Προς το περιεχόμενο

Από τα 1599€ έως τα 3150€ οι τιμές του νέου MacBook Air (M2 SoC) στην Ελλάδα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε είχα για καλό στα μαθηματικά και δεν περίμενα να μπερδέψεις το ποσοστιαία… βέβαια σε συμφέρει στο δίνω για την προσπάθεια, δεν παύει όμως να μην στέκει ως συλλογισμός…

Τώρα αν έχεις κάποια στοιχεία που να αποδεικνύει ότι οι χρήστες macOS αντιμετωπίζουν τις ίδιες πιθανότητες να κρασσάρει το σύστημα τους με αυτούς των Windows, εδώ είμαστε να τα μελετήσουμε…

ΥΓ1: έχει γελοίο να προσπαθείς να πείσεις τον οποιοδήποτε χρήστη macOS ότι χρειάζεται να μάθει πως να μπει σε safe mode… οποίος έχει, γελάει και μάλιστα με την ψυχή του…

ΥΓ2: για την ιστορία στα 17 χρόνια έχω μπει τρεις φορές σε recovery boot και αυτό γιατί άλλαξα και τις τρεις φορές δίσκο…

Εχεις εσυ ποσοστά η απλά πιστευεις οτι ειναι μεγαλυτερα γιατί αυτό θες να πιστέψεις? 

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για το οτιδηποτε, εσυ προσπαθείς να με πείσεις οτι δεν κολλανε και κρεμανε τα mac ενω τα forums είναι γεματα με χιλιάδες χρηστες που εχουν προβλήματα. Μεχρι και σε εφημεριδες εγινε θεμα οτι το big sur μπρικαρι τα mac 😂.. 

Για την ιστορία σε πιστεύω οτι εχεις μπει 3 φορές σε recovery mode. Το ερώτημα ειναι γιατι πιστεύεις οτι ο μεσος χρηστης windows εχει μπει 105 φορές? Γιατι ουσιαστικά αυτη ειναι η διαφωνία μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Για την ιστορία σε πιστεύω οτι εχεις μπει 3 φορές σε recovery mode. Το ερώτημα ειναι γιατι πιστεύεις οτι ο μεσος χρηστης windows εχει μπει 105 φορές? Γιατι ουσιαστικά αυτη ειναι η διαφωνία μας. 

Γιατί εγώ έχω βαρεθεί να κρεμάει το σύστημα μου με τα windows 10 και να χρειάζεται επανεκκίνηση σχεδόν κάθε μήνα, βλέπεις έχω συνηθίσει οι υπολογιστές μου να μην κλείνουν, σε αντίθεση με τον mac που επανεκκινεί μόνο όταν κάνει update…

Δεν βάζω βέβαια τις πόσες φορές έχω αφήσει δουλειά για να “φταίξω” μηχάνημα συναδέλφων λες και είναι ο ΙΤ της εταιρίας… 

Τι και σε αυτά ψεύδομαι? Πρώτη φορά τα ακούς?

ΥΓ: τις δυο πρώτες παραγράφους επίτηδες δεν σχολιάζω, παιχνίδια τύπου κολοκυθιά έχω σταματήσει προ καιρού να παίζω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Εχεις εσυ ποσοστά η απλά πιστευεις οτι ειναι μεγαλυτερα γιατί αυτό θες να πιστέψεις? 

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για το οτιδηποτε, εσυ προσπαθείς να με πείσεις οτι δεν κολλανε και κρεμανε τα mac ενω τα forums είναι γεματα με χιλιάδες χρηστες που εχουν προβλήματα. Μεχρι και σε εφημεριδες εγινε θεμα οτι το big sur μπρικαρι τα mac 😂.. 

Για την ιστορία σε πιστεύω οτι εχεις μπει 3 φορές σε recovery mode. Το ερώτημα ειναι γιατι πιστεύεις οτι ο μεσος χρηστης windows εχει μπει 105 φορές? Γιατι ουσιαστικά αυτη ειναι η διαφωνία μας. 

Για να υπάρχουν μετά από 40 χρόνια τα  Mac ακόμα και το ποσοστό χρήσης τους να αυξάνεται, κάποιος λόγος υπάρχει. 

Όσο για το brick αρισμα που έγραψες με το mac os 11,ενος από τα καλύτερα mac os ever, δείχνει ότι δεν έχεις ιδέα από mac. 

