Προς το περιεχόμενο

[Οθόνη] LG Ultragear 27GP950-B 27" 4k 144h, 160hz overclock, IPS, HDR600 628 ευρώ - Amazon Γαλλίας [ΤΕΛΟΣ]


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LG 27GP950-B IPS HDR Gaming Monitor 27" 4K 3840x2160 144Hz με χρόνο απόκρισης 1ms GTG

LG GP2950-B

https://www.amazon.fr/LG-27GP950-B-AEU-Moniteur-27GP950-B/dp/B08VRW8V3T

4k 144hz Nano IPS monitor, το καλύτερο στα χρήματα αυτά, με πλήρη υποστήριξη hdmi 2.1.

Ελλάδα από 767,15 συν μεταφορικά συν παράδοση από 10 έως 30 ημέρες.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ευχαριστώ @Armoral αλλά 4Κ σε 27 ίντες να ξέρετε δεν παλεύεται, πολύ μικρά... και θέλεις θηρίο κάρτα για να παίξεις 4κ.

Σε 27 ίντες τα 2Κ/1440p είναι το βέλτιστο για all-around χρήση..

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sokos1 είπε

ευχαριστώ @Armoral αλλά 4Κ σε 27 ίντες να ξέρετε δεν παλεύεται, πολύ μικρά... και θέλεις θηρίο κάρτα για να παίξεις 4κ.

Σε 27 ίντες τα 2Κ/1440p είναι το βέλτιστο για all-around χρήση..

Ναι δεν έχω εμπειρία από 27-28" μέγεθος οθόνης σε αυτή την ανάλυση. Προτιμώ και έχω δύο οθόνες στις 32 ίντσες QHD φυσικά, βλέπω όμως ότι στα reviews τα 27-28 ιντσών 4k IPS monitors έχουν συνήθως την καλύτερη απόδοση.

Επίσης θεωρώ ότι το ιδανικό μέγεθος για οθόνη PC στην απόσταση που όλοι λίγο πολύ καθόμαστε είναι αυτή, 27 με 28 ίντσες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sokos1 είπε

ευχαριστώ @Armoral αλλά 4Κ σε 27 ίντες να ξέρετε δεν παλεύεται, πολύ μικρά... και θέλεις θηρίο κάρτα για να παίξεις 4κ.

Σε 27 ίντες τα 2Κ/1440p είναι το βέλτιστο για all-around χρήση..

Έχω 27 4K και 27 2.5K στο PC μου και δεν έχω αντιληφθεί αυτό που γράφεις. Η 4Κ με 150% scaling είναι ίδια με την 2.5Κ. Τα απαιτητικά παιχνίδια έχουν DLSS οπότε με μία απλή κάρτα είμαι μια χαρά.

Προτιμάω σαν ανάλυση την 4K γιατί είναι πιο ωραία τα fonts και παίζουν οι HDR ταινίες και οι σειρές χωρίς να χρειάζεται να κάνω downscaling. Βέβαια η σημασία που έχει η ανάλυση είναι πολύ μικρή (και στην 2.5Κ μια χαρά φαίνονται όλα), για εμένα σημασία στις οθόνες έχει το black level, τα nits, το color gamut/volume, το response time και το καλά ρυθμισμένο overdrive (ακόμα καλύτερα αν είναι gsync με variable).

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε


παίζουν οι HDR ταινίες και οι σειρές χωρίς να χρειάζεται να κάνω downscaling.


Αν και off-topic, εγώ σε 2κ οθόνη δεν έχω καταφέρει με κανένα browser να παίξω Netflix, Disney, Apple TV+ με ανάλυση πάνω από 1080p. 
αυτό και το ότι το πρόβλημα του 4k gaming λύνεται με  το dlss με έκαναν να μετανιώσω που δεν πήρα 4Κ οθόνη.

η προσφορά φαίνεται πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦ

δε μπορουσε να ειναι με τα ιδια σπεκσ σε 32αρα?

ψαχνω απεγνωσμενα οθονη και δε μπορω να βρω με τιποτα

Εδω θα βρεις σιγουρα, αρκει να γραψεις τι specs ψαχνεις:

 

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nek4d είπε

Εδω θα βρεις σιγουρα, αρκει να γραψεις τι specs ψαχνεις:

 

ξερω τι ψαχνω

4k 32" 144hz minimum και 10bit VA panel.

αλλα κατω απο 1000 ευρω δεν εχει τιποτα

οποτε περιμενω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

ξερω τι ψαχνω

4k 32" 144hz minimum και 10bit VA panel.

