Προς το περιεχόμενο

Ευρέως διαθέσιμο το ChromeOS Flex που δίνει ζωή σε παλιούς Windows και Mac υπολογιστές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Όταν υποννοείς ότι το linux μαζεύει δεδομένα τί εννοείς; Υπάρχουν πάρα πολλές distros. Εννοείς όλες; Κάποιες; Πχ αν βάλω Debian, Manjaro, Fedora κ.α. μου παίρνουν δεδομένα; Αν ισχύει, τότε φέρε μου κάποια σοβαρή πηγή ή κάποια δική σου αξιόπιστη απόδειξη, γιατί το θέμα με ενδιαφέρει. Δεν ειρωνεύομαι. Το εννοώ.

Να θυμίσω ότι σχεδόν όλες οι εκδόσεις που κυκλοφορούν είναι ανοιχτού κώδικα και αναπτύσσονται από communities και όχι από εταιρείες. Όποιος έχει τις γνώσεις μποτεί να δει αν μαζεύουν δεδομένα. Υπήρξαν κάποιες, πολύ σπάνιες περιπτώσεις στο παρελθόν, αλλά του πήραν χαμπάρι, τους έκραξαν και μαζευτηκαν.

Από την άλλη, η Google δεν έχει κανένα κομμάτι των υπηρεσιών της σε ανοικτό κώδικα. Κανείς δεν ξέρει πραγματικά τι κάνει. Βγάζει δισεκατομμύρια, ενώ από κανένα χρήστρη δεν έχει πάρει ούτε ένα ευρώ για τις υπηρεσίες της... 

Ναι βέβαια. Για ένα παλιό pc, που κυρίως θα κάνει δουλειά γραφείου και internet πρέπει δεν κάνει το linux... Πρέπει να είσαι hacker... Ούτε στον εχθρό σου.

Πάλι καλά που υπάρχει το Chrome OS,  που στηρίζεται σε linux, και σωθήκαμε...

Δηλαδή το Linux + trackers είναι καλύτερο από σκέτο Linux... Μάλιστα...

https://en.wikipedia.org/wiki/ChromeOS

Μην ασχολείσαι! Παίζει οι τύποι να μην έχουν την παραμικρή επαφή με Linux.

2 ώρες πριν, nikchris είπε

Πολυ ωραιο, μπραβο στη google.

Τωρα για οσους λενε για linux, αφηνω απλα ενα λολ. Ουτε στο χειροτερο εχθρο μου

Και το Chorme OS είναι linux. Χτίστηκε πάνω στο Gentoo.

https://wiki.gentoo.org/wiki/ChromeOS

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

εγώ θα πω ΟΧΙ ευχαριστώ GOOGLE προτιμώ αυτό που έχω κάνει στους παλιούς μου υπολογιστές (σταθερούς/φορητούς) εγκατάσταση Debian Linux 10 ή 11 (Bullseye) αλά Raspberry Pi O/S και συνεχίζουν να προσφέρουν έργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

While Google supports Android apps on many Chromebooks, they‘re not supported on ChromeOS Flex devices. For information about installing Android apps on Chromebooks, go to the Google Play Help Center.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikchris είπε

Τωρα για οσους λενε για linux, αφηνω απλα ενα λολ. Ουτε στο χειροτερο εχθρο μου

5 ώρες πριν, tsarouc είπε

Άσε βρε φίλε... ναι το λινουξ δεν μαζεύει δεδομένα. προσωπικά προτιμώ να μου τα μαζεύει η γκουγκλε παρά ο κάθε τυχάσπαρτος προγραμματιστής..

 

μην εκτίθεστε έτσι

είναι διαφορετικό να μην σου αρέσει η εμπειρία χρήσης, να μην καλύπτει τις ανάγκες σου σε παιχνίδια ή εφαρμογές,

να μην σε βολεύει ένα διαφορετικό γραφικό περιβάλλον

να μην έχεις την διάθεση να μάθεις νέα πράγματα και να χαλάς την βολή σου και τις συνήθειες σου

αλλά είναι παντελώς διαφορετικό να μην γνωρίζεις τις βασικές διαφορές των λειτουργικών και την τελείως διαφορετική κουλτούρα και φιλοσοφία τους

 

