Προς το περιεχόμενο

Και όμως, το CD ripping επιστρέφει στο media player των Windows 11


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, polaki είπε

Εντάξει σίγουρα υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που χρειάζεται, σε γενικές γραμμές πάντως είναι σπάνιο πλέον. 

 

 

Δεν είναι θέμα ντροπής, πιο πολύ το είπα γιατί είναι πολύ σπάνιο να βρεις μηχάνημα που να έχει CD/DVD πλέον και να υποστηρίζεται από τα Win 11. 

Και έχω έχω στο παλιό μου μηχάνημα, αλλά έχω να το ανοίξω απ'το 2016 και δεν θυμάμαι καν αν έχω τα Win 10 εκεί ή τα 7.. αλλά μάλλον τα 7! :D :D :D

Μωρέ μακάρι να μη φύγουν ποτέ, σπάνιο πάντως να υπάρχουν σε μοντέρνα pc/laptop τα οποία είναι και αυτά που υποστηρίζονται απ΄τα 11άρια!

Χιούμορ έκανα φυσικά. Δλδ ποιο πολύ αυτό σαρκασμό θα το έλεγα. Αλλά όπως είπε και ο πικατσου από πάνω. Την αντοχή του οπτικού μέσου δεν την έχει τπτ. Από συμβατούς δίσκους ή ssd. Η ακόμα μαγνητικά μέσα που έχουν μεγάλες εταιρίες. Εδώ πήρα κουτί για το νέο pc με θέση για οπτικό οδηγό και ο ανηψιος μου 22 ετών με δούλευε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, polaki είπε

Εντάξει σίγουρα υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που χρειάζεται, σε γενικές γραμμές πάντως είναι σπάνιο πλέον. 

 

 

Δεν είναι θέμα ντροπής, πιο πολύ το είπα γιατί είναι πολύ σπάνιο να βρεις μηχάνημα που να έχει CD/DVD πλέον και να υποστηρίζεται από τα Win 11. 

και στα 2 μου πισι εχω DVD, και στα 2 μου πισι εχω WINDOWS 11...........!! 

 

δεν αντιλεγω οτι πλεον δεν χρησιμοποιειται το DVD καθημερινα, καθως ειναι πολυ πιο βολικο το USB.  παρ'ολα αυτα ομως υπαρχουν περιπτωσεις και ατομα που το χρησιμοποιουν..!  

ειτε λογω βιβλιοθηκης με μουσικα CD, ειτε γιατι κραταμε back up σε διαφορα αρχεια (Φωτο - Βιντεο), ειτε γιατι εχουμε γραψει σε CD/DVD καποια ιδιαιτερα προγραμματα και τα κραταμε back up. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cabdik είπε

και στα 2 μου πισι εχω DVD, και στα 2 μου πισι εχω WINDOWS 11...........!! 

 

δεν αντιλεγω οτι πλεον δεν χρησιμοποιειται το DVD καθημερινα, καθως ειναι πολυ πιο βολικο το USB.  παρ'ολα αυτα ομως υπαρχουν περιπτωσεις και ατομα που το χρησιμοποιουν..!  

ειτε λογω βιβλιοθηκης με μουσικα CD, ειτε γιατι κραταμε back up σε διαφορα αρχεια (Φωτο - Βιντεο), ειτε γιατι εχουμε γραψει σε CD/DVD καποια ιδιαιτερα προγραμματα και τα κραταμε back up. 

Έχουμε τον ίδιο σύνδρομο πριν ίντερνετ εποχή... Σε κόβω πάνω κάτω σαν εμένα.. Μπάρμπα 40 + μόνο εμείς τα κάνουμε αυτά εποχή cloud 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Έχουμε τον ίδιο σύνδρομο πριν ίντερνετ εποχή... Σε κόβω πάνω κάτω σαν εμένα.. Μπάρμπα 40 + μόνο εμείς τα κάνουμε αυτά εποχή cloud 😛

50-......... πλεον......!!!!!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cabdik είπε

50-......... πλεον......!!!!!  :Dπριν 

Θα σου πω μονάχα αυτό.. Πριν κάνα μήνα που έχτιζα νέο μηχανιμα έψαχνα κουτί με θέση για dvd και το κ@λοπαιδο ο ανηψιος μου (22 ετών) με δούλευε... Εγώ φταίω που τον έμαθα... Νέοι. Δεν θα μάθουν ποτέ πως ήταν να γράφεις φλοπι το βράδυ. Και το επόμενο πρωί στο ΤΕΙ να μην δουλεύει και να μένεις μαλ@κας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

Χιούμορ έκανα φυσικά. Δλδ ποιο πολύ αυτό σαρκασμό θα το έλεγα. Αλλά όπως είπε και ο πικατσου από πάνω. Την αντοχή του οπτικού μέσου δεν την έχει τπτ. Από συμβατούς δίσκους ή ssd. Η ακόμα μαγνητικά μέσα που έχουν μεγάλες εταιρίες. Εδώ πήρα κουτί για το νέο pc με θέση για οπτικό οδηγό και ο ανηψιος μου 22 ετών με δούλευε... 

Δεν ξέρω την αντοχή ενός DVD, παλιότερα που γράφαμε συνεχώς θυμάμαι κάτι μάρκες μ'έκαψες που μετά από 3 μήνες δεν έπαιζε τίποτα. Τώρα οι σοβαρές οκ θεωρώ ακόμα την παλεύουν, δυστυχώς δεν έχω σε pc που να λειτουργεί κάποιο dvd player για να τεστάρουμε. 

