Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σχολής με χρήση του 4%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Πέρυσι έδωσα πανελλήνιες και πέρασα μηχανολόγος μηχανικός.  Μέσα σε αυτόν τον χρόνο συνειδητοποίησα πώς η σχολή είναι πολύ δύσκολη και ίσως πολύ πάνω των δυνατοτήτων μου. Πιστεύετε πως αξίζει μέσω του 4% να πάω σε κάποια στρατιωτική σχολή ή να επιμήνω στη σχολή που πέρασα. Η αλήθεια είναι πως αυτόν τον 1 χρόνο που σπουδάζω δεν διάβαζα όσο χρειάστηκε και πέρασα 4/10 πράγμα που σημαίνει πως ήδη εχω μείνει πολύ πίσω. Όσοι έχετε βγάλει παρόμοιες σχολές πιστεύετε πως αξίζει;

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω οτι το "θέμα δυνατοτήτων" γενικότερα είναι δικαιολογία παρά αντικειμενική παρατήρηση. Η διαφορά του ατομου που κυνηγάει διδακτορικό σε δύσκολο τομέα και αυτού που ζορίζεται να τελειώσει κάποια "εύκολη" σχολή θεωρώ οτι έγκειται περισσότερο στην προσωπική προτίμηση και θέληση παρα στις δυνατότητες.
Αρα θα έλεγα οτι αντί να επικεντρώνεσαι στα λάθος πράγματα όπως πόσα πέρασες, πόσο δύσκολη είναι η σχολή, πόσα μόρια έχει, πόσο πληρώνεται ο μηχανικός αφου τελειώσει κτλπ, ξεκίνα μια ενδοσκόπηση σχετικά με το αν σου αρέσει όντως το αντικείμενο. Απο αυτά τα λίγα που είδες, αν σε ιντριγκάρει το θέμα. Αν μπορείς να σε φανταστείς να την κάνεις 9 με 5, καθημερινά για τα επόμενα 30+ χρόνια της ζωής σου. 
Νομίζω οτι αν είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου θα δώσεις και την απάντηση. Σίγουρα πιο στοχευμένα απο 20 ξένους σε ένα φόρουμ που δεν ξέρουν την ιστορία/πορεία σου και προέρχονται απο διαφορετικά background, επίπεδα και εμπειρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφοσον εβγαλες τα απαιτουμενα μορια για να μπεις στη σχολη ,τοτε σημαινει πως ενα επιπεδο απαιτουμενων γνωσεων και ικανοτητας να συγκεντρωθεις και να διαβασεις τα εχεις.

Το 4/10 θεωρησε το καλο ποσοστο.Τα πρωτα 2 χρονια στη σχολη παιζει να ειχα περασει 4. :P

Το πιθανοτερο ειναι πως απογοητευτηκες και σου φαινεται δυσκολο.Δεν ειναι η βασικα ειναι αν το κανεις εσυ να ειναι.

Απλα θελει διαφορετικο τροπο διαβασματος και αλλη προσεγγιση σε σχεση με τις πανελληνιες.Οσο πιο ευκολα προσαρμοστεις,τοσο πιο ευκολα θα τελειωνεις.

 

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Theo1903 είπε

Προσωπικά πιστεύω οτι το "θέμα δυνατοτήτων" γενικότερα είναι δικαιολογία παρά αντικειμενική παρατήρηση. Η διαφορά του ατομου που κυνηγάει διδακτορικό σε δύσκολο τομέα και αυτού που ζορίζεται να τελειώσει κάποια "εύκολη" σχολή θεωρώ οτι έγκειται περισσότερο στην προσωπική προτίμηση και θέληση παρα στις δυνατότητες.
Αρα θα έλεγα οτι αντί να επικεντρώνεσαι στα λάθος πράγματα όπως πόσα πέρασες, πόσο δύσκολη είναι η σχολή, πόσα μόρια έχει, πόσο πληρώνεται ο μηχανικός αφου τελειώσει κτλπ, ξεκίνα μια ενδοσκόπηση σχετικά με το αν σου αρέσει όντως το αντικείμενο. Απο αυτά τα λίγα που είδες, αν σε ιντριγκάρει το θέμα. Αν μπορείς να σε φανταστείς να την κάνεις 9 με 5, καθημερινά για τα επόμενα 30+ χρόνια της ζωής σου. 
Νομίζω οτι αν είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου θα δώσεις και την απάντηση. Σίγουρα πιο στοχευμένα απο 20 ξένους σε ένα φόρουμ που δεν ξέρουν την ιστορία/πορεία σου και προέρχονται απο διαφορετικά background, επίπεδα και εμπειρίες.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε μου , όσο αναφορά για το θέμα δυνατοτήτων  το ανέφερα γιατί από τώρα βλέπω πως υπάρχουν μαθήματα που με δυσκολεύουν πολύ να τα καταλάβω , αν τα καταλάβω, και σκέφτομαι πως αν από το πρώτο κιόλας έτος δυσκολεύομαι τόσο στα επόμενα έτη τι θα γίνει; Ακόμα αυτό που λες για το αν θα μπορώ να την κανω 9-5 για 30 χρόνια και βάλε  της ζωής μου σίγουρα το να είμαι στρατιωτικός μου ακούγεται πολύ πιο δελεαστικό απλά δεν είμαι σίγουρος αν το λέω αυτό επειδή θέλω να φύγω από εδώ ή αν όντως το εννοώ. Γνωρίζεις μήπως υπάρχει κάποιου είδους σύμβουλος για κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Εφοσον εβγαλες τα απαιτουμενα μορια για να μπεις στη σχολη ,τοτε σημαινει πως ενα επιπεδο απαιτουμενων γνωσεων και ικανοτητας να συγκεντρωθεις και να διαβασεις τα εχεις.

