Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Xiaomi 12S Ultra με κορυφαίο σύστημα καμερών, με τις ευλογίες της Leica


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48MPixels?? Και κάτι κορόιδα πάνε και αγοράζουν κάτι Sony A7S III με 4.000€ χωρίς φακό για να έχουν 16 ψωρο-megapixels. Βρε πάμε καλά; [/irony]

Έτσι όπως το βλέπω, η Leica από το '18 που εξαγοράστηκε από την Sony, έχει βγάλει περισσότερα λεφτά πουλώντας stickers με το logo της σε προιόντα τρίτων, παρά από τις δικές της φωτογραφικές μηχανές και φακούς.

Όσο για το νυχάκι μεγέθους 1", και 500MPixels να βγάλει, οι νόμοι της φυσικής δεν αλλάζουν: Όσο φως συλλέξεις, τόσο  καλύτερη θα είναι η φωτογραφία σου. Και για να συλλέξεις φως χρειάζεσαι επιφάνεια. Και αν έχεις επιφάνεια, χρειάζεσαι έναν φακό ΝΑ - με το συμπάθειο.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tsarouc είπε

X80 PRO PLUS ORIGIN OS OCEAN. 

Και αυτό.

Οι υπόλοιποι απλά προσπαθούν. 

Τι Origin τι Fun touch OS, το ίδιο γελοία κινεζοUI' s. Και τζάμπα δεν τα αγόραζα. 

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fulgore είπε

Χειρότερο είναι το δικό σου σχόλιο που δεν σχολιάζει κάτι για τις συσκευές του θέματος, πάρα ασχολείται με τα σχόλια άλλων 😉

Ούτε απάντηση σε αυτό που σου έγραψα πιο πίσω περί macro καμερών έδωσες 😉

Οσο για το κινητό(12 Ultra), δεν χρειάζεται να το βγάλει κανένας σκάρτο,γιατί πολύ απλά στην πλειοψηφία του κόσμου είναι αδιάφορες συσκευές με βάση τις τιμές που θα έχουν όταν έρθουν Ελλάδα/Ευρώπη,όσο καλή κάμερα και να έχουν, ότι ίσχυε και πέρυσι με το Mi11 Ultra.

δε θα ξεκολλήσω εγώ τα φανατισμένα μυαλά εδώ μέσα.ενω άλλες Εταιρείες που προσφέρουν τα μισά με τιμές στο Θεό μόνο αδιάφορες δεν είναι.....όλα για το φαίνεσθαι... αυτός είναι ο νεοέλληνας στο ένα πόδι prada και στο άλλο τσαρούχι...φιγούρα και τίποτε άλλο

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Προφανώς ότι budget έχει ο καθένας παίρνει το αντίστοιχο κινητό. Οπότε εσύ θεωρείς ότι όσοι αγοράζουν ναυαρχίδες δεν έχουν λογική; Έχει νόημα η λογική το σχόλιο σου; 

Ναι έχω μια στοιχειώδη λογική να καταλάβω ότι ένα smartphone των 1200 ευρώ δεν είναι τόσο πολύ καλύτερο από ένα των 600. Κάποτε ίσως υπήρχε τεράστια διαφορά. Τώρα η διαφορά που υπάρχει δεν δικαιολογεί τα διπλάσια χρήματα. Άποψη μου δεν είναι αναγκαίο να συμφωνήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερό το μέγεθος του αισθητήρα σε κινητό.  Είναι αυτό που πονούσαν όλα τα smartphone και κατάφεραν να χωρέσουν 1". Προφανώς και δεν θα φτάσει ποτέ σε επίπεδο dslr ή mirrorless γιατί ο αισθητήρας από μόνος του δεν μπορεί να κάνει θαύματα αν δεν συνοδεύεται από ένα καλό φακό αλλά παίζει να είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή σε μια συσκευή που όντως μπορείς να κουβαλάς συνέχεια μαζί σου. Όσο για το κράξιμο, είναι ανάλογα τα γούστα του καθενός. Αν είχα την δυνατότητα θα το έπαιρνα για την camera και μόνο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vortex365 είπε

Θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι για να πάρεις σήμερα ναυαρχιδα θα πρέπει να πληρώσεις ένα πολύ μεγάλο μέρος της τιμής του σε ένα πανάκριβο φωτογραφικό συστημα , (δηλαδή να αγοράσεις καταρχήν μια πανάκριβη φωτογραφική μηχανη και μετά ενα smartphone ) το οποιο είναι αχρείαστο στην συντριπτική πλειοψηφία των αγοραστών που θέλουν απλώς μια αξιοπρεπή φωτογραφική μηχανή για τις καθημερινές δραστηριότητες.Λες και θα γυρίσουμε καμια ταινία σε κάνα στούντιο ως άλλος James Cameron .

Γι' αυτό και υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές εκεί έξω με το ανάλογο κόστος. Δε σε υποχρεώνει κανένας να πάρεις ferrari αντί για Dacia έτσι δεν είναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Sony IMX989 κάμερα ....και η Leica που κολλάει είπαμε?

