Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα login σε Linux mint


mitsoschios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, clampro είπε

1) Δεν είπα ποτέ ότι δεν επέλεξα encryption
2) Δεν άλλαξα τα προτεινόμενα partitions κατά την εγκατάσταση
3) Μάντεψε, απαντάς με λάθος τόνο σε λάθος άνθρωπο.
4) Ξαναδιάβασε το #3, όσες φορές χρειάζεται μέχρι να συνειδητοποιήσεις ότι οι εξυπνάδες σε ένα forum δεν βγαίνουν πάντα σε καλό.

 

1) Δεν ειπες ποτε οτι επελεξες encryption. -- Απο ο,τι φανηκε ηταν και η πιθανη αιτια του δικου σου "προβληματος".
2) Δεν ειπες ποτε τι εκανες με τα partitions.
3) Μαντεψε , στα @@ μου.
4) Ξαναδιαβασε το #3 , οσες φορες χρειαζεται μεχρι να συνειδητοποιησεις οτι σου φυγε ενας ποντος απο το καλσον σου.

Ουσιαστικα πεταχτηκες να δωσεις λυση βασει της δικης σου εμπειριας. Δεν λυνονται ετσι τα προβληματα. Σαν να πει ενας "παιδια δεν κινειται το αμαξι μου" και να πεταχτω εγω και να του πω "βαλε ροδες στις ζαντες , εγω δεν ειχα και αυτο εφταιγε"... ο,τι ναναι δηλ.

Τουλαχιστον ελυσες το δικο σου προβλημα. Κανε και αυτο που λεει ο asfodelus και αν δεν δουλεψει , υπαρχουν και τα windows.

Σε αλλα νεα , οταν ο κατασκευαστης της διανομης βαζει 500mb στο /boot κατι ξερει παραπανω απο εμας... συνηθως. Και να τιγκαρει το /boot , θα γραψει απο πανω ή θα αρχισει να σβηνει. Τουλαχιστον το fedora σβηνει μονο του παλιοτερα κερνελς και κραταει απο ο,τι εχω δει τα 2 τελευταια. Πολλες διανομες κανουν κατι παρομοιο.

6 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

το screenshot το έβαλε άλλος από άλλο σύστημα αν κατάλαβα καλά

Ναι ειναι το λεγομενο "hijacking topic". Μπαινει καποιος και λεει και τον δικο του πονο. Πρεπει να κραταμε σημειωσεις με τα ονοματα να ξερουμε ποιος ειναι ο TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ουσιαστικα πεταχτηκες να δωσεις λυση βασει της δικης σου εμπειριας. Δεν λυνονται ετσι τα προβληματα. Σαν να πει ενας "παιδια δεν κινειται το αμαξι μου" και να πεταχτω εγω και να του πω "βαλε ροδες στις ζαντες , εγω δεν ειχα και αυτο εφταιγε"... ο,τι ναναι δηλ.

Αδερφέ, σου λείπουν α) τρόποι β) ικανότητα ανάγνωσης και κατανόησης γραπτού λόγου. Δεν θα μου πεις εσύ για το αν προσπάθησα να δώσω λύση ή όχι σε κάποιον.

Πάνε να σου γράψουν κανένα lobivon γιατί ανεβάζεις πίεση και δεν είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, clampro είπε

Αδερφέ, σου λείπουν α) τρόποι β) ικανότητα ανάγνωσης και κατανόησης γραπτού λόγου. Δεν θα μου πεις εσύ για το αν προσπάθησα να δώσω λύση ή όχι σε κάποιον.

Προσπαθησες να δωσεις λυσεις χωρις να γνωριζεις το προβλημα. Δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που το κανει. Το λινουξ προσφερεται για επιδειξη γνωσεων , ειδικα οταν αυτες δεν υπαρχουν.

Θα κανω μια σουμα , για οσους βαρεθουν να διαβασουν το θεμα απο την αρχη.

TS : Εχω αυτο το προβλημα.
clampro : Στην περιπτωση μου εφταιγε το ταδε πραγμα. 
clampro : Τελικα στην περιπτωση μου , το προβλημα ηταν αυτο και αυτο για το "ταδε πραγμα".

Συμπερασμα : Δεν εδωσες λυση. Μας ειπες τον πονο σου. Δεν μας ενδιαφερει ο πονος σου σε αυτο το τοπικ.

Και ολα αυτα συμβαινουν γιατι οταν προτεινα guidelines για το πως ανοιγουμε θεματα , πως περιγραφουμε το προβλημα επαρκως και πως προτεινουμε λυσεις , ολοι κοιτουσαν τα πουλακια που περνουσαν.

