Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Xiaomi 12S Ultra με κορυφαίο σύστημα καμερών, με τις ευλογίες της Leica


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jspawn είπε

Δεν θα έρθει ποτέ Ευρώπη φίλε μου το ανακοίνωσαν οπότε τσάμπα μιλάμε γιαυτό. Και τσάμπα το διαφημίζουν τα sait απλά βρήκαμε ένα θεμα να χαμε να λέγαμε.

Και να μην έρθει Ευρώπη, δεν σε σταματάει να το αγοράσεις. Θεωρώ ότι και στο skroutz θα εμφανιστεί, με ότι αυτό συνεπάγεται από άποψη εγγύησης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Waiss είπε

Και να μην έρθει Ευρώπη, δεν σε σταματάει να το αγοράσεις. Θεωρώ ότι και στο skroutz θα εμφανιστεί, με ότι αυτό συνεπάγεται από άποψη εγγύησης κλπ.

Όσες φορές έχω αγοράσει προϊόν "χωρίς εγγύηση" την έχω πατήσει οπότε δεν θα πάρω ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jspawn είπε

Όσες φορές έχω αγοράσει προϊόν "χωρίς εγγύηση" την έχω πατήσει οπότε δεν θα πάρω ευχαριστώ.

Καλά εννοείται. Δεν λέω για εσένα προσωπικά να αγοράσεις. Γενικά αναφέρομαι. Κι εδώ μέσα λίαν συντόμως θα εμφανιστούν πολλά στις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Δεν ψάχνουμε όλοι την ίδια απόδοση σε όλους τους τομείς από το κινητό μας προφανώς. Εγώ που έχω πάρει των 970 κινητό, και χωρίς απαραίτητα να θέλω να σου αλλάξω γνώμη, επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Βέβαια ως ενός σημείου συμφωνώ, οτιδήποτε πάνω από 1000 ελαφρώς είναι υπερβολή. Αλλά δεν έχω βρει κινητό με χαμηλότερα χρήματα να έχει τέτοια φωτογραφική απόδοση, πέραν του s22 ultra. Εννοείται αν δεν σε ενδιαφέρει η κάμερα πας σε κινητό των 600 και μια χαρά θα σε εξυπηρετήσει σε καθημερινή χρήση. 

 

Με 650€ και πλέον πολύ λιγότερα, έβρισκες και βρίσκεις μια από τις κορυφαίες κάμερες της αγοράς στο Pixel 6. Με λιγότερα από τα 1100+ του S22 Ultra, με καταπληκτικό 4x zoom periscope, έχουμε αντίστοιχα το 6 Pro. Και συγκριτικά μεταξύ Google Pixel 6/6 Pro και S22 Ultra, στις νυχτερινές τα πρώτα είναι μίλια μακριά καλύτερα σε σχέση με τον κόκκο που βλέπεις στον νυχτερινό ουρανό με τα S21 και S22 Ultra. Καλά για κάτι lags και stutters στα S22, τουλάχιστον στα Exynos μοντέλα, δεν θα αναφερθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, teodoreh είπε

 

Fact: Τα smartphone κανιβαλίσανε ΟΛΟ το low-to-mid κομμάτι των φωτογραφικών και συρρικνώσανε την αγορά σε επίπεδα enthusiast και πάνω.

Πέραν αυτού,  κάθε μέρα που βγάζει ένας κατασκευαστής ένα νέο smartphone με ένα νέο αισθητήρα-νυχάκι, πετάγονται όλοι, γνωστοί κι άγνωστοι, ειδικοί και μη, και γράφουν την ίδια βλακεία "Το νέο κινητό της Χ, που έχει απόδοση DSLR"!

Θες παραδείγματα;:

https://smartphonegreece.com/2022/07/01/xiaomi-12s-ultra-το-πλησιέστερο-τηλέφωνο-σε-dslr-που-λε/

https://www.techpress.gr/index.php/archives/128517

https://www.quest.gr/el/archive/neo-xiaomi-mi-11-fernei-sto-proskinio-haraktiristika-epaggelmatikis-eikonas-kai-apodosis

Είναι τόσο ανίδεοι που εν έτει 2022 μιλάνε για DSLRs που τις εγκατέλειψαν ακόμη και η Canon και η Nikon ώστε να προσαρμοστούν στις πιο σύγχρονες Mirrorless.

Είναι κουραστικό ως selling point να συγκρίνονται τα κινητά με τις φωτογραφικές μηχανές που μία FF μπορεί να συλλέξει 7 φορές περισσότερη πληροφορία χωρίς καν να αναφέρουμε καν τους φακούς.

