Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για πολύμηχάνημα ecotank ή canon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά, θέλω ένα πολύμηχάνημα να είναι οικονομικό στα μελάνια γιαυτό κοιτάω τύπου ecotank. Θα εκτυπώνω περιμω 500 σελίδες το μήνα και καμιά 50 φωτογραφίες 10χ15.

Εχω καταλήξει στα εξης:

Epson ecotank L850 γύρω στα 400ε δυστυχώς δεν έχει wifi

Canon. G640 έχει wifi ελάχιστα πιο ακριβά μελάνια. 

Epson L8180 ξεφεύγει σε τιμή αλλά τα έχει όλα. 

 

Με τη canon δεν έχω καλή εμπειρία μιας και 3 πολύμηχάνηματα με κλασσικά μελάνια από τα πιο ακριβά μοντέλα όμως με άφησαν από κεφαλή με το που τελείωσε η εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απαραίτητο να είναι πολυμηχάνημα; Αν είναι έγχρωμος laser με σχεδόν την ίδια οικονομία στα μελάνια και ξεχωριστό scanner;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2022 στις 12:59 ΜΜ, georgeole είπε

Είναι απαραίτητο να είναι πολυμηχάνημα; Αν είναι έγχρωμος laser με σχεδόν την ίδια οικονομία στα μελάνια και ξεχωριστό scanner;

Λόγο περιορισμένο χώρου θέλω πολύμηχάνημα να βγάζω και φωτοτυπίες αλλά να βγάζεις και μια αξιοπρεπή φωτογραφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2022 στις 8:43 ΠΜ, Feygatos... είπε

Γειά σας παιδιά, θέλω ένα πολύμηχάνημα να είναι οικονομικό στα μελάνια γιαυτό κοιτάω τύπου ecotank. Θα εκτυπώνω περιμω 500 σελίδες το μήνα και καμιά 50 φωτογραφίες 10χ15.

Εχω καταλήξει στα εξης:

Epson ecotank L850 γύρω στα 400ε δυστυχώς δεν έχει wifi

Canon. G640 έχει wifi ελάχιστα πιο ακριβά μελάνια. 

Epson L8180 ξεφεύγει σε τιμή αλλά τα έχει όλα. 

 

Με τη canon δεν έχω καλή εμπειρία μιας και 3 πολύμηχάνηματα με κλασσικά μελάνια από τα πιο ακριβά μοντέλα όμως με άφησαν από κεφαλή με το που τελείωσε η εγγύηση. 

Έχω τον canon G6040 αλλά θα σου πρότεινα να τον αποφύγεις...Παρ'ολο που κάνω εκτυπώσεις κάθε 5  μέρες, μου βουλώνει η κεφαλή και θέλει συντήρηση με βαθύ καθαρισμό συχνά...Επίσης κάνει γραμμές στην απλή εκτύπωση και έχει μικρή οθόνη, χωρίς φωτισμό...Είναι πάντως πολύ οικονομικός..

Αν έπαιρνα τώρα εκτυπωτή, θα πήγαινα σε Espon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Συμφωνώ μακριά από τον Canon. Κάνει γραμμές στην απλή εκτύπωση και μετά από άπειρα e-mail με την canon  μου είπαν ότι είναι φυσιολογική λειτουργία!!!!

Λένε πρέπει να εκτυπώνεις σε υψηλή ανάλυση και ειδικό χαρτί!!! ΠΟΥ είναι η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ τότε??? Απαράδεκτοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έχω και δουλεύω τους:

-Canon G5040

-HP 415

-Epson m2170

 

και έχουν περάσει κι άλλοι απο τα χέρια μου

 

Τους δουλεύω κάθε μέρα πλην Κυριακής.

 

Πιο ζωντανά χρώματα και αρκετά γρήγορος, αλλά και πιο αναξιόπιστος σε όλες τις πτυχές ο HP. Δεν τραβάει σωστά χαρτι ή τραβάει 2 χαρτιά μαζί ή μπλοκάρει και πρέπει να κάνεις ακύρωση και να ξεκινήσεις εκεί που μπλοκαρε αν του δώσεις πάνω απο 30 σελίδες και μπουκώσει η μνήμη.

