Προς το περιεχόμενο

5600x pins missing


sokrates100
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dr_Pepper,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Πρόσφατα αγόρασα από φίλο έναν 5600x. Εν γνώση μου τον πήρα φθηνά επειδή λείπουν 6 pin. Τον έκανα και δούλεψε τοποθετώντας άλλα pin από παλιό επεξεργαστή στο socket της μητρικής. Όλα δουλεύουν  απροβλημάτιστα ΕΚΤΟΣ από τον ήχο. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο pin ευθύνεται για το θέμα;(Ούτως ώστε να πειράξω μόνο αυτό που ευθύνεται για την δυσλειτουργία). Δίνω link με φωτογραφία από το socket.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

https://photos.app.goo.gl/cgguW7b7osa5tfCX7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, sokrates100 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Πρόσφατα αγόρασα από φίλο έναν 5600x. Εν γνώση μου τον πήρα φθηνά επειδή λείπουν 6 pin. Τον έκανα και δούλεψε τοποθετώντας άλλα pin από παλιό επεξεργαστή στο socket της μητρικής. Όλα δουλεύουν  απροβλημάτιστα ΕΚΤΟΣ από τον ήχο. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο pin ευθύνεται για το θέμα;(Ούτως ώστε να πειράξω μόνο αυτό που ευθύνεται για την δυσλειτουργία). Δίνω link με φωτογραφία από το socket.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

https://photos.app.goo.gl/cgguW7b7osa5tfCX7

βγάλε τα pin απο το socket και δοκίμασε ξανά, μην ξανακάνεις κάτι τέτοιο γιατί κινδυνεύεις να βραχυκυκλώσεις τον επεξεργαστή ή την μητρική ή και τα δύο! 

Αν δουλέψει πάει να πει πως τα pin που απουσιάζουν ήταν για την γείωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

βγάλε τα pin απο το socket και δοκίμασε ξανά, μην ξανακάνεις κάτι τέτοιο γιατί κινδυνεύεις να βραχυκυκλώσεις τον επεξεργαστή ή την μητρική ή και τα δύο! 

Αν δουλέψει πάει να πει πως τα pin που απουσιάζουν ήταν για την γείωση

 

Δεν δουλεύει αν βγάλω τα pin από το socket.

55 λεπτά πριν, Invader είπε

Το έχω δει το pinout diagram αλλά έτσι όπως τα γράφει δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι για τον ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα pin περνάει ρεύμα  πολύ υψηλών συχνοτήτων με εναλλαγές μην είσαι σίγουρος ότι δουλεύει σωστά επειδή λειτουργεί φαινομενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Aris_ είπε

Από τα pin περνάει ρεύμα  πολύ υψηλών συχνοτήτων με εναλλαγές μην είσαι σίγουρος ότι δουλεύει σωστά επειδή λειτουργεί φαινομενικά

Τρέχω stress test και είναι 100% σταθερό το σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν πατανε καλα αυτα τα πιν που εχεις βαλει να ξερεις οτι με το καιρο θα παρει φωτια.

μην παιζεις με το συνεχερες ρευμα εχει ζορικα ρευματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Αγόρασε κάρτα ήχου 

Έχω βάλει ήδη USB soundcard απλώς ρωτάω μήπως κάποιος είναι πολύ ψαγμένος και ξέρει ποιο από τα έξι pin είναι υπεύθυνο για τον ήχο για να πειράξω μόνο αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sokrates100 είπε

Έχω βάλει ήδη USB soundcard απλώς ρωτάω μήπως κάποιος είναι πολύ ψαγμένος και ξέρει ποιο από τα έξι pin είναι υπεύθυνο για τον ήχο για να πειράξω μόνο αυτό

Άστο έτσι μην το σκαλισεις άλλο πιο πιθανό είναι να γίνει μεγαλύτερη ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, sokrates100 είπε

Τρέχω stress test και είναι 100% σταθερό το σύστημα

τι πάει να πει ειναι σταθερό το σύστημα; το stress test δεν κάνει τίποτα άλλο απο το να δίνει εντολές στα core... 

Είναι ξέρω γω σαν να έχεις ένα αμάξι με ψόφιο AC διαβλημένα μπροστά δισκόφρενα, ρινίσματα στο λάδι και να λές "μια χαρά ειναι γιατί το έβαλα μπρος και το έτρεξα στην εθνική μερικές ώρες και δεν έσβησε"  :P 

1 δείγμα ότι δεν έχεις σταθερό σύστημα ας πούμε ειναι ότι δεν έχεις ήχο...

Σταθερότητα δεν σημαίνει ότι ανάβει και δεν σβήνει τουλάχιστον όχι στην περίπτωση που έχουν σπάσει pin έριξα μια ματιά στο pinout και έχεις 3 pin σχετικά με USB που λείπουν μπορεί να σου κάψει φλασάκι ή να σου καταστρέψει τα δεδομένα  μπορεί να επηρεάζει όλες τις θύρες ή μια συγκεκριμένη, μπορεί η θύρα-ες που επηρεάζεται να μην κάνει τίποτα απλά σιγά σιγά με την χρήση κάποια μέρα ότι συνδέεις εκει για μεγάλο χρονικό διάστημα να παραδώσει το πνεύμα γιατί για καιρό είχε πχ λίγο λιγότερη ή λίγο περισσότερη τάση απο αυτή που έπρεπε όχι αρκετά για να καεί με την πρώτη αλλά αρκετά για να φθαρεί με τον χρόνο κτλ κτλ (ή μπορεί αυτά να έχουν κάποια σχέση και με το πρόβλημα του ήχου σου ) 

έχεις ένα VSS που μπορεί να ειναι οτιδήποτε πχ σχετικά με τον σκληρό, PCIe  ή και με τον ήχο κ.α 

και 1 που έχει σχέση με το core voltage .... 

και 1 που έχει σχέση με ram voltage 

Εννοείται ότι ανα πάσα στιγμή παίζει να προκληθεί κάτι που να επηρεάζεται απο ένα ή περισσότερα pin και να καεί ο επεξεργαστής ή/και η μητρική ή/και η ραμ ή και οτιδήποτε. 

Είναι κρίσιμα τα pin που σου λείπουν όλα. 

Τέσπα δικό σου pc ειναι αφού θες να ρισκάρεις την σταθερότητα των υπολοίπων υποσυστημάτων (πχ μητρική  ram σκληρούς κτλ) είναι δικό σου θέμα μερικοί απλά θέλουν να ζουν επικίνδυνα :P 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...