Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία nas


Nik1239

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Δίσκους θέλω να χρησιμοποιήσω τους 2 500gb που έχω. 

Έχεις καμία πρόταση σε usff γύρω στα 60-70€; (20-30€ θα πάνε στις θήκες) εκτός αν χωράνε και οι δύο + ένας ssd ώστε να είναι όλα σε ένα μέχρι 100-110€? Υπάρχει περίπτωση κάποια εφαρμογή nas να τρέχει μέσα από Linux ή windows σε περίπτωση που θελήσω να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή και σας desktop ? Ή αναγκαστικά του περνάω λειτουργικό ειδικό για να γίνει nas ?

Δύσκολο να μπουν όλα αυτά σε USFF

 

2 ώρες πριν, catmaster είπε

Αυτή είναι μια πολυ καλή λύση για ενα απλό και "quick & dirty" διαμοιρασμό αρχείων στο δίκτυο , αλλά νομίζω ζητάει και redundancy 

Νομίζω πως ο op τα έχει λίγο μπερδεμένα στο τι ακριβώς θέλει να κάνει , θέλει και nas θέλει και redundancy θέλει και ίσως desktop environment πάνω στη μηχανή , θέλει και οικονομια σε ρευμα ...μπορεί και με ενα απλό small factor μηχανημα με win10 να κάνει δουλειά  , μπορεί και με pi αλλά κάθε σύνθεση έχει τα υπέρ και τα κατά.

Αυτό βλέπω και εγώ 🙂

 

5 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Δεν κατάφερα ποτέ να κάνω ένα δίσκο να τον δω μέσω κινητού ή laptop μέσω του ρούτερ οπότε το απορρίπτω 

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ακριβώς πως λέγετε αυτό που θέλω. Θέλω απλώς να εκμεταλλευτώ δύο δίσκους που έχω και κάθονται είτε βάζοντας τους σε ένα pc είτε έχοντας τους σε ένα μηχάνημα (pc nas rpi4 πείτε το όπως θέλετε) και να είναι προσβάσιμοι από το κινητό(και υπολογιστή) να μπορώ να βάλω αρχεία και να πάρω αρχεία. Απλά τώρα με τις αυξήσεις του ρεύματος προσπαθώ να προσέχω τι είναι ανοιχτό και για πόση ώρα,για να μην έρθει ο λογαριασμός κάνα 1000αρικο στο τέλος. 

Ξεκαθάρισε καλύτερα,

Τι θες να κάνεις

Τι χρήματα μπορείς να διαθέσεις

Τι εξοπλισμό προ έξτρα αγορών θες να προσαρμόσεις

 

Με τα παραπάνω ίσως βρούμε μια μέση λύση...

Που δε νομίζω να γίνεται με τόσο χαμηλό μπάτζετ που ήδη έχει αναφερθεί.

Πχ αν δεν κάνω λάθος ακόμα και σε ΡΙ να πας θες 100+ ήδη

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2022 στις 1:56 ΜΜ, Nik1239 είπε

Καλησπέρα , είπα μιας και έχω 3εις δίσκους να κάθονται (2x500gb hdd 3.5 , 1x500gb hdd 2.5) να φτιάξω ένα σύστημα ώστε να βάλω τους δύο από τους τρεις τουλάχιστον και να είναι προσβάσιμοι μέσω κινητού ασύρματα (λογικά WiFi) αλλά και μέσω σταθερού και λάπτοπ . Backup φωτογραφιών , βίντεο , τραγουδιών θα είναι γύρω στα 250gb και θέλω να έχω το ίδιο περιεχόμενο και στους δύο δίσκους χωρίς να χάσω τα πάντα αν πεθάνει ο ενας. 

Τι μου προτείνετε; Έχω σκεφτεί να πάρω ένα mini pc ή ένα raspberry pi και να τους βάλω ως εξωτερικούς με μια θήκη μέσω usb. Υπάρχει κάτι άλλο σαν λύση με μικρή κατανάλωση και να μην ξεπερνάει τα 100-120€ (αν είναι ακόμα πιο κάτω ακόμα καλύτερα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 🙂

Επίσης σκέφτομαι και αυτόν τον επεξεργαστή μαζί με μια μητρική φθηνή και μια 4αρα ραμ (κουτί τροφοδοτικό ssd και gpu έχω) αλλά νομίζω θα έχει κάπως μεγάλη κατανάλωση σε σχέση με ένα RPI πχ 

https://www.skroutz.gr/s/31427985/AMD-A6-Series-9500E-3GHz-Επεξεργαστής-2-Πυρήνων-για-Socket-AM4-Tray.html?

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-2400c17s-4gnt-4gb-ddr4-2400mhz-value-p-PER.559414

https://www.skroutz.gr/s/17669761/Asrock-A320M-DVS-R4-0-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html?