Δεν αξίζει να σου εξηγήσει κάποιος, ειδικά όταν έχεις έλλειψη βασικών γνώσεων και απλά μπερδεύεις τα μήλα με τα πορτοκάλια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί εγώ έχω βαρεθεί να κρεμάει το σύστημα μου με τα windows 10 και να χρειάζεται επανεκκίνηση σχεδόν κάθε μήνα, βλέπεις έχω συνηθίσει οι υπολογιστές μου να μην κλείνουν, σε αντίθεση με τον mac που επανεκκινεί μόνο όταν κάνει update…

Δεν βάζω βέβαια τις πόσες φορές έχω αφήσει δουλειά για να “φταίξω” μηχάνημα συναδέλφων λες και είναι ο ΙΤ της εταιρίας… 

Τι και σε αυτά ψεύδομαι? Πρώτη φορά τα ακούς?

ΥΓ: τις δυο πρώτες παραγράφους επίτηδες δεν σχολιάζω, παιχνίδια τύπου κολοκυθιά έχω σταματήσει προ καιρού να παίζω…

Α εκδότες ιστοριες. Να σου γραψω και εγω δεκάδες. 

"έχω βαρεθει να μην κλεινει ποτε το Windows pc. Περιμένω ποτε θα κολλησει για να το κάνω restart να ξεκουραστεί αλλα δεν κολλαει το ρημαδι, 13 χρονια περιμένω" 

Δεν με πιστεύεις ε? Καλα κανεις, ουτε εγω. Σου ειπα, μια γρηγορη βόλτα εκανα σε 2 mac specific forums και έφριξα με αυτα που διαβασα. Οποτε οτι και να λες εσυ, οι χρήστες mac στα forum κατα χιλιαδες εχουν διαφοεα προβλήματα 

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Για να υπάρχουν μετά από 40 χρόνια τα  Mac ακόμα και το ποσοστό χρήσης τους να αυξάνεται, κάποιος λόγος υπάρχει. 

Όσο για το brick αρισμα που έγραψες με το mac os 11,ενος από τα καλύτερα mac os ever, δείχνει ότι δεν έχεις ιδέα από mac. 

Δεν αξίζει να σου εξηγήσει κάποιος, ειδικά όταν έχεις έλλειψη βασικών γνώσεων και απλά μπερδεύεις τα μήλα με τα πορτοκάλια. 

 

Εγω δεν εχω ιδεα απο mac, οι admins στο apple forum που απαντησαν σε χρηστη οτι πλεον το κανανε fix και μπορει να κανει αφοβα το update ξερουν απο mac? 😂

Αν το καλυτερο update ever brickari τα mac καταλαβα πόσο σαπια ειναι τα υπόλοιπα updates. Σε ευχαριστώ, επιβεβαιώσες τις υποψίες μου. 

Και για να υπαρχουν ακομα τα windows καποιος λογος θα υπαρχει. Αμα κρεμανε συνεχως και κανεις δεν μπορεί να κάνει τη δουλεια του απλα δεν θα υπήρχαν windows. Δηλαδη δις άνθρωποι, επαγγελματιες με windows, κανεις δεν μπορει να δουλέψει γιατι κρεμανε τα ρημαδια 😂

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν με πιστεύεις ε? Καλα κανεις, ουτε εγω. Σου ειπα, μια γρηγορη βόλτα εκανα σε 2 mac specific forums και έφριξα με αυτα που διαβασα. Οποτε οτι και να λες εσυ, οι χρήστες mac στα forum κατα χιλιαδες εχουν διαφοεα προβλήματα 

Τι κατά χιλιάδες βρε?
Κατά εκατομμύρια γράψε… 😂

ΥΓ: καταλαβαίνεις βέβαια ότι κάπου εδώ θα σταματήσω την κουβέντα μαζί σου, όχι για κάποιον άλλο λόγο βέβαια πλην αυτού που έχω ήδη αναφέρει…

καλή ψαριά εκεί στα φόρουμ… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Α εκδότες ιστοριες. Να σου γραψω και εγω δεκάδες. 

"έχω βαρεθει να μην κλεινει ποτε το Windows pc. Περιμένω ποτε θα κολλησει για να το κάνω restart να ξεκουραστεί αλλα δεν κολλαει το ρημαδι, 13 χρονια περιμένω" 

Δεν με πιστεύεις ε? Καλα κανεις, ουτε εγω. Σου ειπα, μια γρηγορη βόλτα εκανα σε 2 mac specific forums και έφριξα με αυτα που διαβασα. Οποτε οτι και να λες εσυ, οι χρήστες mac στα forum κατα χιλιαδες εχουν διαφοεα προβλήματα 

Εγω δεν εχω ιδεα απο mac, οι admins στο apple forum που απαντησαν σε χρηστη οτι πλεον το κανανε fix και μπορει να κανει αφοβα το update ξερουν απο mac? 😂

Αν το καλυτερο update ever brickari τα mac καταλαβα πόσο σαπια ειναι τα υπόλοιπα updates. Σε ευχαριστώ, επιβεβαιώσες τις υποψίες μου. 

