Προς το περιεχόμενο

Επέκταση του προγράμματος Super Fast BroadBand μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2022 στις 9:12 ΠΜ, asaduu είπε

Οι τιμές αυτές δεν είναι σοβαρές. Αυτό δεν είναι επιδότηση, πιο ακριβά μου κοστίζει να πάω σε επιδοτούμενη και ελαφρώς χειρότερη γραμμή από αυτή που έχω (κυρίως στο upload). Ακόμα κάποιοι νομίζουν ότι απευθύνονται σε ιθαγενείς του Αμαζονίου. Στην HCN που είμαι τώρα πληρώνω για 120/120  (down - up)  26 euro και η φτηνότερη εναλλακτική μου είναι σε επιδοτούμενη vodafone 100/10 (down - up) 28 euro ή Nova 200/20 (down - up) με 34 euro. Που είναι η επιδότηση;  (για την ιστορία έχω υποβάλλει ερώτηση στο γραφείο αρωγής χρηστών στη ιστότοπο του sfbb και περιμένω απάντηση ).

Δεν τον λεμε και "παροχο" τώρα την HCN !!! Μιλάμε για κάλυψη μιας γειτονιάς στην θεσσαλονίκη!! Άκυρη η σύγκριση. Θέλεις και επιδότηση!!! 

17 ώρες πριν, BILL5 είπε

Πού να δείτε που μου έλεγε ένας φίλος μου με μαγαζί εδώ στην περιοχή του Χίλτον και του είχε έρθει η γιαπωνέζα και του λέει δεν θέλω το ίντερνετ γιατί είναι για γέλια εμείς στην Ιαπωνία Είμαστε δέκα φορές μπροστά από σας και άνοιξε με το laptop το δορυφορικό Internet που είχε έκανε τη δουλειά της και μόλις μου το πε αυτό Ο φίλος μου του λέω Ε αυτά εγώ τα ξέρω ότι η Ελλάδα είναι με κάρβουνο ακόμα εδώ μην πάτε μακριά θα μπορούσαμε να έχουμε φωτοβολταϊκά πάρκα σε όλες τις ταράτσες στις πολυκατοικίες να κάνουμε φωτοβολταϊκά πάρκα με τόσο ήλιο που έχουμε και τόσα χωράφια Που κάθονται να δίνουμε σε όλη την Ευρώπη λόγω του απέραντου ήλιου που έχουμε ρεύμα και δεν έχει κάνει η κυβέρνηση τίποτα Οπότε τι περιμένετε το ίντερνετ είναι μόνο το θέμα μας ?

Σιγά μην ήρθε και στην Ουγκάτα η Γιαπωνέζα, γέλαγε κιόλας. 

Αναφορά σε κείμενο

"Ε αυτά εγώ τα ξέρω ότι η Ελλάδα είναι με κάρβουνο ακόμα εδώ"

Αν νομίζεις η Ελλάδα είναι με κάρβουνο δεν έχεις υπόψιν τι γίνετε στον Κόσμο.... κάτσε να καθαρίσουν πρώτα οι Γιαπωνέζοι την ραδιενέργεια από τον σεισμό και ας ασχοληθούνε μετά να λύσουν τα προβλήματα της Ελλάδας.
Αν διαβάσει κάποιος εδω μέσα και δεν έχει ιδέα, θα νομίζει ότι η Ελλάδα δεν έχει ακόμα τηλέφωνο.

Επίσεις αν ο τύπος που έχει το μαγαζί στο Χίλτον είναι φραγκοφονιας και έχει μία σύνδεση 10αρα για 100 πελάτες δεν του φταίει κανείς. Η γκαρμιριά του του φτέει.

Ένας Φίλος ποιο πάνω το είπε ωραία:

Οταν δεν έχουμε γρύγορο internet γκρινιάζουμε τι υποανάπτυκτοι είμαστε. Όταν έρχετε το γρύγορο ιντερνετ γκρίνια πόσο κοστίζει.  Αν νομίζετε στις άλλες χώρες ξαφνικά ένα θεϊκό χέρι τους ακούμπησε και αποκτήσανε τσάμπα γρήγορο Internet έχουμε "θεμα"
ειδικά εδώ Ελλάδα με την περίεργη μορφολογία και τα άπειρα χωρία/νησιά εσείς περιμένετε τα ίδια αποτελέσματα αλλά στο μισό χρόνο από χώρες που είναι απλά μία απέραντη πεδιάδα.  