Πιανει ενας ενα χρεποπισι , ρωταει τι διανομη να βαλει γιατι νομιζει οτι το να χρησιμοποιεις λινουξ ειναι ευκολο πραμα , μετα απο λιγο καιρο σκανε τα πρωτα προβληματα , ανοιγει ενα τοπικ οπου περιγραφει το προβλημα τηλεγραφικως χωρις να χρησιμοποιει την κοινη λογικη για να δωσει επαρκη στοιχεια και φυσικα να κανει προσωπικη εργασια , μπαινουν οι καλοθελητες να βοηθησουν , να δειξουν οτι εχουν γνωσεις χακερ , γνωσεις που δεν εχουν οποτε αντλουν λυσεις απο τις προσωπικες εμπειριες τους ασχετως αν αυτες ταυτιζονται ή οχι με το προβλημα του TS και ολα αυτα αφου εχουμε φαει 10 σελιδες διερευνητικων ερωτησεων για να κατανοησουμε το προβλημα επαρκως , οχι πως παιζει ρολο στην παραθεση λυσεων...

Και μετα ερχεται ο clampro , να μας πει οτι δεν εχουμε τροπους και ικανοτητα αναγνωσης και κατανοησης γραπτου λογου. Καποιοι χρηστες στο archlinux forum γελανε με αυτα που γραφεις εδω περα... Οι 9 στους 10 που ανοιγουν τοπικς εδω για προβλημα στο λινουξ , αν τα ανοιγαν στο archlinux forum , με τον τροπο που τα ανοιγουν και παραθετουν πληροφοριες και την προσωπικη εργασια που ΔΕΝ κανουν για να λυσουν το προβλημα τους ,  θα τρωγανε το κραξιμο του αιωνα ...

Αλλα εδω δεν μας ενδιαφερουν αυτα , αρκει να δειξουμε οτι ειμαστε χακερς και ξερουμε να δινουμε λυσεις... #not.

ΥΓ : Απο το code of conduct του Archlinux : "When asking for help, read the manual, do your research and provide details for those you are asking for assistance."
Ποσοι απο οσους ανοιγουν τοπικς ζητωντας βοηθεια σε καποιο προβλημα , εχουν κανει τα παραπανω πριν το ανοιξουν ?

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, asfodelus είπε

Σε παρακαλώ αγνόησε όσους η μόνη λύση που έχουν να δώσουν είναι «άλλαξε διανομή». Το Linux δεν είναι βουντού.

το καταπληκτικο ειναι οτι δε σας περνα απ το μυαλο οτι οι περισσοτεροι χρηστες βαζουν linux επειδη θελουν απλα να κανουν τη δουλεια τους και βαρεθηκαν τα windows. αμα ειναι με το linux να τραβουν τα ιδια και χειροτερα με αυτα που τραβουσαν στα windows, τοτε χανει το linux. στη σελιδα του linux mint γραφει "it works out of the box". αμα δεν "works out of the box" αλλαζεις διανομη και τελειωνεις. δεν εχουν ολοι τη δικη σας ορεξη να ασχολουνται απ το πρωι ως το βραδυ με το linux ουτε θελουν ολοι να γινουν linux masters......

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Οι 9 στους 10 που ανοιγουν τοπικς εδω για προβλημα στο λινουξ , αν τα ανοιγαν στο archlinux forum , με τον τροπο που τα ανοιγουν και παραθετουν πληροφοριες και την προσωπικη εργασια που ΔΕΝ κανουν για να λυσουν το προβλημα τους ,  θα τρωγανε το κραξιμο του αιωνα ...

τελειος τροπος να προσεγγισεις και να ενθαρρυνεις τους νεους χρηστες linux που βαζουν linux απλα για να κανουν τη δουλεια τους και οχι για να παρουν 34 διδακτορικα στο linux.....

το archlinux δεν ειναι σημειο αναφορας για τους νεους χρηστες linux που θελουν μια απλη και χρηστικη διανομη. αυτος ο ελιτισμος εχει διωξει παρα πολλους χρηστες απο το linux και τους εχει ριξει πισω στα windows......

οι περισσοτεροι χρηστες θελουν και χρειαζονται κατι που απλα να δουλευει. τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε και να το αποδεχθειτε αυτο;! κατεβειτε απο το θρονο σας για ενα μηνα και αφουγκραστειτε τον απλο χρηστη που δεν εχει (και δεν ειναι υποχρεωμενος να εχει) τις γνωσεις σας.....

