Προς το περιεχόμενο

Επιλογή UPS για gaming PC


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το pc μου είναι ένας threadripper 1950 και κάρτα γραφικών  μια 1070 της nvidia. Σηκώνει  ρεύμα γενικά το pc γιατί έχει υδρόψυξη, ram μεγάλη δλδ έχει ενεργειακές ανάγκες.

To pc μαζί με την οθόνη το εχω σε αυτό εδώ πάνω

https://www.skroutz.gr/s/294418/APC-Back-UPS-ES-700-Off-Line-700VA-405W-με-8-Schuko-Πρίζες.html

το θέμα είναι ότι ανά δύο χρόνια ψοφάει η μπαταρία του και να δώσω ένα παράδειγμα τώρα πλέον όταν έχω διακοπές ρεύματος και παίζω κάποιο game απλά το pc σβήνει με το ups να κάνει έναν συνεχόμενο ήχο σαν υπερφόρτωση. Και όταν δεν παίζω κάποιο game μου δίνει λίγο περιθώριο χρόνου μέχρι να κάνει το ίδιο δλδ ισα ίσα μέχρι να προλάβω να το κλείσω.

Τώρα για πείτε να αλλάξω ξανά μπαταρία? Παίρνουν τα ups μεγαλύτερες μπαταρίες? Η να πάω σε κάποιο μεγαλύτερο που θα σηκώνει και περισσότερα φορτία?

apc έχω για όλα τα τελευταία χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος κυρίως από το support τους εδώ στην Ελλάδα. Δύo θέματα που μου είχαν παρουσιαστεί τα είχα λύσει άψογα μαζί τους γιατί σε όλο το σπίτι έχω στα μηχανήματα πάνω apc. Συν ότι έχουν παρά πολύ καλό λογισμικό για linux που είναι και το βασικό μου σύστημα.

Bλεπω ότι προτείνετε συνέχεια τα powerwalker και από τι βλέπω και αυτά έχουν linux λογισμικό πάνω τους αν και αρκετά φτωχό σε σύγκριση με τις ρυθμίσεις που δίνει η apc.

Για πείτε ιδέες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/comparelists/41?compare=29691334%2C19956244%2C374105%2C20088446%2C20088518%2C25668460

Προτίμησε αυτά με καθαρό ημίτονο, προφανώς και η κατανάλωση του Η/Υ σου «τερματίζει» για πλάκα αυτό που έχεις τώρα.
Τα περί linux κλπ είναι φρου φρού, αυτό που προέχει είναι η ποιότητα κατασκευής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, dpolal είπε

https://www.skroutz.gr/comparelists/41?compare=29691334%2C19956244%2C374105%2C20088446%2C20088518%2C25668460

Προτίμησε αυτά με καθαρό ημίτονο, προφανώς και η κατανάλωση του Η/Υ σου «τερματίζει» για πλάκα αυτό που έχεις τώρα.
Τα περί linux κλπ είναι φρου φρού, αυτό που προέχει είναι η ποιότητα κατασκευής.

δεν είναι καθόλου φρου φρου γιατί έχεις διαχείριση του ups κάτι που ενδιαφέρει. Ακόμα και script μπορείς να δημιουργήσεις σε apc που θα κλείνει αυτόματα το pc όταν δει μια κατανάλωση της μπαταρίας κάτω από ένα ποσοστό η να κλείνει συγκεκριμένα προγράμματα που γράφουν συνέχεια σε database ώστε να προφυλάξει τα αρχεία από το να γίνουν corrupt. 

Μπορεί κάποιος να του δείχνουν τελείως άχρηστα όλα αυτά αλλά εγώ τα δουλεύω και είναι μέρος του setup μου

Το άλλο θετικό με τα apc είναι ότι υπάρχει άπειρο υλικό community στο να κάνεις παπάδες στο interntet με script για τα πάντα. 

Αυτό το 2200Av της apc λες να με καλήψει?

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, chek2fire είπε

δεν είναι καθόλου φρου φρου γιατί έχεις διαχείριση του ups κάτι που ενδιαφέρει. Ακόμα και script μπορείς να δημιουργήσεις σε apc που θα κλείνει αυτόματα το pc όταν δει μια κατανάλωση της μπαταρίας κάτω από ένα ποσοστό. 

Μπορεί κάποιος να του δείχνουν τελείως άχρηστα όλα αυτά αλλά εγώ τα δουλεύω και είναι μέρος του setup μου

Προς το παρόν μέρος του setup σου είναι ένα ανεπαρκέστατο UPS, τύπου back-up, δηλαδή ότι ποιό basic υπάρχει και που δεν διαθέτει έστω ένα υποτυπώδες κύκλωμα για voltage regulation.

Εστίασε στην καλύτερη προστασία του εξοπλισμού σου και όσον αφορά τα περί διαχείρησης το μόνο ουσιαστικά χρήσιμο είναι να κλείνει το πισί αν γίνει διακοπή και εσύ είσαι απών ή είναι βράδυ και βαριέσαι να σηκωθείς από το κρεβάτι, διαφορετικά το κλείνεις μόνος σου χειροκίνητα και τελειώνει η ιστορία.
Προέχει το να μην κλαίς το πανάκριβο σύστημα σου, όχι το πόσο εύκολα θα φτιάχνεις σκριπτάκια για το ups.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 λεπτά πριν, dpolal είπε

Προς το παρόν μέρος του setup σου είναι ένα ανεπαρκέστατο UPS, τύπου back-up, δηλαδή ότι ποιό basic υπάρχει και που δεν διαθέτει έστω ένα υποτυπώδες κύκλωμα για voltage regulation.