τώρα αν έχει κάποιος αποδείξεις ότι υπάρχει τηλεμετρία από κάποια διανομή ή open source εφαρμογή εν αγνοία των χρηστών

καλό θα ήταν να μας ενημερώσει και μας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με τους παλιούς υπολογιστές, έχω προσωπικά καταλήξει στα εξής:

Ένα παλιό desktop μπορείς να το κάνεις NAS ή υπολογιστή που να υποστηρίζει κάποια άλλη συσκευή, όπως κάποιο μητροπολιτικό ασύρματο δίκτυο, κάποιο δίκτυο ή και πόσα άλλά. Μπορείς να το τοποθετήσεις σε κάποια ταράτσα ή και μακριά από το σπίτι σου.

Σε ένα παλιό desktop βάζεις linux. Ωστόσο, youtube και βίντεο δεν θα τρέχει γρήγορα και θα έχει κολλήματα. Αλλά και πάλι είναι σούπερ για δουλειές γραφείου. Μπορείς, επίσης, με μια κάρτα δικτύου να το κάνεις ρούτερ ή VPN server και πόσα άλλα.

Για NAS υπάρχουν ένα σωρό έτοιμες δωρεάν λύσεις που βασίζονται στο linux.

Ένα παλιό laptop του οποίου η μπαταρία να κρατάει λίγο ακόμα μπορεί να κάνει τις παραπάνω δουλειές, αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται UPS σε περίπτωση που η τροφοδοσία κοπεί.

Επίσης, το πιο σημαντικό για την υπέρτατη ασφάλεια: Ένας υπολογιστής πριν το 2007 είναι χρυσάφι, γιατί δεν υποστηρίζει την Intel management engine ή την παρόμοια λειτουργία της AMD. Δείτε εδώ: 

https://www.eff.org/deeplinks/2017/05/intels-management-engine-security-hazard-and-users-need-way-disable-it

The Intel Management Engine – a Privacy Nightmare
https://proprivacy.com/privacy-news/intel-management-engine

Δεν βλέπω πλεονεκτήματα του ChromeOS απέναντι στο Linux. Αν κάποιος εγκαταστήσει το πρώτο είναι μάλλον θέμα γούστου και τίποτα άλλο.

Επεξ/σία από SocratesTee
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, SocratesTee είπε

Επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με τους παλιούς υπολογιστές, έχω προσωπικά καταλήξει στα εξής:

Ένα παλιό desktop μπορείς να το κάνεις NAS ή υπολογιστή που να υποστηρίζει κάποια άλλη συσκευή, όπως κάποιο μητροπολιτικό ασύρματο δίκτυο, κάποιο δίκτυο ή και πόσα άλλά. Μπορείς να το τοποθετήσεις σε κάποια ταράτσα ή και μακριά από το σπίτι σου.

Σε ένα παλιό desktop βάζεις linux. Ωστόσο, youtube και βίντεο δεν θα τρέχει γρήγορα και θα έχει κολλήματα. Αλλά και πάλι είναι σούπερ για δουλειές γραφείου. Μπορείς, επίσης, με μια κάρτα δικτύου να το κάνεις ρούτερ ή VPN server και πόσα άλλα.

Για NAS υπάρχουν ένα σωρό έτοιμες δωρεάν λύσεις που βασίζονται στο linux.

Ένα παλιό laptop του οποίου η μπαταρία να κρατάει λίγο ακόμα μπορεί να κάνει τις παραπάνω δουλειές, αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται UPS σε περίπτωση που η τροφοδοσία κοπεί.

Επίσης, το πιο σημαντικό για την υπέρτατη ασφάλεια: Ένας υπολογιστής πριν το 2007 είναι χρυσάφι, γιατί δεν υποστηρίζει την Intel management engine ή την παρόμοια λειτουργία της AMD. Δείτε εδώ: 

https://www.eff.org/deeplinks/2017/05/intels-management-engine-security-hazard-and-users-need-way-disable-it

The Intel Management Engine – a Privacy Nightmare
https://proprivacy.com/privacy-news/intel-management-engine

Δεν βλέπω πλεονεκτήματα του ChromeOS απέναντι στο Linux. Αν κάποιος εγκαταστήσει το πρώτο είναι μάλλον θέμα γούστου και τίποτα άλλο.