Πιο γρήγορος και σχετικά οικονομικός ο Epson ο μονόχρωμος. Ταχύτητες σχεδόν laser. Σε γενικές γραμμές αξιόπιστος αλλά έχει τύχει να κολλήσει μερικές φορές όταν μπλοκάρει χαρτί ή όταν λέει πως έχει μπλοκάρει, χωρίς να συμβαίνει. Σπάνια όμως και με το που θα ανοίξεις το συρτάρι και βγάλεις αυτό που κόλλησε ή απλά νόμισε οτι κόλλησε και κλείσεις το συρτάρι, το πιάνει απο εκει που άφησε. Μειονέκτημα πως αν και τυπώνω κάθε μέρα και το βάζω και πολλές φορές σε υψηλή ανάλυση, μου κάνει γραμμές. Ανεπαίσθητες, αλλά είναι εκεί. Το ίδιο και ένας έγχρωμος ecotank που είχα απο τα πρώτα μοντέλα. 

Πιο οικονομικός απο όλους ο Canon αλλά και χωρίς προβλήματα σε καμία περίπτωση. Δεν θέλω να αμφισβητήσω όσους λένε πως έχουν προβλήματα ή να εικάσω που τα αποδίδουν, αλλά λέω για εμένα που τον δουλεύω κάθε μέρα κυριολεκτικά. Ποιότητα εκτύπωσης μέτρια στην τυπική και αρκετά καλή ακόμη και για φώτο στην υψηλή. Παρότι μπορεί να θεωρεί κάποιος το αντίθετο, στην υψηλή δεν τρώει ιδιαίτερα περισσότερο μελάνι απο την τυπική. Αλλού είναι το πρόβλημα και θα το αναφέρω αργότερα. Στην πρόχειρη εκτύπωση μην κάνετε τον κόπο να εκτυπώσετε, απλά είναι χάλια. Τεράστιο πλεονέκτημα του ότι δεν μου έχει κολλήσει ποτέ και ότι κάνει διαχείριση πόρων συστήματος πολύ μελετημένη. Δίνω 200 σελίδες μπρος πίσω και φεύγω και ξέρω πως θα γυρίσω και δεν θα έχει μασήσει φύλλο ή δεν θα έχει πετάξει μελανι blob σε κάποιο σημείο κάποια σελίδας . Αυτό για εμένα είναι τεράστια υπόθεση.  Απο οικονομία πατάει τους άλλους δύο κάτω. Τυπώνει περίπου με 1/3 λιγότερο μελάνι απο τον Epson για τις ίδιες σελίδες ενώ σε σύγκριση με τον HP είναι ακριβώς στο μισό μελάνι. Το πρόβλημα του είναι η ταχύτητα. Είναι εξαιρετικά αργός (ειδικά στο διπλής όψης που καθυστερεί επίτηδες για να στεγνώσει το μελάνι απο την μια πλευρά) αλλά ακόμη χειρότερα στην υψηλή ποιότητα. Μιλάμε για υποδιπλάσιες ταχύτητες απο τους άλλους ή και παραπάνω. Προσωπικά δεν με πειράζει, επειδή δίνω τις σελίδες που θέλω και τον αφήνω να κάνει την δουλειά του. 

 

Στο δια ταύτα. Για δουλειά αμιγώς γραφείου θα πήγαινα σε μονοχρωμο Epson όπως και έκανα. Είναι workhorse. 

Για δουλειά που θα περιλαμβάνει και φώτο πήγα σε Canon. Όχι τρελά ευχαριστημένος, αλλά καλύτερος απο τις άλλες επιλογές ίδιας κατηγορίας στις άλλες δύο μάρκες. Υπάρχει και φωτογραφικός με 6 μελάνια σε Canon αλλά εκεί χάνεις σε άλλους αυτοματισμούς και η ταχύτητα πέφτει ακόμη περισσότερο. Αξιόπιστος όπως και να χει.

HP δεν θα πρότεινα στην παρούσα φάση.

