Προς το περιεχόμενο

ps5 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ HDMI 2.1;;;


takistakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους .

Έχω αγοράσει τη παρακάτω τηλεόραση: https://www.skroutz.gr/s/31956533/Hisense-Smart-Τηλεόραση-55-4K-UHD-QLED-55E76GQTUK-HDR-2021.html#reviews

για το ps5 που έχω. Η συγκεκριμένη τηλεόραση παρόλο που αναφέρει ότι έχει hdmi 2.1 (είναι 4κ 60 hz) όταν συνδέω το ps5 μου μου βγάζει το μήνυμα στη φωτογραφία που έχω ανεβάσει.

Αυτό σημαίνει ότι η τηλεόραση που έχω δεν έχει hdmi 2.1; 'Η πρέπει να κάνω εγώ κάποιες ρυθμίσεις ; 

Ευχαριστώ πολύ.

IMG_20220301_145630-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου αντιγραφω σχολιο απο ερωτηση στο σκρουτζ ακριβως για το θεμα που εχεις

Αφού είναι 60Hz το panel ,δεν υποστηρίζει για gaming από PS5,Xbox X και υπολογιστή με ισχυρή κάρτα γραφικών, 4K/120fps και VRR πάνω από 60Hz.

Την χαρακτηρίζει η Hisense σαν HDMI 2.1 ,διότι υποστηρίζει κάποια χαρακτηριστικά του HDMI 2.1 : eARC, ALLM, VRR (48-60Hz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ανάλυση της εικόνας με τα Hz (ρυθμός ανανέωση της εικόνας) δεν έχουν σχέση. Το HDMI 2.1 έχει μία λίστα απο από παραπάνω δυνατότητες απο το HDMI 2.0. Αλλά πλέον έστω και μία απο όλες αυτές τις δυνατότητες να έχει η τηλεόραση μπορεί ο κατσκευαστής να την πουλάει με την πιστοποίηση HDMI 2.1.  Στην δική σου περίπτωση όπως σώστα έγραψε ο παραπάνω υποστηρίζει eARC, ALLM, VRR (48-60Hz) και μόνο το eARC να είχε πάλι HDMI 2.1 θα έλεγε οτι υποστηρίζει. Τώρα για να απαντήσω ακρίβως στην ερώτηση σου μία τηλεόραση 4Κ 60 Hz με HDMI 2.0 και μία 4Κ 60 Ηz με  HDMI 2.1 δεν έχουν καμία διαφορά στην ανάλυση και στα Ηz που μπορουν να παίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, alexzorb είπε

H ανάλυση της εικόνας με τα Hz (ρυθμός ανανέωση της εικόνας) δεν έχουν σχέση. Το HDMI 2.1 έχει μία λίστα απο από παραπάνω δυνατότητες απο το HDMI 2.0. Αλλά πλέον έστω και μία απο όλες αυτές τις δυνατότητες να έχει η τηλεόραση μπορεί ο κατσκευαστής να την πουλάει με την πιστοποίηση HDMI 2.1.  Στην δική σου περίπτωση όπως σώστα έγραψε ο παραπάνω υποστηρίζει eARC, ALLM, VRR (48-60Hz) και μόνο το eARC να είχε πάλι HDMI 2.1 θα έλεγε οτι υποστηρίζει. Τώρα για να απαντήσω ακρίβως στην ερώτηση σου μία τηλεόραση 4Κ 60 Hz με HDMI 2.0 και μία 4Κ 60 Ηz με  HDMI 2.1 δεν έχουν καμία διαφορά στην ανάλυση και στα Ηz που μπορουν να παίξουν.

Και εφόσον μια τηλεόραση υποστηρίζει HDMI 2.1 και 120Hz πρέπει να επιλέξω και κατάλληλο καλώδιο για να έχω αυτές τις δυνατότητες; Για Playstation 5 μιλάω, για να σου βγάλει στην εικόνα ό,τι μπορεί να σου δώσει...

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, πρέπει να εχέις καλώδιο HDMI 2.1 συνήθως όταν γραφουν έτσι τα καλώδια υποστιρίζουν τα παντά , αλλά κάλο είναι να γράφει και 48gbps. Φυσικά και το καλώδιο που έρχεται μαζί με το ps5 είναι κανονικό HDMI 2.1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...