι καιροί).

Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο καλή ιδέα να δίνεις σήμερα 400€ με γνώμονα του χρόνου να αλλάξεις κάρτα. 

Οι πιο καλές επιλογές αυτή την στιγμή που μιλάμε είναι οι RX6600 , RX6600XT , RX6650XT , RTX 3060 και αν όπως λες μπορείς να δώσεις και 500+ τότε κοιτάς και την RX6700 .

Το DLSS σε 1080p μην το σκέφτεσαι καν,  πες ότι δεν υπάρχει. Το Ray Tracing στα Demo ωραίο φαίνεται,  στην πράξη σε πολλά  παιχνίδια είναι για κλωτσιές. 

 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...