Προς το περιεχόμενο

UPS η σταθεροποιητή τάσης ?


AngelicaB
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Petros Electron,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Έχω ένα θέμα με την τάση στο σπίτι στο χωριό.Μαλλον  (σίγουρα) τερμάτισε τον νεφελοποιητή του πατέρα μου και τώρα τρέχω και δεν φτάνω. Θέλω να του πάρω μια συσκευή που να του δίνει σταθερή τάση ότι και να γίνει. Συνήθως το δίκτυο στο χωριό έχει θέμα υπότασης. Οι συσκευές στην Αθήνα δουλεύουν κανονικά και στο χωριό είναι σαν να πέφτει η ισχύς τους και υπολειτουργούν. Είμαι ανάμεσα σε UPS και σταθεροποιητή τάσης απλά διαβάζω ότι ο σταθεροποιητής σε θέματα υπότασης δεν βοηθάει. Τι μου προτείνετε να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, AngelicaB είπε

Καλημέρα.

Έχω ένα θέμα με την τάση στο σπίτι στο χωριό.Μαλλον  (σίγουρα) τερμάτισε τον νεφελοποιητή του πατέρα μου και τώρα τρέχω και δεν φτάνω. Θέλω να του πάρω μια συσκευή που να του δίνει σταθερή τάση ότι και να γίνει. Συνήθως το δίκτυο στο χωριό έχει θέμα υπότασης. Οι συσκευές στην Αθήνα δουλεύουν κανονικά και στο χωριό είναι σαν να πέφτει η ισχύς τους και υπολειτουργούν. Είμαι ανάμεσα σε UPS και σταθεροποιητή τάσης απλά διαβάζω ότι ο σταθεροποιητής σε θέματα υπότασης δεν βοηθάει. Τι μου προτείνετε να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ενα online ups με καθαρο ημιτονιο που να περνεις ρευμα απο τις μπαταριες και οχι απο την δεη. Σαν αυτο https://www.skroutz.gr/s/7962671/Tescom-NeoLine-Plus-1101-ST-UPS-On-Line-1000VA-900W-με-3-Schuko-Πρίζες.html

Επεξ/σία από gorge18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AngelicaB είπε

Ένα τύπου VFI δηλαδή. Αυτό δεν θα έχει θέμα με την τάση?

Σε αυτα οριζεις εσυ την ταση και στην δινει απο της μπαταριες. Το ρευμα που ερχεται παει στις μπαταριες και απο εκει σε εσενα. Το κακο με αυτο ειναι οτι χαλανε πιο συχνα οι μπαταριες. Αλλα γενικα αυτου του τυπου προτείνονται για ιατρικους εξοπλισμούς και ευαίσθητες γενικα συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To online UPS σε σχέση με ενα αλλο πχ line interactive ειναι οτι σου δινει ρεύμα παντα απο τις μπαταρίες, οπως πολυ σωστα υποθηκε παραπανω. Είναι οτι καλύτερο αν η συσκευή σου ειναι ευαίσθητη, αλλα στα αρνητικά ειναι οτι εχει μεγαλύτερη κατανάλωση ενεργείας και οτι οι μπαταρίες του φθείρονται ποιο εύκολα.

Εγω προτείνω (αν η συσκευή/ες, δεν απαιτούν καθαρό ημιτονο) ενα line interactive με AVR όποτε θα σου βγει οκονομικα.

Οτι πάρεις κοιτα να ειναι επώνυμο, APC, EATON, Cyberpower μακριά απο κινεζιες αυτο που βλέπουμε στο λινκ έχει περιστατικο που πηρε φωτια

Αν σε ενδιαφέρει εχω κάποια καλομεταχειρισμένα και ελεγμένα απο εμενα UPS στις αγγελίες μου.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σας.

Μάλλον θα καταλήξω σε line interactive  για να μπορέσω να πάρω κάτι αξιόπιστο χωρίς να μείνω απενταρη τον υπόλοιπο μήνα. Ελπίζω να με εξυπηρετήσει και να μην τρέχω πάλι και του απροόπτου για ιατρικές συσκευές. 

🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AngelicaB said:

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σας.

