Προς το περιεχόμενο

Από τα 1599€ έως τα 3150€ οι τιμές του νέου MacBook Air (M2 SoC) στην Ελλάδα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@stspΟι τιμές δεν φτιάχνονται για τον μέσο Έλληνα φτιάχνονται για τον μέσο Αμερικανό και τον μέσω Ευρωπαίο. Αυτοί οι μέσοι μπορούν ακόμα και με λίγο stretch να το πάρουν άρα δεν την νοιάζει την Apple. Δεν είναι δίκαιο, είναι αυτό που είναι όμως. Όποιος θέλει να σταματήσει να νοιάζεται για το πόσο κάνει κάτι στην Ελλάδα, φεύγει από αυτή την ντροπή που έχουμε για χώρα και πάει να ζήσει κάπου που δεν πληρώνεται ψίχουλα και μπορεί να έρχεται για διακοπές το καλοκαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέχρι και το 2006 περίπου η apple πουλούσε υπέρ μηχανήματα σε λογικές τιμές. Μιλάω για τα παουερ  μακ με τους διπλούς motorola επεξεργαστές. Τώρα στα 1700 ευρ. Λαπ τοπ μεσαίας κατηγορίας.. Γιατί;  κι πριν κράξετε.. Απλα πραγματικά ρωτάω.. 

17 ώρες πριν, techon1 είπε

Η ποιότητα κοστίζει.

Εννοείται το παίρνεις με 16 GB ram.

Ποια ποιότητα;;; μεσαίας Κατηγορίας είναι με ανακυκλωμένα Υλικά φτιαγμένο 100 τις 100 στην Κίνα... 

16 ώρες πριν, Tambas91 είπε

2κ για 8gb ram και 512 rom.... ρε τους αθεόφοβους ούτε στα μηλόφωνα δε πουλάν τόση παπάτζα :P

Στα 2000 αγοράζεις λαπ τοπ πύραυλο. Σε επιδώσεις και ποιότητα κατασκευής. Νταξ..... Κυρία απλ βάλε και κάνα ταμπέλακι * προ γκειμερ πλας προ κάτι.*. Τσίμπα την τιμή στα 5000 ευρ. Άλλαξε την ονομασία του ssd σε χαιπερ wow σούπερ ρομ. ( εδώ πουλάς ρετινα που δεν υπάρχει) Και θα βρεις μ@λακες να το πάρουν.. 

16 ώρες πριν, stsp είπε

ένας καθηγητής σε σχολείο στις ΗΠΑ, ανάλογα με την πολιτεία, έχει ΚΑΘΑΡΟ εισόδημα περίπου,  2000 δολάρια το 15νθήμερο!

Έχεις ιδέα τα νοίκια ανά βδομάδα στις αμερικας; μπα..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MrRush είπε

Και Αγγλία με τα συμβόλαια τα παίρνεις τζάμπα σχεδόν. Κάπου 45 λίρες μου είπε φίλος που πήρε το 13 Pro Max με 40gb data

Την ώρα που αγοράζεις M1 με λιγότερα γιατί το iPad καλό χρυσό αλλά Mac δεν είναι.

Ναι γιατί πλέον είναι τα άλλα *μακ* χαχαχαχ. Η απλ τελείωσε το 2006. Μετα από εκεί Παπα πουλάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Ναι γιατί πλέον είναι τα άλλα *μακ* χαχαχαχ. Η απλ τελείωσε το 2006. Μετα από εκεί Παπα πουλάει 

Διαφωνώ. Στα λεφτά που παίζουν τα MacBook (Τα Pro και το M1 Air) και ο συνδυασμός μπαταρίας επιδόσεων, για κάποιες δουλειές (όπως το Android development που κάνω εγώ) είναι μο-νό-δρο-μος. Έχω σπίτ θηρίο Ryzen που το πατάει κάτω το MacBook μου αλλά τι να το κάνω που το MacBook μου πάει παντού, είναι πανάλαφρο και η μπαταρία μου βγάζει μια ολόκληρη μέρα με meetings + Android Studio + Android Emulator + 10 Tabs ανοιχτά συνέχεια + slack και μετά έχω ακόμα 40%  μπαταρία. Κανένα laptop, κανένα πραγματικά, εκτός MacBook θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο. 

