Προς το περιεχόμενο

Μπέρδεμα με breadcrump


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα μια αλλάγη στο τρόπο λειτουργίας και πλέον δεν ξέρω πως είναι ο καλύτερος τρόπος να το φτιάξω...

Έχω φτιάξει ένα directory site με codeigniter. Το κάθε listing είχε αρχικά μια κατηγορία, οπότε στην βάση είχα ένα πεδίο category που έπαιρνε το id της εκάστοτε κατηγορίας (πχ 12 για συνεργεία). Οπότε και όταν κάποιος έμπαινε στο detail page του listing, από πάνω είχα ένα απλό breadcrump

Π.Χ.  Αρχική / Συνεργεία(id:12) / Mercedes. 

========================

Τώρα δημιουργήθηκε η ανάγκη σε κάποιες καταχωρήσεις να θέλω να βάλω πάνω από 1 κατηγορία. Όσες θέλω χωρίς περιορισμό. Οπότε έφτιαξα το πεδίο categories, στο οποίο αποθηκευω τις κατηγορίες σαν string |1|5|12|23| το οποίο μετά στο model όταν πατήσει κάποιος στην κατηγορία πχ συνεργεία (id:12) ψάχνει τις εγγραφές που έχουν |12| και τις εμφανίζει. Όλα καλά μέχρι εδώ. Τα εμφανίζει όπως θέλω. 

========================

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ.....

Αν η Mercedes έχει κατηγορίες Ανταλλακτικα, Πωλήσεις, Συνεργεία κλπ...

a) όταν μπάινει κάποιος ξερά στο url sitemou.gr/mercedes τί πρέπει να του εμφανίσει στο breadcrump?

  • Αρχική / Ανταλλακτικά / Mercedes ?
  • Αρχική / Πωλήσεις / Mercedes ?
  • Αρχική / Συνεργεία / Mercedes ?

β) Αν βάλω να έχει μία κεντρική κατηγορία η καταχώρηση και πάλι βλακεία θα είναι γιατί θα πατάει κάποιος mercedes από την κατηγορία πωλήσεις για παράδειγμα, θα μπαίνει στην καταχώρηση της mercedes, αλλά αν έχω δηλώσει σαν κύρια κατηγορία τα συνεργεία, θα του εμφανίζει το breadcrump Αρχική / Συνεργεία / Mercedes. Οπότε δεν θα μπορεί να επιστρέψει στις "πωλήσεις". (Καλά εννοείται δεν μιλάω για back του browser)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχική / Μερσεντές 

και μετά 

  • ανταλλακτικα 
  • πωλησεις 
  • συνεργεια 

η αλλιώς διαλέγεις μια default, πχ πωλήσεις. Η απλά δεν έχεις URL /μερσεντές.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. 

when I’m doubt, μπαίνεις σε ένα μεγάλο στορε. Αμαζον πχ δεν έχει αμαζον/Bosch, ούτε το car.gr έχει car.gr/Mercedes. 
Αμα δεν είναι σαφές το usecase, μην προσπαθήσεις να δημιουργήσεις κάτι .

Αμα θέλεις τόσο πολύ πολύ δε να έχεις ένα τέτοιο entpoint, βάλε ένα default ( πχ πωλήσεις ), με επιπλέον επιλογες δες ανταλλακτικά για μερσεντές / δες συνεργεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...