Και για να υπαρχουν ακομα τα windows καποιος λογος θα υπαρχει. Αμα κρεμανε συνεχως και κανεις δεν μπορεί να κάνει τη δουλεια του απλα δεν θα υπήρχαν windows. Δηλαδη δις άνθρωποι, επαγγελματιες με windows, κανεις δεν μπορει να δουλέψει γιατι κρεμανε τα ρημαδια 😂

Δεν έχεις ιδέα από mac και το αποδεικνύεις άλλη μια φορά διαβάζοντας κάποιο σχόλιο γραμμένο από κάποιον που μπορεί να είναι admin αλλά δεν θα κάτσει να εξηγήσει στον κάθε άσχετο ότι μαζί με το upgrade γίνεται κατι αντίστοιχο σε pc με το bios update. 

Επίσης αν έχεις προσέξει οπότε παρουσιάζουν κάποιο upgrsde δεν λένε τα αφεντικα τι έχουν αλλάξει από κάτω πάρα μόνο νέα emojis κτλ. 

Είσαι πραγματικά άσχετος με mac  και γενικότερα με την apple και τα Συμπεράσματα που βγάζεις οφείλονται σε αυτό. 

Δεν αξίζει πραγματικά να σου εξηγήσει κάποιος. Έχεις βγάλει ένα ισοπεδωτικό συμπέρασμα και μπερδεύεις το μπουζούκι με τον αστυνομικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, atheatos είπε

Δεν έχεις ιδέα από mac και το αποδεικνύεις άλλη μια φορά διαβάζοντας κάποιο σχόλιο γραμμένο από κάποιον που μπορεί να είναι admin αλλά δεν θα κάτσει να εξηγήσει στον κάθε άσχετο ότι μαζί με το upgrade γίνεται κατι αντίστοιχο σε pc με το bios update. 

Επίσης αν έχεις προσέξει οπότε παρουσιάζουν κάποιο upgrsde δεν λένε τα αφεντικα τι έχουν αλλάξει από κάτω πάρα μόνο νέα emojis κτλ. 

Είσαι πραγματικά άσχετος με mac  και γενικότερα με την apple και τα Συμπεράσματα που βγάζεις οφείλονται σε αυτό. 

Δεν αξίζει πραγματικά να σου εξηγήσει κάποιος. Έχεις βγάλει ένα ισοπεδωτικό συμπέρασμα και μπερδεύεις το μπουζούκι με τον αστυνομικό. 

Δεν εχει σημασια αν ειμαι ασχετος. Υπαρχουν χιλιάδες reports γιαντο συγκεκριμενο θεμα με το μπρικαρισμα. Σε MAC FORUMS ρε φιλε. Ολοι ασχετοι και εσυ ο σχετικος. Δεκτον 😂

Δεν έχω βγαλει κανενα συμπέρασμα, οτι ολα τα λειτουργικα θα βγαλουν προβλήματα. Το να γράφεις τα windows κρεμανε ενώ τα mac όχι είναι απλα χαζομαρα. 

 

ΥΓ1. Βασικα τώρα βλεπω οτι η ιδια η apple έβγαλε οδηγιες για το πως να ξεbrickaris τα mac που την παθανε απο το big sur update. Ασχετοι και στην apple. Συνέχισε να προσφέρεις γέλιο 😂

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, divnt είπε

Παιδιά το Air με M1, πόσα χρόνια θα υποστηρίζεται με αναβαθμίσεις κλπ;

Συνήθως τα mac υποστηρίζονται γύρω στα 7 χρόνια (+2 για security updates). Οπότε μια πενταετία ακόμα, πιθανότατα, την έχει…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2022 στις 12:07 ΠΜ, stsp είπε

Φυσικά, είναι σωστό ότι είναι χειρότερα εκεί ενω το κόστος τους είναι περίπου το ίδιο. 
Ομως οι κατασκευαστές απευθύνονται σε κανονικές  αγορές  κ τιμολογούν τα προιοντα τους με τρόπο που να μπορούν να σταθούν στην αγορά. Πάντα θα υπάρχουν πελάτες  που θα μπορούν να αγοράσουν στην Ζουαζιλάνδη  αλλά κ στην Ελλάδα. .
Εγώ απλως αναφερω ότι η apple  θεωρεί  πελάτη μιας νορμαλ  αγοράς, όταν αυτοσ μπορεί να διαθέσει το 1/4-1/3 του μηνιαίου εισοδήματος του για την αγορά του MacBook Air m2.  Από εκεί κ πέρα ο καθενας κάνει τις εκτιμήσεις  του , βλέπει την τσέπη του κ αποφασίζει. 

Μα αυτό λέω, η κάθε εταιρεία λοιπόν έχει το target group της. Και η Apple είναι ΞΕΚΑΘΑΡΗ στο ποιόν απευθύνεται. Δείτε τα διαφημιστικά της. Βλέπετε πουθενά κανέναν κακομοίρη? Βλέπετε κανέναν να κρατάει iPhone σε φτωχογειτονιά της Αθήνας ή τις φαβέλες τις Βραζιλίας? 

