Προς το περιεχόμενο

Αναθμιση καρτας γραφικων


boomshack13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την καρτα γραφικων μου(GTX 970) μέτα απο 8 χρόνια.Η χρηση που κάνω ειναι κυρίως Gaming,(World of Warcraft,League of Legends και σπάνια κάποια πιο απαιτητικά παιχνίδια οπως Elden Ring)βλέπω stream και βίντεο στο youtube.Η κάρτα γραφικων που έχω δεν με κρατάει πίσω στα games που έχω αποπειραθεί να παίξω μέχρι τωρα αλλά αντιμετωπίζω καποια προβλήματα που θα τα αναφέρω στην κατάληλη κατηγορία.Θα ήθελα να μου προτείνετε την "value for money" κάρτα για αυτή τη χρήση.

Ευχαρίστω εκ των προτέρων!

GPU:Nvidia Geforce GTX 970
Μotherboard:MSI MAG B550 Tomahawk ATX
RAM:G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 3200MHz
PSU:750W
CPU:AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz

Case:AEROCOOL XPREDATOR

Monitor:AOC Agon AG272FCX 144Hz (1920x1080)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2022 στις 7:21 ΜΜ, Gl0bAlZer0 είπε

6600 αν διαθέτεις τα χρήματα. Αυτή τη στιγμή θεωρώ είναι ότι πιο value for money.

 

η RTX 3060 ειναι στα 450 . ποια απο τις δυο θα επελεγες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2022 στις 11:15 ΠΜ, MariaLog είπε

η RTX 3060 ειναι στα 450 . ποια απο τις δυο θα επελεγες ?

Αυτή https://www.skroutz.gr/s/30490918/Sapphire-Radeon-RX-6600-XT-8GB-GDDR6-Nitro-Κάρτα-Γραφικών-PCI-E-x8-4-0-με-HDMI-και-3-DisplayPort-11309-01-20G.html
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2022 στις 3:30 ΜΜ, Fulgore είπε

Τα οποία στο καλάθι βέβαια γίνονται 425...

Δεν γίνεται πάντα αυτό αν είσαι τυχερός δεν μπαίνει ελληνικός ΦΠΑ  (μετά απο ένα σύνολο πωλήσεων τον χρόνο  και πάνω στην χώρα που πουλάει ο πωλητής -εδώ δεν ειναι αναγκαστικά η amazon μπορεί να ειναι συνεργαζόμενο κατάστημα που πουλάει στην amazon- ειναι υποχρεωμένος να βάλει ΦΠΑ της χώρας παραλαβής και όχι της χώρας που εδρεύει) 

Σε εμένα πάντως (επειδή έχει promotion που εφαρμόζει σε όλους όχι στο account μου ) πάει 415 

image.png.983b1a98115d4c5d89388b0206d909dd.png

 

Στο skroutz η φθηνότερη έχει 448 + μεταφορικά νομίζω 


Εγώ θα αγόραζα απο amazon και ας ήταν και 10-20 ευρώ ακριβότερη απο το skroutz όχι τώρα που ειναι φθηνότερη! 

Και αυτό γιατί έχει κλάσεις ανώτερο customer support.

Πέρα απο το live chat οι τύποι σου στέλνουν ΔΩΡΕΑΝ αντικατάσταση ΠΡΟΤΟΥ παραλάβουν την δική σου ελαττωματική κάρτα! (απλά σε περίπτωση που περάσουν πάνω απο 30 μέρες απο την ημερομηνία που έστειλες εσύ, όχι πότε θα φτάσει πότε γράφει το χαρτί/tracking της DHL -δωρεάν- ότι πήγες στο κατάστημα της DHL και το παρέδωσες για επιστροφή ) σου χρεώνουν την κάρτα ή ότι άλλο που σου στείλανε. 

