Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηχομπάρας και σύνδεση με συσκευές


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα θέλω να αγοράσω Αυτήν την ηχομπάρα και θέλω να τη συνδέσω με την tv (lg oled b6) το xbox sx και το pc μου. Από ότι βλέπω δεν έχει και πολλές θύρες από πίσω. Ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος να συνδεθεί με όλες τις συσκευές οι οποίες είναι στον ίδιο χώρο? 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ οπότε δε θα μπορώ να έχω ήχο από την μπάρα όταν βλέπω κάτι στο pc από την οθόνη, σωστά?

Με αυτόν τον τρόπο θα βγάζει και dolby atmos από όποια συσκευή και αν βλέπω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ARC αυτο κανει, επιστροφη ηχου απο την TV στο ηχοσυστημα. Αν βλεπεις κατι στην  TV θα εχεις κανονικα ηχο στη soundbar. Θεωρητικα και αν δεν κανω λαθος εχουν και τα 2 eArc οποτε και η πληροφορια dolby atmos μεταφερεται και παιζει κανονικα

Επεξ/σία από Ashaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος η b6 ως πιο παλίο μοντέλο δεν υποστιριζει earc άρα dolby  atmos η ηχόμπαρα δεν μπορεί να πάρει από την τηλεώραση. Αναγκαστικά θα κάνει σε απλό 5.1, ίσως dolby digital plus (lossy atmos ) από καποιος εφαρμογές όπως Netflix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό έχει. Πρέπει να αρχίσω να ψάχνω tv δηλαδή??? 😂😂

Πάντως και στο μενού της tv υπάρχει επιλογή dolby atmos.

20220627_141108.jpg

Επεξ/σία από Tigio13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.lg.com/us/tvs/lg-OLED65B6P-oled-4k-tv

Στα σχολια παντως γραφει οτι εχουν dolby atmos απο την ARC. Θεμα εχουν μονο οταν πανε να παιξουν dolby atmos, απο εφαρμογες της τηλεορασης (θελει καποια αναβαθμιση στο firmware για να δωσει support και ποτέ δεν την εδωσε η lg)

"I run Dolby Atmos front and rear. Never had an issue. Port 2 - Nvidia Shield Pro, Xbox One X, Apple TV 4K all work. Pioneer and Onkyo Receivers both have been on my set."

Στις 24/6/2022 στις 1:40 ΜΜ, Tigio13 είπε

Καλημέρα θέλω να αγοράσω Αυτήν την ηχομπάρα και θέλω να τη συνδέσω με την tv (lg oled b6) το xbox sx και το pc μου. Από ότι βλέπω δεν έχει και πολλές θύρες από πίσω. Ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος να συνδεθεί με όλες τις συσκευές οι οποίες είναι στον ίδιο χώρο? 

xbox θα το συνδεσεις στην τηλεοραση με ενεργοποιημενο το passthrough. o λογος που το συνδεουμε στην τηλεοραση και οχι πανω στην ηχομπαρα ειναι οτι συνηθως οι ηχομπαρες εχουν περιορισμο στα 60Hz στο input τους ενώ στην τηλεοραση σου θα εχεις 120Hz. Aν η τηλεοραση σου δεν υποστηριζει 120hz δεν εχει σημασια που θα το συνδεσεις.

επισης καλο θα ηταν να εχεις στο προγραμμα και την αγορα περιφερειακων ηχειων συμβατα με την ηχομπαρα σου. αλλαζει τελειως την εμπειρια η χρηση των πισω ηχειων.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινήσω με την ηχομπάρα και έχω στο πρόγραμμα αργότερα να πάρω 2 τέτοια ηχεία για πίσω. Η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει 120 hz οπότε συνδέω σε όποια θύρα έχω ελεύθερη. 

Επίσης πρόσεξα πρόσφατα με το disney + βγάζει πάνω δεξιά σηματάκι dolby vision και dolby atnos. Το dolby vision το έχω ξανά δει. Το dolby atmos όμως δεν το έχει βγάλει ποτέ σε xbox ή netflix. Με την ηχομπάρα θα αλλάξει αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2022 στις 6:22 ΜΜ, Tigio13 είπε

Επίσης πρόσεξα πρόσφατα με το disney + βγάζει πάνω δεξιά σηματάκι dolby vision και dolby atnos. Το dolby vision το έχω ξανά δει. Το dolby atmos όμως δεν το έχει βγάλει ποτέ σε xbox ή netflix. Με την ηχομπάρα θα αλλάξει αυτό? 

ναι. αφου κανεις παντα τις σχετικες ρυθμισεις να στελνεται ο ηχος στην ηχομπαρα μεσω passthrough.

Στις 27/6/2022 στις 6:22 ΜΜ, Tigio13 είπε

Θα ξεκινήσω με την ηχομπάρα και έχω στο πρόγραμμα αργότερα να πάρω 2 τέτοια ηχεία για πίσω. Η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει 120 hz οπότε συνδέω σε όποια θύρα έχω ελεύθερη. 