Μάλλον θα καταλήξω σε line interactive  για να μπορέσω να πάρω κάτι αξιόπιστο χωρίς να μείνω απενταρη τον υπόλοιπο μήνα. Ελπίζω να με εξυπηρετήσει και να μην τρέχω πάλι και του απροόπτου για ιατρικές συσκευές. 

🙂

τα online ειναι πολλα λεφτα.αν θες κατι απλο πας σε apc line interactive και στα απλα μοντελα.αν θες κατι πιο καλο πας στην σειρα smart που βαζει  sine wave.προσεχε διοτι καποια smart apc δεν βγαζουν sine wave και ειναι πιο φτηνα.εχουν το γραμμα c  αν θυμαμαι καλα. apc smart c

5 hours ago, AngelicaB said:

Καλημέρα.

Έχω ένα θέμα με την τάση στο σπίτι στο χωριό.Μαλλον  (σίγουρα) τερμάτισε τον νεφελοποιητή του πατέρα μου και τώρα τρέχω και δεν φτάνω. Θέλω να του πάρω μια συσκευή που να του δίνει σταθερή τάση ότι και να γίνει. Συνήθως το δίκτυο στο χωριό έχει θέμα υπότασης. Οι συσκευές στην Αθήνα δουλεύουν κανονικά και στο χωριό είναι σαν να πέφτει η ισχύς τους και υπολειτουργούν. Είμαι ανάμεσα σε UPS και σταθεροποιητή τάσης απλά διαβάζω ότι ο σταθεροποιητής σε θέματα υπότασης δεν βοηθάει. Τι μου προτείνετε να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ναι ο σταθεροποιητης δεν  βοηθαει σε θεματα υποτασης αφου δεν εχει μπαταρια για να κανει boost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

τα online ειναι πολλα λεφτα.αν θες κατι απλο πας σε apc line interactive και στα απλα μοντελα.αν θες κατι πιο καλο πας στην σειρα smart που βαζει  sine wave.προσεχε διοτι καποια smart apc δεν βγαζουν sine wave και ειναι πιο φτηνα.εχουν το γραμμα c  αν θυμαμαι καλα. apc smart c

ναι ο σταθεροποιητης δεν  βοηθαει σε θεματα υποτασης αφου δεν εχει μπαταρια για να κανει boost

Προφανώς θα εννοείς "boost" , και πολυ σωστα όπως έγραψες να συμπληρώσω οτι ουτε το UPS στην λειτουργία AVR χρησιμοποιεί την μπαταριά. Άπλα αλλάζει τα τυλίγματα στον step up μετασχηματιστή που εχει και ανάλογα προσαρμόζει την ταση.

Η μπαταριά είναι για το inverter mode και οταν θα υπάρχει ολική απουσία ρεύματος τροφοδοσίας (230V), και επίσης για τιμες εκτός ορίων του AVR.

Υπάρχουν και αξιόλογοι σταθεροποιητές με λειτουργία servo στο εμπόριο αλλα δεν συμφέρει ενα UPS βγαίνει ποιο οικονομικά και κανει πανω κάτω το ιδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 03/07/2022 at 17:00, Petros Electron said:

Προφανώς θα εννοείς "boost" , και πολυ σωστα όπως έγραψες να συμπληρώσω οτι ουτε το UPS στην λειτουργία AVR χρησιμοποιεί την μπαταριά. Άπλα αλλάζει τα τυλίγματα στον step up μετασχηματιστή που εχει και ανάλογα προσαρμόζει την ταση.

Η μπαταριά είναι για το inverter mode και οταν θα υπάρχει ολική απουσία ρεύματος τροφοδοσίας (230V), και επίσης για τιμες εκτός ορίων του AVR.

Υπάρχουν και αξιόλογοι σταθεροποιητές με λειτουργία servo στο εμπόριο αλλα δεν συμφέρει ενα UPS βγαίνει ποιο οικονομικά και κανει πανω κάτω το ιδιο πράγμα.

nai boost εννοουσα.ο δαιμων του τυπογραφειου. στην πραξη στο apc σε υποταση θα καταφερεις να παιξεις καλυτερα απο οτι στον σταθεροποιητη που δεν θα παρει τιποτα καλυτερο. και αν οπως λες ειναι πολυ πιο ακριβα τοτε δεν αξιζει οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...