Προς το περιεχόμενο

Από τα 1599€ έως τα 3150€ οι τιμές του νέου MacBook Air (M2 SoC) στην Ελλάδα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Χωρις να εχω εμπειρια απο μακ και δε θα μπω στην γνωστη αντιπαραθεση, απλα απο τα λιγα που διαβασα εδω, αναρωτιεμαι γιατι ο κοσμος συνεχιζει να εχει θεματα με τα windows. 
Δε αναφερομαι για τα updates που εκει αναβεις 32 κερακια και κανεις 18 προσευχες, αλλα για το κρεμασμα και την σταθεροτητα. 
Πραγματικα, δουλευω σε μια εταιρια παραγωγης animation studio και σπανια συνανταμε προβληματα σταθεροτητας.
Και μιλαμε για βαρβατες απαιτησεις.
Λεω σπανια, γιατι οταν εχεις 128GB ram και τα γεμιζεις, μπορει εκει να την ακουσει 😛

Ξερω, ειμαι Offtopic και δεν εχει καμμια σχεση με το λαπτοπ. Σορρυ

Δεν είσαι. Πριν πριν χρόνια τα μακ είχαν λόγο να έχουν 2 και τέσσερις φορές παραπάνω τιμή από τα συμβατά IBM λαπ τοπ. Από επιδώσεις. Ποιότητα. Απλα τώρα δεν έχουν. Εξάλλου όλοι τους πλέον είναι συναρμολογιτες. Τα γουιν 10 είναι είναι Πραγματικά σταθερό λειτουργικό από οποία οπτική και να το δεις. Δεν έχουν καμία σχέση με γουιντος περασμένης δεκαετίας. Όπου κρασαρισμα πολλές φορές ακολουθούσε επανεγκα/ση. Πολλές μεγάλες εταιρίες έχουν ρίξει την ποιότητα κατασκευής. Από την bmw μέχρι τα εργαλεία facom. Θα μπορούσαμε να γράφουμε για μέρες.... :) αλλά 8 γιγα ραμ και 512 γιγα δισκάκι στα 1800 ευρώ.. Εντάξει αυτό είναι στα όρια της τρολιας. 2022 έχουμε σωστά; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, GoMaR είπε

Χωρις να εχω εμπειρια απο μακ και δε θα μπω στην γνωστη αντιπαραθεση, απλα απο τα λιγα που διαβασα εδω, αναρωτιεμαι γιατι ο κοσμος συνεχιζει να εχει θεματα με τα windows. 
Δε αναφερομαι για τα updates που εκει αναβεις 32 κερακια και κανεις 18 προσευχες, αλλα για το κρεμασμα και την σταθεροτητα. 
Πραγματικα, δουλευω σε μια εταιρια παραγωγης animation studio και σπανια συνανταμε προβληματα σταθεροτητας.
Και μιλαμε για βαρβατες απαιτησεις.
Λεω σπανια, γιατι οταν εχεις 128GB ram και τα γεμιζεις, μπορει εκει να την ακουσει 😛

Ξερω, ειμαι Offtopic και δεν εχει καμμια σχεση με το λαπτοπ. Σορρυ

Δεν εχουν κανενα σοβαρο προβλημα σταθεροτητας τα Windows, οπως και το MacOS.
Οσο συχνα κολλαει το ενα, κολλαει και το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πολλούς να λένε για την σταθερότητα των Mac laptops. Το μπουρδελάκι το Macbook Pro του 2019 που είχα (ήταν της δουλειάς) παίζει να είναι ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ λαπτοπ που έχει περάσει από τα χέρια μου ever. Κυρίως λόγω throttling λόγω άθλιας ψύξης.

Τα Μ1 είναι κορυφή σε ότι αφορά ζωή μπαταρίας. Όντως εκεί προς το παρόν είναι άριστα. Όσο αφορά αξιοπιστία και το πόσο θα αντέξουν (longevity) ο καιρός θα δείξει.