Επίσης πρόσεξα πρόσφατα με το disney + βγάζει πάνω δεξιά σηματάκι dolby vision και dolby atnos. Το dolby vision το έχω ξανά δει. Το dolby atmos όμως δεν το έχει βγάλει ποτέ σε xbox ή netflix. Με την ηχομπάρα θα αλλάξει αυτό? 

To disney+ το εχεις σαν εφαρμογη στην τηλεοραση ή στο xbox;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σήμερα παρέλαβα και την έστησα. Το θέμα είναι πως σε κανένα σενάριο δεν μου βγάζει dolby atmos. Στο xbox ενεργοποίησα pass through, στο pc δεν ξέρω αν έχει κάποια ειδική ρύθμιση και στο disney plus πάλι δε βγάζει που πριν έβγαζε. 

Το disney plus το έχω σαν app στην tv. Μήπως τελικά θέλει θύρα earc και όχι arc για να παίξει dolby atmos? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, σήμερα παρέλαβα και την έστησα. Το θέμα είναι πως σε κανένα σενάριο δεν μου βγάζει dolby atmos. Στο xbox ενεργοποίησα pass through, στο pc δεν ξέρω αν έχει κάποια ειδική ρύθμιση και στο disney plus πάλι δε βγάζει που πριν έβγαζε. 

Το disney plus το έχω σαν app στην tv. Μήπως τελικά θέλει θύρα earc και όχι arc για να παίξει dolby atmos? 

https://www.ign.com/wikis/xbox-series-x/How_to_Set_Up_Surround_Sound

στην τηλεοραση ενεργοποιησες το passthrough;
διαβασε τον οδηγο πιο πανω μπας και βγαλεις ακρη με τις ρυθμισεις. δοκιμασες και με συνδεση της κονσολας πανω στην ηχομπαρα;

Αν θυμαμαι απ ότι ειχα διαβασει, απο την εφαρμογη της τηλεορασης δεν μπορεις να εχεις dolby atmos γιατι δεν το υποστηριζει η τηλεοραση σου στο firmware της.

Στο pc πρεπει να κατεβασεις απο το store την σχετικη dolby εφαρμογη και μετα μεσα απ τις ρυθμισεις ηχου να το ενεργοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kallair είπε

https://www.ign.com/wikis/xbox-series-x/How_to_Set_Up_Surround_Sound

στην τηλεοραση ενεργοποιησες το passthrough;
διαβασε τον οδηγο πιο πανω μπας και βγαλεις ακρη με τις ρυθμισεις. δοκιμασες και με συνδεση της κονσολας πανω στην ηχομπαρα;

Αν θυμαμαι απ ότι ειχα διαβασει, απο την εφαρμογη της τηλεορασης δεν μπορεις να εχεις dolby atmos γιατι δεν το υποστηριζει η τηλεοραση σου στο firmware της.

Στο pc πρεπει να κατεβασεις απο το store την σχετικη dolby εφαρμογη και μετα μεσα απ τις ρυθμισεις ηχου να το ενεργοποιησεις.

 Μάλλον κάτι με την τηλεόραση παίζει γιατί δε βρίσκω καμία άκρη. Οι ρυθμίσεις που έχω κάνει είναι σύμφωνα με τον οδηγό στο xbox αλλά dolby atmos δε βγάζει. 

Η πλάκα είναι πως πήγα στην tv να δω αν έχει κανένα firmware update και ανακάλυψα πως έχω την b7. Είχε πάθει burn in και μου την είχαν αντικαταστήσει πριν 3 χρόνια περίπου και μου είχαν πει ότι θα έπαιρνα ίδια. Τώρα είδα πως έχω την b7v. 

Στην τηλεόραση είναι ενεργοποιημένο το pass through. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα settings του xbox έχει τι σου δέιχνει σαν επιλογές από audio output? Στον υπολογιστή μπορείες στον app του netflix τι σου δείνει στον ήχο 5.1? Τώρα για το disnay plus app μάλλον θέλει earc για να δουλέψει. Εγώ με την sony x900f με arc στα app στην tv το netflix περνάει atmos το disney plus όχι μόνο 5.1 . Για να πάρω atmos απο dinsey plus πρέπει να το τρέξω απ το xbox ss το οποίο είναι όμως πάνώ στην ηχόμπαρα συνδεδεμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε η συγκεκριμένη ηχομπάρα έχει έξοδο μόνο για hdmi και optical. Οπότε μόνο μέσω pass through μπορώ να πάρω dolby atmos. 

Τώρα από την tv ενώ έγραψα σε προηγούμενο ποστ ότι περνάει μέσω pass through δεν περνάει. Γράφει auto ή pcm στις επιλογές. Νόμιζα πως το pcm είναι κάποιο ανάλογο πρωτόκολλο pass through αλλά τελικά δεν είναι και κάπου εκεί χαλάει. 

Από το app στο κινητό η ηχομπάρα δείχνει ότι βγάζει dolby atmos, στην tv δε βγαίνει ποτέ το σηματάκι όμως. 

 

Screenshot_20220706-144413_Sonos.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...