Συγκρίνετε Ελλάδα με Ιαπωνία, την ποιο προηγμένη σε ταχύτητες χώρα στον κόσμο. Δεν είμαστε στις πρώτες χώρες αλλα είμαστε μακριά πολύ απο τις τελευταίες. Και μιλάμε για την ελλάδα, ...όπου οι κάτοικοι επαναστάτησαν στα τρίκαλα όταν πήγε να μπει δοκιμαστικά 5G... γιατι νομίζανε θα τους βάζανε τσιπάκι. Όπου οι κάτοικοι κάνανε φασαρία να καταργηθούν τα αυτόματα λεωφορία επειδεί πηγαίνανε αργά και καθυστερούσανε τους γκάγκουρες.  Ότι νανε. Χαλαρώστε. Βάλτε τα όλα σε ένα ρεαλιστικό πρήσμα.
 

Και επειδεί κόλισα με την γιαπωνέζα για να καταλάβω..... μπήκε δηλαδη στο facebook και δεν τις έφτανε 1, 2,10μβπ? τι ήθελε??? 100 γραμμή για να κάνει ποστ τη μούρη τις? να κάνει το ποστ σε ένα millisecond, αντι για 5 second? Να κατεβάσει τα emails της? Τι ακριβως την κόλησε να καταλάβω!!!! Ακόμα και αν ήθελε να κάνει chill στο πορ νχαμπ και πάλι μια χαρά θα ήτανε.... Ήμαρτον!!!

 

Επεξ/σία από TroyMelloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν ακολούθησε ακριβώς, η Nova/Wind τις δίνουν χωρίς κουπόνι ενώ η τιμή της Cosmote είναι με κουπόνι.

Sorry αλλά bullshit. 

Όλο το backbone είναι symmetric, όπως υποστηρίζει το download υποστηρίζει και αντίστοιχο upload. Αν δεν μπουκώνει από το download δεν θα μπουκώνει κι από το upload.

Το 10% είναι απαράδεκτο, μέχρι και στη Γερμανία η μαμά DT δίνει μεγαλύτερο ποσοστό.

Στο download υπάρχει συνήθως ένα όριο στο πόσο θα χρειαστεί να κατεβάσεις - θα δεις 2 ωρες ταινία 4Κ, θα κατεβάσεις ενα παιχνίδι στο steam, μετά θα πας για ύπνο.
Αν έχεις έναν server και κάνεις upload 24/7 θα φορτώνεις συνέχεια το δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, hln3 said:

Στο download υπάρχει συνήθως ένα όριο στο πόσο θα χρειαστεί να κατεβάσεις - θα δεις 2 ωρες ταινία 4Κ, θα κατεβάσεις ενα παιχνίδι στο steam, μετά θα πας για ύπνο.
Αν έχεις έναν server και κάνεις upload 24/7 θα φορτώνεις συνέχεια το δίκτυο.

Υπερβολές, πόσοι πιστεύεις ότι θα έχουν server στο σπίτι και με τι κίνηση? Ακόμα και κάποιος να λιώνει στο seeding, δεν θα τραβάει όλο το 24ωρο ούτε θα είναι συνέχεια full speed.

Το θέμα είναι ξεκάθαρα οικονομικό κι όχι τεχνικό. Θέλουν να αναγκάζουν τον κόσμο που έχει ανάγκη ή απλά γουστάρει μεγαλύτερο upload, να πηγαίνει σε μεγαλύτερα κι ακριβότερα πακέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, hln3 είπε

Στο download υπάρχει συνήθως ένα όριο στο πόσο θα χρειαστεί να κατεβάσεις - θα δεις 2 ωρες ταινία 4Κ, θα κατεβάσεις ενα παιχνίδι στο steam, μετά θα πας για ύπνο.
Αν έχεις έναν server και κάνεις upload 24/7 θα φορτώνεις συνέχεια το δίκτυο.

