Προς το περιεχόμενο

Η Apple αναπτύσσει λειτουργία κλειδώματος για να αποτρέψει τις κυβερνοεπιθέσεις σε χρήστες υψηλού προφίλ


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, hellghan είπε

δεν είναι μενου ακριβώς. αυτο της apple είναι πρακτικά το extreme battery saver φαση. αυτο στα android είναι εταιρικός έλεγχος. σου επιτρέπει να κανεις ως χρήστης μονο οτι θελει η εταιρειας σου

Θα το κοιτάξω...

 

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Το Android έχει το Kiosk ή Enterprise Mode, που δεν παίρνω όρκο αν είναι τα ίδια η ξεχωριστά modes. Το χρησιμοποιούν πολύ συχνά σε συσκευές επικοινωνίας που δίνουν εταιρίες ως "δανεικές" και είναι φουλ προσαρμόσιμο στις ανάγκες της κάθε χρήσης. Μπορεί απο το να σου κόψει την προσβαση στα Settings, μέχρι να σε περιορίζει αποκλειστικά σε μια και μόνο εφαρμογή (οπως γίνεται συνήθως σε συσκευές που χρησιμοποιούν για παραγγελιοληψία π.χ). Υπάρχουν και πολλές 3rd Party εφαρμογές που κάνουν την ιδια δουλειά. Αν ψάξεις λίγο για Kiosk mode θα βρεις αρκετές πληροφορίες.

Αν και χρήστης συσκευής iPhone, πληροφοριακά ήθελα να το μάθω, κοιτώντας όμως σε μια συσκευή με Android 10 που έχω θα το ψάξω λίγο ακόμα ώστε να δω τη λειτουργία αυτή, καθαρά και μόνο "εγκυκλοπαιδικά" που λένε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kormos είπε

Θα το κοιτάξω...

 

Αν και χρήστης συσκευής iPhone, πληροφοριακά ήθελα να το μάθω, κοιτώντας όμως σε μια συσκευή με Android 10 που έχω θα το ψάξω λίγο ακόμα ώστε να δω τη λειτουργία αυτή, καθαρά και μόνο "εγκυκλοπαιδικά" που λένε :) 

Ε, όπως και αυτό της Apple δεν είναι σχεδιασμένα για χρήση απο εμένα και εσένα (τουλάχιστον σίγουρα όχι για εμένα, εσύ μπορεί να ξέρεις τίποτα κωδικούς εκτόξευσης :P) αλλα υπάρχει ναι. Προτέρημα του "ανοιχτού" Android είναι ότι είναι εξίσου εύκολο να κλείσει, κατα βούληση. Στην μορφή που το χρησιμοποιούμε εμείς δεν έχει την ασφάλεια του iOS επειδή δεν έχει τη λογική του iOS , αλλα σαν λογισμικό είναι πολύ πιο ευέλικτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ε, όπως και αυτό της Apple δεν είναι σχεδιασμένα για χρήση απο εμένα και εσένα (τουλάχιστον σίγουρα όχι για εμένα, εσύ μπορεί να ξέρεις τίποτα κωδικούς εκτόξευσης :P) αλλα υπάρχει ναι. Προτέρημα του "ανοιχτού" Android είναι ότι είναι εξίσου εύκολο να κλείσει, κατα βούληση. Στην μορφή που το χρησιμοποιούμε εμείς δεν έχει την ασφάλεια του iOS επειδή δεν έχει τη λογική του iOS , αλλα σαν λογισμικό είναι πολύ πιο ευέλικτο.

Σίγουρα :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πού βρίσκεται αυτο το kiosk mode στο android; Εφαγα τον κοσμο να το βρω. Αν γνωριζει καποιος να μου πει σε xiaomi Android 9 τρεχει (miui 12). Γιατι αν  υπαρχει αναλογα τη version του android του καθε κατασκευαστη τοτε δεν ειναι διαθεσιμο για ολους. Αν καταλαβα στην apple θα το εχουν ολοι οσοι βαλουν ios 16

Επεξ/σία από petrosfel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, petrosfel είπε

Πού βρίσκεται αυτο το kiosk mode στο android; Εφαγα τον κοσμο να το βρω. Αν γνωριζει καποιος να μου πει σε xiaomi Android 9 τρεχει (miui 12). Γιατι αν  υπαρχει αναλογα τη version του android του καθε κατασκευαστη τοτε δεν ειναι διαθεσιμο για ολους. Αν καταλαβα στην apple θα το εχουν ολοι οσοι βαλουν ios 16

Για το Android δεν έχω εντοπίσει εγώ ακόμα τη λειτουργία...

