Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα γραφικών artifacts


8anos8888

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάρει εδώ και περίπου ένα μήνα την 2060 gpu. Και όταν τρέχω κάποια παιχνίδια απαιτητικά πχ God Of War, PubG, Assassins Creed Odyssey (όλα αυτά στα ultra FHD) που και που κάνει artifacts (μπλέ αχνούς κύκλους εδώ και εκεί). Αν μειώσω τα γραφικά ή την ανάλυση το πρόβλημα λύνεται, η φάση είναι ότι έχω υψηλά FPS σε αυτά τα παιχνίδια με υψηλά τα γραφικά. π.χ. στο PubG ultra fhd έχω 90FPS ωστόσω κάνει αυτό με τα artifacts. Το πρόβλημα εντείνεται αν συνεχίζω να παίζω.. Διαβάζω γενικά ότι είναι θέμα hardware στο ιντερνετ.

Τι λέτε μάπα το πεπόνι;

Μπορώ να δοκιμάσω κάτι ή να μπω στην διαδικασία για αλλαγή και αυτό πως γίνεται;

 

GPU: Manli GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 Gallardo
CPU: i7 12700
PSU: CORSAIR PSU TX750M
ΜΟΒΟ: Asus Motherboard B660 Prime M-A D4
RAM: PATRIOT VIPER STEEL 32GB DDR4-3600MHZ
 

 

 

 


 

artifact.jpg

 

EDIT:

Οκ, γενικά έγραψα αυτό το post γιατί πριν λίγες ώρες έτρεξα το pubg και το πρόβλημα που ανέφερα έγινε πολύ έντονο. Τα γραφικά στο PUB G ήταν ULTRA όλα ανοικτά. Οπότε άλλαξα κάποιες ρυθμίσεις να δω τί θα γίνει:

  • Έβαλα 60FPS cap και το gpu utilization έπεσε στο 65% από το 99% και η κάρτα από 170 WATT τραβάει 110WATT.
  • Έβαλα V-Sync on (δεν καταλαβαίνω πως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο) και έπεσε 55% το utilization και από 110 WATT που τραβούσε η κάρτα έπεσε στα 70 WATT !!

 

Το συμπέρασμα είναι ότι όταν η κάρτα είναι για λίγη ώρα στα max temp της (εμένα ήταν σταθερά  79c) βγάζει artifacts. Αυτό είναι κοινό πρόβλημα μεταξύ αρκετών παιχνιδιών με την συγκεκριμένη gpu.

Είναι φυσιολογικό αυτό;


Δεν έχω κάνει κάποιο OC την κάρτα και τα drivers είναι τα τελευταία installed.

Επεξ/σία από 8anos8888
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι η κάρτα στο πρώτο μου pc ήταν Manli και είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Εγώ την δούλευα με ανοιχτό πλαϊνό panel και ανεμιστήρα να χτυπά πάνω (ήμουν τότε πολύ μικρός και δεν ασχολήθηκα ποτέ με εγγυήσεις κλπ.). Το πρόβλημα πάντως ήταν καθαρά θέμα ψύξης, ή έλλειψης ψύξης για να είμαστε πιο ακριβείς. 😂

Μου κάνει εντύπωση που τόσα χρόνια μετά υπάρχει το ίδιο πρόβλημα, αν και όταν είσαι ο φθηνότερος προφανώς από κάπου έχεις κόψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vdanasto είπε

Θυμάμαι η κάρτα στο πρώτο μου pc ήταν Manli και είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Εγώ την δούλευα με ανοιχτό πλαϊνό panel και ανεμιστήρα να χτυπά πάνω (ήμουν τότε πολύ μικρός και δεν ασχολήθηκα ποτέ με εγγυήσεις κλπ.). Το πρόβλημα πάντως ήταν καθαρά θέμα ψύξης, ή έλλειψης ψύξης για να είμαστε πιο ακριβείς. 😂

Μου κάνει εντύπωση που τόσα χρόνια μετά υπάρχει το ίδιο πρόβλημα, αν και όταν είσαι ο φθηνότερος προφανώς από κάπου έχεις κόψει.

πουλανε καρτες 500,1000ευρω κ δεν ξερουν να βαλουν ενα φυλλαδιο να λεει πχ ελαχιστες απαιτησεις κουτιου 3 ,4 ανεμιστηρες , ή θερμοκρασιες 75βαθμοι

ε ας τις φανε στη μαπα

να πει εχω κουτι 150ευρω με 5 ανεμιστηρες φατε τη στη μαπα

13 ώρες πριν, 8anos8888 είπε

Έχω πάρει εδώ και περίπου ένα μήνα την 2060 gpu. Και όταν τρέχω κάποια παιχνίδια απαιτητικά πχ God Of War, PubG, Assassins Creed Odyssey (όλα αυτά στα ultra FHD) που και που κάνει artifacts (μπλέ αχνούς κύκλους εδώ και εκεί). Αν μειώσω τα γραφικά ή την ανάλυση το πρόβλημα λύνεται, η φάση είναι ότι έχω υψηλά FPS σε αυτά τα παιχνίδια με υψηλά τα γραφικά. π.χ. στο PubG ultra fhd έχω 90FPS ωστόσω κάνει αυτό με τα artifacts. Το πρόβλημα εντείνεται αν συνεχίζω να παίζω.. Διαβάζω γενικά ότι είναι θέμα hardware στο ιντερνετ.