Έχω όντως στήσει ένα homelab και εφαρμογές που κάνω host μιας και είμαι fullstack developer και επειδή κάθε φόρα που θα θέλω να δοκιμάσω κάτι δεν θα πηγαίνω σε cloud providers και να κάθομαι να στείνω server environments, το κάνω από το σπίτι αυτοματοποιημένα.

Ένας που θέλει να στήσει μια σοβαρή εφαρμογή που θα υποστηρίζει πάνω από 20-30 συνολικούς χρήστες, ξέρει ότι θα πρέπει να πάει σε cloud solutions (κυρίως για το 99.999% uptime SLA, το automatic horizontal scaling και το GDPR compliance που σου παρέχουν).

Αν πάλι πρόκειτε για κάποιο wordpress site (πχ. e-shop) και δεν θέλει να πληρώσει 5-10 ευρώ το μήνα για hosting, πάλι δεν είναι αρκετό για να γονατήσει το connection (σκέψου ότι οτιδήποτε static asset έχεις τα ανεβάζεις σε κάποιο CND, οπότε δεν ζορίζεται καθόλου η σύνδεση). FACTS.

Και για να διευκρινήσουμε κάτι, ένας production API Server (που δεν έχει πχ. το scale του facebook ή της google) δεν πρόκειται να δουλεύει την γραμμή 100% όλο το 24ωρο. Άρα αν δεν κάνεις 24/7 upload torrents δεν πρόκειται ποτέ να ζορίσεις την σύνδεση σου.

Επομένως όπως είπε και ο φίλος @Thresh: That's just bul.$h!t... Απλά για να βγάλουν λεφτά από το τίποτα...

 

** Και επειδή ξέχασα να αναφέρω μία τελευταία περίπτωση. Έχω επίσης ένα Plex server που έχω πρόσβαση μέσα από self-hosted WireGuard VPN server και streamάρω 4k ταινίες και σειρές όταν είμαι εκτός σπιτιού και πάλι δεν ζορίζεται η γραμμή.

Επεξ/σία από Hope39
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει θέμα με την απεριόριστη χρήση της υποδομής, γιατί η Ε.Ε την περιόδο των lockdown ζητούσε από τις εταιρείες streaming να ρίξουν την ποιότητα για εξοικονόμηση bandwidth;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, filipN said:

- Τις τιμές σε FTTH 200 έριξε η Nova και η Cosmote αναγκάστηκε να ακολουθήσει.

- Η ξαφνική πτώση των τιμών της Cosmote δεν πρέπει να είναι άσχετη και με τη δυναμική είσοδο της ΔΕΗ (ως παρόχου χονδρικής) στο χώρο των δικτύων οπτικών ινών (FTTH), που όπως ανακοίνωσε πρόσφατα έχει ως στόχο να έχει καλύψει 450.000 νοικοκυριά -μάλλον μόνο μέσω των παρόχων ανταγωνιστών της Cosmote- σε περίπου 10 δήμους της χώρας μέσα στους επόμενους 6-8 μήνες. Ενώ ο απώτερος στόχος της ΔΕΗ, είναι να καλύψει τα επόμενα τέσσερα χρόνια 3 εκατομμύρια σπίτια και επιχειρήσεις.

Έχεις κάποιο λινκ για αυτό με την ΔΕΗ? Με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, hln3 said:

Αν δεν υπάρχει θέμα με την απεριόριστη χρήση της υποδομής, γιατί η Ε.Ε την περιόδο των lockdown ζητούσε από τις εταιρείες streaming να ρίξουν την ποιότητα για εξοικονόμηση bandwidth;

Για το download κυριως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hln3 είπε

Αν δεν υπάρχει θέμα με την απεριόριστη χρήση της υποδομής, γιατί η Ε.Ε την περιόδο των lockdown ζητούσε από τις εταιρείες streaming να ρίξουν την ποιότητα για εξοικονόμηση bandwidth;