Στην Ελλάδα θα έπρεπε να τους βρώ εργάσιμες ώρες στο τηλέφωνο, να περιμένω στην αναμονή αν έχει κίνηση το μαγαζί ή πότε θα ειναι εκει ο υπεύθυνος, να περιμένω μετά να μου στείλουν mail με ένα χαρτί που θα πρέπει να εκτυπώσω (στην περίπτωση την amazon φτάνει μια φωτογραφία πχ απο κινητό) αν έχω εκτυπωτή αλλιώς να βρώ κάπου, να κολλήσω στην κούτα για να τους την επιστρέψω, να πληρώσω για να στείλω την κάρτα να περιμένω πότε ο "τεχνικός" θα την ελέγξει μετά να περιμένω να την στείλουν RMA να παραλάβουν καινούργια και μετά να μου στείλουν πίσω αντικατάσταση... ζήσε Μάη μου δηλαδή... 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

 

Δες παραπάνω στην φωτογραφια που έβαλες στην χρέωση.

Εχεις -10ευρώ έκπτωση(promotion applied),γιαυτό σου βγαίνει τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Δες παραπάνω στην φωτογραφια που έβαλες στην χρέωση.

Εχεις -10ευρώ έκπτωση(promotion applied),γιαυτό σου βγαίνει τόσο.

Το έγραψα και έγραψα και γιατί θα αγόραζα και ας ήταν πιο ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στις Prime days τελικά χτύπησα μία RTX 2060 για 215 ευρώ  με μεταφορικά.

Την είχε-50 ευρώ προσφορά και την πήρα χωρίς ΦΠΑ.

Δε ξέρω αν αξίζει τώρα αγορά ή να μείνω λίγο ακόμα με την 1050ti στο 2ο pc. 

evga.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Εγώ στις Prime days τελικά χτύπησα μία RTX 2060 για 215 ευρώ  με μεταφορικά.

Την είχε-50 ευρώ προσφορά και την πήρα χωρίς ΦΠΑ.

Δε ξέρω αν αξίζει τώρα αγορά ή να μείνω λίγο ακόμα με την 1050ti στο 2ο pc. 

evga.jpg

Δεν κατάλαβα τι λες την αγόρασες ή σκέφτεσαι να την αγοράσεις; 

Όσο αφορά τώρα την τιμή ειναι οκ όχι κάποια ευκαιρία αλλά καλή τιμή σε σχέση με την απόδοση (και λαμβάνοντας υπόψιν τις τιμές της αγοράς) 

λίγο πιο γρήγορη απο μια 6500xt (200-250 ευρω)  λίγο πιο αργή απο μια 6600 (300+ ευρώ ) 


Με άλλα λόγια δεν ειναι τιμή ευκαιρίας αλλά ειναι τίμια τιμή (λαμβάνοντας υπόψιν ότι οι τιμές γενικά ειναι στο θεό) για τις επιδόσεις της

Thumbsup GIFs - Get the best GIF on GIPHY

Μεγειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αγόρασα αλλά αφού είναι από amazon για 30 μερες την γυρίζεις έτσι απλά..

Η 6500XT έχει πολλά θέματα όπως έλλειψη video encoder και πρακτικά ασύμβατη με PCI express 3.0.

Επιπλέον η 6600 κερδίζεις 10-15% περισσότερα fps αλλά δεν εχει Ray tracing και dlss. Που ξέρεις σε 1080p ισως βάλω σε κανένα εύκολο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Την αγόρασα αλλά αφού είναι από amazon για 30 μερες την γυρίζεις έτσι απλά..

Η 6500XT έχει πολλά θέματα όπως έλλειψη video encoder και πρακτικά ασύμβατη με PCI express 3.0.

Επιπλέον η 6600 κερδίζεις 10-15% περισσότερα fps αλλά δεν εχει Ray tracing και dlss. Που ξέρεις σε 1080p ισως βάλω σε κανένα εύκολο παιχνίδι.

Καλά δεν είναι πολλοί τίτλοι που το υποστηρίζουν αυτό έχουν FSR επίσης (κάτι σαν το DLSS) όσο για raytracing έχει και αυτή αλλά και στις 2 περιπτώσεις δεν νομίζω να δεις "χαίρι" στον συγκεκριμένο τομέα. 

Αλλά ειναι ακριβότερη έτσι και αλλιώς οπότε δεν αντιλέγω ήταν τίμια η αγορά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία βράδυ 13/7 και ήρθε στις 19/7. Μπράβο...

Η 3060 για να πέσει σε αυτές τις τιμές ή παραπλήσεις θα πρέπει η 3050 να πάει 170 ευρώ που δε νομίζω να γίνει ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...