Προς το περιεχόμενο

συνδεση usb σε κινητο?


Elysian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε εναν φιλο καναν δωρο ακουστικα με usb υπαρχει καποιο γκατζετ? η δεν ξερω πως λεγεται που να μπορει νσ κουμπωσει πανω το usb σε κινητο? για να χρησιμοποιει τα ακουστικα και στο κινητο το κινητο εχει type usb c

Επεξ/σία από Elysian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Elysian είπε

Καλησπερα σε εναν φιλο καναν δωρο ακουστικα με usb υπαρχει καποιο γκατζετ? η δεν ξερω πως λεγεται που να μπορει νσ κουμπωσει πανω το usb σε κινητο? για να χρησιμοποιει τα ακουστικα και στο κινητο το κινητο εχει type usb c

Εννοεις ακουστικα με κανονικο usb type a?

Αν ναι λογικα θελεις κατι τετοιο , βεβαια το πως και αν παιξουν σωστα μονο με δοκιμη θα το δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Εννοεις ακουστικα με κανονικο usb type a?

Αν ναι λογικα θελεις κατι τετοιο , βεβαια το πως και αν παιξουν σωστα μονο με δοκιμη θα το δει

Προφανώςτο κινητό έχει usb type C χωρίς 3.5 mm και θέλει μετατροπέα.

Έχω στείλει link εάν είναι αυτό που λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Προφανώςτο κινητό έχει usb type C χωρίς 3.5 mm και θέλει μετατροπέα.

Έχω στείλει link εάν είναι αυτό που λέω.

To κινητό λέει ότι έχει type c , τα ακούστηκα είναι usb (υποθέτω κάποιο "gaming headset" ) που δεν βγάζει 3,5 jack άλλα κανονική usb type a(πχ κάτι σαν αυτά)

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Εννοεις ακουστικα με κανονικο usb type a?

Αν ναι λογικα θελεις κατι τετοιο , βεβαια το πως και αν παιξουν σωστα μονο με δοκιμη θα το δει

δεν νομιζω οτι μπορει να λειτουργησει το otg με ακουστικα. Ειμαι πολυ περιεργος να το δω ομως.
παντως και γω καταλαβα οτι τα ακουστικα βγαζουν type a (κανενα κρακεν θα ναι η usb εκδοση) και θελει να το βαλει σε κινητο.οχι το 3.5 σε type c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, vaggos231 είπε

δεν νομιζω οτι μπορει να λειτουργησει το otg με ακουστικα. Ειμαι πολυ περιεργος να το δω ομως.
παντως και γω καταλαβα οτι τα ακουστικα βγαζουν type a (κανενα κρακεν θα ναι η usb εκδοση) και θελει να το βαλει σε κινητο.οχι το 3.5 σε type c

Θεωριτικα θα δουλέψει, στο δικό μου κινητό realme gt 2 pro σε δοκιμή που έκανα πριν λίγο με ηχεία usb (κάτι της πλάκας που έχω δούλεψαν κανονικά, η ίδια λογική είναι με τους αντάπτορας usb c σε 3,5, σκέψου ότι πλέον υπάρχουν ακούστηκα που βγαίνουν σε usb c μιας και έγινε μόδα η αφαίρεση τον 3,5μμ από τα κινητά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Inuyasha είπε

Θεωριτικα θα δουλέψει, στο δικό μου κινητό realme gt 2 pro σε δοκιμή που έκανα πριν λίγο με ηχεία usb (κάτι της πλάκας που έχω δούλεψαν κανονικά, η ίδια λογική είναι με τους αντάπτορας usb c σε 3,5, σκέψου ότι πλέον υπάρχουν ακούστηκα που βγαίνουν σε usb c μιας και έγινε μόδα η αφαίρεση τον 3,5μμ από τα κινητά

σοβαρα ε; μια χαρα! εγω σκεφτομουν οτι ισως το κινητο δεν μπορουσε να αναγνωρισει οτι ειναι ακουστικα και δεν θα εστελνε ηχο εκει. τα ακουστικα με τα type c τα ξερω, απλα θεωρησα οτι οταν βαζεις το ακουστικο που καταληγει σε c στην υποδοχη δεν θα χε προβλημα, το otg οτι θα εκανε την μαμουνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, vaggos231 είπε

σοβαρα ε; μια χαρα! εγω σκεφτομουν οτι ισως το κινητο δεν μπορουσε να αναγνωρισει οτι ειναι ακουστικα και δεν θα εστελνε ηχο εκει. τα ακουστικα με τα type c τα ξερω, απλα θεωρησα οτι οταν βαζεις το ακουστικο που καταληγει σε c στην υποδοχη δεν θα χε προβλημα, το otg οτι θα εκανε την μαμουνια

Το otg μεταφέρει ότι Δήμα του δώσεις απλά αλλάζει τον τύπο βύσματος που περνει, απλά θέλει λίγο ψάξιμο η δοκιμές γιατί πχ διαβάζω σε forum εξωτερικού ότι το κινητό μου (realme gt 2 pro) κάποια usb c ακούστηκα δεν τα αναγνωρίζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Inuyasha είπε

To κινητό λέει ότι έχει type c , τα ακούστηκα είναι usb (υποθέτω κάποιο "gaming headset" ) που δεν βγάζει 3,5 jack άλλα κανονική usb type a(πχ κάτι σαν αυτά)

Άμα δεν διευκρινίσει ο ts δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsilitheo2 είπε

Τι πιο πολυ να διευκρινίσει... Απο usb σε usb type c

Ε τώρα και εσύ του βάζεις δύσκολα. Αν το διαβάσει 5-6 φορές ακόμη ίσως το καταλάβει. Α και κανένα factory reset στα ακουστικά δε θα μας χαλούσε, έτσι για τι καλό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αμα τα εγγραψα λαθος θα τα ξανα γραψω τα ακουστικα ειναι gaming και ειναι με usb κουμπωνουν στο pc γινεται με καποιον μερατροπεα να κουμπωνουν στο κινητο? το κινητο εχει υποδοχη usb C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tsilitheo2 είπε

Τι πιο πολυ να διευκρινίσει... Απο usb σε usb type c

Υπάρχουν διάφοροι τύποι βυσμάτων USB.

3 ώρες πριν, Elysian είπε

δεν ξερω αμα τα εγγραψα λαθος θα τα ξανα γραψω τα ακουστικα ειναι gaming και ειναι με usb κουμπωνουν στο pc γινεται με καποιον μερατροπεα να κουμπωνουν στο κινητο? το κινητο εχει υποδοχη usb C

Τώρα το είπες σωστά,ότι είναι gaming.

Ο @Inuyasha έδωσε μια λύση με OTG.

Στην πράξη δεν γνωρίζω εάν λειτουργήσει γιατί παίζει ρόλο το κινητό να υποστηρίζει OTG.

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...