Προς το περιεχόμενο

δεν μπορω να λαβω/στειλω fax HP Smart Tank 790


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αλλαξα προσφατα εκτυπωτη και απο τον HP 8600 pro πηγα στον HP Smart Tank 790. Το προβλημα ξεκινα εδω δεν μπορω ουτε να στειλω αλλα ουτε να λαβω φαξ Στο τεστ που κανεςι ο κετυπωτης φαινοται ολα μια χαρα με την ιδια συνδεσμολογια ο 8600pro δουλευε μια χαρα. Η συνδεσμολογια εχει ως εξης απο αντικεραυνικο εξωτερικο μπριζακι παει καλωδιο στο adsl του speedport plus. Στο phone 1 εχω βαλει ενα τηλεφωνικο ταφ και δινω σε ενα σταθερο και στο line του εκτυπωτη και απο το exit του εκτυπωτη σε ενα φορητο τηλεφωνο. Να πω εδω οτι δεν εχω πουθενα φιλτρο. Ξηλωσα τα παντα και εκανα δοκιμη με το fax κατευθειαν κουμπωμενο στο phone 1 τιποτα η hp αρνειται οτι εχει θεμα το μηχανημα ο ΟΤΕ δεν μπορει να κανει τιποτα. Εγω τι κανω που εδωσα εξτρα λεφτα για να εχω και φαξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o 8600 τι έπαθε? (εγκυκλοπαιδικά ρωτάω)

εν έτει 2022 fax.... (κ εγω δοτική....) τεσπα

31 λεπτά πριν, lak10 είπε

Στο τεστ που κανεςι ο κετυπωτης φαινοται ολα μια χαρα

άρα υποθέτω πως ανιχνεύει το τηλεφωνικό σήμα.... , οπότε 

δες αρχικά την ταχύτητα στο fax, 

δες κ εδώ https://support.hp.com/my-en/document/ish_2500974-2361942-16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lector είπε

Χαμηλωσε ταχυτητα και τσεκαρε να ΜΗΝ ειναι ενεργοποιημενη καποια ρυθμιση τυπου wait for dial tone.

το εκανα αλλα τιποτα

12 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

o 8600 τι έπαθε? (εγκυκλοπαιδικά ρωτάω)

εν έτει 2022 fax.... (κ εγω δοτική....) τεσπα

άρα υποθέτω πως ανιχνεύει το τηλεφωνικό σήμα.... , οπότε 

δες αρχικά την ταχύτητα στο fax, 

δες κ εδώ https://support.hp.com/my-en/document/ish_2500974-2361942-16

απανταει κανονικα μετα απο εξι κτυπους δεν μπορει να συνδεθει μετα αυτο καταλαβαινω. Εχω βαλει την πιο χαμηλη ταχυτητα. ο 8600 καλος χρυσος δεν μπορουσα να δινω 100αρθα σε μελανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris_ είπε

Τότε δεν φταις εσύ δεν υπάρχουν οι συχνότητες πλέον για modem και fax

με τον προηγουμεςνο εκτυπωτη πως υπηρχαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lak10 είπε

με τον προηγουμεςνο εκτυπωτη πως υπηρχαν?

μην ρωτάς εμένα παρε τηλ τον isp σου και ρωτα μπορώ να λειτουργήσω fax και modem ψηφιακής γραμμησ στο voip που εχω υπάρχουν οι συχνότητες φωνής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aris_ είπε

μην ρωτάς εμένα παρε τηλ τον isp σου και ρωτα μπορώ να λειτουργήσω fax και modem ψηφιακής γραμμησ στο voip που εχω υπάρχουν οι συχνότητες φωνής ?

πηρα χθες και λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανε ενα firmware update και δοκιμασε ολες τις ταχυτητες συνδεσεις , απο οτι ειδα  εχεις αυτες

Ρύθμιση ταχύτητας σύνδεσης
Ταχύτητα φαξ
Γρήγορη v.34 (33600 baud) ,Μεσαία v.17 (14400 baud), Αργή v.29 (9600 baud)

 

Υπηρεσία Fax on Voice over Internet Protocol
Έχετε τη δυνατότητα να εγγραφείτε σε μια οικονομική υπηρεσία τηλεφώνου, η οποία θα σας επιτρέπει να στέλνετε και να λαμβάνετε φαξ με τον εκτυπωτή σας μέσω Internet. Η μέθοδος αυτή ονομάζεται Fax on Voice over Internet Protocol (VoIP).
Τα παρακάτω αποτελούν ενδείξεις ότι πιθανότατα χρησιμοποιείτε υπηρεσία VoIP.

Καλείτε έναν ειδικό κωδικό πρόσβασης μαζί με τον αριθμό φαξ.

Διαθέτετε μετατροπέα IP που συνδέεται στο Διαδίκτυο και παρέχει αναλογικές τηλεφωνικές θύρες για τη σύνδεση φαξ.ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Η αποστολή και λήψη φαξ είναι δυνατή μόνο εάν συνδέσετε ένα καλώδιο τηλεφώνου στη θύρα του εκτυπωτή. Αυτό σημαίνει ότι η σύνδεση στο Internet πρέπει να γίνει είτε μέσω μετατροπέα (ο οποίος διαθέτει κοινές αναλογικές τηλεφωνικές υποδοχές για συνδέσεις φαξ) είτε μέσω της τηλεφωνικής σας εταιρείας.ΥΠΟΔΕΙΞΗ:Η υποστήριξη της παραδοσιακής μετάδοσης φαξ μέσω οποιωνδήποτε συστημάτων τηλεφωνίας μέσω πρωτοκόλλου Internet συχνά είναι περιορισμένη. Εάν αντιμετωπίζετε προβλήματα κατά τη χρήση της λειτουργίας φαξ, δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε μικρότερη ταχύτητα φαξ ή να απενεργοποιήσετε τη λειτουργία διόρθωσης σφάλματος φαξ. Ωστόσο, εάν απενεργοποιήσετε τη λειτουργία διόρθωσης σφάλματος φαξ, δεν μπορείτε να στέλνετε και να λαμβάνετε έγχρωμα φαξ.
Εάν έχετε ερωτήσεις σχετικά με τη διαδικτυακή αποστολή φαξ, επικοινωνήστε με το τμήμα υποστήριξης διαδικτυακών υπηρεσιών φαξ ή τον τοπικό σας πάροχο υπηρεσιών για περαιτέρω βοήθεια

Επεξ/σία από mariapad
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mariapad είπε

ΥΠΟΔΕΙΞΗ:Η υποστήριξη της παραδοσιακής μετάδοσης φαξ μέσω οποιωνδήποτε συστημάτων τηλεφωνίας μέσω πρωτοκόλλου Internet συχνά είναι περιορισμένη. 

Αυτό λέμε ο ISP έχει περιορισμούς ακόμα και να δουλέψει κάπου δεν είναι σίγουρο αν θα μπορεί να λαμβάνει χωρίς προβλήματα, τεσπα εγώ δοκίμασα για αναλογικό modem σε συναγερμό και ενώ βρήκα 1 πρωτόκολλο από τα 10 να λειτουργεί το γεγονος των λαθων δεν το εκανε λειτουργικό, 

Ο ISP κατά τα άλλα = δεν υπάρχει πρόβλημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...