Για το iOS σωστά! Στο iOS 16 θα υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pikita είπε

Πάντα η Apple είχε τα καλύτερα συστήματα ασφαλείας.

Μετά την πάλαι ποτέ Blackberry. Αιωνία η μνήμη της.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pikita είπε

Πάντα η Apple είχε τα καλύτερα συστήματα ασφαλείας.

Δεν είχα ποτέ Apple και δεν ξέρω. Ξέρω ότι η Samsung εδώ και χρόνια σου δίνει την δυνατότητα να έχεις ένα δεύτερο εικονικό κινητό, σε κρυπτογραφημένο χώρο μέσα στο κινητό σου. Σε αυτό το 2ο κινητό μπορείς να έχεις άλλες επαφές, sms, αρχεία, εφαρμογές κλπ που δεν επικοινωνούν με τον έξω χώρο του κανονικού κινητού. Μπορείς πχ να έχεις μια τραπεζική εφαρμογή στο κανονικό κινητό και την ίδια εφαρμογή να την εγκαταστήσεις και στο εικονικό και να την δουλεύεις με άλλα ανεξάρτητα στοιχεία.

Ο "ασφαλής φάκελος", όπως ονομάζεται ο χώρος του εικονικού κινητού, είναι κρυπτογραφημένος απο το knox, το οποίο χρησιμοποιεί και μια hardware ηλεκτρονική ασφάλεια που έχει το κινητό. Ένα flag στην ουσία, που αν κάποιος προσπαθήσει να πειράξει το κινητό (bootloader, μη εγκεκριμένη ROM, rootάρισμα κλπ) πέφτει, χωρίς να υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς. Και τότε τα δεδομένα του "ασφαλούς φακέλου" χάνονται για πάντα.

Πέρα από τα παραπάνω σε αυτό που η Samsung ονομάζει Knox suite, περιλαμβάνονται και προγράμματα με τα οποία όντως μια εταιρία μπορεί να φτιάξει custom κινητά, με συγκεκριμένες δυνατότητες και περιορισμούς για τους υπαλλήλους της (δεν έχω ασχοληθεί) : Knox for DeviceCustomization

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, petrosfel είπε

Πού βρίσκεται αυτο το kiosk mode στο android; Εφαγα τον κοσμο να το βρω. Αν γνωριζει καποιος να μου πει σε xiaomi Android 9 τρεχει (miui 12). Γιατι αν  υπαρχει αναλογα τη version του android του καθε κατασκευαστη τοτε δεν ειναι διαθεσιμο για ολους. Αν καταλαβα στην apple θα το εχουν ολοι οσοι βαλουν ios 16

https://help.airdroid.com/hc/en-us/articles/360034448633--Guide-What-device-models-cannot-use-Kiosk-Mode-for-AirDroid-Business-

https://www.manageengine.com/mobile-device-management/how-to/kiosk-for-android.html

 

δεν είναι μια λειτουργία που μπορεί να την ενεργοποιήσει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αυτό που περιέχει είναι μερικά μπλοκαρίσματα στα inhouse apps της (iMessage, FaceTime, Photos) που εύκολα ενεργοποιούνται σε πιο ασφαλή περιβάλλοντα όπως το Signal και το Telegram και προστασία JIT για τον Safari και τα reskin του Chrome, Firefox σε iOS. Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο και φυσικά με μηχανή Safari χωρίς addons όπως uBlock Origin και μηχανή Gecko Firefox να τις βράσω τις προστασίες στον Safari

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Pikita είπε

Πάντα η Apple είχε τα καλύτερα συστήματα ασφαλείας.

Θα διαφωνήσω ( είμαι χρήστης apple προϊόντων και σίγουρα παρέχουν ένα επίπεδο ασφάλειας παραπάνω από android ) . Η NSO group το 2016 και η QuaDream το 2022 , όχι απλά τη hackaran , τη ξεφτίλισαν στα κενά ασφαλείας που έχει , σε σημείο που αναγκάστηκε να ανακοινώσει η ίδια ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα . Γι'αυτό προχωράει στη συγκεκριμένη ενέργεια ασφάλειας για τα "υψηλά πρόσωπα" .

Επεξ/σία από Spyka69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς μπορεί η Apple να προσπαθεί να προστατέψει τους χρήστες από τις κυβερνήσεις, όταν δίνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην NSA; Προφανώς εννοεί "στις άλλες κυβερνήσεις"

Επεξ/σία από teodoreh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...