Ένα σωστά στημένο Windows 10 Pro laptop με μερικά tweaks (O&O shutup 10, Debloat 10, κλπ) πάει τέζα αρκεί να το στήσεις σωστά και να ξέρεις 5-10 πράγματα. Απλά τα Mac είναι κορυφή όπως έρχονται out of the box. Στον αντίποδα βρίσκεται το ότι για να tweakάρεις ένα Mac θα σου βγει η Μπαναγία. Κανένα από τα Windows laptop μου δεν έχει κρεμάσει ποτέ γιατί ξέρω να τα στήνω αλλά δεν είμαι ο average joe σε αυτό το θέμα οπότε ναι, για set & forget καταστάσεις με άτομα που δεν θέλουν

Όλα καλά είναι. Εκτός από αυτό το ρδέλο το 2019 Macbook Pro που είχα 🤣

Ότι και να λέμε πάντως η Apple πουλάει λίγο tech + πολύ marketing γύρω από τα προιόντα της. Παλιά είχα και μια Α ποιότητα στα parts της και το όλο implementation. Πλέον έχει πέσει και εκεί δυστυχώς.

Για την ιστορία δεν είμαι ούτε fanboy Windows ούτε MacOS. Τα δουλεύω και τα 2 και έχουν pros & cons και τα 2. Αλλά με ένα χιλιάρικο πλέον παίρνεις πολύ καλό Windows laptop.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το παραμύθι περι σταθερότητας των Mac ίσχυε καμιά 15αριά χρονια πριν όταν τα Win γινοντουσαν μπλέ αν τα στραβοκοίταζες...

Για μένα τουλάχιστον το παραμύθι τελείωσε όταν ως mobile dev (Xcode, Android Studio και μερικά άλλα εργαλειάκια) βρέθηκα το 2015 με δύο Macbooks (13 και 15, custom order 256/16Gb το πρώτο, 512/16Gb το δεύτερο) και έτρωγα στην μάπα περισσότερα rainbow discs of death από ότι BSOD με μαιμού PC με WIn98SE 15 χρονια πριν με 4 διαφορετικές εκδόσεις των λειτουργικών τους (απο Yosemite έως και High Sierra).

Απο εκεί και πέρα όσο και να γούσταρα το hardware τους (οθόνες εξαιρετικές για να δουλευεις 12άωρα, touchpad κλάσσεις ανώτερα από ότι είχα δοκιμάσει, μπαταρία) και μερικά πραγματάκια στα οποια τα Win ήταν 300 χρόνια πίσω (scaling), ήταν, είναι και θα είναι υπερτιμημένα με αστεία "αρχικά" specs ειδικά αν το θέλεις για δουλειά.

Στο τέλος της ημέρας, περί ορέξεως, εργαλεία είναι όλα αυτά, ότι επιλέξει ο καθένας για την δουλεια που το θέλει. Τότε τα είχα παρει καθαρά λογω Xcode γιατι με VM δεν...πλέον (δεν ασχολούμαι με iOS/OSX dev) δεν βρίσκω κανέναν λόγο να έχω οτιδήποτε Apple, ειδικά για λαπτοπ όπως έχει ήδη ειπωθεί, με σημαντικά λιγότερα χρήματα παίρνεις καρατούμπανο spec-wise (ή το τουμπανιάζεις στην συνέχεια με μεγαλο SSD και περισσοτερη RAM) και τα ρέστα  καραμέλες (ή 2 καλά μονιτορς για να δουλευει καποιος με 3-screen setup).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, fommof είπε

Αυτό το παραμύθι περι σταθερότητας των Mac ίσχυε καμιά 15αριά χρονια πριν όταν τα Win γινοντουσαν μπλέ αν τα στραβοκοίταζες...

Για μένα τουλάχιστον το παραμύθι τελείωσε όταν ως mobile dev (Xcode, Android Studio και μερικά άλλα εργαλειάκια) βρέθηκα το 2015 με δύο Macbooks (13 και 15, custom order 256/16Gb το πρώτο, 512/16Gb το δεύτερο) και έτρωγα στην μάπα περισσότερα rainbow discs of death από ότι BSOD με μαιμού PC με WIn98SE 15 χρονια πριν με 4 διαφορετικές εκδόσεις των λειτουργικών τους (απο Yosemite έως και High Sierra).