Και το iPhone είναι φοβερή συσκευή αλλά κάποιους (σαν εμένα) δεν τους βολεύει, δεν παύει όμως να είναι μια φοβερή συσκευή, όπως είναι όμως και οι αντίστοιχες Android συσκευές της Samsung.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MrRush είπε

Διαφωνώ. Στα λεφτά που παίζουν τα MacBook (Τα Pro και το M1 Air) και ο συνδυασμός μπαταρίας επιδόσεων, για κάποιες δουλειές (όπως το Android development που κάνω εγώ) είναι μο-νό-δρο-μος. Έχω σπίτ θηρίο Ryzen που το πατάει κάτω το MacBook μου αλλά τι να το κάνω που το MacBook μου πάει παντού, είναι πανάλαφρο και η μπαταρία μου βγάζει μια ολόκληρη μέρα με meetings + Android Studio + Android Emulator + 10 Tabs ανοιχτά συνέχεια + slack και μετά έχω ακόμα 40%  μπαταρία. Κανένα laptop, κανένα πραγματικά, εκτός MacBook θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο. 

Και το iPhone είναι φοβερή συσκευή αλλά κάποιους (σαν εμένα) δεν τους βολεύει, δεν παύει όμως να είναι μια φοβερή συσκευή, όπως είναι όμως και οι αντίστοιχες Android συσκευές της Samsung.

Αδερφέ με αυτά τα Χρήματα αγοραζει κάποιος συμβατό ΙΒΜ lap top 10 φορές καλύτερο.. Από θέμα μπαταρίας - επιδόσεων - ποιότητα κατασκευής - αντοχή - οθόνη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Αδερφέ με αυτά τα Χρήματα αγοραζει κάποιος συμβατό ΙΒΜ lap top 10 φορές καλύτερο.. Από θέμα μπαταρίας - επιδόσεων - ποιότητα κατασκευής - αντοχή - οθόνη.. 

Link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

 

Έχεις ιδέα τα νοίκια ανά βδομάδα στις αμερικας; μπα..... :)

Είναι ακριβά , ομως το θέμα είναι εαν στο  τέλος του μήνα μένουν χρήματα. Και μένουν .
 Πάντως κ εδώ τα 500€ Για 50 τμ στη μεταμόρφωση , δεν το λες και  φτηνά όταν έχεις εισόδημα 1000€!  . 

1 ώρα πριν, MrRush είπε

@stspΟι τιμές δεν φτιάχνονται για τον μέσο Έλληνα φτιάχνονται για τον μέσο Αμερικανό και τον μέσω Ευρωπαίο. Αυτοί οι μέσοι μπορούν ακόμα και με λίγο stretch να το πάρουν άρα δεν την νοιάζει την Apple. Δεν είναι δίκαιο, είναι αυτό που είναι όμως. Όποιος θέλει να σταματήσει να νοιάζεται για το πόσο κάνει κάτι στην Ελλάδα, φεύγει από αυτή την ντροπή που έχουμε για χώρα και πάει να ζήσει κάπου που δεν πληρώνεται ψίχουλα και μπορεί να έρχεται για διακοπές το καλοκαίρι.

Συμφωνώ απολύτως! Θα πρόσθετα, ότι δεν είναι μόνο θέμα τιμών , δηλ οικονομικά κριτήρια αλλά κ ολόκληρο το πακέτο που προσδιορίζει την ποιότητα ζωής. Έχω ίδια άποψη για αυτά γιατί έχω ζησει αρκετά χρόνια σε ΕΕ αλλά και  ΗΠΑ. 

Επεξ/σία από stsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το macbook air με m1 και 16gb ram κανει 1400 ευρω νομιζω. Οτι πιο value for money prove me wrong. Το λεω γιατι κοιταζω να παρω laptop και αμα βαλεις την ποιοτητα κατασκευης, το trackpad δεν υπαρχει ανταγωνισμος απο windows μερια δηλαδη dell η lenovo.  To xps ειναι πολυ ακριβοτερο και χειροτερο σε ολα, το ιδιο και ολα τα lenovo. Το μονο προβλημα ειναι το λειτουργικο που ισως να μην εχει καποια  apps για windows. Σημειωση: για προγραμματισμο το λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό Μ2 Air κοστίζει ακριβώς όσο αγόρασα εγώ πέρσι το M1 Pro. Εκτός λοιπόν από τον ανανεωμένο επεξεργαστή, που αντικειμενικά ο μέσος χρήστης δεν θα καταλάβει διαφορά και δεν θα κάνει πλήρη χρήση των δυνατοτήτων του, ποιος ο λόγος να μην αγοράσει κάποιος το περσινό μοντέλο M1 Pro????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Αδερφέ σου ξεφεύγει κάτι.. υπάρχουν Έλληνες (η έστω κάτοικοι που μένουν Ελλάδα), που βγάζουν 500-1000€ τη μέρα, υπάρχουν άλλοι που βγάζουν την ώρα 50-100€. Δεν βγάζουν όλοι μισθό πείνας. Από τότε που απελευθερώθηκε η αγορά όσοι έχουν ταλέντο και το κατέχουν λίγο τους είναι εργαλείο, και το macbook και το κάθε macbook/iPhone που βγαίνει. Κάνε λίγο έρευνα πριν πεις τη μπαρούφα σου.. σίγουρα η πίτα προνομιούχων που αναφέρομαι δεν είναι μεγάλη σε ποσοστό, αλλά και πάλι μετράει για την Apple αυτό. Άμα είσαι και λίγο δύσπιστος σε ότι λέω, μια βολτούλα στη Μύκονο θα σε πείσει :)