8 ώρες πριν, mphxths είπε

ανοιγει ενα τοπικ οπου περιγραφει το προβλημα τηλεγραφικως χωρις να χρησιμοποιει την κοινη λογικη για να δωσει επαρκη στοιχεια και φυσικα να κανει προσωπικη εργασια

σκεφτηκες ποτε οτι μπορει να μην εχει δυνατοτητα να δωσει κατι παραπανω; ολοι απο καπου ξεκινησαμε και μαθαινουμε στην πορεια. πρεπει δηλαδη να του παρουμε το κεφαλι επειδη εχει λιγοτερες γνωσεις απο εμας;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη επαφή με λινουξ θα πρότεινα Ubuntu, Fedora, Open Suse όλα αυτοματοποιημένα όπως τα Windows. 
Ανάλογα με τον χρόνο και την διάθεση σας μπορείτε να μεταβείτε σε διανομές λιγότερο αυτοματοποιημένες. 
Μην κάνετε συγκρίσεις διανομών τώρα στην αρχή το λάθος συμπέρασμα θα σας υποδείξει την λάθος διανομή για εσάς.

Το λινουξ διευρύνει την σκέψη σε όσους το χρησιμοποιούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Συμπερασμα : Δεν εδωσες λυση. Μας ειπες τον πονο σου. Δεν μας ενδιαφερει ο πονος σου σε αυτο το τοπικ.

Άκου Μπήχτη, γιατί πολλά γράφεις, αλλά είσαι σαν αυτούς που μιλάνε απλά για να ακούνε τον τόνο της φωνής τους. Ο άνθρωπος είχε ένα πρόβλημα και με βάση την δική μου εμπειρία, προσπάθησα να του δώσω λύση, ή έστω μια ιδέα για το που να κινηθεί μετά να ψάξει. Όπως έκαναν και άλλοι. Ούτε θα απολογηθώ για αυτό ούτε θα κάτσω να μου την λένε πουθενάδες που νομίζουν ότι επειδή ξέρουν πέντε κιλά λίνουξ έχουν κάνει κάτι σημαντικό στη ζωή τους.

Με κατηγορείς ότι ήρθα να κάνω φιγούρα για τις γνώσεις μου και να το παίξω χάκερ, αλλά σε όλο αυτό το παραλήρημα που γράφεις κάνεις ακριβώς αυτό. Μιλάς για όλους εμάς τους άσχετους που μπαίνουμε με καλή πρόθεση να βοηθήσουμε έναν επίσης άσχετο γιατί εσείς οι γκουρού είστε απασχολημένοι να μας βρίζετε. Δεν έχω κανένα πρόβλημα εγώ μαν μου με το Mint, ούτε γράφω τον πόνο μου. Είπα την άσχετη άποψή μου, με ρώτησαν κάτι πάνω σε αυτή την άσχετη άποψη και απάντησα. Μπορεί να γαμάς στο λίνουξ, αλλά ξαναλέω, σου λείπει ικανότητα κατανόησης γραπτού λόγου.

Αν δεν γουστάρεις να μπαίνουν άσχετοι και να γράφουν τις απόψεις τους σε ενα δημόσιο φόρουμ, φτιάξε το μπήχτης τζι αρ να απαντάς μόνος σου και να μοιράζεις απλόχερα τη σοφία σου χωρίς να σε εμποδίζουν επίδοξοι χάκερ και νουμπάδες.

Μετά απορείτε γιατί μπαίνει κόσμος να ρωτήσει κάτι εδώ μέσα και μετά εξαφανίζεται.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Πρώτη επαφή με λινουξ θα πρότεινα Ubuntu, Fedora, Open Suse όλα αυτοματοποιημένα όπως τα Windows. 

παραξενο που προτεινεις μονο διανομες που ελεγχονται απο εταιρειες......

10 λεπτά πριν, clampro είπε

Μετά απορείτε γιατί μπαίνει κόσμος να ρωτήσει κάτι εδώ μέσα και μετά εξαφανίζεται.

δεν απορουν. δεν τους ενδιαφερουν οσοι δεν τους προσκυνουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, αμαν. Μια φορά να μην "ξεκατινιαστείτε" με τις διανομές. Οκ, εγώ γουστάρω mint, εσύ Arch, εσυ debian, fedora, οκ στην ίδια βάρκα όλοι είμαστε, αν δεν το έχετε καταλάβει όλα Linux είναι. 

Παραθέτω παρακάτω εντολές που κανω εγω στο mint για "βαθυ" καθαρισμό. Οπως σωστά υποθηκε παραπάνω σβήνουμε τους παλαιούς kernel που δεν χρησιμοποιήουμε πλέον για για τα παρακάτω γράφουμε αυτα στο τερμιναλ με την σειρα

Αναφορά σε κείμενο

find ~/.cache/thumbnails -type f -name "*.png" -exec rm {} \;
find /var/log -type f -name "*.old" -exec rm -f {} \;
find /var/log -type f -name "*.gz" -exec rm -f {} \;
find /var/log -type f -name "*.1" -exec rm -f {} \;
dpkg -l | grep '^rc' | awk '{print $2}' | sudo xargs dpkg --purge
dpkg -l | grep '^rc' | awk '{print $2}' | xargs sudo apt-get purge
sudo systemd-resolve --flush-caches
sudo journalctl --rotate
sudo journalctl --vacuum-time=1s

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Παραθέτω παρακάτω εντολές που κανω εγω στο mint για "βαθυ" καθαρισμό.

