Προς το περιεχόμενο

RGB Troobleshooting σε Υδρόψυξη Asus ROG STRIX LC 360


D1mm1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Είμαι κάτοχος της Rog Strix LC 360 υδρόψυξης, η οποία κάνει πάρα πολύ καλά αλλά δεν μπορώ για κανένα λόγο να απενεργοποιήσω τον RGB φωτισμό της αντλίας όταν το PC μου μπαίνει σε Sleep Mode ή όταν κάνω Shut Down.

Η μόνη λύση που έχω βρει, είναι μέσα από το bios της motherboard να δώσω εντολή ώστε όταν κάνω Shut Down να μην παίρνει καθόλου ρεύμα η μητρική και κατ' επέκταση να μην αναβει τπτ. Αλλά αυτή η λύση δεν δουλεύει σε sleep mode.
Επειδή η χρήση που κάνω απαιτεί το PC να μπαίνει σε sleep mode και επειδή από ένα σημειο και μετά ο φωτισμός γίνεται ενοχλητικός (ηδικά τις βραδυνες ώρες), θα ήθελα τη βοήθεια σας μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση ώστε το RGB της AIO να σβήνει όταν ο υπολογιστής μπαίνει σε sleep mode.

Η Motherboard που έχω είναι η Z590 Gaming X της Gigabyte.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε φιμε (έχει διαβαθμίσεις) το πλαϊνό τζαμί που σε ενοχλεί, δοκίμασε να δώσεις ένα σκούρο χρώμα αν έχει παλέτα το πρόγραμμα του rgb για την αντλία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aris_ είπε

Κάνε φιμε (έχει διαβαθμίσεις) το πλαϊνό τζαμί που σε ενοχλεί, δοκίμασε να δώσεις ένα σκούρο χρώμα αν έχει παλέτα το πρόγραμμα του rgb για την αντλία 

Στο Armoury Crate, το πρόγραμμα της Asus δεν μπορώ την ρυθμιση (αν υπάρχει τετοια) ώστε να κρατάω το φωτισμό μαύρο όταν κλεινει το PC ή όταν μπαινει σε sleep Mode. Ανάλογη ρύθμιση βρήκα στο icue της Corsair και δεν έχω θέμα με τις μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Στο Armoury Crate, το πρόγραμμα της Asus δεν μπορώ την ρυθμιση (αν υπάρχει τετοια) ώστε να κρατάω το φωτισμό μαύρο όταν κλεινει το PC ή όταν μπαινει σε sleep Mode. Ανάλογη ρύθμιση βρήκα στο icue της Corsair και δεν έχω θέμα με τις μνημες.

Αν δεν κανω λαθος, υπαρχει Plugin για asus για το icue. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Αν δεν κανω λαθος, υπαρχει Plugin για asus για το icue. 

Χμμ.. ενδιαφέρον θα το ψάξω. Αν δουλεύει και έτσι όπως το θέλω θα είναι τέλειο
 

EDIT: όντως υπάρχει plugin της asus για το icue της corsair αλλά κάνοντας τη διαδικασία ενεργοποίησης του καταλήγεις να βάζεις στην άκρη το icue και να ελέγχεις τα πάντα από το software της Asus.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις όχι μόνο το RGB της υδρόψυξης να μην σβήνει σε sleep mode αλλά και το rgb των μνημών, των οποίων όπως έλεγα και παραπάνω κάνοντας διαχείριση με το icue τις είχα καταφέρει να δουλεύουν όπως θέλω.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για την πρόταση.

Αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορουσα να κάνω, πείτε το μου γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι αν η motherboard δεν είναι της Asus δεν υπάρχει περίπτωση να απενεργοποιηθεί το led light της υδρόψυξής μου όταν το πισι μου πεφτει σε sleep mode

Επεξ/σία από D1mm1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...