λογικά έχει αναλάβει τα κρύσταλλα μπροστά από τους φακούς που παίζουν σημαντικό ρόλο και αυτά. Τώρα αν έχει προσφέρει και το κάτι της και στην απαράδεκτη miui κάμερα (software) σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα, ευπρόσδεκτο θα ναι....οχι ότι θα το πάρω αλλά κουβέντα να γίνεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Ναι έχω μια στοιχειώδη λογική να καταλάβω ότι ένα smartphone των 1200 ευρώ δεν είναι τόσο πολύ καλύτερο από ένα των 600. Κάποτε ίσως υπήρχε τεράστια διαφορά. Τώρα η διαφορά που υπάρχει δεν δικαιολογεί τα διπλάσια χρήματα. Άποψη μου δεν είναι αναγκαίο να συμφωνήσεις.

Δεν ψάχνουμε όλοι την ίδια απόδοση σε όλους τους τομείς από το κινητό μας προφανώς. Εγώ που έχω πάρει των 970 κινητό, και χωρίς απαραίτητα να θέλω να σου αλλάξω γνώμη, επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Βέβαια ως ενός σημείου συμφωνώ, οτιδήποτε πάνω από 1000 ελαφρώς είναι υπερβολή. Αλλά δεν έχω βρει κινητό με χαμηλότερα χρήματα να έχει τέτοια φωτογραφική απόδοση, πέραν του s22 ultra. Εννοείται αν δεν σε ενδιαφέρει η κάμερα πας σε κινητό των 600 και μια χαρά θα σε εξυπηρετήσει σε καθημερινή χρήση. 

9 ώρες πριν, tsarouc είπε

X80 PRO PLUS ORIGIN OS OCEAN. 

Και αυτό.

Οι υπόλοιποι απλά προσπαθούν. 

Αντε μακάρι να μην αργήσει... Όσοι ξέρουν, ξέρουν. 😉 

9 ώρες πριν, teodoreh είπε

48MPixels?? Και κάτι κορόιδα πάνε και αγοράζουν κάτι Sony A7S III με 4.000€ χωρίς φακό για να έχουν 16 ψωρο-megapixels. Βρε πάμε καλά; [/irony]

Έτσι όπως το βλέπω, η Leica από το '18 που εξαγοράστηκε από την Sony, έχει βγάλει περισσότερα λεφτά πουλώντας stickers με το logo της σε προιόντα τρίτων, παρά από τις δικές της φωτογραφικές μηχανές και φακούς.

Όσο για το νυχάκι μεγέθους 1", και 500MPixels να βγάλει, οι νόμοι της φυσικής δεν αλλάζουν: Όσο φως συλλέξεις, τόσο  καλύτερη θα είναι η φωτογραφία σου. Και για να συλλέξεις φως χρειάζεσαι επιφάνεια. Και αν έχεις επιφάνεια, χρειάζεσαι έναν φακό ΝΑ - με το συμπάθειο.

Καμιά σχέση. Ας μην συγκρίνουμε dslr με κινητά. Οι dslr είναι καλύτερες στο κομμάτι φωτογραφίας, είναι σχεδιασμένες εξαρχής για αυτό άλλωστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οπως και όλες οι xiaomi συσκευές, πρώτα κυκλοφορούν σε Ασια/Κινα μεριά,και αργότερα έρχονται και σε Ευρώπη, με ανάλογα υψηλές τιμές.

Δεν θα έρθει ποτέ Ευρώπη φίλε μου το ανακοίνωσαν οπότε τσάμπα μιλάμε γιαυτό. Και τσάμπα το διαφημίζουν τα sait απλά βρήκαμε ένα θεμα να χαμε να λέγαμε.

Επεξ/σία από jspawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

20 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Καμιά σχέση. Ας μην συγκρίνουμε dslr με κινητά. Οι dslr είναι καλύτερες στο κομμάτι φωτογραφίας, είναι σχεδιασμένες εξαρχής για αυτό άλλωστε. 

Fact: Τα smartphone κανιβαλίσανε ΟΛΟ το low-to-mid κομμάτι των φωτογραφικών και συρρικνώσανε την αγορά σε επίπεδα enthusiast και πάνω.

Πέραν αυτού,  κάθε μέρα που βγάζει ένας κατασκευαστής ένα νέο smartphone με ένα νέο αισθητήρα-νυχάκι, πετάγονται όλοι, γνωστοί κι άγνωστοι, ειδικοί και μη, και γράφουν την ίδια βλακεία "Το νέο κινητό της Χ, που έχει απόδοση DSLR"!

Θες παραδείγματα;:

https://smartphonegreece.com/2022/07/01/xiaomi-12s-ultra-το-πλησιέστερο-τηλέφωνο-σε-dslr-που-λε/

https://www.techpress.gr/index.php/archives/128517

https://www.quest.gr/el/archive/neo-xiaomi-mi-11-fernei-sto-proskinio-haraktiristika-epaggelmatikis-eikonas-kai-apodosis

Είναι τόσο ανίδεοι που εν έτει 2022 μιλάνε για DSLRs που τις εγκατέλειψαν ακόμη και η Canon και η Nikon ώστε να προσαρμοστούν στις πιο σύγχρονες Mirrorless.

Είναι κουραστικό ως selling point να συγκρίνονται τα κινητά με τις φωτογραφικές μηχανές που μία FF μπορεί να συλλέξει 7 φορές περισσότερη πληροφορία χωρίς καν να αναφέρουμε καν τους φακούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...