Αυτο έχει να κάνει με τον host provider όχι με τον τελικό χρήστη και τον ISP. Παράδειγμα : Αν κάπιος έχει website και ξαφνικά έρθει κόσμος (πολλαπλάσιο traffic) σε μεγάλη κλίμακα. Ο παροχος ιστοσελίδας (host) θα ζητήσει πολλαπλάσια λεφτά στον ιδιοκτήτη της ιστοσελίδας. Γιαυτό και το Netflix έκανε προσωρινή υποχώρηση κάπου. Ήρθε μεγάλο % πελατών και έβλεπε ταυτόχρονα. Αυτά σχετίζονται και με λάθος host πακέτο η κακή πρόβλεψη (βάζω και οικονομική μέσα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TroyMelloy είπε

Δεν τον λεμε και "παροχο" τώρα την HCN !!! Μιλάμε για κάλυψη μιας γειτονιάς στην θεσσαλονίκη!! Άκυρη η σύγκριση. Θέλεις και επιδότηση!!! 

 

 

H HCN αναπτύσσεται σε όλη τη περιοχή της Θεσσαλονίκης, του Κιλκίς και της Κατερίνης. Το δίκτυο  καλύπτει ήδη μια απόσταση μεγαλύτερη από 100 χιλιόμετρα και διασχίζει όλη τη Θεσσαλονίκη. Ιδιόκτητο δίκτυο, όχι πουλάω αέρα με τα καφάο του ΟΤΕ. Λυπάμαι που δεν ανταποκρίνεται στα πρότυπα που έχεις για τους παρόχους αλλά με τα δικά σου πρότυπα αν εξαιρέσω τον ΟΤΕ, τους υπόλοιπους γυρολόγους δεν μπορώ να τους θεωρήσω παρόχους. Δεν παραπονέθηκα για την τιμή, απλά αυτό που προβάλλεται ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ επιδότηση. Είναι απλά ένας τρόπος, ένα gimmick για να προσελκύσω καταναλωτές. Γενικά καλό είναι να θυμόμαστε, άλλο πράγμα είναι πατάω στη γη και είμαι ρεαλιστής για τις δυνατότητες της πατρίδας μας και άλλο πράγμα είναι να ανεχόμαστε την απαράδεκτη πολιτική των εταιριών που λυμαίνονται τον χώρο. Τιμολογιακή πολιτική, εξυπηρέτηση πελατών, προσφερόμενες υπηρεσίες και πάει λέγοντας. Και σταματάω εδώ, δεν θίγω άλλες παραμέτρους εργασιακού μεσαίωνα στους παρόχους πρότυπο - πουλάω υπηρεσίες με τα σύρματα που αγόρασε και εγκατέστησε ο λαός και είμαι κράτος και δεν λογοδοτώ πουθενά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η HCN όπως και η Inalan δεν δικαιούνται επιδότηση επειδή δεν καλύπταν τις προϋποθέσεις του προγράμματος (π.χ. να μπορούν να δίνουν χονδρική σε άλλους, εγκατάσταση σε όλο το κτήριο ακόμη και για 1 πελάτη κλπ.) Σχετίζεται καθαρά με τον τρόπο που είναι στημένο το δίκτυό τους και με το περιορισμένο κεφάλαιο που διαθέτουν. Τώρα το ότι δεν θεωρείται πάροχος επειδή καλύπτει 1 γειτονιά στη Θεσσαλονίκη (λογικά έχουμε ουρανοξύστες σε αυτή τη γειτονιά και χωράνε χιλιάδες συνδρομητές) και γι' αυτό δεν θα έπρεπε να δικαιούται και επιδότηση είναι τουλάχιστον για γέλια.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, asaduu είπε