Εστίασε στην καλύτερη προστασία του εξοπλισμού σου και όσον αφορά τα περί διαχείρησης το μόνο ουσιαστικά χρήσιμο είναι να κλείνει το πισί αν γίνει διακοπή και εσύ είσαι απών ή είναι βράδυ και βαριέσαι να σηκωθείς από το κρεβάτι, διαφορετικά το κλείνεις μόνος σου χειροκίνητα και τελειώνει η ιστορία.
Προέχει το να μην κλαίς το πανάκριβο σύστημα σου, όχι το πόσο εύκολα θα φτιάχνεις σκριπτάκια για το ups.

δλδ ποιο θεωρείς εσύ το πιο κατάλληλο για το δικό μου setup? Να πω ότι στο άμεσο μέλλον θα του βάλω πάνω και μια 3070, απλά περιμένω να πέσουν και άλλο οι τιμές δλδ ακόμα περισσότερη κατανάλωση ενέργειας

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, chek2fire είπε

 

δλδ ποιο θεωρείς εσύ το πιο κατάλληλο για το δικό μου setup?

Δεν γνωρίζω το setup σου ολόκληρο και φαντάζομαι ότι θα έχεις και άλλες συσκευές επάνω στο UPS, π.χ. οθόνη/ες.

Βρες κάνα/δυο online ups power calculators και βάλε όλο το h/w για να πάρεις μία τάξη μεγέθους πόσα VA χρειάζεσαι.
Μετά διάλεξε κάποιο.

Ο Άρης είναι από τους καλύτερους reviewers παγκοσμίως στον τομέα του και έχει δοκιμάσει μερικά από την λίστα.

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενημέρωση πήρα τελικά της Powerwalker VI 1500 GXB αν και κάπως με φοβίζει ο θορυβώδες ανεμιστήρας αλλά από τα review που είδα είναι πολύ καλής ποιότητας για τα χρήματα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2022 στις 11:46 ΠΜ, chek2fire είπε

δεν είναι καθόλου φρου φρου γιατί έχεις διαχείριση του ups κάτι που ενδιαφέρει. Ακόμα και script μπορείς να δημιουργήσεις σε apc που θα κλείνει αυτόματα το pc όταν δει μια κατανάλωση της μπαταρίας κάτω από ένα ποσοστό η να κλείνει συγκεκριμένα προγράμματα που γράφουν συνέχεια σε database ώστε να προφυλάξει τα αρχεία από το να γίνουν corrupt. 

Μπορεί κάποιος να του δείχνουν τελείως άχρηστα όλα αυτά αλλά εγώ τα δουλεύω και είναι μέρος του setup μου

Το άλλο θετικό με τα apc είναι ότι υπάρχει άπειρο υλικό community στο να κάνεις παπάδες στο interntet με script για τα πάντα. 

Αυτό το 2200Av της apc λες να με καλήψει?

To τελευταίο δεν ειναι καθαρού ημιτονίου δεν ξέρω γιατί λέει το σκρουτζ ότι ειναι και επίσης ειναι 2200VA στα 1200watt 

Αυτό σημαίνει ότι όταν το τροφοδοτικό θα τραβάει απο το UPS 1200 watt το UPS θα τραβάει απο την μπρίζα 2200 watt (και άρα το ρολόι της ΔΕΗ θα γράψει τόσο) 

Σαν οικονομική λύση (όχι η καλύτερη δηλαδή αλλά απο τις καλύτερες για τα λεφτά της) προτείνω το cyberpower που έδειξε ο dpolal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας;

από τι είδα στα review όχι μόνο όταν φορτίζει η μπαταρία και όταν μπαίνει να δουλέψει με την μπαταρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το παρέλαβα και το εγκατάαστησα εντάξει από ποιότητα κατασκευής δείχνει πολύ καλό συν ότι ο ανεμιστήρας που ήταν και ένας από τους μεγάλους φόβους μου δεν λειτουργεί καθώς μόνο όταν ξεφορτίζει η φορτίζει την μπαταρία μπαίνει σε λειτουργία. 

Τώρα θέλω να το δω και σε πραγματικές συνθήκες που θα ζοριστεί το ups. 

Φυσικά αυτό που είχε προβλέψει συμβαίνει δλδ το λογισμικό του είναι γτπ :P Πάλι καλά που σε linux τα open tool αναγνωρίζουν κανονικά το ups και μπορείς να το διαχειριστείς από εκεί. Αλλά να γνωρίζεται ότι το λογισμικό για πολλούς είναι πολύ συμαντικό από ένα καθαρό ημιτόνιο ιδίως η τεκμιρίωση που το συνοδεύει. Υπάρχει φυσικά ένα manual με αναλυτικές οδηγίες αλλά δεν υπάρχει καν η δυνατότητα σε linux συστήματα παραμετροποίησης. Η APC είναι έτη φωτός μπροστά σε αυτό το πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...