Προς το περιεχόμενο

FTTH & powerlines


thodorisls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ftth 200mbps και έχω βάλει powerline d-link με gigabit θύρα lan (DHP-P601AV). το 1 είναι συνδεδεμένο με το modem και το άλλο powerline είναι στον πάνω όροφο.

Το modem έχει κανονικά και αυτό gigabit θύρα και τα καλώδια είναι cat6. Εχω το εξής πρόβλημα δεν μπορούν να πιάσουν πάνω απο 60-65mpbs download, στο upload τερματίζουν κανονικά στα 20-21mbps. Ξέρουμε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? δεν περιμένω να πιάσω full ταχύτητα αλλά δεν περίμενα και τόσες απώλειες. To έχω συνδέση και σε άλλες πρίζες και τα 2. τά έχω πάει και στον ίδιο χώρο και συνέχιζει την ίδια ταχύτατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Από την ποιότητα καλωδίων εξαρτάται, μεταξύ άλλων. Μην περιμένεις τίποτα τρομερό από Powerlines σε αυτή την τιμή.

η αλήθεια είναι οτι το σπίτι δεν είναι και τόσο πάλιο για να υπάρχει θέμα καλωδίων. κατασκευής 2012. σίγουρα δεν περιμένω να μου πιάσει 200mb/s αλλά έστω περίμενα ενα 120-130mb/s όχι τώρα 50-60. έβαλα και ενα Xiaomi Mi AloT AX1800 σαν repeater με σύνδεση στο modem της Nova που έιναι στο κάτω όροφο και έπιασα 160 με wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αποδοση των powerlines παιζει ρολο εκτός απο την ποιότητα της καλωδίωσης και η χρηση του ηλ. κυκλωματος.

Δοκίμασε να βάλεις το 2o Powerline σε μια γραμμή με λιγότερο φορτο.

Επίσης είναι ευρέως γνωστό πως τα devolo εχουν την καλήτερη σχεση αποδοση/τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/06/2022 at 14:17, thodorisls said:

Καλησπέρα έχω ftth 200mbps και έχω βάλει powerline d-link με gigabit θύρα lan (DHP-P601AV). το 1 είναι συνδεδεμένο με το modem και το άλλο powerline είναι στον πάνω όροφο.

Το modem έχει κανονικά και αυτό gigabit θύρα και τα καλώδια είναι cat6. Εχω το εξής πρόβλημα δεν μπορούν να πιάσουν πάνω απο 60-65mpbs download, στο upload τερματίζουν κανονικά στα 20-21mbps. Ξέρουμε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? δεν περιμένω να πιάσω full ταχύτητα αλλά δεν περίμενα και τόσες απώλειες. To έχω συνδέση και σε άλλες πρίζες και τα 2. τά έχω πάει και στον ίδιο χώρο και συνέχιζει την ίδια ταχύτατα.

welcome to the TRUE world of the powerlines

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2022 στις 3:38 ΜΜ, thodorisls είπε

η αλήθεια είναι οτι το σπίτι δεν είναι και τόσο πάλιο για να υπάρχει θέμα καλωδίων. κατασκευής 2012. σίγουρα δεν περιμένω να μου πιάσει 200mb/s αλλά έστω περίμενα ενα 120-130mb/s όχι τώρα 50-60. έβαλα και ενα Xiaomi Mi AloT AX1800 σαν repeater με σύνδεση στο modem της Nova που έιναι στο κάτω όροφο και έπιασα 160 με wifi.

Χίλιες φορές WiFi παρά powerlines της κακιάς ώρας... Είχα προσπαθήσει και εγώ λίγο παλιότερα να στήσω δίκτυο με powerlines, αλλά παίζουν ένα σωρό πράγματα ρόλο για τη ταχύτητα, με αποτέλεσμα να παίρνεις ούτε το μισό της ονομαστικής ταχύτητας που γράφουν. Θα σου πρότεινα να πας σε WiFi mesh, με 2-3 συσκευές στο σπίτι, θα δεις πολύ καλύτερες ταχύτητες. Αλλιώς αν είναι δικό σου το σπίτι, πέρνα ethernet, δεν υπάρχει πιο σταθερή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, thanasis00 said:

Χίλιες φορές WiFi παρά powerlines της κακιάς ώρας... Είχα προσπαθήσει και εγώ λίγο παλιότερα να στήσω δίκτυο με powerlines, αλλά παίζουν ένα σωρό πράγματα ρόλο για τη ταχύτητα, με αποτέλεσμα να παίρνεις ούτε το μισό της ονομαστικής ταχύτητας που γράφουν. Θα σου πρότεινα να πας σε WiFi mesh, με 2-3 συσκευές στο σπίτι, θα δεις πολύ καλύτερες ταχύτητες. Αλλιώς αν είναι δικό σου το σπίτι, πέρνα ethernet, δεν υπάρχει πιο σταθερή λύση.

πραγματι σε πολλες περιπτωσεις το Mesh μπορει να παιξει πολυ καλυτερα.

On 25/06/2022 at 18:00, Andresalonika said:

Απο powerlines πλέον μόνο Devolo Magic 2. Αλλά και πάλι αν δεν δοκιμάσεις δεν θα βγάλεις συμπέρασμα. Κάθε use case είναι διαφορετικό.

εχω δοκιμασει πολλες μαρκες και εχω κανει Review αρκετα μοντελα.οκ τα devolo και τα fritz σιγουρα ειναι σε αλλο επιπεδο αλλα παλι οι ονομαστικες ταχυτητες διαφερουν παρα πολυ απο τις πραγματικες.σε σπιτι 75tm ειτε δοκιμαζα τα 1200 ειτε τα 2400 ενα και το αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/07/2022 at 18:26, teohokage said:

τελικά τα είχα στείλει πίσω να τα δει η dlink και με ενημέρωσαν ότι δεμ έχουν κάποιο πρόβλημα και ότι δεν υποστηρίζουν τριφασικό ρεύμα και για αυτό δε...

μου φαινεται παραξενο να μην υποστηριζουν τριφασικο.οσα εχω δει υποστηριζουν ΑΛΛΑ με μειωμενη αποδοση το οποιο ειναι φυσιολογικο.βεβαια εχω πετυχει και σπιτια με υποπινακες που δεν επαιζαν καν τα powerlines.δεν εβλεπε το ενα το αλλο ουτε στο 1mbps που λεει ο λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...