Νομίζω ότι τα PCs στο System 76 έχουν λύσει το πρόβλημα του IME.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tsarouc είπε

Άσε βρε φίλε... ναι το λινουξ δεν μαζεύει δεδομένα. προσωπικά προτιμώ να μου τα μαζεύει η γκουγκλε παρά ο κάθε τυχάσπαρτος προγραμματιστής..

Μην λέτε πράγματα για τα οποία δεν έχετε ιδέα. 

Δεν συλλέγει τίποτα το linux. Opensource δεν σημαίνει ανοιχτό και αφυλαχτο σύστημα για να κάνουν party οι hackers, καθε άλλο. 

Οι προγραμματιστες και οι developers της κάθε distro δεν εμπλέκονται πουθενά με τα δεδομένα σου και το σύστημα σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μην λέτε πράγματα για τα οποία δεν έχετε ιδέα. 

Δεν συλλέγει τίποτα το linux. Opensource δεν σημαίνει ανοιχτό και αφυλαχτο σύστημα για να κάνουν party οι hackers, καθε άλλο. 

Οι προγραμματιστες και οι developers της κάθε distro δεν εμπλέκονται πουθενά με τα δεδομένα σου και το σύστημα σου. 

Έχω μια μικρή ιδέα. Και έχω αυτογνωσία επίσης. Εσύ πως το λες με απόλυτη σιγουριά ότι οι developers του κάθε distro δεν παρακολουθούν τα δεδομένα σου και το σύστημα σου?

Πέραν αυτού το linux είναι πεθαμένη ιστορία. Πάπαλα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παρακαλώ αν δεν ξέρετε κάτι (είτε από θέμα γνώσεων είτε από θέμα εμπειρίας) καλό είναι να μην είστε απόλυτοι στις απόψεις σας καθώς εκτίθεστε και είναι κρίμα.

Δεν είναι κακό να πείτε ότι δεν γνωρίζετε η αμάθεια δεν είναι κακή ούτε ντροπή πρέπει να αισθάνεστε αν δεν ξέρετε/γνωρίζετε κάτι

Η ημιμάθεια είναι κακή

Ακόμα και εγώ που είμαι 50 χρονών δεν τα ξέρω όλα ακόμα μαθαίνω πράγματα

Κανένα Linux δεν είναι πεθαμένο και ούτε θα πεθάνει φυσικά

Για την χρήση - εφαρμογές του μια χαρά ζει και βασιλεύει ακόμα και η παρούσα ιστοσελίδα βασίζεται σε αυτό καθώς χωρίς αυτό δεν θα υπήρχε ο σέρβερ που φιλοξενεί την βάση δεδομένων και την παρούσα ιστοσελίδα φυσικά

όπως και τα Windows έχουν την χρήση τους - εφαρμογές τους

όπως και το Mac O/S έχει την χρήση του - εφαρμογές του

τώρα προστέθηκε το Google O/S προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιήσω

Χρησιμοποιώ Android στα Smartphones/Tablets και στο Cosmote TV όπως και στο Android TV

όλα τα λειτουργικά έχουν τις συσκευές τους και την χρήση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Crome OS δεν ειναι τιποτα αλλο απο Google Services OS, οποτε fail απο καθε αποψη. browser εχουν ολες οι διανομες linux....

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Πέραν αυτού το linux είναι πεθαμένη ιστορία. Πάπαλα...

μεγαλε χαλαρωσε και μην γινεσαι failed fanboy....

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Εσύ πως το λες με απόλυτη σιγουριά ότι οι developers του κάθε distro δεν παρακολουθούν τα δεδομένα σου και το σύστημα σου?

στις πιο πολλες distro οι developers παρακολουθουν και βγαζουν λεφτα απο τα cookies των distro websites.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

Έχω μια μικρή ιδέα. Και έχω αυτογνωσία επίσης. Εσύ πως το λες με απόλυτη σιγουριά ότι οι developers του κάθε distro δεν παρακολουθούν τα δεδομένα σου και το σύστημα σου?

Πέραν αυτού το linux είναι πεθαμένη ιστορία. Πάπαλα...