Απο εκεί και πέρα όσο και να γούσταρα το hardware τους (οθόνες εξαιρετικές για να δουλευεις 12άωρα, touchpad κλάσσεις ανώτερα από ότι είχα δοκιμάσει, μπαταρία) και μερικά πραγματάκια στα οποια τα Win ήταν 300 χρόνια πίσω (scaling), ήταν, είναι και θα είναι υπερτιμημένα με αστεία "αρχικά" specs ειδικά αν το θέλεις για δουλειά.

Στο τέλος της ημέρας, περί ορέξεως, εργαλεία είναι όλα αυτά, ότι επιλέξει ο καθένας για την δουλεια που το θέλει. Τότε τα είχα παρει καθαρά λογω Xcode γιατι με VM δεν...πλέον (δεν ασχολούμαι με iOS/OSX dev) δεν βρίσκω κανέναν λόγο να έχω οτιδήποτε Apple, ειδικά για λαπτοπ όπως έχει ήδη ειπωθεί, με σημαντικά λιγότερα χρήματα παίρνεις καρατούμπανο spec-wise (ή το τουμπανιάζεις στην συνέχεια με μεγαλο SSD και περισσοτερη RAM) και τα ρέστα  καραμέλες (ή 2 καλά μονιτορς για να δουλευει καποιος με 3-screen setup).

Με 1800 ευρ που κάνει το ποιο φτηνό μακ λαπ τοπ αγοράζεις όχι Απλά υπέρ Μηχάνημα.. Έτσι είχα και εγώ μικρός πίσω στο μακρινό 2002 τα μακ ως Κάτι μαγικό. Μέχρι που άλλαξα οθόνη σε ένα μακ μπουκ το 2007 πλέον ως τεχνικός.... Ποιο σάπια κατασκευή για μηχανιμα 2000 συν ευρώ δεν μπορούσαν να κάνουν. Και έβλεπες σονυ vaio στα 1800 ευρώ και σου τρέχαν τα σάλια. Απλα η μακ πουλάει ακόμα στην φήμη που έχτισε χρόνια πριν. Και στο γεγονός ότι το 80 τις εκατό που έχει υπολογιστή δεν ξέρει τι έχει. Και ένα 10 τις εκατό που νομίζει ότι ξέρει. Σε τόσο μεγάλο ποσοστό άγνοιας. πουλάς κότα για αετό... Την καλημέρα μου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Mythoplasths said:

Με 1800 ευρ που κάνει το ποιο φτηνό μακ λαπ τοπ αγοράζεις όχι Απλά υπέρ Μηχάνημα.. Έτσι είχα και εγώ μικρός πίσω στο μακρινό 2002 τα μακ ως Κάτι μαγικό. Μέχρι που άλλαξα οθόνη σε ένα μακ μπουκ το 2007 πλέον ως τεχνικός.... Ποιο σάπια κατασκευή για μηχανιμα 2000 συν ευρώ δεν μπορούσαν να κάνουν. Και έβλεπες σονυ vaio στα 1800 ευρώ και σου τρέχαν τα σάλια. Απλα η μακ πουλάει ακόμα στην φήμη που έχτισε χρόνια πριν. Και στο γεγονός ότι το 80 τις εκατό που έχει υπολογιστή δεν ξέρει τι έχει. Και ένα 10 τις εκατό που νομίζει ότι ξέρει. Σε τόσο μεγάλο ποσοστό άγνοιας. πουλάς κότα για αετό... Την καλημέρα μου 

Πες πες στο τέλος θα το πιστέψουμε! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Πες πες στο τέλος θα το πιστέψουμε! 😛 

Πιστέψεις δεν πιστέψεις. Δικό σου θέμα. Εγώ καλώδια κεραίας για ασύρματο κολλημένο στο πίσω σασί οθόνης δεν έχω δει αλλού. ΟΎΤΕ σε λαπ τοπ των 400 ευρώ. ΚΟΛΛΗΜΈΝΑ ΚΑΛΏΔΙΑ ΣΤΟ ΣΑΣΊ. Καλησπέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Πιστέψεις δεν πιστέψεις. Δικό σου θέμα. Εγώ καλώδια κεραίας για ασύρματο κολλημένο στο πίσω σασί οθόνης δεν έχω δει αλλού. ΟΎΤΕ σε λαπ τοπ των 400 ευρώ. ΚΟΛΛΗΜΈΝΑ ΚΑΛΏΔΙΑ ΣΤΟ ΣΑΣΊ. Καλησπέρα 

Όταν λες κολλημένο εννοείς με κόλλα ή με ταινία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όταν λες κολλημένο εννοείς με κόλλα ή με ταινία?