Πάντως τόσο φθηνά που είναι πλέον οι δίσκοι, σε κάτι video από miniDV και κάτι Hi8 κασέτες παιδικής ηλικίας, τα μετέφερα εκεί στον εξωτερικό και νομιζω τέλος. Αν το DVD δεν παίζει (ή μάλλον, δεν βρω καν DVD player για να το τεστάρω!!!) θα παίξει απ'τον δίσκο. 

Με 50€ παίρνεις πλέον μια χαρά δίσκο για τέτοια. Δεν θα το ρίσκαρα μόνο με optical media. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ΔΥΟ DVD drives το 2022, ένα έσω κι ένα έξω. Μετά από δεκάδες καβατζμένα USB sticks, δημιούργησα για τους φίλους μου το δόγμα "αν είναι πάνω από 4.5GB αυτό που θες, κατέβασέ το μόνος σου". Εντάξει να μας τρώνε τους αναπτήρες, αλλά USB και τάπερ είναι αιτίες πολέμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να χρησιμοποιήσω οπτικό μέσω από εποχή Vista.... 

:D 

7 ώρες πριν, cabdik είπε

πολυ παραξενο για τους νεοτερους εεε?    εδω παιζουν ακομα βινυλια.............

Τα παραπατήσαμε τα 40... Αλλά βίτσια να χρησιμοποιώ δισκάκια δεν έχω :D
Εδώ σταματήσαμε και τα USB πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω να σταματήσω ποτέ να έχω ένα optical drive recorder στο PC.

Όντας οι οπτικοί δίσκοι από τη φύση τους πιο ανθεκτικοί στο χρόνο και virus immune, έχω μόνιμα στο drive ένα επανεγράψιμο bray δίσκο όπου 1-2 φορές το μήνα παίρνω backup τα πιο σημαντικά αρχεία, και μιλάω για τύπους αρχείων που δεν πιάνουν πολύ χώρο, όπως αρχεία office, δουλειάς, password database, software setups, games files και διάφορα άλλα αρχεία που έμμεσα ή άμεσα έχουν σχέση με την καθημερινή\ιδιωτική δραστηριότητα.

Εννοείται ότι τα έχω backuped και σε hdd\ssd και μελλοντικά και σε κάποια cloud υπηρεσία, αλλά ο οπτικός δίσκος προσφέρει ένα στρώμα ασφάλειας που τα μαγνητικά, flash μέσα δεν μπορούν. Και όλο αυτό μου κοστίζει 2 sata cables ένα front case bay που, προσωπική άποψη, δίνει μοναδικό look στην πρόσοψη του κουτιού, και μερικά λεπτά της ώρας το μήνα από το χρόνο μου.

Άντε και τα περίεργα looks από όσους τους λέω ότι ακόμα χρησιμοποιώ οπτικά μέσα, παρά τα λογικά επιχειρήματα. Δεν με ενοχλεί καθόλου και δεν είναι κάποιο είδος επανάστασης, απλώς θεωρώ τα optical media σταθερή αξία και ας χρησιμοποιούνται ελάχιστα. Είναι όμως άξιο αναφοράς το πόσο εύκολα ο υπόλοιπος κόσμος, παγκοσμίως, μπορεί να παρεξηγήσει το context το οποίο αναγκάζεσαι να υπερασπιστείς.

Επεκτείνεται και σε άλλους τομείς όπως του digital security το να θυσιάζεται η ουσία στο βωμό της ευχρηστίας - αυτοματοποίησης. 

 

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να επαναφέρουμε σε νέα μορφή τα παλιά μας cd το οποία έχουν όντως διαχρονική αξία. Όσο αν κάποιο φορητοί υπολογιστές έχουν και τα απαιτούμενα drive

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Volga είπε

Έχω να χρησιμοποιήσω οπτικό μέσω από εποχή Vista.... 

:D 

Τα παραπατήσαμε τα 40... Αλλά βίτσια να χρησιμοποιώ δισκάκια δεν έχω :D
Εδώ σταματήσαμε και τα USB πλέον.

Δεν ειναι βιτσιο, μια τεχνολογικη δυνατοτητα -εστω και παλιοτερη.  αν εσυ εχεις την ευχερεια να μην την χρησιμοποιεις, καλως κανεις.  Οπως επισης, δεν ειναι βιτσιο τα μουσικα βινυλια...που ακομα παραγονται..!  

παρ' ολα αυτα, αυτο που λεμε ειναι οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι που δουλευουν ΚΑΙ με CD...! αρα...υπαρχει αναγκη να υπαρχουν ακομα...!

ο καθενας δουλευει με οτι ΕΡΓΑΛΕΙΟ εχει αναγκη..!!  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cabdik είπε

Δεν ειναι βιτσιο, μια τεχνολογικη δυνατοτητα -εστω και παλιοτερη.  αν εσυ εχεις την ευχερεια να μην την χρησιμοποιεις, καλως κανεις.  Οπως επισης, δεν ειναι βιτσιο τα μουσικα βινυλια...που ακομα παραγονται..!  

παρ' ολα αυτα, αυτο που λεμε ειναι οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι που δουλευουν ΚΑΙ με CD...! αρα...υπαρχει αναγκη να υπαρχουν ακομα...!

ο καθενας δουλευει με οτι ΕΡΓΑΛΕΙΟ εχει αναγκη..!!  

Ειλικρινά δε βρίσκω καμία χρησιμότητα. Δηλαδή κάποιος άρχισε να χρησιμοποιεί cloud storage και μετά είπε «όχι μωρέ, καλύτερα με το cd»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...