H HCN αναπτύσσεται σε όλη τη περιοχή της Θεσσαλονίκης, του Κιλκίς και της Κατερίνης. Το δίκτυο  καλύπτει ήδη μια απόσταση μεγαλύτερη από 100 χιλιόμετρα και διασχίζει όλη τη Θεσσαλονίκη. Ιδιόκτητο δίκτυο, όχι πουλάω αέρα με τα καφάο του ΟΤΕ. Λυπάμαι που δεν ανταποκρίνεται στα πρότυπα που έχεις για τους παρόχους αλλά με τα δικά σου πρότυπα αν εξαιρέσω τον ΟΤΕ, τους υπόλοιπους γυρολόγους δεν μπορώ να τους θεωρήσω παρόχους. Δεν παραπονέθηκα για την τιμή, απλά αυτό που προβάλλεται ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ επιδότηση. Είναι απλά ένας τρόπος, ένα gimmick για να προσελκύσω καταναλωτές. Γενικά καλό είναι να θυμόμαστε, άλλο πράγμα είναι πατάω στη γη και είμαι ρεαλιστής για τις δυνατότητες της πατρίδας μας και άλλο πράγμα είναι να ανεχόμαστε την απαράδεκτη πολιτική των εταιριών που λυμαίνονται τον χώρο. Τιμολογιακή πολιτική, εξυπηρέτηση πελατών, προσφερόμενες υπηρεσίες και πάει λέγοντας. Και σταματάω εδώ, δεν θίγω άλλες παραμέτρους εργασιακού μεσαίωνα στους παρόχους πρότυπο - πουλάω υπηρεσίες με τα σύρματα που αγόρασε και εγκατέστησε ο λαός και είμαι κράτος και δεν λογοδοτώ πουθενά.

😴
Για να ανοίξεις μια σελίδα που γίνεται hosting στο εξωτερικό, θα διασχίσει μερικές εκαντάδες χιλιόμετρα οπτικών ινών το σήμα. Από αυτά, το ΚΑΦΑΟ του οτε καλύπτει μερικά μέτρα. Τα υπόλοιπα τα καλύπτει ο πάροχος που πουλάει άερα🙄
Αφήνοντας στην άκρη ότι και οι εναλλακτικοί έχουν τοποθετήσει καμπίνες vdsl σε εκατοντάδες περιοχές...

Και μιας μιλάμε για τιμολογιακές πρακτικές, γιατί ο σούπερ ντούπερ πάροχος που καλύπτει μερικές γειτονιές, σου ζητάει να βάλεις επαγγελματικό πακέτο για να πάρεις  static IP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Τώρα το ότι δεν θεωρείται πάροχος επειδή καλύπτει 1 γειτονιά στη Θεσσαλονίκη (λογικά έχουμε ουρανοξύστες σε αυτή τη γειτονιά και χωράνε χιλιάδες συνδρομητές) και γι' αυτό δεν θα έπρεπε να δικαιούται και επιδότηση είναι τουλάχιστον για γέλια.

Κάλυψη της HCN (η κίτρινι κουκίδα)
image.png.b9106252ebef00e9febb70ea5f022f5e.png

Κάλυψη ΟΤΕ
image.png.bfc4f51ae693c9f3ea3ad698bb2a2c28.png

 

Επεξ/σία από TroyMelloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος και οι 2 εικόνες. Επίσης:

Quote

Αn Internet service provider (ISP) is an organization that provides services for accessing, using, or participating in the Internet.

 

5 minutes ago, hln3 said:

γιατί ο σούπερ ντούπερ πάροχος που καλύπτει μερικές γειτονιές, σου ζητάει να βάλεις επαγγελματικό πακέτο για να πάρεις  static IP;

Γιατί οι IPv4 έχουν τελειώσει και είναι πλέον πανάκριβες. Αν και (ευτυχώς ή δυστυχώς) δίνει σε όλα τα οικιακά στατική πρακτικά. Για να αλλάξει πρέπει να αλλάξεις router ή να το κρατήσεις κάνα μήνα κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, infin1tyGR είπε

Λάθος και οι 2 εικόνες. Επίσης:

Αn Internet service provider (ISP) is an organization that provides services for accessing, using, or participating in the Internet.

Χάνεις το νόημα. Η επιδότηση απο την Ευρωπαϊκή Ένωση (και όχι απο ελληνικά λεφτά) είναι για την αύξηση της ευρωζωνικότητας πανελλαδικά. Τι σχέσεις έχει τώρα η HCN με το πανελλαδικά φαντάζομε θα μας το εξηγήσεις.

Τώρα αν οι εικονες είναι λάθος στείλε email στην HCN για παράπονα, γιατι απο το σιτε τους με το coverage είναι το screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, TroyMelloy said:

Τώρα αν οι εικονες είναι λάθος

Μπας κι είναι για σήμα κινητής αυτή της Cosmote? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...