 

Ότι και να πάρεις θέλει συχνές εκτυπώσεις. Κατά προτίμηση όχι κάθε βδομάδα, αλλά κάθε 1-2 μέρες. Είναι η φύση των μηχανημάτων αυτών τέτοια που με το να κάθονται, χαλάνε. Επίσης έχε υπόψιν πως είναι εκτυπωτές για 4-5 χρόνια και μετά βγάζουν ασύμφορες βλάβες (όλες οι μάρκες). Αν δεν μπορέσεις μέσα στα χρόνια αυτά ή τις σελίδες που δίνουν εγγύηση να κάνει απόσβεση, μάλλον θα είσαι στους χαμένους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, highpriest είπε

Δίνω 200 σελίδες μπρος πίσω και φεύγω και ξέρω πως θα γυρίσω και δεν θα έχει μασήσει φύλλο ή δεν θα έχει πετάξει μελανι blob σε κάποιο σημείο κάποια σελίδας . Αυτό για εμένα είναι τεράστια υπόθεση.

Επειδή και για μένα είναι τεράστια υπόθεση, λύσε μου σε παρακαλώ μια απορία: Σε όσους εκτυπωτές δούλεψες κατά καιρούς, πόσες φορές συνέβη αυτό; Αν κάποιος δώσει την ίδια εντολή σε ένα laser ή ένα φωτοτυπικό (τα οποία δεν είναι επ' ουδενί της πλάκας), η εμπειρία μου είναι ότι αρκετές - σίγουρα όχι αμελητέες φορές, κάπου θα σκαλώσει/κολλήσει/μασήσει😒

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, georgeole είπε

Επειδή και για μένα είναι τεράστια υπόθεση, λύσε μου σε παρακαλώ μια απορία: Σε όσους εκτυπωτές δούλεψες κατά καιρούς, πόσες φορές συνέβη αυτό; Αν κάποιος δώσει την ίδια εντολή σε ένα laser ή ένα φωτοτυπικό (τα οποία δεν είναι επ' ουδενί της πλάκας), η εμπειρία μου είναι ότι αρκετές - σίγουρα όχι αμελητέες φορές, κάπου θα σκαλώσει/κολλήσει/μασήσει😒

H εμπειρία μου δείχνει πως περισσότερο μασάνε ή μπλοκάρει χαρτί στα laser παρά τα ακριβά inkjet. Φαίνεται παράδοξο, αλλά όχι αν το καλοσκεφτείς.

Τα inkjet παρουσιάζουν άλλα θέματα εξίσου σοβαρά, αλλά στο θέμα του χαρτιού τα ακριβά μοντέλα μπορούν να βγάλουν χρόνια χωρίς κόλλημα. Επειδή απλά περνάει το χαρτί και ψεκάζεται το υγρό μελάνι, αλλά με ότι μελάνι και να βάλεις και ότι χαρτί και να βάλεις. Επειδή το χαρτί δεν έχει επαφή με κανένα σύστημα του εκτυπωτή πέρα απο τις ροδές που το τραβάνε. Σε ακριβούς όλα αυτά. Οι φτηνοί inkjet (40-50 ευρώ) για εμένα είναι για 2-3 χρόνια και συνολικά 2000-3000 σελίδες. Μετά πέταμα.

 

Στους laser συμβαίνει η εξής συνθήκη. Το χαρτί, αλλά και το τόνερ περνάνε μέσα απο έναν φούρνο και ψήνονται, αφού πρώτα έχει επικολληθεί το τόνερ πάνω στο χαρτί ηλεκτροστατικά. Αυτό σημαίνει πως λίγο το χαρτί να είναι μάπα ή να έχει υγρασία, λίγο το τόνερ να είναι β' διαλογής ή χειρότερο, λίγο το να έχει πάρει σκόνη ή νικοτίνη (σε χώρους καπνιστών) το μηχάνημα, οι περιπτώσεις για μπλοκάρισμα αυξάνονται. Περισσότερα κινούμενα μέρη στο μηχάνημα αλλά και σε άμεση επαφή με τα αναλώσιμα μέρη. Μεγαλύτερη θερμοκρασία και αλλαγή συνθηκών εντός. Η νικοτίνη γίνεται σαν μέλι μέσα, ειδικά όταν ανεβάζει θερμοκρασία. Ευτυχώς απαγορεύτηκε το καπνισμα στους χώρους εργασίας και τα μηχανήματα δεν έρχονται στα χέρια μας για σέρβις σε κατάσταση που να σιχαίνεσαι να τα ακουμπήσεις.