κρινω παντα ενα λειτουργικο και απο το ποσο user friendly ειναι οταν τα πραγματα δεν πανε καλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cli22 είπε

το καταπληκτικο ειναι οτι δε σας περνα απ το μυαλο οτι οι περισσοτεροι χρηστες βαζουν linux επειδη θελουν απλα να κανουν τη δουλεια τους και βαρεθηκαν τα windows.

 

28 λεπτά πριν, cli22 είπε

παραξενο που προτεινεις μονο διανομες που ελεγχονται απο εταιρειες......

Με μπέρδεψες, τι θα πρότεινες στους νέους ενδιαφερόμενους που να ελαχιστοποιεί πιθανόν πρόβλημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Petros Electron είπε



Παραθέτω παρακάτω εντολές που κανω εγω στο mint για "βαθυ" καθαρισμό.

 

Ενδιαφέρον . Έχεις κάποιο άρθρο για αυτές τις εντολές, δηλαδή τι κάνουν . Ή τις εχεις βρει μονος σου. Όχι ότι δε σε εμπιστεύομαι απλά έχω ένα άγχος να γράφω στο τέρμιναλ κάτι που δε καταλαβαίνω .

επισης autoclean και autoremove δεν επαρκούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreoulios είπε

Ενδιαφέρον . Έχεις κάποιο άρθρο για αυτές τις εντολές, δηλαδή τι κάνουν . Ή τις εχεις βρει μονος σου. Όχι ότι δε σε εμπιστεύομαι απλά έχω ένα άγχος να γράφω στο τέρμιναλ κάτι που δε καταλαβαίνω .

επισης autoclean και autoremove δεν επαρκούν;

Google it...

Δοκιμασε και το Bleachbit https://www.bleachbit.org/

9 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Με μπέρδεψες, τι θα πρότεινες στους νέους ενδιαφερόμενους που να ελαχιστοποιεί πιθανόν πρόβλημα ;

διανομες που βασιζονται στο Debian Stable. το Ubuntu κατα την αποψη μου εχει γινει ασταθες εδω και παρα πολλα χρονια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, andreoulios είπε

Έχεις κάποιο άρθρο για αυτές τις εντολές, δηλαδή τι κάνουν

Βειβαιως βεβαιως, αν τις κανεις google θα δεις τι κανουν.

Θα σου πω εγω εδω μερικα πραγματα
Η πρωτη σβήνει ολα τα thumbnails απο φακέλους φωτογραφιών που εχεις ανοίξει, το mint θα τους ξαναφτιάξει εκ νεου οταν θα ανοίξεις κάποιο φακελο με φωτός.
Η 2,3,4 σβήνει παλαιά logs. Το mint κάνει backup τα παλαιά και τα συμπιέζει. Πρακτικά δεν μας χρειάζονται εκτος αν εχεις προβλήματα και θελεις να ανατρεξεις στα παλιά "logs" για να δεις τι εχει γινει.
H 5,6 σβήνει παλιά κατάλοιπα εφαρμογών
Η 7 κάνει flush the DNS cache (clear it)
Η 8 και οι υπόλοιπες κάνει καθαρισμό των systemd journal Logs
Η 9,10 κανουν refresh. των παραπάνω.
Ολες ειναι δοκιμασμένες σε mint 20.2 και 20.3 una. Εγω τις εκτελώ σε ενα script bash που εχω κανει για να μην τις γραφω μια μια.
 

15 λεπτά πριν, cli22 είπε

Δοκιμασε και το Bleachbit https://www.bleachbit.org/

Δεν θα το πρότεινα, γιατι εχω διαβασει οτι μπορει να προκαλέσει προβλήματα στο λογισμικό, ειδικά αν αυτος που θα το τρέξει και επιλεξει πράγματα που δεν γνωρίζει τι κανουν. Θα ελεγα οτι ειναι περρισοτερο για advanced χρήστες, αν και με το terminal και μερικές εντολες κανεις την δουλεια ποιο ασφαλές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Δεν θα το πρότεινα, γιατι εχω διαβασει οτι μπορει να προκαλέσει προβλήματα στο λογισμικό, ειδικά αν αυτος που θα το τρέξει και επιλεξει πράγματα που δεν γνωρίζει τι κανουν.

το ιδιο ισχυει και με την γραμμη εντολων.....

γενικως προτιμω τα gui εργαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...