 

Μην αερολογείς! Δεν δίνεις και κανένα παράδειγμα που να τεκμηριώνει αυτά που λες έτσι για να σε πάρει κανείς και λίγο σοβαρά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

Έχω μια μικρή ιδέα. Και έχω αυτογνωσία επίσης. Εσύ πως το λες με απόλυτη σιγουριά ότι οι developers του κάθε distro δεν παρακολουθούν τα δεδομένα σου και το σύστημα σου?

Πέραν αυτού το linux είναι πεθαμένη ιστορία. Πάπαλα...

 

Ασχολήσου λιγάκι, βάλε μια distro, μιλα με στόμα της Linux κοινότητας και θα καταλάβεις πως αναπτύσσονται οι διαφορές version. 

Από θεμα ασφαλείας δεν το συζητάμε είναι απείρως καλύτερο από το windows. Χωρίς το root password δεν κάνει κανένας τίποτα εκεί, μόνο αν του δώσεις εσύ άδεια και δικαίωμα, π που ως noob χρήστης δεν παίζει καν να βρεις τις εντολές να το κάνεις, αλλα πράγματα θα ψάχνεις. 

Δεν εμπλέκεται καθόλου ο developer με εσένα και έχει απείρως περισσότερα πράγματα να ασχοληθεί από το να ψαχνει πως να μπει στο pc σου, αν δεν ξέρει την ΙΡ σου πρώτα. 

Η κάθε distro όταν γίνονται τροποποιήσεις στον κώδικα αυτές καταγράφονται αυτόματα σε αρχείο και μετά τα μέλη της κοινότητας ελέγχουν τις αλλαγές, οι distro ελέγχονται σε όλες τις αλλαγές που γίνονται στον κώδικα και στο source, Πριν λοιπόν υπάρξει η αποδελτίωση της έκδοσης, γίνονται έλεγχοι. Στην συνέχεια η distro βγαίνει απευθείας σε χιλιάδες άτομα και οποίο θέμα παρατηρηθεί στέλνεται αναφορά και με παρόμοιο ακριβώς τρόπο δημιουργούνται τα updates που έρχονται καθημερινά, όσο πιο μεγάλος ο αριθμός των χρηστών τόσο ασφαλέστερη αξιόπιστη και πληρέστερη η distro. 

Η περίπτωση να περάσει ιός η botnet μέσα εκεί με το σύστημα που έχουν τινει στο μηδέν. 

Στην αντίστοιχη Microsoft οι ενημερώσεις έχουν έναν μικρό αριθμό προγραμματιστων να αναπτυχθούν να ελεγχθούν και να βγουν προς αποστολή μέσω intenet. 

Ο ανοιχτός κώδικας του linux επιτρέπει τον άμεσο έλεγχο του θεωρητικά από όλους, πρακτικά οι πολυ έμπειροι, όπου σε μέγεθος και πλήθος χτυπάνε την MS κατά κράτος. 

Τέλος, το linux δεν δημιουργηθηκε για να χτυπήσει την MS και τα Windows, αυτη είναι μια αποψη 16 - 25. Το linux δημιουργήθηκε ως εναλλακτική επιλογή για servers, ως ευκαιρία να έχεις και μια επιπλέον εμπειρία με ένα άλλο OS κι αν το γουστάρεις να το κρατήσεις και ν' ασχοληθείς με αυτό. Και όσο και να μην το πιστεύεις, ένας σεβαστός αριθμός χρηστών παγκοσμίως το αγκάλιασε, μπορεί ως ποσοστό να φαίνεται μικρό, αλλά ως απόλυτος αριθμός είναι μεγάλο, όλοι σχεδόν έχουμε ακουστά τα linux, λίγοι δοκιμάσαμε να τα βάλουμε και να ασχοληθούμε, ακομα λιγότεροι τα κρατήσαμε. 

Δεν υπάρχει τίποτε παράλογο και παράξενο με το linux και την σύγκριση με τα Windows που είναι άτοπη. Τα windows τα πληρώνεις, οπότε έχεις και ένα support από την εταιρεία, στο Linux δεν θα πληρώσεις τίποτα, αν λάβεις βοήθεια θα λάβεις απαντήσεις μέσα από τα forums η γενικώς απαντήσεις το στυλ διάβασε τις τάδε οδηγίες τις οποίες μελη της κοινότητας έχουνε κοπιάσει να γράψουν η να μεταφράσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...