Και πόσοι από αυτούς που συχνάζουν στη Μύκονο είναι Έλληνες και όχι ξένοι;

20 ώρες πριν, psof είπε

1700€ μηχάνημα

Maximum 3 καρτέλες ανοιχτές στο chrome με 8gb μνήμη.

Αν ανοίξεις το facebook το λάπτοπ θα εκραγεί.

 

Μια χαρά θα τρέχει το μηχάνημα... διότι θα κάνει τρελό swapping στον SSD και ο δίσκος θα πεθάνει πριν το καταλάβεις, όπως έγινε και με τον Μ1.

16 ώρες πριν, PadPoet είπε

Με βάση την εποχή που ζούμε, νομίζω ότι όσο gadgetάκηδες και να είμαστε, κάποια πράγματα πρέπει να τα βλέπουμε ψυχρά, στην τελική μόνο καλό σε εμάς, στο πορτοφόλι μας και στην ψυχική μας υγεία κάνουμε. Και δίνουμε και στην Apple να καταλάβει ότι μέχρι και ο fanboyισμός έχει τα όρια του. Και εγώ έχω δύο iPhone, δύο iPad, iMac του 2015, airpods κλπ λόγω ότι με βολεύουν να κάνω την δουλειά μου απλά και γρήγορα αλλά τόσα λεφτά δεν δίνω και ας είμαι ήδη στο οικοσύστημα της Apple. Ιδίως για τέτοια specs.

Καλή αγορά θα ήταν ένα M1 laptop αν κάποιος θέλει:

1) Να παραμείνει στο οικοσύστημα της Apple
2) Να έχει καλή - βασικά άριστη - ζωή μπαταρίας
3) Δουλεύει φωτό/βίντεο κυρίως ή μουσική.

Μ2 laptop μόνο αν θα το κάνεις απόσβεση αρκετά γρήγορα λόγω της δουλειάς σου και αυτά τα λεφτά που θα δώσεις θα πιάσουν τόπο στο πόσο γρήγορα δουλεύεις.

Τα δύο τελευταία γίνονται μια χαρά μη σου πω και καλύτερα με Windows laptops, ο μόνος λόγος να αγοράσει κανείς το καινούργιο MacBook είναι όπως είπες αν θέλει να παραμείνει στο οικοσύστημα της Apple

7 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Μέχρι και το 2006 περίπου η apple πουλούσε υπέρ μηχανήματα σε λογικές τιμές. Μιλάω για τα παουερ  μακ με τους διπλούς motorola επεξεργαστές. Τώρα στα 1700 ευρ. Λαπ τοπ μεσαίας κατηγορίας.. Γιατί;  κι πριν κράξετε.. Απλα πραγματικά ρωτάω.. 

Οποιοσδήποτε είχε PowerPC Mac (όπως εγώ) θα διαφωνούσε κάθετα μαζί σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

 Στην παραγωγή μου (που ανήκω σε έναν από τους οικονομικούς τομείς που ανέφερα) κανένα Apple προϊόν δεν "κρέμασε" των ώρα που εξυπηρετούσα πελάτη. Αυτό από μόνο του με κάνει μελλοντικό πελάτη να ξανά-αγοράσω τα επόμενα τους προϊόντα!

Eλά βρε σύ, αφού και εσύ και όσοι διαβάζουν το πόστ σου ξέρουν ότι αυτό που γράφεις είναι απλά ψέμα. Ακού εκεί, ποτέ δεν κρέμασε ένα apple προιόν. Απόπειρα εξαπάτησης του εαυτού σου είναι, γιατί κανείς μέσα στο φόρουμ δεν θα σε πιστέψει. Άντε ίσως ο atix που σου έκανε like :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...