Προς το περιεχόμενο

SUP Mistral με 329€ και 379€ στα Lidl απο Πεμπτη 30 Ιουνίου


squib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, squib είπε

Η ίδια προσφορά που έτρεχε το Μάιο με ένα ακόμα μοντέλο στη γκάμα (που δεν έχω καταλάβει γιατί έχει 369€) 

https://www.lidl-hellas.gr/c/gia-sup-lovers/c3375/w2

 

 

Ίδια χαρακτηριστικά φαίνεται να έχουν, αλλά αυτό έχει "λουλουδένιο σχέδιο"...

Τα άλλα δυο μοντέλα δεν ήταν στο σχέδιο να ξαναμπούν δίπλα του πιστεύω, αλλά ένεκα που περίσσεψαν μπόλικα, είπαν δεν τα ξανά βγάζουμε μπας και φύγουν;

Πιστεύω θα έχουν λίγα περισσευούμενα κομμάτια από τα παλιά και περισσότερα λουλουδάτα, οπότε αν κάποιος πάει για τα μπλε και δεν τα βρει, να πει δε γ.....ται και να πάρει το λουλουδάτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dennis_7 είπε

Ίδια χαρακτηριστικά φαίνεται να έχουν, αλλά αυτό έχει "λουλουδένιο σχέδιο"...

Τα άλλα δυο μοντέλα δεν ήταν στο σχέδιο να ξαναμπούν δίπλα του πιστεύω, αλλά ένεκα που περίσσεψαν μπόλικα, είπαν δεν τα ξανά βγάζουμε μπας και φύγουν;

Πιστεύω θα έχουν λίγα περισσευούμενα κομμάτια από τα παλιά και περισσότερα λουλουδάτα, οπότε αν κάποιος πάει για τα μπλε και δεν τα βρει, να πει δε γ.....ται και να πάρει το λουλουδάτο!

Και εγώ εκεί κλείνω αλλα γενικά δε ξέρεις. Κανά ανταλλακτικό να έφερνε καλά θα ήταν να έχουμε και να μη ψάχνουμε στα εξιδικευμένα που τα ¨βαράνε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, squib είπε

Και εγώ εκεί κλείνω αλλα γενικά δε ξέρεις. Κανά ανταλλακτικό να έφερνε καλά θα ήταν να έχουμε και να μη ψάχνουμε στα εξιδικευμένα που τα ¨βαράνε"

οτι χρειαζεσαι απο ανταλακτικο θα το βρεις στα Lidl...Μεσα στα βιβλιαρακια που εχουν ολα τα προιοντα γραφουν και τηλεφωνο ανταλλακτικων/service. Αλλιως ενα τηλ στην εξυπηρετηση και θα σε κατευθυνουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη ειμαι ασχετος αυτη του lidl ειναι καλυτερη απο αυτη πχ https://www.skroutz.gr/s/23706974/Zray-Evasion-Deluxe-9-9-Φουσκωτή-Σανίδα-SUP-με-Μήκος-2-97m-37584-7-661577.html?

Επεξ/σία από demian83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elpenor είπε

Το Mistral είναι φτιαγμένο σε ευρωπαϊκά εργοστάσια (νομίζω Ουκρανία), μπορεί να μην έχουν τσιγκουνευτεί τα υλικά αλλά η ποιότητα κατασκευής και η τεχνογνωσία είναι χαμηλή

Θυμάμαι τη μάρκα Mistral να τη βλέπω σε σανίδες από όταν ήμουν παιδάκι (40 χρόνια πίσω), είναι άλλη Mistral? Θέλω να πω, αν είναι η ίδια εταιρία δεν είναι καμία "χθεσινή". Σίγουρα μετά από τόσα χρόνια στο χώρο θα έχει την απαραίτητη τεχνογνωσία, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atom7 είπε

Θυμάμαι τη μάρκα Mistral να τη βλέπω σε σανίδες από όταν ήμουν παιδάκι (40 χρόνια πίσω), είναι άλλη Mistral? Θέλω να πω, αν είναι η ίδια εταιρία δεν είναι καμία "χθεσινή". Σίγουρα μετά από τόσα χρόνια στο χώρο θα έχει την απαραίτητη τεχνογνωσία, σωστά;

Αυτοί είναι! Αγοράστε αφοβα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, demian83 είπε

επειδη ειμαι ασχτεος αυτη του lidl ειναι καλυτερη απο αυτη πχ https://www.skroutz.gr/s/23706974/Zray-Evasion-Deluxe-9-9-Φουσκωτή-Σανίδα-SUP-με-Μήκος-2-97m-37584-7-661577.html?

