Προς το περιεχόμενο

Κινητό 5G η Modem 4G+ για Cosmote extra sim


sakispahos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελα να ρωτήσω την άποψη σας σχετικά με το να πάρω ένα κινητό και να το βάλω για ρούτερ. Έχω πάρει μια έξτρα sim unlimited Cosmote και θέλω να την βάλω να την έχω για ίντερνετ στο PC. 

Σκέφτηκα να πάρω ένα 5g κινητό και με USB tethering να το έχω 24/7 στο PC για ίντερνετ η να πάρω κάποιο μόντεμ κανονικό αλλά είμαι σε δίλημμα. Διότι με έως 150 ευρώ παίρνω 5g κινητό πχ Poco, αλλά 5g routers κάνουν 300+. Οπότε τώρα είμαι μεταξύ η 4g router η 5g κινητό (έως 150ε).

Τι προτείνετε; Στο μέρος που είναι έχω 4g+ με 220/60, 5g δεν έχω ακόμη. Αλλά θα ήταν καλό σκέφτομαι για future proof όταν έρθει το 5g η περίπτωση του κινητού 5g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Δεν υπαρχει θεμα συγκρισης κινητου και ρουτερ. Ρουτερ θα βαλεις.

Επειδή το χρειάζομαι ουσιαστικά για μία συσκευή(PC) με USB Tethering, οπότε ουσιαστικά δεν έχει απαιτήσεις εξυπηρέτησης πολλών συσκευών, που σίγουρα το ρουτερ σε αυτή τη περίπτωση θα ήταν μονόδρομος... αλλά αν θέλω μόνο για μία συσκευή το κινητό δεν θα κάνει καλύτερα την δουλειά; Γιατί από μερικά που έχω διαβάσει, το κινητό συνήθως έχει καλύτερη σύνδεση, και βάση δικών μου τεστ με το υπάρχον μου(Poco F2) πιάνω 220/60.

Το Poco M3 Pro 5G και το Xiaomi Redmi Note 10 5G που έχουν και πολλές μπάντες δεν θα ήταν μία καλή επιλογή;

image.png.98dee42972514762f16926113864b22a.png

image.png.58171924df326567b9e4d449322e131c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Κινητό 5g, σε συνδυασμό με απλό ρουτεράκι mikrotik και με σωστή παραμετροποίηση όλα κομπλέ. Το έχω έτσι ένα χρόνο περίπου σε μπαλκόνι 3ος όροφος, προστατευμένο σε πλαστικό κουτί και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα. Ταχύτητα όλη μέρα 360-400 upload 80-90. Είχα βάλει κεραία 4g στην ταράτσα με τέλειο σήμα από την κεραία του Οτε αλλά σε ώρες αιχμής δεν έπιανα πάνω από 50. Ενώ ας πούμε νωρίς το πρωί η αργά το βράδυ μετά τις 2 είχα πιάσει και 300. Αλλά επειδή έχουν κόφτες αποφάσισα να βάλω αυτό. Γιατί τις ώρες που το ήθελα ήταν οι ώρες αιχμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...