Πφφφφ. Υγρή αντιδραστική κόλλα δύο συστατικών.. Δλδ αν ήταν με θερμό ταινία το έσωζε;;;; όταν μιλάμε για μηχαν 2000 και πάνω;...... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Πφφφφ. Υγρή αντιδραστική κόλλα δύο συστατικών.. Δλδ αν ήταν με θερμό ταινία το έσωζε;;;; όταν μιλάμε για μηχαν 2000 και πάνω;...... 

 

 

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί κεραία για ασύρματο δεν έχω πετύχει πουθενά, μήπως ήταν της web cameras?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Μου κάνει εντύπωση γιατί κεραία για ασύρματο δεν έχω πετύχει πουθενά, μήπως ήταν της web cameras?

Γδρφρσφψσρψσψγρσξφκσλψκε..... Θα ψάξω να σου βρω φώτο... Και κάμερας να ήταν. Και μικροφώνου να ήταν. Κολλημένα καλώδια;... Να μου πεις.. Εδώ σε 19 ρι μακ των 1900 ευρώ είχαν μια sata θύρα όλη και όλη. Που σου έμενε στο χέρι. Τεσπα. Θα βρω φωτο. Εμένα μετά από μερικά χρόνια σαν επαγγελματίας τεχνικός τα μακ είναι κάτι σαν * έξω κούκλα, μέσα πανούκλα *

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Γδρφρσφψσρψσψγρσξφκσλψκε..... Θα ψάξω να σου βρω φώτο... Και κάμερας να ήταν. Και μικροφώνου να ήταν. Κολλημένα καλώδια;... Να μου πεις.. Εδώ σε 19 ρι μακ των 1900 ευρώ είχαν μια sata θύρα όλη και όλη. Που σου έμενε στο χέρι. Τεσπα. Θα βρω φωτο. Εμένα μετά από μερικά χρόνια σαν επαγγελματίας τεχνικός τα μακ είναι κάτι σαν * έξω κούκλα, μέσα πανούκλα *

Φίλε μου, βλέπεις να επιμένω γιατί είχα και έχω δηλαδή iMac του 2008 και μόνο το καλώδιο, που είναι ουσιαστικά σταθεροποιημένο με ταινία, της web camera τρέχει περιμετρικά της οθόνης…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 hours ago, Mythoplasths said:

Γδρφρσφψσρψσψγρσξφκσλψκε..... Θα ψάξω να σου βρω φώτο... Και κάμερας να ήταν. Και μικροφώνου να ήταν. Κολλημένα καλώδια;... Να μου πεις.. Εδώ σε 19 ρι μακ των 1900 ευρώ είχαν μια sata θύρα όλη και όλη. Που σου έμενε στο χέρι. Τεσπα. Θα βρω φωτο. Εμένα μετά από μερικά χρόνια σαν επαγγελματίας τεχνικός τα μακ είναι κάτι σαν * έξω κούκλα, μέσα πανούκλα *

Αν θεωρείς το μέσα των συσκευών της Apple "πανούκλα" τότε μάλλον σου έφερναν κινεζικους κλώνους για επισκευή ή τα μπερδεύεις με κανένα Acer... 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν θεωρείς το μέσα των συσκευών της Apple "πανούκλα" τότε μάλλον σου έφερναν κινεζικους κλώνους για επισκευή ή τα μπερδεύεις με κανένα Acer... 😛 

Ναι μάστορα μου... Μετα από 20 χρόνια με δούλεψαν.. Θα μάθω μωρέ που θα πάει.... Πανούκλα; σάπια είναι από κάθε οπτική. Οποίος τα γουστάρει και τα πληρώνει μαγκιά του. Αλλά πως θα το κάνουμε. Αν πληρώνεις για ποιότητα bmw και έχεις Fiat.. Τι να σου πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...