σε απλά Ελληνικά , το mistral είναι μεγαλύτερο και αντέχει περισσότερο φορτίο. Έχει διπλό θάλαμο και δίνει μαζί καθισμα και προέκταση κουπιού για να γίνει διπλό.

Και μόνο το μεγαλύτερο μέγεθος και η άνεση φορτίου το κάνουν ιδανικό για τον αρχάριο. Βλέπω κόσμο την Β. Ευβοια να κάνει όρθιος ακόμα και με κυματισμό. 

Πιστεύω αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

36 λεπτά πριν, squib είπε

σε απλά Ελληνικά , το mistral είναι μεγαλύτερο και αντέχει περισσότερο φορτίο. Έχει διπλό θάλαμο και δίνει μαζί καθισμα και προέκταση κουπιού για να γίνει διπλό.

Και μόνο το μεγαλύτερο μέγεθος και η άνεση φορτίου το κάνουν ιδανικό για τον αρχάριο. Βλέπω κόσμο την Β. Ευβοια να κάνει όρθιος ακόμα και με κυματισμό. 

Πιστεύω αξίζει. 

 

8 ώρες πριν, elpenor είπε

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα.

Το Mistral είναι πάνω από 300 λίτρα και αρκετά πλατύ οπότε ιδανικό για κάποιον αρχάριο ενώ το Evasion είναι 210 λίτρα που δεν θα το πρότεινα σε κάποιον αρχάριο πάνω από 65 κιλά. Έχω δει έμπειρους wind surfer να αγκομαχούν πάνω σε SUP λίγων λίτρων, για κάποιον που δεν έχει μεγαλώσει μέσα στα water sports ιδίως από κάποια κιλά και πάνω θα είναι πραγματικά άσχημη εμπειρία.

Το Mistral είναι φτιαγμένο σε ευρωπαϊκά εργοστάσια (νομίζω Ουκρανία), μπορεί να μην έχουν τσιγκουνευτεί τα υλικά αλλά η ποιότητα κατασκευής και η τεχνογνωσία είναι χαμηλή, σαν αποτέλεσμα λίγα από αυτά θα έχουν ελαττώματα από την αρχή, περισσότερα θα αρχίσουν να χάνουν αέρα από τον δεύτερο χρόνο και ελάχιστα θα βγάλουν πολλά χρόνια σκληρής χρήσης.

Όλα τα άλλα SUP φτιάχνονται στο ίδιο κινέζικο υπερεργοστάσιο, όταν λέω όλα μιλάω για >90%. Το εργοστάσιο αυτό έχει φοβερή τεχνογνωσία και ανώτερη ποιότητα κατασκευής, αλλιώς δεν θα ήταν η επιλογή ακόμα και για διάσημες αμερικάνικες εταιρείες που φτιάχνουν πανάκριβα wind surf κλπ.

Εγώ για όσους δεν μπορούν να αγοράσουν τα αθάνατα made in usa που φτάνουν πάνω από 20 PSI (πχ Red Paddle) θα πρότεινα κάποιο κινέζικο τουλάχιστον 300 λίτρα (η μάρκα παίζει δεύτερο ρόλο αφού όλα μαζί φτιάχνονται) κατά προτίμηση double layer με θερμικές κολλήσεις.

Τα μακρυά και πιο λεπτά SUP (350+) κρατάνε καλύτερα την πορεία τους, είναι λίγο πιο δύσκολα πράγμα όμως που μπορούν να το αντισταθμίσουν με περισσότερα λίτρα αλλά είναι πιο δύσκολα στην κατασκευή οπότε στα ίδια χρήματα θα είναι πιο εύκολο να χαλάσουν από ένα κλασσικό 310-320 cm / 79-80 cm.

Τα βασικά στις ποιότητες μπορείς να τα διαβάσεις εύκολα και στο Google αν κάνεις μία αναζήτηση πχ https://www.earthriversup.com/info/inflatable-sup-technical-info/inflatable-paddle-board-constructions-a-helpful-guide/

 

 

ε γιαυτο ρωτησα και εδω, αφου ειπαμε δεν εχω ιδεα για αυτα, να στε καλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...