Τι λέτε μάπα το πεπόνι;

Μπορώ να δοκιμάσω κάτι ή να μπω στην διαδικασία για αλλαγή και αυτό πως γίνεται;

 

GPU: Manli GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 Gallardo
CPU: i7 12700
PSU: CORSAIR PSU TX750M
ΜΟΒΟ: Asus Motherboard B660 Prime M-A D4
RAM: PATRIOT VIPER STEEL 32GB DDR4-3600MHZ
 

 

 

 


 

artifact.jpg

 

EDIT:

Οκ, γενικά έγραψα αυτό το post γιατί πριν λίγες ώρες έτρεξα το pubg και το πρόβλημα που ανέφερα έγινε πολύ έντονο. Τα γραφικά στο PUB G ήταν ULTRA όλα ανοικτά. Οπότε άλλαξα κάποιες ρυθμίσεις να δω τί θα γίνει:

  • Έβαλα 60FPS cap και το gpu utilization έπεσε στο 65% από το 99% και η κάρτα από 170 WATT τραβάει 110WATT.
  • Έβαλα V-Sync on (δεν καταλαβαίνω πως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο) και έπεσε 55% το utilization και από 110 WATT που τραβούσε η κάρτα έπεσε στα 70 WATT !!

 

Το συμπέρασμα είναι ότι όταν η κάρτα είναι για λίγη ώρα στα max temp της (εμένα ήταν σταθερά  79c) βγάζει artifacts. Αυτό είναι κοινό πρόβλημα μεταξύ αρκετών παιχνιδιών με την συγκεκριμένη gpu.

Είναι φυσιολογικό αυτό;


Δεν έχω κάνει κάποιο OC την κάρτα και τα drivers είναι τα τελευταία installed.

ή τους εδωσες 500ευρω κ σου εδωσαν 2 ανεμιστηρακια για να φτιαχνεις φραπεδες, ή ζητας αντικατασταση ή τα λεφτα σ πισω, διαλεγεις κ παιρνεις

κ επειδη μπορει να ειναι κ απαλευτοι, ζητα να σου δωσουν άλλη ,εστω πχ μια 6600 ή 3050 ή καλυτερη χωρις παραπανω χρεωση εννοειται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dsi44 είπε

καινουργια η καρτα?

δοκιμασε με ac να κρατησεις τη θερμοκρασια της καρτας κατω απο 75 β

Κατέβασα MSI afterburner, κατέβασα power limit, base clock speed και απλά δεν παίρνει τις αλλαγές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voltage πρέπει να δοκιμάσεις να κατεβάσεις για να ρίξεις τη θερμοκρασία, όχι μόνο το clock speed.

Δεν κάποιον οδηγό για το πως να κάνεις undervolt/underclock με το curve του msi (ctrl+f). Είναι σχετικά απλό.

Παρόλα αυτά, εφόσον την πήρες καινούρια και έχεις εγγύηση καλό είναι να την στείλεις για αλλαγή/service. Δεν γίνεται καινούρια κάρτα να κάνει τέτοια. Μπορεί να είναι χαλασμένο το chip και σε ένα χρόνο να σε αποχαιρετήσει. Μην το ρισκάρεις, εκτός και αν είσαι άνετος με τα λεφτά.

Κατέβασε και κάποιο benchmark (όπως το heaven που την ζορίζει τελείως), τρέξε το μερικές φορές και κατέγραψε την οθόνη (με κινητό ή record screen) για να έχεις στοιχεία σε περίπτωση που πέσεις σε κανέναν περίεργο/στόκο στο support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ λέω να πάρεις ένα ψυγείο δωμάτιο και να βάλεις το pc εκεί μέσα. Από ότι φαίνεται μόνο αυτό δεν έχει προταθεί ακόμα. 

Αν έχει εγγύηση, ασχολείσαι. Και όχι, δεν είναι επειδή πήρες την πιο φθηνή. Ήσουν άτυχος και με την προηγούμενη κάρτα, και με την τωρινή. Στα υψηλά temps απλά ρίχνει ρολόγια για να κρατήσει τις θερμοκρασίες. 

Το vsync σου ρίχνει το utilization γιατί προφανώς παίζεις σε 60 hz οθόνη και οπότε βάζει καπέλο τα 60 fps. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...