Αν είσαι σίγουρος πως δεν θα χρειαστείς στο μέλλον hdmi που δε διαθέτει η μητρική οκ. Στα λεφτά που αγοράζεις καινούριο τον Α6 παίρνεις πάντως κάποιον μεταχειρισμένο athlon AM4. Σε pc που έχω με athlon 220ge και gold psu μέτρησα κατανάλωση 28 watt σε idle με ένα rgb πίσω φανάκι, 2 στικάκια ram rgb , και ψύκτρα gammaxx 200t που γυρίζει μόνιμα με σταθερό rpm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2022 στις 3:09 ΜΜ, Nik1239 είπε

Δεν κατάφερα ποτέ να κάνω ένα δίσκο να τον δω μέσω κινητού ή laptop μέσω του ρούτερ οπότε το απορρίπτω 

θέλει ρύθμιση το smb / samba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως να προσθέσω ότι σε όσα "στοκ" routers παρόχων δοκίμασα με USB file sharing, έπαιζαν σαν USB 1.1. Ούτε καν το 1/3 των USB 2.0 speeds δεν έπιαναν, καθιστώντας τη χρήση τους εκνευριστική.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα τέτοιο σύστημα για να παίξει απροβλημάτιστα;

Κάτι μητρικές με ενσωματωμένους κάτι celeron επεξεργαστές, σηκώνουν;

Θα ήταν ιδανικό καθώς μιλάμε για συστηματάκια που καταναλώνουν απειροελάχιστα και μπορεί να βρει πολύ φτηνά, εντός budget...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα τέτοιο σύστημα για να παίξει απροβλημάτιστα;

Κάτι μητρικές με ενσωματωμένους κάτι celeron επεξεργαστές, σηκώνουν;

Θα ήταν ιδανικό καθώς μιλάμε για συστηματάκια που καταναλώνουν απειροελάχιστα και μπορεί να βρει πολύ φτηνά, εντός budget...

Και ναι και όχι....

Δεν θα έπαιρνα προσωπικά ποτέ έναν Celeron.

Οι προαναφερόμενες εκδοχές σε used νομίζω έχουν και χαμηλό κόστος και δυνατά χαρακτηριστικά, για την υπηρεσία/λειτουργία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kormos είπε

Και ναι και όχι....

Δεν θα έπαιρνα προσωπικά ποτέ έναν Celeron.

Οι προαναφερόμενες εκδοχές σε used νομίζω έχουν και χαμηλό κόστος και δυνατά χαρακτηριστικά, για την υπηρεσία/λειτουργία αυτή.

Δεν έχω ιδέα, απλά είδα αυτό (60 καινούργιο/40stockhouse), 10w cpu, διαθέτει και ενσωματωμένα. Αν σηκώνει ένα τέτοιο σύστημα, δε φαίνεται κακή επιλογή (τιμή και κατανάλωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
29 minutes ago, nickol-us said:

Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα τέτοιο σύστημα για να παίξει απροβλημάτιστα;

Κάτι μητρικές με ενσωματωμένους κάτι celeron επεξεργαστές, σηκώνουν;

Θα ήταν ιδανικό καθώς μιλάμε για συστηματάκια που καταναλώνουν απειροελάχιστα και μπορεί να βρει πολύ φτηνά, εντός budget...

Απλό file sharing κάνεις και με i486 και DOS, δεν υπάρχουν απαιτήσεις. Μετά ανάλογα τι θέλει κανείς να κάνει... Για μεταφορά μεγάλων αρχείων με gigabit lan με SMB είναι αρκετός και ένας Athlon 64 (ή αντίστοιχων επιδόσεων νεότεροι Atom Zxxxx ή Celeron/Pentium low voltage). Ελάχιστα αν σε "τρώει" πάντως μετά αρχίζεις και γλυκαίνεσαι και το φορτώνεις καλούδια. Πχ γιατί να μην κόβει και τις διαφημίσεις σε όλες τις συσκευές στο σπίτι? Βάλε ένα pihole. Γιατί να μην streamάρει και ταινίες/σειρές? Βάλε ένα Serviio/Plex. Γιατί να μην κάνει και firewall? Γιατί να μην μπαίνω και στο PC μου απομακρυσμένα? Βάλε και VPN tunnel. Γιατί να μην βλέπω και τα αρχεία εκτός σπιτιού? Γιατί να μην στήσω και κάνα-2 virtual machines να παίζω? Ένα siteάκι να μην έχω? και ο κατάλογος μακραίνει και ο χρήστης πληρώνει συνεχώς νέο hardware 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Έχω πάρει αυτό https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/mitrikes-kartes/asrock-motherboard-j5040-itx_3735850

Του έχω βάλει πάνω esxi και τρεχω ενα vm με openmediavault6 ,snapraid , plex, docker κτλ. Εχω 4 μηχανικούς πανω , 16gbram και ας λεει οτι παιρνει μεχρι 8.

Εχω ενα overkill psu 700w που περίσσευε και η καταναλωση ειναι καπου στα 19w.

 

Μπορει και αντεχει αλλα 2  vm ενα pfsense και ενα γυμνο ubuntu για pihole .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τις απαντήσεις σκέφτομαι να πάρω αυτό εδώ 

https://www.skroutz.gr/s/10352100/Asrock-J3355B-ITX-SoC-Motherboard-Mini-ITX-με-Intel-BGA1296-Socket.html?

Εχω μνήμες από κάτι παλιά λάπτοπ που χάλασαν 4+4 gb και θα τα βάλω σε ένα κουτί απλό με ένα απλό innovator PSU πιστεύω θα είναι οκ τι λέτε;

Απλά θα πρέπει να βάλω τον ένα σκληρό εξωτερικά γιατί έχει μόνο δύο sata θύρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...