Χέστηκε η Apple αν το Ελλαδιστάν είχε κρίση 10 χρόνια, ή αν στην Κένυα πίνουν νερό κάθε 3 ημέρες. Η λέξη κλειδί που είπες είναι ότι οι κατασκευαστές απευθύνονται σε ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ αγορές. 

Όποιος δεν μπορεί, ή θεωρεί ότι θα του λείψουν, δεν το αγοράζει. Και εγώ για πρώτη φορά λέω ότι οι Μ2 δεν αξιζουν τα λεφτά τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Στα windows δεν δουλεύει ο εκτυπωτης για 2 μέρες και γινεται της τρελης, στα apple brickari όλο το pc και οι χρήστες του σου λενε δεν κολλαει ποτε. 😂😂

Διότι αν το παραδεχθούν αυτό το πράγμα ουσιαστικά θα βγάλουν σωστούς αυτούς που τους έλεγαν να μην πάνε και αγοράσουν mac. Δεν τους αφήνει ο εγωισμός τους και αν μη τι άλλο τα χρήματα που έδωσαν για τα σαπάκια της Apple. Αλλά φυσικά, εμείς που χρησιμοποιούμε mac για software development κ.α. και ξέρουμε εκ των προτέρων τι χάλι είναι δεν ξέρουμε πως είναι πραγματικά η εμπειρία χρήσης, όλοι οι άλλοι ξέρουν...

Επεξ/σία από Losraio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν εχει σημασια αν ειμαι ασχετος. Υπαρχουν χιλιάδες reports γιαντο συγκεκριμενο θεμα με το μπρικαρισμα. Σε MAC FORUMS ρε φιλε. Ολοι ασχετοι και εσυ ο σχετικος. Δεκτον 😂

α) στα φόρουμ γράφουν περισσότερο αυτοί που έχουν πρόβλημα, οι άλλοι τί να γράψουν? Ότι δεν έχουν? 

Μιλάς για 1000άδες. Μπορείς να μας κάνεις εδώ paste 10 διαφορετικά posts που να μιλάνε για brickάρισμα? Δεν θέλω 25, 10 διαφορετικά θέλω μόνο. 

β) Για κάποιο λόγο πιστεύετε ότι έχουμε ένα φετίχ με την Apple. Δεν έχουμε. Απλά μας βολεύουν, μας αρέσουν και κάνουν τη δουλειά τους τα μηχανήματά της. Είναι πραγματικά πολύ απλό. 

γ) το 2014 ή 2015 είχε brickάρει ένα Dell που είχα όταν έβαλα τα Windows 2010. 

Να κράξω την Dell που έφτιαξε το Laptop, ή τη Microsoft? Χιλιάδες (όπως λες εσύ) reports δεν βρήκα, αλλά βρήκα δεκάδες. Μπορείς να τα βρεις και εσύ αν ψάξεις "bricked dell laptop". Κακιά Dell. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιο αργος σε ταχύτητα δίσκος (λογικά θα βάλουν τον ίδιο με του Μ2 MacBook Pro).

Εμφανιση αρκετού thermal throttling (όπως εμφανίστηκε και στο Μ2 MacBook Pro)

8GB RAM 

Και θέλουν και 1600€ στο base model?

Αν ισχύουν τα 2 πρώτα, τότε το M1 MacBook Air φαντάζει τρομερή ευκαιρία.

Τέλος θεωρώ εντελώς λανθασμένη τιμολογιακή πολιτική από την Apple αυτή που ακολουθησε στο M2 MacBook Air καθώς αυτή η σειρά απευθύνεται περισσότερο σε casual χρήστες. 

Επεξ/σία από tommy^
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω εμπειρια απο μακ και δε θα μπω στην γνωστη αντιπαραθεση, απλα απο τα λιγα που διαβασα εδω, αναρωτιεμαι γιατι ο κοσμος συνεχιζει να εχει θεματα με τα windows. 
Δε αναφερομαι για τα updates που εκει αναβεις 32 κερακια και κανεις 18 προσευχες, αλλα για το κρεμασμα και την σταθεροτητα. 
Πραγματικα, δουλευω σε μια εταιρια παραγωγης animation studio και σπανια συνανταμε προβληματα σταθεροτητας.
Και μιλαμε για βαρβατες απαιτησεις.
Λεω σπανια, γιατι οταν εχεις 128GB ram και τα γεμιζεις, μπορει εκει να την ακουσει 😛

Ξερω, ειμαι Offtopic και δεν εχει καμμια σχεση με το λαπτοπ. Σορρυ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...