Προς το περιεχόμενο

led strips για δωμάτιο


tilbellos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετώ όλη την παρέα. θέλω να βάλω σε ένα δωμάτιο σαν κρυφο φωτισμό και στις 4 πλευρές που είναι γύρω στα 4 μέτρα η κάθε μια, led strips κατά προτίμηση argb και να είναι διαχειρίσημες από το asus aura. Μπορεί να γίνει κατι τέτοιο σε ταινίες μήκους 16 μετρων και με τι εξοπλισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 12/7/2022 στις 8:04 ΠΜ, tilbellos είπε

χαιρετώ όλη την παρέα. θέλω να βάλω σε ένα δωμάτιο σαν κρυφο φωτισμό και στις 4 πλευρές που είναι γύρω στα 4 μέτρα η κάθε μια, led strips κατά προτίμηση argb και να είναι διαχειρίσημες από το asus aura. Μπορεί να γίνει κατι τέτοιο σε ταινίες μήκους 16 μετρων και με τι εξοπλισμό;

Κρυφο φωτισμο για να βαλεις θα πρεπει να υπαρχει και καποια προυποαρχουσα εγκατασταση εκτος αν εννοεις να παρεις να βαλεις ταινια led γυρω γυρω στο ταβανι

Δεν εχω δει κατι που να συχρονιζει με aura

για εμενα ξεκινα να κοιτας κατι αυτονομο

αρχικα αν δεν εχεις καποια εγκατασταση για να περασει θα χρειαστεις καποιο προφιλ αλουμινιου και για μεγαλυτερη ευκολια στην εγκατασταση αλλα και επειδη εχουν ασπρο πλαστικο καλυμα ωστε να μοιραζει καλυτερα το φως της ταινιας και να μην βλεπεις τα led πχ https://www.skroutz.gr/s/25821434/Eurolamp-Προφίλ-Αλουμινίου-Μονό-Γωνιά-90-16x16mm-147-70764.html

επισης θα πρεπει να βρεις ενα καλο controller με αρκετα w στις εξοδους (σε τοσα μετρα καλυτερα να το σπασεις 8+8 μετρα και να μην το βαλεις ολο μαζι μιας και για τετοια δουλεια θα προτεινα τουλαχιστον 60led/m  αρα (αρα μιλαμε για σχεδον 1000 led)

Tωρα υπαρχουν και ετοιμοι controller με αρκετα μεν εφε αλλα συνηθως δεν μπορεις σε αυτους να φτιαξεις κατι δικο σου , αλλιως πας σε custom Λυση τυπου adrouino που θελει αρκετο ψαξιμο για να φτιαξεις τα δικα σου εφε

επισης ολα αυτα καλυτερα να δεις για 12v led η ακομα καλυτερα σε 24v οταν μιλαμε για αρκετα μετρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...