Το 4/10 θεωρησε το καλο ποσοστο.Τα πρωτα 2 χρονια στη σχολη παιζει να ειχα περασει 4. :P

Το πιθανοτερο ειναι πως απογοητευτηκες και σου φαινεται δυσκολο.Δεν ειναι η βασικα ειναι αν το κανεις εσυ να ειναι.

Απλα θελει διαφορετικο τροπο διαβασματος και αλλη προσεγγιση σε σχεση με τις πανελληνιες.Οσο πιο ευκολα προσαρμοστεις,τοσο πιο ευκολα θα τελειωνεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε μου.

Τα απαιτούμενα μόρια ίσα ίσα τα μάζεψα καθώς πέρασα τελευταίος στην σχολή μου😂. Αρκετοί μου έχουν το ίδιο με εσένα, πως μετά το 2ο έτος στρώνει το πράγμα αλλά μετά πως μαζεύεται το χαλί των προηγούμενων δύο ετών; Αν είναι μέχρι να καταλάβω πως πρέπει να διαβάζω να χρωστάω 10-15 μαθήματα από το 2ο έτος τι να το κάνω; 

5 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

¿

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε, τότε σε δικαιολογώ που σου φαίνεται δύσκολη.
Υπάρχουν (ή υπήρχαν) πολλοί διδάσκοντες εκεί πέρα που είναι απαράδεκτοι, 
και μαθήματα (κάποια εκ των οποίων ανήκουν στα σημαντικά) που η οργάνωση και διδασκαλία τους είναι (ή ήταν) ένα χάλι και μισό.
Δεν θα αναφέρω λεπτομέρειες λόγω λογοκρισίας.
Έχε πάντως υπόψη σου ότι στο παρελθόν τα πράγματα ήταν ακόμη χειρότερα με κάποιους.

Για να παρηγορηθείς σκέψου το εξής.
Αν περνάς τρία μαθήματα/εξεταστική τελειώνεις περίπου σε 5.5 χρόνια
(αλλά αυτό το σκορ δεν επιτυγχάνεται πάντα).

Αν επιμείνεις και βρεις τον τρόπο να προσπαθείς όπως πρέπει θα τα καταφέρεις.
Καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα.


Το αν αξίζει σχετίζεται με το τι θέλεις να κάνεις μελλοντικά.
Π.χ., μελλοντικά, στα πλαίσια κάποιας διπλωματικής/πρακτικής/μπσ, θα μπορούσες να ασχοληθείς με αριθμητικές μεθόδους 
και να προσανατολιστείς στην γραφή λογισμικού πεπερασμένων στοιχείων (λέμε τώρα).
Η γνωστή ΒΕΤΑ ιδρύθηκε απ' τον Γ. ΑΘανασιάδη που ήταν καθηγητής στη σχολή έως το 2007 που απεβίωσε.
Ξέρεις πόσοι μηχανολόγοι από το ΑΠΘ έχουν βολευτεί εκεί μέσω της σχολής και καλοπληρώνονται;

Αν υποφέρεις στη σχολή, δεν σου αρέσει η μελλοντική δουλειά ή/και δεν έχεις κάποιον στόχο που σχετίζεται με το αντικείμενο, 
τότε δεν αξίζει και καλό είναι να πάρεις δρόμο το συντομότερο δυνατό...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2022 στις 7:25 ΜΜ, andreas03 είπε

Καλησπέρα, 

Πέρυσι έδωσα πανελλήνιες και πέρασα μηχανολόγος μηχανικός.  Μέσα σε αυτόν τον χρόνο συνειδητοποίησα πώς η σχολή είναι πολύ δύσκολη και ίσως πολύ πάνω των δυνατοτήτων μου. Πιστεύετε πως αξίζει μέσω του 4% να πάω σε κάποια στρατιωτική σχολή ή να επιμήνω στη σχολή που πέρασα. Η αλήθεια είναι πως αυτόν τον 1 χρόνο που σπουδάζω δεν διάβαζα όσο χρειάστηκε και πέρασα 4/10 πράγμα που σημαίνει πως ήδη εχω μείνει πολύ πίσω. Όσοι έχετε βγάλει παρόμοιες σχολές πιστεύετε πως αξίζει;

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Λάβε υπόψη σου ότι ο αριθμός των εισακτέων στις στρατιωτικές σχολές με το 4%, είναι ελάχιστος έως μηδενικός.

Δες εδώ:

https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2022-06/stratiotikes.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δεν διάβαζα όσο χρειάστηκε και πέρασα 4/10

δηλαδή άμα στρωθείς λιγάκι θα περνάς το 60-70% κάθε φορά ενώ αν προσπαθήσεις αρκετά 80-90%.

Ε δε το λες και άσχημα. Ειδικά για 1ο έτος που ακόμα καλά καλά δεν έχεις "πάρει τον αέρα" της σχολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...