αλλα κατω απο 1000 ευρω δεν εχει τιποτα

οποτε περιμενω :P

μπορεις να βολευτεις με την xiaomi αλλα ειναι Ultra wide.. 

τιμη χωμα, (black friday την ειχα παρει 299Ε)

κατα τ αλλα, 4k, 144 VA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, emperor4her είπε

μπορεις να βολευτεις με την xiaomi αλλα ειναι Ultra wide.. 

τιμη χωμα, (black friday την ειχα παρει 299Ε)

κατα τ αλλα, 4k, 144 VA

Περα του οτι δεν ειναι 10bit panel, το υψος της 34αρας ultra wide ειναι το ιδιο με την 27αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, emperor4her είπε

μπορεις να βολευτεις με την xiaomi αλλα ειναι Ultra wide..

τιμη χωμα, (black friday την ειχα παρει 299Ε)

κατα τ αλλα, 4k, 144 VA

Έχοντας δει την συγκεκριμένη δεν θα την πρότεινα σε κανένα, χάλια μαύρα. μόνο αν την χαρίζανε και αυτό για λίγο μέχρι να παραλάβω άλλη.

Γενικά τα φτηνά VA είναι για τα μπάζα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Havik είπε

Έχοντας δει την συγκεκριμένη δεν θα την πρότεινα σε κανένα, χάλια μαύρα. μόνο αν την χαρίζανε και αυτό για λίγο μέχρι να παραλάβω άλλη.

Το απαύτωσες και ψόφησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦ

δε μπορουσε να ειναι με τα ιδια σπεκσ σε 32αρα?

ψαχνω απεγνωσμενα οθονη και δε μπορω να βρω με τιποτα

https://www.msystems.gr/monitors/dell-g3223q-4k-31-5-wide-led-ips-144hz-1ms-with-amd-freesync-premium-pro-hdr-ready-210-bdxs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνω και εγώ 32'' 4κ 144hz ips μια λογική τιμή βρήκα αυτήν,

https://www.skroutz.gr/s/35581398/Dell-G3223Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-31-5-4K-3840x2160-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html

Reviews δεν έχει πολλά στο youtube το μόνο που βρήκα ήταν έναν Κινέζο που φαινόταν ο τύπος έκανε καλή δουλειά, έβαλα προφανώς και υπότιτλους στα Αγγλικά. Μου φάνηκε πολύ οκ monitor για το PC αλλά και το PS5. Αλλά θα περιμένω να πέσει κάτω από τα 680-700 πριν κάνω την παραγγελία εκτός βέβαια αν έχει βγει κάτι καλύτερο μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Το απαύτωσες και ψόφησε.

Την έχει δει;

Χάλια color space, έχουν ένα δικό τους color space που το βάφτισαν 121% "srgb", το srgb (όπως και τα υπόλοιπα πρότυπα) περιλαμβάνει συγκεκριμένους κωδικούς από χρώματα και ανάλογα με το πόσα χρώματα από αυτά μπορεί μια οθόνη να δείξει παίρνει ένα ποσοστό, όπως καταλαβαίνεις το μέγιστο είναι 100%, αυτοί δεν πιάνουν το 100% του srgb, πόσο δεν ξέρω μπορεί να 80% μπορεί να είναι 95%, πάντως καλό ποσοστό δεν είναι και πρόσθεσαν άλλα χρώματα εκτός του πρότυπου Srgb (άρα παύει να είναι τέτοιο) και το βάφτισαν "121% srgb", νέο color space που κάλλιστα μπορούν να το βαφτίσουν και "300% xiaomi κίτσος special tutbo edition", το ίδιο άχρηστο παραμένει...... μια ματιά να ρίξεις στην οθόνη φτάνει,  αυτή που είχα δει δεν έχει καν σωστό μπλε... μώβιζε, χρωματική πιστότητα για τα πανηγύρια.

Black smearing sto θεό, κατά το scroling εξαφανίζονται τα γράμματα σε μαύρο φόντο, σε game τα ίδια χάλια, πρόβλημα των φτηνών VA.

Γωνία θέασης απογοητευτική.

Μεγάλο μπέρδεμα με τα 144hz δεν θυμάμαι τελικά αν έπαιξε ποτέ σε τόσα, νομίζω το max ήταν 100 ή 120.

 

Οπότε φυσικό είναι η γνώμη που έχω να είναι ότι είναι μια κάκιστη οθόνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...