 

Ενώ στους inkjet είναι απλά ένας οδηγός που πάει δεξιά αριστερά τις κεφαλές. Βέβαια είπαμε, έχουν άλλα, ίσως και σοβαρότερα προβλήματα.

 

Γι' αυτό φωνάζουμε να μην βάζει ο κόσμος ότι φτηνότερο βρίσκει σε τόνερ ή χαρτί. Αλλά ποιος ακούει; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, highpriest είπε

H εμπειρία μου δείχνει πως περισσότερο μασάνε ή μπλοκάρει χαρτί στα laser παρά τα ακριβά inkjet. Φαίνεται παράδοξο, αλλά όχι αν το καλοσκεφτείς.

Τα inkjet παρουσιάζουν άλλα θέματα εξίσου σοβαρά, αλλά στο θέμα του χαρτιού τα ακριβά μοντέλα μπορούν να βγάλουν χρόνια χωρίς κόλλημα. Επειδή απλά περνάει το χαρτί και ψεκάζεται το υγρό μελάνι, αλλά με ότι μελάνι και να βάλεις και ότι χαρτί και να βάλεις. Επειδή το χαρτί δεν έχει επαφή με κανένα σύστημα του εκτυπωτή πέρα απο τις ροδές που το τραβάνε. Σε ακριβούς όλα αυτά. Οι φτηνοί inkjet (40-50 ευρώ) για εμένα είναι για 2-3 χρόνια και συνολικά 2000-3000 σελίδες. Μετά πέταμα.

 

Στους laser συμβαίνει η εξής συνθήκη. Το χαρτί, αλλά και το τόνερ περνάνε μέσα απο έναν φούρνο και ψήνονται, αφού πρώτα έχει επικολληθεί το τόνερ πάνω στο χαρτί ηλεκτροστατικά. Αυτό σημαίνει πως λίγο το χαρτί να είναι μάπα ή να έχει υγρασία, λίγο το τόνερ να είναι β' διαλογής ή χειρότερο, λίγο το να έχει πάρει σκόνη ή νικοτίνη (σε χώρους καπνιστών) το μηχάνημα, οι περιπτώσεις για μπλοκάρισμα αυξάνονται. Περισσότερα κινούμενα μέρη στο μηχάνημα αλλά και σε άμεση επαφή με τα αναλώσιμα μέρη. Μεγαλύτερη θερμοκρασία και αλλαγή συνθηκών εντός. Η νικοτίνη γίνεται σαν μέλι μέσα, ειδικά όταν ανεβάζει θερμοκρασία. Ευτυχώς απαγορεύτηκε το καπνισμα στους χώρους εργασίας και τα μηχανήματα δεν έρχονται στα χέρια μας για σέρβις σε κατάσταση που να σιχαίνεσαι να τα ακουμπήσεις.

 

Ενώ στους inkjet είναι απλά ένας οδηγός που πάει δεξιά αριστερά τις κεφαλές. Βέβαια είπαμε, έχουν άλλα, ίσως και σοβαρότερα προβλήματα.

 

Γι' αυτό φωνάζουμε να μην βάζει ο κόσμος ότι φτηνότερο βρίσκει σε τόνερ ή χαρτί. Αλλά ποιος ακούει; 

Πάρα πάρα πολύ ωραία! Και η δική μου εμπειρία συμφωνεί απόλυτα. Παρόλο που στο σπίτι προσέχω όσο το δυνατό και το χαρτί και το τόνερ και όλα τελοσπάντων, όταν έχω να τυπώσω πχ 200 σελίδες, δίνω για σιγουριά πρώτα τις μονές σελίδες και κατόπιν τις ζυγές από την άλλη πλευρά.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lector είπε

Επισης ενας παραγοντας για τον οποιο τα inkjet δε τζαμαρουν τοσο συχνα ειναι οτι λειτουργουν πολυ πιο αργαααααα-α-α-α-α απο τα laser 😄

Πες το ψέματα!!!😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...