Προς το περιεχόμενο

Επιλογή παρόχου fiber...


Giorgis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Είμαι σε διαδικασία επιλογής παρόχου για νέα σύνδεση σταθερής - fiber (γκρινιάζουν και τα παιδιά για την ταχύτητα στα παιχνίδια...!!!). Υπάρχει και κουπόνι sffbb.

Έχω nova 24αρι + tv πάνω από 10 χρόνια. Ικανοποιημένος για όλα και για ότι χρειάστηκε όλα αυτά τα χρόνια (εξυπηρέτηση κτλ). Μαζί με το fiber θέλω να το γυρίσω σε ipTV (m3u, stbemu) μέσω Android tv box (mibox) για τα ελεύθερα κανάλια.

Γνωρίζετε ποια εταιρεία δίνει (με το fiber) το πιο απροβλημάτιστο router (λιγότερες αποσυνδέσεις); Και από αυτά που διάβασα, αν κατάλαβα καλά, να μπορώ να αλλάξω dns (cloudflare) και όχι πίσω από cgnet (ευκολία απεμπλοκής). Εν αναμονή... Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Giorgis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 Καλό θα ήταν να πας στον παροχο, που εχει αναλαβει την περιοχή σου, καλο είναι να εχεις να κανεις με έναν παροχο, και όχι με δυο έναν ο παροχος σου και ο άλλος αυτος που εχει κάνει την εγκατάσταση της οπτικης στην περιοχή, οπού υπάρχει περίπτωση και τώρα και στο μέλλον σε περίπτωση προβλήματος, ο ένας να τα ρίχνει στον άλλο, αυτό βέβαια δεν αποτελεί ούτε εξαίρεση ούτε κανόνα, μπορεί πχ στην περιοχή σου την εγκατάσταση να την έχει κάνει ο οτε και εσύ να πας σε wind, και να έχεις καλύτερη εξυπηρέτηση και ποιο γρήγορη ενεργοποίηση από ότι αν πηγενες στον οτε και το ανάποδο κλπ ,  αν σε ενδιαφέρει και η τηλεφωνία , που λογικά θα πας σε voip αν δεν είσαι ιδη τώρα, και θέλεις να βάλεις κάποια στιγμή το δικό σου Ρουτερ επάνω, που να υποστηρίζει και voip μονόδρομος είναι ο οτε μόνο αυτός δίνει τα στοιχεία για να δουλέψει και η τηλεφωνία με δικό μας ρουτερ, αν πας σε άλλους παρόχους και θέλεις να δουλεύει και το τηλέφωνο υποχρεωτικά θα πρέπει να έχεις το Ρουτερ του παρόχου σου επάνω, ανεξάρτητα αν  θέλεις να βάλεις και το δικό σου Ρουτερ επάνω, νομίζω εκεί ότι θα πρέπει το ρουτερ του παροχου σου να υποστηρίζει  Bridge mode, επισης με ftth (οπτικη ινα μεχρι το σπιτι) της λέξεις αποσυνδέσεις σφάλματα της ξεχνάς οποίο παροχο και αν επιλέξεις, μόνο σε διακοπή ρεύματος δεν θα έχεις ιντερνέτ άντε και σε περίπτωση που κάποιος σερφερ βγει εκτός και δεν έχεις πρόσβαση σε κάποιες ιστοσελίδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2022 στις 9:04 ΜΜ, markon είπε

 Καλό θα ήταν να πας .....

....σερφερ βγει εκτός και δεν έχεις πρόσβαση σε κάποιες ιστοσελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Κάπως έτσι ήδη έχω σκεφτεί κι εγώ και πήγα Vodafone (που έχει κάνει και την εγκατάσταση στην πολυκατοικία μας).

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν πραγματικά να πάω σε όποια δίνει καλό (βάση σχολίων) router. Ήθελα nova (που είμαι ήδη συνδρομητής) για το Nokia που είναι και χωρίς ONT και μετά σκεφτόμουν Vodafone αλλά όχι το H300s αλλά το ZTE-H267A... παίζει βέβαια να αλλάξω γνώμη αν η nova με πάρει για καλύτερη προσφορά λόγω της φορητότητας που ζήτησα. Τα έχω λίγο αχταρμα στο μυαλό μου ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωθει οτι η Nova που γινεται τώρα ενα με την Wind φαινεται να εχει επενδυσει περισσοτερα στο της κεντρικο δικτυο και στις συνδεσεις με εξωτερικο. Το λεω αυτο λογω του gaming που αναφέρθηκε. H vodafone εχει το θετικο που αναφερθηκε και πριν, οτι εχει κανει την εγκατάσταση στο κτηριο. Απο κει και περα σιγουρα μπορείς να ζητησεις προσφορα καλυτερη απο την υπαρχουσα της nova εφοσον παραμείνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πηγαινε σε οποιο παροχο εχει καμπινες στην περιοχη σου, αν βεβαια οι τιμες ειναι αυτες που θελεις, εγω με το router της wind για vdsl 50 ειναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τελικά 2 μήνες μετά την αίτηση η Vodafone δε στάθηκε ικανή να πραγματοποιήσει τη φορητότητα. Τις τελευταίες 15 μέρες τους πίεσα πρώτη φορά να τελειώνουν με τη σύνδεση μου. Τελικά με πήρε ξανά η Nova από το τμήμα προσφορών και πήρα με 26€ 200άρα με 3 μήνες δώρο. Ακύρωσα, χωρίς πέναλτι, την αίτηση στη Vodafone. Από το ακυρώσεων με πήραν, 1η φορά επιτέλους (!), να μου πουν να κλείσουμε ραντεβού να περάσει ο τεχνικός από βδομάδα και φυσικά τους είπα όχι.

Επεξ/σία από Giorgis4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...