Συμφωνώ και το είπα ότι καμία σχέση, οι dslr είναι ειδικά για αυτό το κομμάτι. Υπάρχει όμως ένα μεγάλο αλλά. Πλέον τα μεγάλα καμεροκινητα έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο όπου σε πολλές συνθήκες βγάζουν αντίστοιχες φωτογραφίες, πολλές φορές καλύτερες λόγω επεξεργασίας, κάτι που δεν το κάνει απευθείας μια dslr. Οπότε κάποιος παίρνει για να συνδυάζει 2 σε 1 το κινητό και την φωτογραφική εμπειρία. Και δεν μιλάω έτσι απλά. Έχω φίλους πολύ έμπειρους με Dslr που έχουν εντυπωσιαστει με κάποια αποτελέσματα που ανεβάζω από το κινητό μου, είτε είναι point and shoot είτε είναι pro/night mode κτλ.. 

1 ώρα πριν, Cellmaniac είπε

Δείχνει φοβερή η συσκευή από άποψη specs, θα θέλαμε φυσικά και μια σωστή αναβάθμιση σε άποψη λογισμικού γιατί το miui πάσχει σε πολλά!

Εκεί να μην μας τα χάλαγε η Xiaomi και θα είχε ελάχιστους αντιπάλους. Κάθε Update να τρέμει η ψυχή σου να το κανεις... 🤣

Επεξ/σία από TheoAlex50
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε προσπάθεια (τουλάχιστον) για εξέλιξη δεν μπορεί παρά να είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Στην τελική, βλέπεις, κρίνεις και αναλόγως αγοράζεις ή πας πάσο.

Δεν αναγκάζεται κανείς να αγοράσει. Το κράξιμο λοιπόν, για την κάμερα τουλάχιστον, είναι απλά ... για το κράξιμο.

Να κράξει κανείς τη xiaomi για τη χρήση USB 2.0  σε κινητό των 1000 και βάλε πολύ ακόμη, κινητό, εκεί θα συμφωνήσω.

Στα της κάμερας πάλι, θα λάβει φαντάζομαι αρκετά firmware updates. Η διαφορές όμως σε σχέση με άλλα τοπ κινητά θα είναι (φαντάζομαι) στην πολύ λεπτομέρεια, που μάλλον δεν θα αγγίξει πολύ κόσμο, τόσο τουλάχιστον για να αγοραστεί μαζικά ακόμα και στην ιδανική περίπτωση που θα το κυκλοφορήσουν αργότερα global.

Ενα δύσκολο task θα είναι για τους κατασκευαστές θηκών, πως θα προστετευτεί το τεράστιο module χωρίς να είναι τέρας, όταν μάλιστα είναι ήδη τέρας από μόνο του σε μέγεθος. Ο κεντρικός ειδικά φακός έχει πολύ μεγάλη διάσταση και πολύ φοβάμαι ότι θα είναι πάντα εκτεθειμένος σε γρατζουνιές.

Επεξ/σία από eemix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για όσους το πάρουν να ξέρετε πως δεν πιάνει 4G μόνο 5G και αν δεν υπάρχει καλό σήμα πάει μόνο σε 3G με ότι συνεπάγεται αυτό... Οπότε καλή τύχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jspawn είπε

Επίσης για όσους το πάρουν να ξέρετε πως δεν πιάνει 4G μόνο 5G και αν δεν υπάρχει καλό σήμα πάει μόνο σε 3G με ότι συνεπάγεται αυτό... Οπότε καλή τύχη.

μήπως τα λες ανάποδα???

δεν μπορεί να μην πιάνει 4g και να πιάνει 3g που καταργήται παντού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Waiss είπε

Και να μην έρθει Ευρώπη, δεν σε σταματάει να το αγοράσεις. Θεωρώ ότι και στο skroutz θα εμφανιστεί, με ότι αυτό συνεπάγεται από άποψη εγγύησης κλπ.

Άντε και να το πάρεις, χωρίς την Β20 τι να το κάνεις αν δεν έχεις ούτε 4G ; Σαβουρες για να έχουμε να λέμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

μήπως τα λες ανάποδα???

δεν μπορεί να μην πιάνει 4g και να πιάνει 3g που καταργήται παντού....

Και όμως δεν τα λέω ανάποδα δεν υποστηρίζει την σημαντικότερη συχνότητα για το 4G την band 20 / 800 MHZ οπότε καληνύχτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jspawn είπε

Και όμως δεν τα λέω ανάποδα δεν υποστηρίζει την σημαντικότερη συχνότητα για το 4G την band 20 / 800 MHZ οπότε καληνύχτα.

Αν ισχύει τότε όντως καληνύχτα. Γενικά οι κινέζοι σε κάτι τέτοια είναι ότι να ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Αν ισχύει τότε όντως καληνύχτα. Γενικά οι κινέζοι σε κάτι τέτοια είναι ότι να ναι.

Δεν είναι ότι νάνε οι Κινέζοι, απλά το τηλέφωνο δεν θα κυκλοφορήσει εκτός Κίνας οπότε ποιος ο λόγος να πληρώσουν άδειες για μπάντες που αυτοί δεν χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...